Android’de otomatik olarak açılacak Rahatsız Etme modunu ayarlama

Bir şeye konsantre olmak için oturduğunuzda can sıkıcı olabilir ve akıllı telefonunuz sürekli bildirimlerle ping yapıyor. Neyse ki Rahatsız Etmeyin modu dikkat dağıtıcı unsurları önleyebilir. Ancak günün belirli saatlerinde bu özelliği otomatik olarak tetiklemek için kurallar ayarlayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Güncel teknik konular hakkında daha fazla videoyu video sayfamızda bulabilirsiniz.

Otomatik Rahatsız Etmeyin kurallarınızı ayarlamak, herhangi bir Android akıllı telefonda yaptığınız ilk şeylerden biri olmalıdır. Android, DND’yi manuel olarak açıp kapatmak zorunda kalmak yerine, yalnızca yalnız kalmak istediğiniz zaman bildirimleri öldürmek için gümrük kuralları ve rutinleri ayarlamanıza izin verir. Bunu yapabilmek için Android 8.1 veya üstünü çalıştırmanız gerekir. Android’de otomatik Rahatsız Etmeyin kurallarını nasıl ayarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

    Ayarlar menüsünü açın ve Sesler’e gidin. Rahatsız Etmeyin’i bulun ve menüye girmek için dokunun.

android 10 dnd

Şimdi Rahatsız Etmeyin menüsünde olduğumuza göre, yeni bir program oluşturalım. İşe gidip gelmem için Pazartesi’den Cuma’ya saat 8: 00’dan 9: 00’a kadar bir tane yapacağım. Trende okumayı seviyorum. Bu ‘ben’ zamanı ve rahatsız edilmek istemiyorum.

    Ayarladığınız (veya yapmadığınız) otomatik Rahatsız Etme yordamlarının bir listesini görmek için Zamanlamalar’a dokunun. Yeni bir DND zamanlaması oluşturmak için Ekle’ye dokunun. Önce zamanlama türünü seçmelisiniz. Etkinlik, Zaman veya Sürüş arasından seçim yapabilirsiniz. Bu işe gidip gelme programı için Time’ı seçtim. O zaman sadece program için bir isim eklemeliyim.

android 10 dnd5

Şimdi yeni bir program hazırladığımıza göre, ayarları beğenimize göre ayarlama zamanı. Seçenekler oldukça derin ve orada oynamak için çok fazla özelleştirme var.

    Programlardan herhangi birini istediğiniz zaman etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için tik işaretine dokunabilirsiniz. Programınızın etkin olduğundan emin olun, ardından o programın ayarlarına gitmek için dişli çark simgesini tıklayın. Buradan, programın etkin olduğu günleri ve saatini değiştirebilirsiniz. Günler üzerine dokunun ve ardından istediklerinizi işaretleyin. Hafta sonları ofise gidip gelmediğim için bu örnekte Cumartesi ve Pazar günlerinin işaretini kaldırdım. Ayrıca Başlangıç saatini 8:00 ve Bitiş saatini 9:00 olarak değiştirdim.

android 10 dnd6

Artık Rahatsız Etmeyin programlarımız için günler ve saatler sıraladığımıza göre, bu süre zarfında ne tür bildirimler göreceğimi ve görmeyeceğimi özelleştirmenin zamanı geldi.

    Listedeki son seçenek altında Rahatsız Etmeyin davranışını değiştirebilirsiniz. Bu menüden alarmlar, medya sesleri, dokunma sesleri, hatırlatıcılar, aramalar, mesajlar ve etkinlikler gibi çeşitli öğeleri engellenecek veya DND modundan geçecek şekilde değiştirebilirsiniz. Bazı okumalar için yerleşme planlıyorum, bu yüzden hepsini kapalı bırakacağım. Ben de herhangi bir mesaj istemiyorum, bu yüzden hiçbir mesaja izin verme seçeneğini tercih ediyorum. Ancak çağrılar farklıdır. Ofisten birinin acilen bana ihtiyacı varsa? Yalnızca yıldızlı kişilerden gelen aramalara izin ver seçeneğine karar veriyorum. İş arkadaşlarımın hepsine yıldız ekleyeceğim, böylece işe gidip gelirken acil iş çağrılarını kaçırmamalıyım. Üzgünüm anne! Biri 15 dakika içinde iki kez ararsa ikinci aramanın gelmesi için bir seçeneği de açabilirsiniz. Bu seçeneği belirlemek için Yinelenen arayanlara izin ver’i seçin.

android 10 dnd4

Rutininizi bu şekilde ayarladıktan sonra, her sabah otomatik olarak DND açılır ve huzur ve sessizlik sağlar. Gerçekten oldukça zeki bir sistem ve yüksek düzeyde kişiselleştirme göz önüne alındığında oynamaya değer bir sistem.

Android’de otomatik Rahatsız Etmeyin kurallarını kullanıyor musunuz? Tercih ettiğiniz yöntemleri aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Tips & Tricks
Android for Beginners
Android 10 – Q

Facebook Twitter