Android’de konum takibi nasıl kapatılır?

Bir Android cihazını ilk kurduğunuzda, konum verilerinizi paylaşmak isteyip istemediğiniz sorulur. Evet derseniz, Google, hareketlerinizi otomatik olarak Google Hesabınızın Zaman Çizelgesi bölümünde görebileceğiniz Konum Geçmişinize ekler.

  Google Maps çevrimdışı nasıl kullanılır Kendinizi özel verilerinizi sızdıran uygulamalardan nasıl korursunuz

Konum geçmişi, otomatik gidip gelme tahminleri veya gelişmiş arama sonuçları gibi faydalı bilgiler sağlayabilir. Ancak izlenen her adımda herkes rahat değildir. Google’a güvenseniz bile, cihazınızı kaybederseniz, bu veriler kötü niyetli bir kişi tarafından görülebilir. Artık istemiyorsanız Android konum izlemesini kapatmanın yolu.

Atlamak:

  Android’de konum takibi nasıl kapatılır? Konum geçmişinizi nasıl silersiniz?

Diğer faydalı bilgiler:

  Apple cihazlarında konum takibi nasıl kapatılır Konum takibi avantajları Nasıl konum takibi nasıl açılır

Konum takibi nasıl kapatılır

Android telefonunuzdan

Konum izlemeyi kapatmak için bu basit adımları uygulamanız yeterli

  Ayarları Açma Güvenlik ve Konum’a ilerleyin, ardından Konum’a basın Sağ üstte bir açma / kapama düğmesi göreceksiniz. Konum servislerini tamamen açmak veya kapatmak için bunu kullanın. Konum> Google Konum Geçmişi’ne bir kez daha sağ üstte konum geçmişinizi açmanıza veya kapatmanıza izin veren bir düğme var.

location

Bilgisayarından

Bir bilgisayarda, https://www.google.com/settings/accounthistory> Konum Geçmişi> Etkinliği Yönet seçeneğine gidin ve ardından Konum Geçmişini Duraklat; Bir açılır pencere size ne olduğunuzu ve devre dışı bırakılmadığınızı gösterir ve konum geçmişinizi tamamen silebileceğiniz bir bağlantı sağlar.

pauselocation

Https://www.google.com/maps/timeline adresine gidin ve sağ alt köşedeki ayarlar ekran simgesini açmak da size konum geçmişini duraklatma, silme veya verilerinizi indirme seçenekleri sunar.

Android’deki konum geçmişinizi silme

  Konum geçmişinizi de silmek isterseniz, burada da yapabilirsiniz: Konum Geçmişi altında sağ üstteki üç noktaya dokunun, ardından Görüntüle / Yönet’e basın. Üç noktaya bir kez daha basın, ardından Ayarlar Artık Kişisel içerik adlı bir bölümde olmalısınız Burada buradan bir kısmını silmek için tüm Konum Geçmişini Sil veya Konum Geçmişini Sil aralığını seçebilirsiniz. Bir kez silindiğinde bu bilgi kurtarılamaz.

Bir iPhone veya iPad’de konum takibi nasıl kapatılır

Bir Android telefonunuz ve bir Apple tabletiniz veya bir Android tabletiniz ve bir Apple Telefonunuz varsa, iOS konum ayarlarını da kontrol etmeniz gerekir: Apple konum verilerinizi depolayabilir ve uygulamalara da verebilir. Bunu kapatmak için, Ayarlar> Gizlilik> Konum Servisleri bölümüne gidin.

Konum Servisleri’nin açık olduğunu varsayalım, şimdi iki bit bilgi içeren bir uygulama listesini görmelisiniz: Konum Servislerine erişimin o uygulama için açık mı yoksa kapalı mı olduğunu ve son zamanlarda konum verilerinizi kullanıyorsa küçük bir ok.

Burada başka bir ekran var, Sistem Hizmetleri ve konum tabanlı reklamlar, web tarayıcı arama önerileri, saat dilimini ayarlama vb. Kapatmak istediğiniz hizmetleri kapatmanız yeterlidir.

Android konum izlemesini kapatmanın olumsuz tarafı nedir?

Android’i bu kadar iyi yapan bazı şeyleri kaybedeceksiniz. Google Asistan, en sevdiğiniz yerleri bilmiyorsa ve bazı uygulamalar konum servisleri etkin olmadan fazla kullanılmazsa, daha az yardımcı olur. Başta, daha az GPS kullanımı daha az pil tüketimi anlamına gelir.

Android konum takibini nasıl yeniden etkinleştirebilirim?

Kendinizi Google Asistan’dan yol tariflerine ihtiyaç duyuyorsanız veya hareketlerinizin başkalarını gören insanlar için endişelenecek kadar ilgi çekici olmadığına karar verirseniz, Android konum izlemesini yeniden etkinleştirmek yeterince kolaydır. Bu sefer yapmanız gereken tek şey:

  Ayarları Aç Konuma Git (veya Güvenlik ve Konum) Açmak için sağ üstteki ekran geçiş düğmesini kullanın Google Konum Geçmişi’ne dokunun ve açmak için ekran düğmesini kullanın

Apple cihazlarında da benzer bir işlem: Ayarlar> Gizlilik> Konum Servisleri bölümüne geri dönün ve servisleri tekrar açmak için seçim düğmelerini kullanın.

Tarafından görüşNicholas MontegriffoGoogle’ın konumumu izlemesini umursamıyorumWhat do you think?505051 katılımcı

Ne düşünüyorsun? Android konum izlemenin kullanışlılığı, potansiyel gizlilik sorunlarından ağır basıyor mu, yoksa genel olarak ne kadar bilgi paylaştığımızı sınırlamalı mıyız? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.