Android’de Konuk Modu Nedir?

İnsanların telefonuma iznim olmadan dokunmasından nefret ediyorum. Hayır, hiçbir şey saklamıyorum, ama insanların telefonumda dinlenmesinden hoşlanmıyorum. Bunu yapmak niyetinde olmasalar da, bir resme tıklamak veya birini aramak zorunda olsalar bile, düşünce beni deli ediyor. Telefonunuzu, verileriniz üzerinde hiçbir bilginiz olmayan birine ödünç verebilirseniz?

Neyse ki, bu Android’de konuk modu ile mümkün. Peki bu mod nedir ve ne işe yarar? Bu yazıda onunla ilgili her şeyi öğrenelim.

Çoklu Kullanıcıların Temelleri

Yeni bir Android telefon aldığınızda, uygulamaları indirmek için Google hesabınızla oturum açmanız gerekir. Telefona ilk kaydolan kişi, yönetici veya telefonun birincil kullanıcısıdır. Bu kişi otomatik olarak yönetici olur ve uygulamaları yükleyebilir / kaldırabilir, kullanıcılar ekleyebilir, cihazı formatlayabilir ve çok daha fazlasını yapabilir.

Bir aile üyesinin veya bir arkadaşınızın düzenli olarak telefonunuza düzenli olarak eriştiğini varsayalım. Öyleyse, o kişi galeriye ve diğer kişisel eşyalara bakma izninizle ya da izninizle aynı haklara sahip olmamalıdır. İşte Android’in çok kullanıcılı özelliği burada ortaya çıkıyor.

Android, yöneticinin yanı sıra iki tür kullanıcı profili sunar: kullanıcılar ve konuklar. Birincisi, telefonunuz normal bir kullanıcı için, konuk profili ise kısa bir süre için telefona erişecekler için.

Her iki profil türü için, telefonunuzda ayrı bir alan oluşturulur l. Her iki profil de yüklü uygulamalar, arama geçmişi veya tercihler gibi verilerinizden yoksundur.

Misafir vs Kullanıcı Profili

Bir kullanıcı profili veya ikincil kullanıcı telefonunuzda ayrı bir profil sunar. Profilden çıkmak, o profilden herhangi bir veriyi silmez.

Diyelim ki iki çocuğunuz telefonunuzu kullanıyor – biri müzikal uygulamalara sahip olmaktan hoşlanıyor, diğeri ise oyun oynamak istiyor. Profilinizden farklı olan her çocuk için ayrı bir kullanıcı profili oluşturabilirsin. Tercihlerine göre uygulamalarına, ana ekranına, ayarlarına ve duvar kağıtlarına sahip olabilirler. Cihazınızı her kullanmak istediklerinde profillerine geçebilirsiniz.

Bu misafir modunda tek bir geçici alan olması mümkün değildir, veya bunu geçici bir kullanıcı profili olarak adlandırabilirsiniz. Bir misafir için profil oluşturuyorsun, işlerini yapıyorlar ve ardından sadece bir dokunuşla sil. Bir konuk profilini kaldırmak, profilden çıkmak kadar kolaydır, bu da profildeki tüm verileri siler.

Ancak bir profili değiştirirseniz, önceki konuk oturumunuzdan devam edebilirsiniz, ancak yanlış düğmeye basmak her şeyi temizler. Böylece, konuk profilinizi silmemişseniz ve tekrar giriş yaptıysanız, bir seçenek olacaktır – oturuma devam edin veya baştan başlayın. Baştan başla düğmesine dokunulduğunda önceki oturum silinir.

Birden Çok Konuk Profili

Telefonunuzda yalnızca bir misafir profili olabilir. Başka bir misafirin telefonunuzu kullanmasını istiyorsanız, tekrar başlamak için önceki konuk oturumunu silmeniz gerekir. Aynı telefonda çalışan birden fazla kullanıcı oturumuna sahip olabileceğinizden, kullanıcı profillerinde durum böyle değil. Elbette, bunu yapmak yalnızca genel performansı etkileyecektir.

Kişisel Verileri Koruyun

Kullanıcı profillerine benzer şekilde, birincil kullanıcıların yüklü uygulamaları, kişisel verileri (fotoğraf, ses, video, rehber), uygulama verilerini (arama geçmişi, web geçmişi, sohbetler ve mesajlar), ayarlar ve özelleştirmeler konukta kullanılamaz modu. Yönetici hesabından gelen bildirimler bile konuk profilinde engellenir. Ancak, bir yönetici profiline geçtiğinizde tüm bu özelliklere erişebilirsiniz.

Konuk modu, yeni bir cihaz hissi verir. Ancak, misafir hesabı kullanıcısı önceden güncellenemeyen veya güncellenemeyen uygulamalarla sıkışmış.

