Android'de konum izlemeyi nasıl kapatabilirim?

Teknoloji söz konusu olduğunda, genellikle gizlilik ve rahatlık arasında bir denge vardır. Yakınlarda iyi bir kahve dükkanı olduğunu söyleyen ya da yatılı kartınızı otomatik olarak havaalanında görüntüleyen aynı konum, hasta için de kullanılabilir. Artık istemiyorsanız, Android konum izlemeyi nasıl kapatacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 • Çevrimdışı Google Haritalar nasıl kullanılır?
 • Özel verilerinizi sızdıran uygulamalardan kendinizi nasıl korursunuz?

Unbelievable! The average money stolen in ransomware attacks in 2017 was 950 Euros!Did you know this?5050652 participants

Yer takibi 101:

 • Android ne tür bir konum takibi yapıyor?
 • Neden konum izlemeyi kapatmak istiyorum?
 • Konum izlemenin avantajları

Konum takibi nasıl kontrol edilir?

 • Android'de konum izlemeyi nasıl kapatabilirim?
 • Konum geçmişiniz nasıl silinir?
 • Apple cihazlarda konum izlemeyi nasıl kapatabilirim?
 • Konum izlemeyi nasıl geri döndürür

Android ne tür bir konum takibi yapıyor?

Android cihazını ilk kez kurduğunuzda, konum verilerinizi paylaşmak isteyip istemediğiniz sorulur. Evet derseniz, Google, hareketlerinizi otomatik olarak Google Hesabınızın Zaman Çizelgesi bölümünde bakabileceğiniz Konum Geçmişinize ekler.

Google'ın belirttiği gibi, konum geçmişi, giriş yaptığınız cihazlarla gittiğiniz yerlerin özel bir haritasını oluşturarak, kullanışlı bilgiler almanıza yardımcı olur – örneğin, otomatik işe gidip gelme tahminleri veya geliştirilmiş arama sonuçları gibi. ”

Do you want to share your location? / © AndroidPIT

Harita özel ise sorun nedir?

Bir problem olduğunu söylemedik! Ama izlenen her adımda herkes rahat etmiyor. Cihazınızı kaybederseniz, bu veriler kötü niyetli bir kişi tarafından görülebilir. Eğer bir hırsız olsaydınız, sadece birinin yaşadığı yeri değil, işten çıkıp işten döndüklerini görmek harika olmaz mıydı?

Ayrıca, konum verilerinin mahkemede size karşı bir gün kullanılabileceği de olasıdır, özellikle de sizi bir yere gitmemeniz gerektiğini gösterdiyse. Ve elbette, bazı insanlar, Google gibi hayatlarının her yönünü bilen özel kuruluşlarla rahat değiller.

Android konum izlemeyi kapamanın olumsuz tarafı nedir?

Android'i bu kadar iyi yapan bazı şeyleri kaybedersiniz. Google Asistan, favori yerlerinizi bilmiyorsa daha az yardımcı olur ve bazı uygulamalar konum hizmetleri etkinleştirilmeden fazla kullanılmaz. Tersine, daha az GPS kullanımı pilinizde daha az tahliye anlamına gelir.

Android konum izlemeyi nasıl kapatırım?

Google'ın gittiğiniz yere bakmasını engellemenin iki yolu vardır. Bir bilgisayarda, https://www.google.com/settings/accounthistory > Yerler Git> Etkinliği Yönet'e gidin ve ardından Konum Geçmişini Duraklat üzerine dokunun; Bir pop-up size ne olduğunu ve devre dışı bırakılmadığını söyler ve konum geçmişinizi tamamen silebileceğiniz bir bağlantı sağlar.

If your phone isn’t nearby, you can disable location tracking across multiple devices using your Google Account  / © AndroidPIT.com

Bir Android telefonda daha da basit.

