Android'de RAM yönetimi: alan temizlemenize gerek yok

"Hafıza dolu", akıllı telefonunuzdan almak için can sıkıcı bir bildirim. Bazı insanlar, alan oluşturmak için bile uygulama katilleri veya diğer RAM yönetim uygulamaları kurarlar. Ancak Android için manuel RAM yönetimi mantıklı mı?

  • Android'de depolama alanı nasıl boşaltılır?
  • Cihazınızı temizleme şekli: önbellek, geçmiş, dosyalar ve daha fazlası

İleride atlamak ister misin? Atlamak:

  • RAM nedir?
  • Android RAM tam: panik için neden?
  • RAM'i ne zaman silecek
  • Android'de RAM kullanımını göster ve uygulamaları kapat
  • Android RAM'i temizle: bellek sızdıran uygulamaları kaldır

RAM nedir?

Herhangi bir bilgisayardaki gibi akıllı bir telefonda birden fazla bellek türü vardır. Bunların hızı değişiyor, farklı fiyat etiketleri var ve farklı çalışıyorlar. Örneğin, dahili belleğiniz, yavaş, ucuzdur ve bir güç kaynağıyla bağlantı kesildiğinde bile verileri sürekli olarak kaydeder. Sonuç olarak, fotoğrafların ve videoların yanı sıra uygulama ve uygulama verilerinin depolandığı yer burasıdır.

RAM (Random Access Memory) pahalı, ancak dahili bellekten çok daha hızlı. Ancak, bir güç kaynağına bağlı değilse her şeyi unutacaktır. Uygulamalarınız için bir tür çalışma alanı olarak hizmet eder – telefonu kullanmak için gereken geçici verileri saklamanıza.

Android smartphones: you don’t need to clear any memory yourself. / © ANDROIDPIT

Android RAM tam: panik için neden?

Bir süre sonra, dahili belleğiniz en sık kullandığınız uygulamalarla dolup taşıyor. Daha sonra, yeni uygulamalar başlatabilmek için kısmen temizlenmelidir. Android sisteminiz bunu otomatik olarak yapar – hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur.

Android'in içindeki RAM'in manuel olarak temizlenmesi gerektiği fikri, bir yanlış konsepttir. Boşalan RAM, sürekli olarak uygulamaları yeniden başlatmanız gerektiğini ifade eder. Bu, zamana ve güce mal olur ve pil ömrünü azaltır.

  • Şu anda kaldırmanız gereken 5 uygulama

Tam RAM'e sahip olmak kötü bir şey değil ve hatta isteniyor. Android'in kökleri Linux ve Unix'de olduğu için Linux sistem çekirdeği, bellek yönetimi için kurallar koydu. Ve bu kurallar, özgür iç hafızanın boşa harç olduğunu felsefesini takip eder.

Free memory is wasted memory

Akıllı telefonunuzu açıp birkaç uygulama yüklerseniz, tüm bu uygulamalar hafızada kalır. Bir uygulama kullanıyorsanız ana ekrana geçin ve ardından uygulamaya geri dönün, neredeyse anında yüklenecektir. Bunun nedeni, uygulamanın dahili bellek içinde bir şekilde kalmasıdır. Bu hafıza sayesinde akıllı telefon işlemcisi anında çalışabilir.

Ancak, arka planda süreçleri sürekli olarak kapatan bir görev katili uygulaması veya RAM tasarruf özelliği bulunduysanız Facebook veya Whatsapp'ın yeniden yüklenmesi uzun süre beklemek zorunda kalacaktır. Bu tür RAM yönetimi, çalışmayı, aşağıdaki videoda görüldüğü gibi, Samsung Galaxy S7 gibi güçlü akıllı telefonlara zarar verecek şekilde değiştirebilir.

Android'de RAM siliniyor: ne zaman yapmalısın?

Birçok akıllı telefon üreticisi, mevcut uygulamalar için 'temizleme' işlevleri içerdiğini göz önüne alırsak, bu söylentinin bazı gerçekleri olabilir. Ancak gerçekte, RAM alanından tasarruf etmek için bir uygulamayı kapatmak, yalnızca birkaç seçme vakasında faydalı olacaktır.

Genellikle bir uygulamanın sonlandırılması veya tüm belleğin silinmesi önerilmez. Bununla birlikte, doğrudan bir işlem gerektiren bir durum söz konusudur: bir uygulama çöktüğünde veya gerektiği gibi çalışmıyorsa. Örneğin, bu çok sarsak çalışan veya görüntü hataları olan bir tarayıcı olabilir. Veya Facebook veya Twitter'da yükleme sorunları kalıcı olabilir. Bu belirtiler çok çeşitlilik gösterebilir. Akıllı telefonun açık bir nedeni olmaksızın bile aşırı ısınması, çöktü bir uygulamaya bağlı olabilir.

