Android’de Kilit Ekranını Özelleştirmek için En İyi 9 İpucu

Android, kişiselleştirme esnekliği ile bilinir. Ana ekran, uygulama çekmecesi veya bildirim paneli olsun – her şeyi ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz. Öyleyse neden Android telefonunuzdaki kilit ekranı değişmeden kalsın? Öyle değil. Kilit ekranını çeşitli şekillerde özelleştirebilirsiniz.

Lock Screen Customization Android Fi

Kilit ekranı, telefonunuza açılan kapınızdır. En basit şekliyle, diğer şeylerin yanı sıra bildirimlerinize erişebilir, bunlarla ilgili işlem yapabilir, tarih, saat ve pil bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Bunun dışında, burada belirtilen ipuçlarını izleyerek kilit ekranınızı tam potansiyeliyle kullanabilirsiniz. Android’de kilit ekranı ipuçlarını kontrol edelim.

1. Kilit Ekranı Türünü Değiştirin

Adından da anlaşılacağı gibi, kilit ekranının birincil amacı, telefonunuza kilitleyerek güvenlik sağlamaktır. Tüm telefonlar üç tür kilit sunar – desen, PIN ve şifre. Beğendiğiniz birini seçin. Daha yeni telefonlar ayrıca parmak izi kimlik doğrulaması ve yüz tanıma kilitleri sunar.

Lock Screen Customization Android 3Lock Screen Customization Android 4

Kilit türünü değiştirmek için telefon Ayarları> Güvenlik> Ekran kilidi’ne gidin. Kilit modu türünü değiştirin.

Lock Screen Customization Android 1Lock Screen Customization Android 5

Samsung telefonlarda Ayarlar> Kilit ekranı> Ekran kilidi türü’ne gidin. Bazı telefonlarda, bunu Ayarlar> Ekran> Kilit ekranında bulabilirsiniz. Bu ayarlardan hiçbirinde yoksa, kilit ekranı türünü aramak için ayarların üst kısmındaki aramayı kullanın.

2. Kilit Ekranını Devre Dışı Bırak

Kilit ekranını beğenmiyorsanız, kilit ekranı türünde Yok’u seçerek devre dışı bırakabilirsiniz. Kaydır’ı seçerek herhangi bir kilit modu olmadan da kullanabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, açmak için kilit ekranında hızlıca kaydırmanız gerekir. Açıkça görüldüğü gibi, telefonunuza erişimi olan herkes içeriğini görebilir.

Lock Screen Customization Android 6

3. Ana Ekrandan Farklı Duvar Kağıdı Ayarla

Ev ve kilit ekranı duvar kağıdınızın aynı olması gerektiğini düşünüyorsanız, bir sürpriz içindesiniz. Tüm Android telefonlar, kilit ekranı için farklı bir duvar kağıdı ayarlamanızı sağlar.

Bunu yapmak için iki yöntem vardır.

Ayarlar’dan

Telefon Ayarları> Ekran> Duvar Kağıdı’na gidin. Bazı telefonlarda, duvar kağıdı ayarını doğrudan Ayarlar altında bulabilirsiniz. Üzerine dokunun. Duvar kağıdı olarak saklamak istediğiniz fotoğrafı açın ve Duvar Kağıdını Ayarla üzerine dokunun. Yalnızca kilit ekranı için duvar kağıdı olarak ayarlamak istiyorsanız Ekranı kilitle’yi seçin.

Lock Screen Customization Android 7

Galeri Uygulamasından

Android’deki galeri uygulamalarının çoğu, bir fotoğrafı duvar kağıdı olarak ayarlamanızı sağlar. Fotoğrafı galeri uygulamasında başlatın ve mevcut seçeneklerden Farklı ayarla’yı kullanın. Açılır menüden Duvar Kağıdı ve ardından Kilit ekranı öğelerini seçin.

Lock Screen Customization Android 8

4. Kilit Ekranına Mesaj Ekleyin

Kilit ekranındaki içerik, çoğunlukla bildirimlerden dolayı değişmeye devam eder. Kilit ekranında bir mesaj veya kendi seçeceğiniz bir metni ayarlamak isterseniz bunu yapabilirsiniz.

Lock Screen Customization Android 10

Telefonunuzu bir yerde unutursanız oldukça kullanışlı olur ve iyi kalpli bir ruh onu bulur. Tipik olarak, telefonunuz kilitliyse, telefonun sahibi hakkında bilgi sahibi olamazlar. Ancak, e-posta kimliği veya telefon numarası gibi iletişim bilgilerinizi kilit ekranında bir mesaj olarak sakladıysanız, sizi kolayca bulabilirler.

Bir kilit ekranı mesajı ayarlamak için Ayarlar> Ekran> Ekran görüntüsünü kilitle (Gelişmiş altında kontrol edin)> Ekran mesajını kilitle’ye gidin. Samsung telefonlarda Ayarlar> Kilit ekranı> Kişi bilgileri’ne gidin.

