Android'de Güç Düğmesi Olmadan Ekran Görüntüleri Nasıl Çekilir

Çalışmam sayesinde Pixel 2 XL'de çok fazla ekran görüntüsü alıyorum. Android P başlatılmadan önce, ekran görüntüsünü almak için Güç ve Sesi kısma düğmelerine aynı anda basmalıydım. Diğer Android cihazlarda da bunu yapmanın normal yoludur.

Android P ile Google, Güç düğmesinin kendisinde ekran görüntüsü seçeneğini ekledi. Gerçeği söylemek gerekirse, Samsung cihazlarda mevcut olan ekran görüntülerini almanın palm swipe jestini özlüyorum. Diğer bazı markalar, ekran görüntülerini çekmek için benzer hareketlere veya hızlı ayarlara sahiptir. Bu kısayollar ve özellikler oldukça faydalıdır. Ama ne yazık ki, tüm cihazların onları değil. Güç düğmesi bozulduğunda veya Sesi kısma ve Güç düğmesine basmayı gerektiren aygıtlarda Sesi azaltma düğmesi kırıldığında bir sorun olur.

Ayrıca, birisinin birden fazla ekran görüntüsü alması gerektiğinde, Güç ve Ses Seviyesi düğmelerinin normal kombinasyonu uygun değildir. Ve dürüstçe, telefonumun düğmelerini tekrar tekrar basarak bastırabileceğimden korkuyorum.

Bu yüzden, Güç düğmesini kullanmadan ekran görüntülerini almanın alternatif yollarını aramaya başladım.

Note: The post isn’t limited to Google Pixel but will cover methods for all Android devices.

Başlayalım.

Ekran Görüntüsü Hızlı Erişim Anahtarı

Asus, Redmi, Huawei, vb. Markaların pek çok Android cihazı ekran görüntüsü hızlı erişim anahtarı ile gelir. Hızlı ayarlarda mevcut, yapmanız gereken tek şey orada Ekran görüntüsü seçeneğine dokunmaktır. Bu, hızlı ayarların altında bulunan ekranın bölümünü yakalayacaktır.

İşte adımlar:

Adım 1 : Yakalamak istediğiniz ekrana gidin.

Adım 2: Üst çubuktan aşağı doğru kaydırarak bildirim panelini aşağı çekin. Hızlı ayarlar açılacaktır. Ekran görüntüsü seçeneğine bakın ve ona dokunun. Ekran görüntüsü telefonunuza alınacak ve kaydedilecektir.

Note: This feature is missing on devices such as Samsung, Google Pixel, etc.

Ekran Görüntüsü Hareketleri

Hızlı ayarlara ek olarak, bazı cihazlar, hareketleri kullanarak ekran görüntülerini yakalamanıza da olanak tanır. Örneğin, Samsung cihazları benzersiz bir palmiye kaydırma hareketi ile gelir. Bu durumda, ekran görüntüsünü almak için avucunuzu soldan sağa veya sağdan sola kaydırmanız gerekir. Bununla birlikte, bunu kullanmak için ayarlarda etkinleştirmeniz gerekir. Cihaz Ayarları> Hareketler ve hareketler> Palm Swipe'ı Etkinleştir'e gidin.

Benzer şekilde, Huawei cihazlarda, Knuckle jestini kullanarak ekran yakalayabilirsiniz. Temel olarak, ekranı yakalamak için ekranı iki kez zıvanalarınızla vurmanız gerekir. Cihaz Ayarları'nda Akıllı Yardım altında bulunan Hareket kontrol ayarlarında bunu etkinleştirebilirsiniz.

OnePlus ve Redmi gibi markaların diğer aygıtları üç parmakla kaydırma hareketini destekler. Tek yapmanız gereken üç parmağınızı kullanarak ekranda aşağı kaydırmak. Bu mevcut ekranı yakalayacaktır.

Also on Guiding Tech
5 Cool Hidden Android Gestures You Need to Know

Read More

Google Asistan'ı kullanma

Ekran görüntülerini yakalamak için başka bir yerleşik yol Google Asistan'ın yardımıyla. Bu yöntem harika çünkü Google Asistan'ı destekleyen tüm cihazlarda çalışır. Bununla birlikte, onun dezavantajları vardır.

Örneğin, bu yöntemi kullanarak yakalanan ekran görüntüsünü cihazınıza kaydedemezsiniz. Benzer şekilde, göndermeden önce ekran görüntüsünü düzenleyemezsiniz.

Dezavantajları ortadan kaldırırsanız, Ana Ekran düğmesini basılı tutarak Google Görüntülü Reklam Ağı'nı başlatın ve Ekran Görüntüsü Paylaş seçeneğini tıklayın. Daha sonra ekran görüntüsünü paylaşmak istediğiniz kişiyi seçmeniz istenecektir.

Üçüncü Taraf Uygulamaları Kullanma

Yukarıda belirtilen yöntemlerden hiçbiri size uymuyorsa, üçüncü taraf ekran görüntüleri uygulamalarını deneyin. Kişisel olarak sevdiğim iki uygulama var ve ben de ikisinden de bahsedeceğim.

Ekran Görüntüsü Asistanı

Bu uygulamanın yardımıyla, cihazınızın Ana ekran düğmesini basılı tutarak ekran görüntüleri yakalayabilirsiniz. Ancak, Ana Sayfa düğmesini basılı tutmanın Google Asistan'ı başlattığını merak ediyor olabilirsiniz, bu yüzden uygulama nasıl çalışır? Eh, haklısın ve bu nedenle, bu uygulamayı kullanmak için, Ev Düğmesi tek seferde sadece bir şey başlatabileceğinden, Google Asistan'a veda etmek zorundasınız.

Google Asistan olmadan tamamsanız, aşağıdaki bağlantıdan uygulamayı indirin ve Google'dan Asist uygulamasını Google'ın Ayarlar'daki Ekran Yardımcısı'nı değiştirmeyi içeren ekran talimatlarını izleyin.

Ekran Görüntüsü Asistanını İndir

Ekran Görüntüsü Dokunma

Google Asistan'ı çok kullanır ve kapatmanız uygun bir seçenek değilse, sizin için başka bir üçüncü taraf uygulamasına sahibiz. Screenshot Touch adıyla bilinen uygulama, ekranda küçük bir kayan düğme sağlar. Bu bindirme düğmesine dokunmak ekran görüntüsünü alacak. Bu kadar kolay.

Uygulama, cihazınızı sallayarak bindirme simgesinin boyutunu, konumunu ve hatta ekran görüntülerini yakalayabilmeniz gibi bazı ilginç ayarları sağlar. Uygulama ayrıca herhangi bir ekstra ekran kaydedici uygulamasını indirmeden ekranı kaydetmenizi sağlar.

Yüklendikten sonra, uygulamadaki Yakalama izleme hizmetine başla düğmesine basmanız gerekir. Bunu yaptığınız anda ekranda küçük bir yer paylaşımı simgesi görünecektir. Sadece bu simgeye dokunun ve ekran görüntüsü alınacaktır.

Ekran Görüntüsü İndirme

Güle Güle Gücü Düğmesi

Yukarıdaki ekran görüntülerini alma yöntemleri sayesinde, Güç veya Ses düğmelerine bağlı olmanıza gerek yoktur. Bu tuşlara sık sık basmak için elveda ve daha fazla kolaylık!