Android’de “Maalesef Kamera Durduruldu” Nasıl Onarılır

Kameralar Android telefonlarımızın önemli bir parçası. Tüm bu güzel anları yakalamayı severiz, özçekimler çekmekten hoşlanırız ve sonra çevremizin fotoğraflanmadan zorlukla bırakılabilecek yönleri vardır. Peki, telefonumuzun kamerası durduğunda ne yaparız? Sorunu çözmenin en hızlı yolunu arıyoruz, böylece içimizdeki fotoğrafçıyı keşfetmeye geri dönebiliriz. “Ne yazık ki kamera durdu” ile ilgili çözümler arıyorsanız, aşağıdaki çözümleri kontrol edin.

Böyle bir hata, donanım nedeniyle pek ortaya çıkmayabilir. Genellikle ondan sorumlu olan yazılımdır. En temelinden başlayarak tüm çözümleri tartışacağız ve daha karmaşık düzeltmelere geçeceğiz.

Ayrıca okuyun: Android nasıl düzeltilir?

 

“Maalesef kamera durdu” için çözümler

 

1. Çözüm: Kamerayı yeniden başlatın

Android cihazınız bu hatayı kameranın uzun süredir kullanıldığı zamanlarda gösterebilir. Kameradan çıkmak, 30 saniye beklemek ve ardından uygulama simgesine dokunarak uygulamayı yeniden başlatmak, böyle bir sorunu çözmek için yeterli. “Maalesef kamera çalışmayı durdurdu” hatasıyla karşılaştığınızda, bu sorunu hemen çözmenin en iyi yoludur. Ancak, çözüm geçici olabilir ve sorun çok sık tekrarlanırsa, burada listelenen diğer çözümleri denemelisiniz.

 

2. Çözüm: Cihazı Yeniden Başlatın

Telefonu yeniden başlatmak, uygulamada sorun yaratabilecek basit uygulama hatalarını giderebilir. Genellikle, bir sorun yeniden başlatma ile çözüldüğünde, sorunun asıl nedenini bulmak zordur. Kamera herhangi bir sebep olmadan çalışmayı durdurduysa, yeniden başlatma işlemi hızlı ve kolay bir çözümdür. Ancak, Android cihazınız aynı hatayı göstermeye devam ederse, sorun bir sorundan daha fazlası olabilir, bozuk bir dosya veya buna neden olabilecek bir güncelleme olabilir.

 

3. Çözüm: Kamera Önbelleği Dosyalarını Temizle

Kameranızın önbelleği, kamera uygulamasının daha hızlı çalışmasına yardımcı olan dosyaları depolar. Önbellek dosyaları kullanım kolaylığı ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi için yaratılmıştır. Ancak, bazen bu önbellek dosyaları bozulabilir ve kamerayı kullanmanıza izin vermeyecek hataları ortaya çıkarmaya başlayabilir. Sorunu çözmek için önbellek dosyalarını temizleyebiliriz. Bunu yaparken hiçbir önemli veriyi kaybetmeyeceksiniz. Farkedebileceğiniz tek şey, kamera uygulamanızı bir sonraki açışınızda, yüklenmesi biraz zaman alacaktır.

  Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin. Uygulamalar bölümlerine gidin ve Uygulama yöneticisine dokunun. “Tümü” sekmesinin altına gelinceye kadar ekranın soluna kaydırın. Şimdi kamerayı arayın ve üzerine dokunun. Uygulamayı sonlandırmak için Zorla Durdur üzerine dokunun ve ardından Önbelleği temizle üzerine dokunun.

Önbellek dosyalarının anında silineceğini ve önbellek dosyalarının kapladığı alanın 0’a döneceğini fark edeceksiniz. Şimdi kamerayı bir kez daha açın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

 

4. Çözüm: Kamera Veri Dosyalarını Temizle

Önbellek dosyaları nispeten zararsız olsa da ve onları silmek cihazınızdaki hiçbir şeyi etkilemez, veri dosyaları uygulama için kişisel ayarlarınızı içerir. Bu, veri dosyalarını silerseniz kişisel tercihlerinizi kaybettiğiniz anlamına gelir. Kameraya bazı tercihler ayarladıysanız, veri dosyalarını silmeden önce not almak isteyebilirsiniz. Daha sonra geri dönüp bir kez daha kurabilirsiniz.

  Cihazın Ayarlar menüsüne gidin ve Uygulama Yöneticisi’ne gidin. “Tüm Sekme” ye gitmek için kaydırın ve ardından Kamera üzerine dokunun. Kamera uygulamasına bağlı tüm veri dosyalarını silmek için Veri Sil üzerine dokunun.

Veri dosyaları fotoğraflarınızı silmez, böylece onlar için endişelenmenize gerek kalmaz. Veri dosyaları silindiğinde, kameraya dokunun ve beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Hata hala görünüyorsa, bir sonraki çözüme geçin.

 

5. Çözüm: Yazılımınızı Güncelleyin

Kameranın düzgün çalışmamasına neden olan yazılımdaki bir hata nedeniyle bazı kamera sorunları ortaya çıkabilir. Cihazınızdaki yazılım güncellemelerini uzun süre geciktiriyorsanız, cihazınızın uygulamalarının düzgün çalışmasına yardımcı olabilecek gerekli güncellemeleri kaçırmış olabilirsiniz. Bir güncelleme, yazılımdaki bilinen sorunları çözmenize yardımcı olur. Bekleyen bir güncellemeniz olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  Cihazın Ayarlar menüsüne gidin Cihaz Hakkında seçeneğine dokunun. Yazılım güncellemesi veya Sistem güncellemesi gerektiğini belirten ilk seçeneğe dokunun.

