Android'de "Maalesef Haritalar durdu" hatasını düzeltme

Google Haritalar ile ilgili sorun yaşıyorsunuz? Uygulama çöküyorsa, donarsa ya da "Ne yazık ki Haritalar çalışmayı durdurdu" hata mesajına sahip olursanız, başka yere bakmayın. Burada tüm Android için Google Haritalar'ın çözümlerine sahibiz.

  • Google Maps ipuçları ve püf noktaları
  • Çevrimdışı Google Haritalar nasıl kullanılır?

"Ne yazık ki Haritalar çalışmayı durdurdu" hata mesajı nasıl giderilir?

Google Haritalar'a güveniyorsanız, aniden çalışmayı bıraktığında gerçek bir acı olabilir. İşte Android telefonunuzdaki sorunları ve hata mesajlarını düzeltmek için yapabileceğiniz birkaç şey. Bu adımlardan birini denedikten sonra Google Haritalar'ın tekrar çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Henüz çalışmıyorsa, bir sonraki adıma geçin.

Google Haritalar'ın en son sürümüne güncelleyin

Uygulama güncel olduğundan, Google Haritalar'daki sorun yaşanıyor olabilir. Google Play Store'a gidin, Google Haritalar'ı arayın ve uygulamanızın cihazınız için mevcut en yeni sürümüne güncelleyin.

Uygulama önbelleğini temizle

Uygulamanızın önbellek verilerinin silinmesi gerekebilir. Sorunu çözmek için Ayarlar> Uygulamalar> Google Haritalar'a gidin ve Önbellek Sil'e dokunun.

You can clear the cache of the Google Maps app to put a stop to error messages. / © ANDROIDPIT

Telefonu yeniden başlatın

Gerçek olamayacak kadar basit görünüyor, ancak telefonunuzu kapatıp tekrar açmanız şaşırtıcı sayıda sorunu çözebilir. Cihazınızdaki Güç düğmesini basılı tutun ve Yeniden başlat'ı seçin.

Önbellek bölümü silme işlemini gerçekleştir

Uygulama önbellek belirli uygulamalar içindir ve sistem önbellek Android sistemi için önbellektir. Önbellek temelde PC'nizdeki Temp klasörüne benziyor – geçici veriler için biraz boş yere. Pil boşaltma, aksaklıklar, çökmeler veya başka gariplık, zaman zaman sisteminizi etkilediğinde, bu Android'in güncellenmesinden sonra doğru olan en yaygın zaman. Tam yöntem her Android telefon için aynı olmayabilir – bu talimat en çok çalışmaya meyilli:

Telefonunuzu açın – güç ve ses seviyesini tuşlayın ve basılı tutun (ve bir tane varsa, ev düğmesi varsa) -> önbellek bölümünü silmeyi seçmek için ses seviyesi düğmesini kullanın ve ardından güç düğmesine basarak onaylayın. Silme işlemi tamamlandıktan sonra, sistemi yeniden başlatmayı seçin ve gitmeye hazır olmanız gerekir.

Bunu gerçekleştirmek için daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Galaxy S6'daki önbelleği temizleme hakkında bu makaleye göz atın

Fabrika ayarı telefonu sıfırla

Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi başka bir şey yapılmazsa nihai bir çözümdür. Süreç, cihazınızdaki tüm verileri silecek olduğundan önce her şeyi yedeklemeyi unutmayın. Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak için, Ayarlar> Kişiselleştirme> Yedekle ve sıfırlama'ya gidin ve Telefonu Sıfırla'ya dokunun. Her şeyi silmek için ekrandaki talimatları izleyin, ardından verilerinizi yeniden başlatın ve geri yükleyin.

Factory resetting erases all your data, so beware! / © ANDROIDPIT

Bu ipuçları, Google Haritalar ile sorununuzu çözdü mü? Paylaşacak başka biriniz var mı? Yorumları bize bildirin!