Android'de Önbelleği Nasıl Temizle

Android'de önbellek, uygulamaların veri veya dosyalarının depolandığı ve uygulamaların her başlatılışında sayfaların yüklenmesine yardımcı olan bir yerdir. Önbellek önemi göz ardı edilemez, ancak aynı zamanda önbelleğe alınmış veriler gibi dosyalar bozulur, uygulama çalışmayı durdurur, web sayfaları android Smartphone içinde sıkışmış indirme vb. Ayrıca, herhangi bir sorununuz yoksa, önbelleğe alınan verileri temizlemeniz, telefonun hızını korumak ve telefonun hafızasını boşaltmak için her zaman iyi bir fikirdir.

Dolayısıyla, Android telefonun önbelleğini ve verilerini temizlemeye gerek varsa, aşağıdaki yöntemleri takip edin ve herhangi bir sorundan kurtulun.

'Yetersiz depolama alanı', bir çok android kullanıcısı ile karşılaştığı bir sorundur, buraya tıklayarak düzeltebilirsiniz.

Ayrıca Oku – Android Lollipop performans sorunu nasıl düzeltilir?

Önbellek android temizlemek için yollar:

Yöntem 1: bireysel uygulama için önbelleği temizle android

Belirli bir uygulamayla ilgili sorunla karşılaştığınızda tek uygulamanın önbelleğini temizlemeniz gerekir. Herhangi bir uygulama düzgün bir şekilde çalışmayı durdurursa, performanstan vazgeçer ve başlatılması veya kapatılması için yeterli zaman alırsa, önbelleğe alınan verileri temizlemek sorunu bir kerede ortadan kaldırabilir. Bu süreç çok basit ve hiçbir zaman yapılabilir. İşte bunu yapmanın yolu.

  • Öncelikle, android cihazın menü düğmesine basarak ayarlar menüsüne gidin.
  • Daha sonra, android telefondaki her uygulamayı görmek için 'uygulama yöneticisi' veya 'uygulamalar' seçeneğine dokunun.
  • Android önbellek bölümünü temizlemek istediğiniz 'uygulamaya' dokunun.
  • Uygulamanın sürüm numarası ve kullanılan depolama alanı gibi uygulamanın her detayı ile birlikte yeni bir sayfa 'uygulama bilgisi' görüntülenir. Sadece 'önbelleği temizle' seçeneğini bulmak için aşağı kaydırın ve bu uygulamanın önbelleği silinir. tamamen. Aynı işlemi diğer uygulamalar için de takip edebilirsiniz.

Görüntü kaynağı – gadgets.ndtv.com

Yöntem 2: birlikte tüm uygulamaların android önbellek bölümünü temizle

İkinci yöntem, sorun telefonla değil, tek bir uygulamada olduğunda kullanılır. Durumda, telefonun performansı yavaştır ve İnternet bağlantısının iyi olmasına rağmen düzgün çalışmaz, tüm uygulamaların önbelleğini temizlemeniz sorunu ortadan kaldırır. Bu süreç aynı zamanda ilk yöntem kadar basittir. Sadece 2-3 adım ve bununla birlikte olacaksınız.

  • Ayarın uygulamasına gidin ve 'depolama seçeneğini' tıklayın.
  • Bu seçeneğe tıkladığınızda kullanılan hafıza, boş alan, önbelleğe alınmış veriler ve kullanılan bellek vb.
  • Tüm uygulamalar için önbelleğe alınmış verileri temizlemek için önbelleğe alınmış veri seçeneğine tıklayın ve silme işlemini onaylamak için tekrar 'Tamam'a tıklayın.

Görüntü kaynağı – androidwikihow.com

Ancak, bu işlem android 4.2 ve üstü sürümü üzerinde çalışan Smartphone için çalışıyor. Yani, eski cihazlar bu süreci desteklemeyecektir. Ancak, her şeyin bir çözümü var ve o da var. İşlem bir sonraki yöntemde tartışılmaktadır.

Yöntem 3 : Bir uygulamayı kullanarak önbelleği temizle android

Google Play Store'da, tek bir uygulama için veya tüm uygulamalar için önbellekleri android cihazlardan silebilecek pek çok uygulama var. Ayrıca, bu uygulamalar android her sürümü için çalışır. Uygulama Önbellek temizleyici, önbelleği temizlemek için kullanılan kullanışlı bir uygulamadır. Bu uygulamanın heyecan verici özellikleri şunlardır:

> Otomatik sil: Bu özellik etkinleştirildiğinde, uygulamaların önbelleği her başlatıldığında otomatik olarak silinir. Bu özellik menü> ayarlarına gidip mevcut seçenekleri kontrol ederek etkinleştirilebilir.

> Ayrıca, önbellek dosyaları belirli bir boyuta ulaştığında önbelleği temizlemek için bir hatırlatıcı ayarlayabilirsiniz.

Yöntem 4 : Android'de Firefox'un önbelleğini temizle

Firefox için android önbelleği temizlemek istiyorsanız, önce tarayıcıyı başlatın ve sağ üst köşede bulunan menüye dokunun. Ardından, yol ayarlarını> gizlilik> şimdi temizleyin. Bu çeşitli seçenekleri gösterecektir, sadece 'önbellek' seçeneğini işaretleyin ve net veri düğmesine dokunun.

Firefox için bu önbellek temizliği yapma seçeneği de Android'de mevcuttur. Bu özelliği ayarlamak için, hemen 'şimdi temizle' altında bulunan 'çıkışta temizle' seçeneğine dokunmanız gerekir. Çeşitli seçenekler gösterecektir. Otomatik olarak ayarlamak istediğiniz 'önbellek', 'tarama geçmişi' vb. Kontrol edin ve alttaki 'set' düğmesine basın.

Görüntü kaynağı – www.ubergizmo.com

Yöntem 5 : Android'de Chrome'un önbelleğini temizle

Bu yöntem, chrome'u başlatmanız ve ayarlar> gizlilik> Gelişmiş'e gitmeniz gereken Firefox yöntemine çok benzer. Şimdi ekranın alt kısmında, menü seçeneğine tekrar dokunun. Ardından, 'tarama verilerini temizle' seçeneğine dokunun> önbelleği temizleyin ve Chrome'un önbelleği silinir.