Android’de RAM yönetimi: neden belleği temizlememelisiniz

Birçok Android kullanıcısı yeterli hafızası olmayan cihazlara sahiptir. Hatta bazıları yer açmak için uygulama katilleri veya diğer RAM yönetimi uygulamaları bile kurar. Ancak Android için manuel RAM yönetimi gerçekten mantıklı geliyor mu?

    Android’de depolama alanı nasıl boşaltılır Cihazınız nasıl temizlenir: önbellek, tarihçe, dosyalar ve daha fazlası

İleri atlamak ister misin? Atlamak:

    RAM nedir? Ne kadar RAM’e ihtiyacınız var? Android RAM dolu: panik yapmanın nedeni? RAM ne zaman temizlenmeli RAM kullanımını göster ve Android’deki uygulamaları kapat Android RAM’i temizle: hafızayı düzene sokan uygulamaları kaldır

RAM nedir?

Akıllı telefonlarda, herhangi bir bilgisayarda olduğu gibi, birden fazla bellek türü vardır. Bunlar değişken hızlara, farklı fiyat etiketlerine sahiptir ve farklı şekilde çalışır. Örneğin dahili belleğiniz yavaş, ucuz ve sürekli veri tasarrufu sağlıyor – hatta bir güç kaynağından bağlantısı kesilmiş olsa bile. Sonuç olarak, uygulamaların ve uygulama verilerinin yanı sıra fotoğraf ve videoların depolandığı yerdir.

RAM (Rasgele Erişim Belleği) pahalıdır, ancak dahili bellekten çok daha hızlıdır. Ancak, bir güç kaynağına bağlı değilse her şeyi unutacak. Telefonunuzu kullanmak için gereken geçici verileri saklamak için uygulamalarınız için bir çalışma yüzeyi türü olarak işlev görür.

AndroidPIT best smartphones 13

Android’de ne kadar RAM’e ihtiyacınız var?

Bugün 4, 6 veya 8 GB’lık yüksek kaliteli akıllı telefonlar piyasaya sürüldü. Gelecek birkaç yıl için geleceğe dönük olarak, 6 GB yeterli olmak zorundadır. Aynı anda çok sayıda uygulama çalıştırırsanız veya yoğun oyun oynamanın keyfini çıkarırsanız, 4 GB ile bellek hızlı bir şekilde kullanılabilir. Çoğu için, 4 GB sadece iyi. En kaliteli cihazlar için, RAM miktarı 8 GB’a daha da artar ve bu iyi bir şey.

Nokia 1 testimizin gösterdiği gibi Android Go ve en düşük seviye bir gigabayt RAM ile iyi bir performans elde edilemiyor. Bu nedenle, satın aldığınız herhangi bir akıllı telefonda en az 2 GB RAM olmasını, 4 GB ise çoğu kullanıcı için daha rahat olmasını öneriyoruz.

Android RAM dolu: panik yapmanın nedeni?

Bir süre sonra, dahili belleğiniz en sık kullandığınız uygulamalarla dolar. Daha sonra yeni uygulamalar açabilmek için kısmen boşaltılması gerekiyor. Android sisteminiz bunu otomatik olarak yapar – hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur.

Android içindeki RAM’in manuel olarak temizlenmesi gerektiğine dair bu fikir bir yanılgıdır. Boşaltılmış RAM, uygulamaları sürekli olarak yeniden başlatmanız gerektiği anlamına gelir. Bu zamana ve güce mal olacak ve pil ömrünü azaltacaktır.

    İşte şimdi kaldırmanız gereken 5 uygulama

Tam RAM’e sahip olmak kötü bir şey değildir ve hatta istenir. Android’in kökleri Linux ve Unix’te olduğundan, Linux sistem çekirdeği bellek yönetimi için kurallar koymuştur. Ve bu kurallar, özgür iç hafızanın boşa harcandığı felsefesini takip eder.

Boş hafıza boş hafıza

Akıllı telefonunuzu açar ve birkaç uygulama yüklerseniz, bu uygulamaların tümü hafızada kalır. Bir uygulama kullanırsanız, ana ekrana geçin ve uygulamaya geri dönün, neredeyse anında yüklenir. Bunun nedeni uygulamanın dahili bellekte bir biçimde kalmasıdır. Bu bellek sayesinde akıllı telefon işlemcisi anında çalışabilir.