Lock Screen Customization Android 9

5. Kilit Ekranından Kullanıcı Ekleme

Samsung’un ürettiği Android telefonların çoğu çok kullanıcılı hesapları destekliyor. Bu özellik sayesinde, her kullanıcının telefonunuzda ayrı bir alanı vardır. Kullanıcı eklemek veya kullanıcı değiştirmek için genellikle Kullanıcı Ayarları’na gitmeli ve ardından kullanıcı eklemelidir. Ancak doğrudan kilit ekranından kullanıcı eklemenizi sağlayan bir ayar vardır.

Bu ayarı etkinleştirmek için Ayarlar> Ekran> Ekran kilidini kilitle (Gelişmiş altında kontrol edin)> Kilit ekranından kullanıcı ekle’ye gidin.

Lock Screen Customization Android 11

Etkinleştirildiğinde, hızlı ayarların üzerinde kullanıcı simgesini bulacaksınız. Diğer kullanıcıları görüntülemek için üzerine dokunun.

Multiple User Profiles Android 3Multiple User Profiles Android 4

6. Bildirim İçeriğini Devre Dışı Bırakma

Cihazınız kilitli olsa bile bildirimleriniz kilit ekranında görünür. Bazıları bu şekilde tercih ederken, bir kişinin telefonu kapatmak veya bir bildirimi görüntülemek için kilidini açmak zorunda kalmamasına rağmen, diğerleri gizlilik nedenlerinden dolayı nefret eder. Neyse ki, tüm bildirim içeriğini göstermeyi veya gizlemeyi seçebilirsiniz.

Bunun için Ayarlar> Ekran> Ekranı kilitle> Ekranı kilitle’ye gidin. Gerekli seçeneği belirleyin.

Lock Screen Customization Android 15Lock Screen Customization Android 16

Samsung telefonlarda Ayarlar> Kilit ekranı> Bildirimler’e gidin. Kilit ekranında bildirim göstermek istemiyorsanız İçeriği gizle için geçişi etkinleştirin. Ayrıca bildirim stilini de seçebilirsiniz.

Lock Screen Customization Android 13Lock Screen Customization Android 14

7. Cihazın Kilidini Otomatik Olarak Aç

Android telefonlarda, belirli koşullara uygun olduğunda telefonunuzun kilidinin açık olduğu bir çıkış özelliği bulunur. Örneğin, evdeyken veya telefon elinizde olduğunda kilit devre dışı bırakılır. Bu özelliğe Akıllı kilit adı verilir.

Kullanmak için Ayarlar> Güvenlik> Akıllı Kilit’e gidin. Mevcut kilit kodunuzu girin ve ardından akıllı kilit modunu seçin. Akıllı kilit telefonunuzda çalışmazsa bu düzeltmeleri deneyin.

İpucu: On some phones, you will find the smart lock under Settings > Lock screen > Smart lock.Lock Screen Customization Android 17Lock Screen Customization Android 18

8. Kilit Ekranını Üçüncü Taraf Uygulamalar ile Özelleştirin

Kilit ekranı için yerleşik işlevler dışında, üçüncü taraf uygulamaları kullanarak ekranı daha da özelleştirebilirsiniz. Bu uygulamaları kullanarak temalar uygulayabilir, bildirim stilini değiştirebilir, daha fazla içerik ekleyebilirsiniz. İyi kilit ekranı özelleştirme uygulamalarından bazıları şunlardır:

    Merhaba LockerCM LockerAcDisplay

9. Samsung Kullanıcıları için Bonus İpuçları

Samsung kullanıcıları için bazı özel özelleştirme ipuçları:

Kilit Ekranı Saat Stilini Değiştir

Hemen hemen her kullanıcı telefonunun kilit ekranındaki zamanı kontrol eder. Bu yüzden Samsung, kilit ekranı saat stilini kişiselleştirme olanağı sunar.

Bunun için Ayarlar> Kilit ekranı> Saat stili seçeneğine gidin. Saat türünüzü seçin ve rengi özelleştirin.

Lock Screen Customization Android 19Lock Screen Customization Android 20

Kilit Ekranı Öykülerini Etkinleştir

Telefonunuzun kilidini her açtığınızda farklı bir resme sahip bilgilendirici bir kilit ekranı görmek ister misiniz? Ekran hikayelerini kilitlemek için merhaba deyin. Bunları etkinleştirmek için Ayarlar> Kilit ekranı> Kilit ekranı hikayeleri’ne gidin.

Lock Screen Customization Android 21

Zor zamanlar

Parmak izi sensörü ve yüz tanıma gibi kimlik doğrulama modlarının gelişiyle, kilit ekranı ile etkileşimimiz azaldı. Her zaman açık ekran gibi özellikler de kilit ekranının ilgi odağını ortadan kaldırmıştır. Geriye kalan her şey yukarıda belirtilen şekillerde hala özelleştirilebilir.

Android’de kilit ekranını özelleştirmenin başka bir yolunu biliyor musunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Sıradaki: Google Asistan kilit ekranında sizi rahatsız ediyor mu? Android’deki kilit ekranında nasıl devre dışı bırakılacağını bilin.