Telefonunuzda bir SD Kart kullanıyorsanız, konukların ve kullanıcıların bu dosyalara erişebildiklerini ve hatta onları değiştirebileceklerini veya yenilerini ekleyebileceklerini lütfen unutmayın.

Aramalar ve SMS

Varsayılan olarak, konuk profili yalnızca çağrıları alabilir ve çağrı yapma iznine sahip değildir. Ancak, arama geçmişinizi ve misafir modundan yapılan aramaları paylaşmanıza olanak tanıyan bir ayar bulunmaktadır.

Birden fazla kullanıcı ayarı altındaki Konuk’ın yanındaki dişli simgesine dokunarak etkinleştirebilirsiniz. Sonra telefon görüşmeleri açmak için geçiş yapın.

Benzer şekilde, SMS gönderme ve alma yeteneği bir kullanıcı profilinde mevcuttur ancak konuk profilinde yoktur.

Misafir Profili Depolama ve Veri Kullanımını Görüntüleme

Neyse ki, Google, ikincil kullanıcılar tarafından kullanılan depolama kapasitesini ve telefonunuzdaki konuk profillerini görüntülemenizi sağlar. Endişelenme. Yönetici gerçek verileri göremiyor.

Bunu yapmak için, Ayarlar> Depolama bölümüne gidin. Burada, diğer kullanıcılar altındaki misafir profilinin işgal ettiği depolama hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Ayrıca, konuk profili tarafından kullanılan verileri (Wi-Fi ve mobil veriler) Ayarlar> Veri kullanımı seçeneğine giderek takip edebilirsiniz.

Konuk Modunu Etkinleştir

Konuk modu ayarının konumu telefondan telefona değişir. Stoktaki Android cihazlarda, konuk modunu Ayarlar> Sistem> Birden çok kullanıcı altında bulabilirsiniz. Diğer telefonlarda, doğrudan Ayarlar altında Kullanıcılar ve hesaplara sahip olacaksınız. Benzer şekilde, bazıları Ayarlar> Gizlilik> Misafir modu altındadır.

Alternatif olarak, hızlı ayarlar panelini açın ve kullanıcı simgesine tıklayın. Daha sonra geçmek için Konuk üzerine dokunun.

Konuk modunu yukarıdaki adımlardan birinde bulamazsanız, ‘kullanıcıları’ bulmak için ayarlarda aramayı kullanın. Cevap vermezse, telefonunuzda bu mod eksiktir.

Kilit Ekranından Konuk Ekle

Birisi telefonunuza sorarsa, konuk kullanıcıya geçmek için ayarlara girmeniz gerekmez. Kullanıcıları hızlı bir şekilde kilit ekranından değiştirebilirsiniz. Bunu başarmak için, Ayarlar’da Kullanıcılar / Birden çok kullanıcı altında bulunan ‘Kilit ekranından kullanıcı ekle’ ayarını etkinleştirmeniz gerekir.

Etkinleştirildiğinde, konuk moduna girmek için kilit ekranının üstündeki kullanıcı simgesine dokunun.

Misafir Modu’ndan çıkış yapın

Konuk modunu kullandığınızda, yöneticinin profili sizin için silmesini beklemenize gerek kalmaz. Bunun için hızlı paneli açın ve kullanıcı simgesine basın. Ardından Konuk kaldır’a dokunun.

Desteklenen Android Cihazlar

Konuk modu, Android 5.0 Lollipop ve üstünü çalıştıran Android cihazlarda (telefonlar ve tabletler) bulunur. Bununla birlikte, Xiaomi, Samsung ve Huawei gibi bazı markalar, Xiaomi’den İkinci alan gibi modun sürümlerini kullanmak için hisse senedi Android özelliğini devre dışı bıraktı.

Konuk Modu Ne Zaman Kullanılır?

Telefon ekranınızı değiştirmeniz gerektiğini varsayalım. Tipik olarak, telefonunuzu kilitli tutup, mobil tamir acentesine teslim edersiniz. Bazı durumlarda, test amacıyla telefonu açık tutmanız gerekir. Şimdi kimse telefonunu kullanması için rastgele bir yabancıyı istemez. Konuk modunu kullanabileceğiniz yer burasıdır.

Benzer şekilde, bir kişinin fotoğraf çekmek veya telefonunuzun bir fotoğrafını almak isteyip istemediğini kontrol etmek için telefonunuzda dolaşması gerekiyorsa, konuk modu oldukça kullanışlı olabilir.

Hepsi misafir modu ile ilgili. Sevdin mi? Kullanacak mısın? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Sıradaki: Günlük yaşamınıza yardımcı olacak bazı Android uygulamaları mı arıyorsunuz? Bu 15 kullanışlı Android uygulamasını kontrol edin.