Android’de mobil veri kullanımınızı önemli ölçüde azaltmak için ipuçları

Akıllı telefon sahipleri sürekli olarak iki kaynaktan biri eksik. Batarya zamansız boş ya da yüksek hızlı veri hacmi kullanılmış ve bir salyangoz hızında dolaşıyoruz. Ancak veri tüketiminizi nasıl azaltabilirsiniz ve gerçekte bu kadar veri tüketen şey nedir? İşte veri planınıza kolaylıkla bağlı kalabilirsiniz.

  En iyi “sınırsız” veri planını nasıl seçersiniz Veri planınızı anlamayı mı düşünüyorsunuz? Bayt ve bit açıkladı

Bölüme atla

  Ne kadar mobil veriye ihtiyacınız var? Veri tüketimini ölçme Veri tüketimini kısıtlama Çevrimdışı fonksiyonları kullanma Veri akışını sıkıştırma

Ne kadar mobil veriye ihtiyacınız var?

World Wide Web’de beklenmedik şekilde daha yüksek veri tüketimine neden olan belirli veri biçimleri vardır. Bu nedenle, animasyonlu GIF’ler başlangıçta beklemeyebileceğiniz verimsiz olarak kabul edilir. Seyrek değil, üç saniyelik bir animasyon için bir megabayttan daha fazlasıdır. YouTube klipleri bile daha ekonomiktir ve dakikada iki ila 10 megabayttan fazla tüketmesi beklenir. Müzik için tüketim, bit hızına bağlı olarak, dakikada bir ila beş megabayt arasında değişir.

Veri tüketimini ölçmek

  Android araçlar Sağlayıcı uygulamaları

Android araçları

Android, veri tüketiminiz üzerinde kontrol sağlar. Hızlı ayarlarda parmağınızı karşılık gelen kutunun üzerinde tutmanız yeterlidir, böylece tüketime genel bir bakış elde edersiniz. Bazı üreticiler için, Ayarlar’daki Mobil veri bölümüne girmeniz gerekir.

huawei data usage

Tüketim genel görünümünde ayrıca sınırları ayarlayabilir, size uyarı vermesini ve arka plan verilerini sınırlamasını sağlayabilirsiniz. Bunu daha sonra makalede detaylı olarak tartışacağız.

Sağlayıcı uygulamaları

Kalan veri hacmini kontrol etmenin başka bir yolu var ve bu biraz daha doğru olabilir. Doğrudan operatörünüzün uygulamasına bakabilirsiniz. Pratik ipucu: Birçok sağlayıcıyla, mevcut durumu başlangıç ekranına bir widget olarak yerleştirebilirsiniz.

  AT&T Verizon T-Mobile

Veri tüketimini kısıtlama

  Android’de bir üst sınır belirleme Bireysel uygulamaların tüketimini sınırla

Android ayarlarında bir veri limiti ayarlayın

Bu öncelikle akıllı telefonun ayarlar menüsünden yapılır. Burada veri tüketiminizi görebilir ve yönetebilirsiniz. Öncelikle, sözleşmenize ve veri hacminin aylık olarak yenilenmesine uygun bir tüketim döngüsü ayarlayın. Ayrıca mobil verilerin otomatik olarak devre dışı bırakılacağı veya kapatılacağı bir limit belirleyebilirsiniz.

data cap

Bireysel uygulamaları veri kaydetmeye zorla

Burada ayrıca, bireysel uygulamaların tüketiminin bir listesine de sahipsiniz. Birine dokunun, aşağıdaki görünümde uygulamanın ön planda veya arka planda ne kadarını tükettiğini göreceksiniz. Arka planda veri hacminizi gizlice kullanan uygulamalar var – hepsi başarısız olursa, arka plan verilerini burada sınırlandırarak durdurabilirsiniz. Ama dikkat! Bu, bazı uygulamaların çalışmamasına neden olabilir – özellikle Google uygulamaları ve sistem uygulamaları.

restrict background data

Çevrimdışı işlevleri kullanma

  Müzik akışı Çevrimdışı gezinme

Müzik akışı

Veri kaydetmek için hareket halindeyken saklanan videoları ve müzikleri kullanın veya müzik ve video akışı servislerinin çevrimdışı özelliklerini kullanın.