Opinion by Hans-Georg KlugeI often have to close apps because my system runs slowWhat do you think?5050308 participants

Yalnızca bu gibi durumlarda, etkilenen uygulamayı sonlandırmak – zorla çıkmak için – mantıklıdır. Bazen, çoklu görev görünümünde uygulamayı hızlıca kaydırmak yeterlidir. Ancak bu genellikle yalnızca bir plasebon görevi görür; bu nedenle, uygulamayı uygulama genel görünümünden kaldırıp sonlandırmazız.

Multitasking: quitting everything is sometimes only a placebo. / © Screenshots: ANDROIDPIT

Android'de RAM kullanımı ve yakın uygulamaları görüntüleme

Bir uygulamayı hızlıca süpürmek yardımcı olmazsa, daha zor bir yaklaşımı uygulamanız ve uygulamayı manuel olarak kapatmanız gerekebilir. Bu, ayarlarda yapılabilir. Burada, hangi uygulamaların çok fazla RAM kullandığını ve bir sonraki uygulama temizleme işleminde hangilerinin kaldırılacağını görebilirsiniz.

Dolayısıyla kullanılan RAM miktarını görüntülemek için akıllı telefonunuzun ayarlarına gitmeniz gerekir. Uygulamalar menüsünü bulun ve etkin uygulamalara gidin. Android Marshmallow'dan bu görünüm, ana ayarlarda 'Bellek' altında kendi girişine sahiptir.

Burada, geçmiş saatlerdeki bellek kullanımı ile ilgili istatistikleri görürsünüz. Akıllı telefona bağlı olarak, ayrıntılı görünüm başka bir menünün arkasına gizlenmiş olabilir.

Gerçekten bir uygulamayı kapatmak için uygulama bilgilerine girmeniz gerekir. Bu genellikle genel bakışta uygulama seçilerek yapılır. Burada, uygulamayı sonlandırmak için gereken düğmeyi bulacaksınız. Uygulamanın anında yeniden başlatılıp başlatılmadığı genellikle kontrolünüz dışındadır.

RAM utilization on a Moto Z. / © Screenshots: ANDROIDPIT

Bireysel uygulamalara dokunulduğunda hangilerinin en fazla sistem belleğini tükettiğini belirleyecektir. Sorun devam ederse akıllı telefonun yeniden başlatılması yardımcı olabilir.

Android RAM'i temizle: bellek sızdıran uygulamaları kaldır

Yukarıdaki liste, bir uygulamanın ihtiyaç duyduğu bellek miktarını gösterir. Bu rakam, bir uygulamanın çok fazla kaynak gerektirdiğini de gösterebilir. Aynı amaca yönelik alternatifler de vardır. Diğer şeylerin yanı sıra, uzun süredir kullanmadığınız veya şüpheli görünen uygulamaları kaldırabilirsiniz.

Uygulama veya uygulama yöneticisindeki ayarlar menüsüne girin ve etkilenen uygulamayı bulun. Uygulaması mümkünse kaldırmanız yeterlidir. Bu işe yaramazsa, uygulamanın 'gelişmiş haklarını' kaldırmanız gerekir. Normalde, bu hakları uygulama yüklemesi sırasında verirsiniz.

Ayarlar (genel)> Güvenlik> Cihaz Yöneticileri'ne gidin ve uygulamanın yanındaki kenarı kaldırın. Artık uygulamayı kaldırabilirsiniz.

Uygulamaları kaldırma ile ilgili diğer kapsamlı ipuçlarımızı, kapsamlı makalemize bakabilirsiniz: Telefonunuzdaki kötü amaçlı yazılımdan nasıl alınırım?

The Android device manager is more of a desirable device administrator, and less of an ominous third-party app. / © ANDROIDPIT

Android RAM'inizi yönetme: sonuç

Dahili belleğinizi temizlemeniz mi gerekiyor? Yok hayır!

Akıllı telefonunuzun belirgin şekilde yavaşlanması durumunda yalnızca harekete geçmeniz gerekiyor. Genel olarak konuşursak, Android cihazları kendiliğinden RAM'i yönetmek üzere tasarlanmıştır. Genel görünümdeki uygulamaları kapatmak, cihazın genel çalışmasını artırabilir, ancak bunun RAM verimliliği ile bir ilgisi yoktur.

Ve bu hiç de kötü bir şey değil. Android'in otomatik RAM yönetimi, dileyebileceğiniz en hızlı ve en verimli sistemdir. Dolayısıyla bellek yönetimini Android'e bırakın ve işletim sistemi eğlencenizi size bırakacaktır.