Cihazınız güncellemeleri otomatik olarak kontrol etmeye başlayacak ve size en son güncellemelerin cihaza yüklü olduğunu söyleyen bir mesaj alacaksınız veya bir güncellemenin mevcut olduğunu ve cihazı güncelleyebileceğinizi söyleyecektir. Bir güncelleme varsa, güncellemeyi yükleyin ve cihazınız yeniden başlatıldığında kameranın çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

 

6. Çözüm: Galeri Uygulaması İçin Önbellek ve Veri Dosyalarını Silme

Galeri, kameraya çok yakından bağlı. Galeri uygulamasında bir şeyler ters giderse, sık sık kameraya girer ve bir hata mesajı verir. Galeri uygulamasının önbelleğini ve veri dosyalarını silmek, galeri uygulamasının suçlu olup olmadığını bulmakta yardımcı olabilir.

  Ayarlar menüsünden, Uygulama Yöneticisine gitme “Tüm” sekmelerine gitmek için sekmelerde kaydırın Galeri ara ve üzerine dokunun. Şimdi Durdurmaya Zorla öğesine dokunun. Önbelleği temizlemek için Önbelleği Temizle düğmesine dokunun, ardından Galeri için veri dosyalarını silmek için Verileri Temizle düğmesine dokunun.

Şimdi cihazınızı yeniden başlatın ve kameranın beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

 

7. Çözüm: Üçüncü Taraf Kamera Uygulamasını Kullanma

Stok kamera uygulamasını terk etmekte rahatsanız, Play Store’u açın ve bir üçüncü taraf kamera uygulaması arayın. Bunlardan birkaçı mevcut ve bazıları size kullanmakta olduğunuz mevcut kamera uygulaması uygulamasından daha fazlasını sunabilir. Bu sadece sorunu çözmeyen, ancak cihazınızı hatasız kullanmaya devam etmenize yardımcı olan bir alternatiftir. Bir üçüncü taraf uygulamasının kullanımı tamamen sizin takdirinize bağlıdır.

 

8. Çözüm: Güvenli Modu kullanın

Kamera uygulamasını beğenirseniz ve bir üçüncü taraf uygulaması kullanmak yerine uygulamayı düzeltmeyi tercih ederseniz, bazı karmaşık sorun giderme işlemlerine girmeliyiz. Sorunun yakın zamanda yüklediğiniz uygulamaların herhangi birinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını bulmamız gerekiyor. Bazı el feneri uygulamalarının kamera uygulaması için sorun yarattığı bilinmektedir. Üçüncü taraf bir uygulamanın soruna neden olup olmadığını kontrol etmek için cihazınızı Güvenli Modda yeniden başlatmanız gerekir. Güvenli modda, tüm üçüncü taraf uygulamaları devre dışı bırakılır, böylece sorunun üçüncü taraf uygulamasında veya telefonun yazılımında olmasının nedenini daraltabiliriz.

  Güç tuşunu basılı tutun Bu, cihazınızın Güç seçeneklerini getirir Şimdi ekranınızdaki menüden Güç Kapalı seçeneğine basılı tutun. Bir açılır kutu alana kadar basmaya devam edin Cihazı Güvenli Mod’da yeniden başlatmak isteyip istemediğiniz sorulacak. Tamam’a dokunun

Cihaz Güvenli Modda yeniden başlatıldığında, herhangi bir hatayla açılıp açılmadığını kontrol edin. Eğer evet ise, bir sonraki çözüme geçin. Öte yandan, kamera hatasız çalışıyorsa, üçüncü taraf bir uygulama soruna neden olan kamera uygulamasına müdahale ediyor olabilir. Son yüklenen uygulamaları silin veya fabrika verilerine sıfırlama işlemi yapın.

 

Çözüm 9: Fabrika Ayarlarına Sıfırla

Fabrika ayarlarına sıfırlama, cihazınızı ilk durumuna getirecektir. Bu, cihazın fabrika ayarlarına geri döneceği anlamına gelir. Cihazınıza yüklenen tüm verileri ve tüm üçüncü taraf uygulamalarını kaybedeceksiniz. Yedekleme, tüm önemli verilerinizi kaydetmenize ve hiçbirini kaybetmemenizi sağlar. Tüm önemli dosyaları başka bir depolama cihazına taşıyarak ve hesabınızı Google’da yedekleyerek tüm veriler için bir yedekleme oluşturduğunuzdan emin olun. Ardından sıfırlama işlemine devam edin.

  Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin Yedekle ve Sıfırla seçeneğine dokunun Verilerinizi Google hesabınıza yedeklemek için yedeklemenin yanındaki kutuyu işaretleyin Cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamak için Fabrika Sıfırla seçeneğine dokunun.

 

Cihaz yeniden başlatıldığında, kameranın çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Evetse, tüm dosya ve verilerinizi geri yükleyin ve cihazınızı her zamanki gibi kullanmanın tadını çıkarın.

 

Bu çözümler Motorola, Samsung (Samsung S4, Samsung S5, Samsung S6, Samsung S6 Edge, Samsung S7, Samsung S7 Edge vb.), LG (LG G3, LG, G4 vb.), HTC ve diğer cihazlarda çalışacaktır. Android cihazlar

 

Ayrıca okuyabilirsiniz: Android üzerinde hiçbir sinyal düzeltmek için nasıl