 • Ayarları
 • Güvenlik ve Konum aşağı kaydırın, ardından Konum vurmak
 • Sağ üstte bir açma / kapama düğmesi göreceksiniz. Konum hizmetlerini tamamen veya tamamen açmak için bunu kullanın.
 • Konum > Google Konum Geçmişi'ne dokunun
 • Bir kez daha sağ üst köşede konum geçmişinizi açmanıza veya kapatmanıza olanak veren bir düğme var.

How to find location settings in Android 8.1. / © AndroidPIT (screenshot)

Android'deki konum geçmişiniz nasıl silinir?

 • Ayrıca, konum geçmişinizi silmek isterseniz, bunu da burada yapabilirsiniz: Konum Geçmişi'nin altında, sağ üstteki üç noktaya dokunun, ardından Görüntüle / Yönet'e basın.
 • Üç noktaya bir kez daha vurun, sonra Ayarlar
 • Şimdi kişisel içerikli bir bölümde olmalısınız.
 • Buradan, tüm Konum Geçmişini silebilir veya yalnızca bir bölümünü silmek için Konum Geçmişi Aralığını silebilirsiniz. Bir kez silindiğinde bu bilgiler kurtarılamaz.

IPhone veya iPad'de konum izlemeyi nasıl kapatabilirim?

Bir Android telefonunuz ve bir Apple tabletiniz veya bir Android tabletiniz ve bir Apple telefonunuz varsa, iOS konum ayarlarını da kontrol etmeniz gerekir: Apple konum verilerinizi saklayabilir ve uygulamalara da verebilir. Bunu kapatmak için Ayarlar> Gizlilik> Konum Servisleri bölümüne gidin.

Konum Hizmetlerinin açık olduğunu varsayalım, artık iki bitlik bilgi içeren uygulamaların bir listesini görmelisiniz: Konum Servislerine erişimin bu uygulama için açık mı yoksa kapalı mı olduğunu gösteren bir düğme ve son zamanlarda konum verileriniz kullanılıyorsa küçük bir ok.

Burada başka bir ekran var, Sistem Servisleri, konum tabanlı reklamlar, web tarayıcı arama önerileri, saat dilimini ayarlama vb. Gibi özellikler için konumunuzun sistem düzeyinde kullanımını kapatmanızı sağlar. Kapatmak istediğiniz tüm hizmetleri kapatmanız yeterlidir.

Android konum izlemeyi nasıl geri döndürür

Google Asistan'dan yol tarifine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız veya hareketlerinizin, onları gören diğer insanlar için endişelenecek kadar ilginç olmadığını düşünüyorsanız, Android konum izlemesini yeniden etkinleştirmek için yeterince kolaydır. Bu sefer yapmanız gereken tek şey:

 • Ayarları
 • Konum (veya Güvenlik ve Konum) gidin
 • Açmak için sağ üstteki ekran geçiş düğmesini kullanın
 • Google Konum Geçmişi'ne dokunun ve açmak için ekran düğmesini kullanın.

Bu, Apple cihazlarıyla benzer bir işlemdir: Ayarlar> Gizlilik> Konum Servisleri bölümüne geri dönün ve hizmetleri tekrar açmak için geçiş düğmelerini kullanın.

Opinion by Gary MarshallI don’t mind Google tracking my locationWhat do you think?50504 participants

Ne düşünüyorsun? Android konum izlemenin yararı, olası gizlilik sorunlarını ağır basıyor mu, yoksa bir konu olarak ne kadar bilgi paylaştığımızı sınırlamalı mıyız? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Google Pixel 2 XL'yi nereden satın alabilirim?

Best price

Google Pixel 2 XL SEALED – 128GB – Just Black (Unlocked) Smartphone (CA)

£546.24

Shipping from £48.58
£594.82 total

Check Offer

Google Pixel 2 XL – 128GB – Black – Unlocked Smartphone (FROM US)

£599.99

Shipping from £9.50
£609.49 total

Check Offer

GOOGLE PIXEL 2 XL 64gb White

£629.00

£629.00 total

Check Offer

GOOGLE PIXEL 2 XL 64gb White

£629.00

£629.00 total

Check Offer