Android'de kayıp bildirimleri nasıl kurtarabilirsiniz

Android bildirimleri menüsü bazen çok hızlı doluyor, düzgün bir şekilde kontrol etmeden temizlemek kolaydır. Bunu yaptıysanız ve yanlışlıkla önemli olmayan bir şeyi yokluğa attığınızı düşünüyorsanız yine de geri alabilirsiniz. Stoktaki Android kullanıcıları, Android bildirim geçmişini bularak, Android cihazlarında kayıp bildirimleri kurtarabilir. Farklı bir kullanıcı arayüzüne sahip cihazlar (Samsung TouchWiz gibi) için bu yaklaşım mevcut olmayabilir, ancak uygulama tabanlı bir çözüm var.

  • Android Nugası ipuçları ve püf noktaları
  • Android Marshmallow ipuçları ve püf noktaları

Android bildirim geçmişine nasıl erişilir?

Bildirimler günlüğü önce Android 4.3 Jellybean ile piyasaya sürüldü ve yine Android Lolipop'tan Android Marshmallow ve Android Nuga'yı kullanarak erişilebiliyor. Bildirim Günlüğü, silinen bildirimleri görüntülemenizi sağlar (aslında tüm sistem bildirimlerini görebilirsiniz), ancak yalnızca neredeyse gizli bir widgettan erişilebilir. Bazı telefonlarda widget'ın kilidini açmak için önce Geliştirici Seçeneklerini etkinleştirmeniz gerekiyor gibi görünüyor. Geliştirici seçeneklerinin kilidini açmak için telefonunuzun Ayarlar > Telefon Hakkında bölümüne gidin ve Baseband sürümüne birkaç kez dokunun. 3 veya 4 dokunuştan sonra, şimdi bir geliştirici olduğunuzu bildiren bir ekran bildirimi alırsınız (Ayarlar menüsünde de yeni bir bölüm ekler).

The notification log is key to recovering lost notifications. / © AndroidPIT

Android'de kayıp bildirimleri nasıl kurtarabilirsiniz

1. Android ana ekranınızda boş bir yere uzun dokunun ve Widget'lara dokunun .

2. Ayarlar kısayoluna gelinceye kadar sola hızlıca kaydırın veya widget menüsünü aşağı doğru kaydırın   widget.

3. Widgeti ana ekranlarınız görünene kadar uzun dokunun, ardından seçtiğiniz bir ana ekrana sürükleyin.

4. Ayarlar kısayolunda   görünen menüden aşağı gidin ve Bildirim günlüğü'ne dokunun.

5. Bir Bildirim günlüğü   ana ekranınızda kısayol görünür. Bunun üzerine hafifçe vurun, bildirim geçmişinize erişebilirsiniz.

Get the Notification log widget on your home screen, then tap it to see your deleted notifications. / © AndroidPIT

Bildirim günlüğüne girdiğinizde beyaz renkli aktif bildirimleri ve gri renkte kapalı bildirimleri görürsünüz. Gri bildirimleri tıpkı normalde olduğu gibi hafifçe vurabilirsiniz; doğrudan tebliğ kaynağına yönlendirilirsiniz.

Uygulama tabanlı çözüm: Bildirim Geçmişi Günlüğü

Yukarıdaki çözüm stok Android kullanıcıları için iyi çalışıyor, ancak Samsung telefonlarında olduğu gibi farklı bir UI kurulumuna sahip telefonlarda çalışmayacağından hayal kırıklığına uğradık. Neyse ki, tüm telefonlarda çalışan ve bildirim geçmişinizi etkili bir şekilde kurtarmanıza ve yönetmenize olanak tanıyan kullanışlı bir uygulama var.

İkva eSolutions tarafından Bildirim Tarihi Geçmişi, tüm bildirimlerin günlüğünü tutan (bir güne kadar yaşlanmış ancak daha kapsamlı bir geçmişi için ödeme yapabilirsiniz) iyi tasarlanmış bir uygulamadır ve 'Gelişmiş Geçmiş' ayarlarını etkinleştirdikten sonra, bu bildirimlerin sorumluluğunu üstlenmeniz için sizden başvurmanız gerekir. Belirli uygulamaları kara listeye alabilir ve kurtarma için kaydedilen şeyleri özelleştirebilirsiniz. Sonuç olarak, özgür sürümle bile oldukça yararlıdır.

Notification History Log will work on different phones. / © AndroidPIT

Bildirim tarihçenizi yanlışlıkla hiç sildiniz mi? Nasıl kurtarmaya çalıştın? Yorumları bize bildirin.