  Android için en iyi müzik akışı uygulamaları

spotify hero

Çoğu müzik akışı sağlayıcısı, çevrimdışı bir özellik sunar. Bu şekilde, en sevdiğiniz şarkıları akıllı telefonda depolayabilir ve hareket halindeyken çalabilirsiniz. Alternatif olarak, CD’lerinizi MP3’lere dönüştürebilir ve dahili belleğinize veya MicroSD kartınıza kopyalayabilir ve bir müzik çalar uygulaması ile çalabilirsiniz.

Google Haritalar’ı çevrimdışı kullan

Android’de çevrimdışı navigasyon oldukça iyi hale geldi. Google Haritalar şimdi, haritanızı 30 gün boyunca çevrimdışı tutmak isteyip istemediğinizi otomatik olarak size soracaktır. Artık çevrimdışı kullanmak için haritaları indirebilir ve kaydedebilirsiniz. Bu, örneğin yaşadığınız şehirde veri tüketimini azaltmanın mükemmel bir yoludur. Bunun nasıl yapıldığını, aşağıdaki bağlantıdaki tam kılavuzumuzu takip ederek öğrenirsiniz.

  Google Haritalar çevrimdışı nasıl kullanılır?

use google maps offline 02

Çevrimdışı navigasyon için alternatif uygulamalar, Nokia / Microsoft veya Maps.me adresinden HERE. Hepsi farklı yaklaşımlar izliyor ve arabadaki navigasyona çok uygun.

Veri akışını sıkıştırma

  Sadece tarayıcı Tüm uygulamalar

Chrome’un sıkıştırma özelliği ile gezinirken veri hacminden tasarruf edin

Birçok kullanışlı Chrome özelliğinden biri, sıkıştırılmış web sitesi verilerini indirme yeteneğidir. Bu özelliği neredeyse en alttaki ayarlarda etkinleştirebilirsiniz. İncelemelerimizde, mobil verilerimizin ortalama yüzde 32’sini kurtardık. Bu, örneğin, 300 MB yerine 200 MB olacaktır. Bu ekstra veri hacmi memnuniyetle kabul edilir.

data compression

Opera Max ile her şeyi sıkıştırın

Opera Max, internette gezinirken veri kaydetmenize yardımcı olan bir sıkıştırma uygulamasıdır. Uygulama, tüm verileri kendi VPN sunucusuyla gönderir ve videoları ve fotoğrafları uygulamalar ve web sitelerinde sıkıştırır. Ne yazık ki, bu görünür bir kalite kaybıyla ilişkilidir. Uygulamada, telefonunuzdaki hangi uygulamaların en yüksek veri tasarrufu potansiyeline sahip olduğu gösterilir.

Geçerli sürümle, müzik ve video akışı yaparken paradan tasarruf edebilirsiniz. Entegre Rocket Optimizer sayesinde, MP3’ler ve MP4’ler AAC + formatına dönüştürülür. Daha düşük bir bit hızında, benzer bir ses kalitesi elde edilebilir. Netflix veya YouTube gibi video akışları, Opera Max tarafından istek üzerine sıkıştırılabilir. Bu nedenle tamponlama süreleri kısalır, ancak kalite gözle görülür şekilde düşer. İncelememizde, 10 dakikalık bir YouTube videosu verilerin yarısından fazlasını kurtardı, böylece 31,2 MB yerine sadece 14,7 MB kullanıldı.

Tarafından görüşBernadette G.Veri tüketimi bu günleri sınırlandırmak için daha kolay.What do you think?5050547 katılımcı

Hiçbir şey yardım etmediğinde ne yaparsın?

Eğer mücadele ediyorsanız, birçok ücretsiz Wi-Fi ağından birine geçmelisiniz. Ya da, bir çift SIM akıllı telefonunuz varsa, saf veri planına sahip (telefon seçeneği olmadan) bir SIM kartı kullanabilir ve böylece ucuza gezinebilirsiniz.

İpuçların neler? Bu yöntemlerden herhangi birini denediniz mi?