Ancak, arka plandaki işlemleri sürekli kapatan bir görev öldürücü uygulamanız veya RAM tasarruflu bir özelliğiniz varsa, Facebook veya Whatsapp’ın tekrar yüklenmesini uzun süre beklemeniz gerekir. Bu tür RAM yönetimi, aşağıdaki videoda görüldüğü gibi, Samsung Galaxy S7 gibi güçlü akıllı telefonların zararına bile yol açabilir.

Android’de RAM’i temizlemek: ne zaman yapmalısınız?

Birçok akıllı telefon üreticisinin mevcut uygulamalar için yerleşik ‘temizleme’ işlevine sahip olduğu göz önüne alındığında, bu söylentinin bir gerçeği olabilir. Ancak gerçekte, RAM alanından tasarruf için bir uygulamayı kapatmak sadece birkaç seçenekte faydalı olacaktır.

Genellikle bir uygulamayı sonlandırmanız veya tüm belleği boşaltmanız önerilmez. Bununla birlikte, doğrudan eylem gerektiren bir durum vardır: bir uygulama kilitlendiğinde veya olması gerektiği gibi çalışmadığında. Örneğin, bu çok titiz çalışan veya ekran hataları olan bir tarayıcı olabilir. Ya da Facebook ya da Twitter ile yükleme sorunları kalıcı olabilir. Bu semptomlar çok çeşitli olabilir. Açık bir neden olmadan akıllı telefonun aşırı ısınması bile kaza yapan bir uygulamadan kaynaklanıyor olabilir.

Tarafından görüşHans-Georg KlugeSık sık uygulamaları kapatmam gerekiyor çünkü sistemim yavaş çalışıyorWhat do you think?50501245 katılımcı

Sadece bu gibi durumlarda etkilenen uygulamayı sonlandırmanın bir anlamı vardır – bir zorlamadan çıkmak. Bazen çoklu görev görünümünde uygulamayı kaydırmak yeterlidir. Ancak bu genellikle yalnızca bir plasebo görevi görür, bu nedenle uygulamayı uygulamaya genel bakıştan kaldırırız, ancak sonlandırmazız.

androidpit clean up ram

RAM kullanımı ve Android uygulamaları nasıl kapatılır

Bir uygulamayı kaydırmak işe yaramazsa, daha sert bir yaklaşım izlemeniz ve uygulamayı el ile kapatmanız gerekebilir. Bu ayarlarda yapılabilir. Burada ayrıca, hangi uygulamaların çok fazla RAM kullandığını ve hangilerinin bir sonraki uygulama temizlemesinde kaldırılacağını da görebilirsiniz.

Bu nedenle, kullanılan RAM miktarını görüntülemek için akıllı telefonunuzun ayarlarına girmeniz gerekir. Uygulamalar menüsünü arayın ve aktif uygulamalara gidin. Android Marshmallow’dan bu yana, bu görünüm ana ayarlarda “Hafıza” altında kendi girişine sahip.

Burada son saatlerde bellek kullanımı ile ilgili istatistikleri göreceksiniz. Akıllı telefona bağlı olarak, ayrıntılı görünüm başka bir menünün arkasına gizlenebilir.

Bir uygulamayı gerçekten kapatmak için uygulama bilgilerine girmeniz gerekir. Bu genellikle genel bakışta uygulamayı seçerek yapılır. Burada uygulamayı sonlandırmak için düğmeyi bulacaksınız. Uygulamanın ardından anında yeniden başlatılıp başlatılmayacağı genellikle sizin kontrolünüz dışındadır.

androidpit clean up ram z play

Bireysel uygulamalara dokunmak, hangilerinin en fazla sistem belleği tükettiğini belirler. Sorun devam ederse akıllı telefonun yeniden başlatılması yardımcı olabilir.

Android RAM’i temizleyin: hafızayı düzene sokan uygulamaları kaldırın

Yukarıdaki liste bir uygulamanın ne kadar hafızaya ihtiyacı olduğunu gösterir. Bu rakam aynı zamanda bir uygulamanın çok fazla kaynak gerektirdiğini gösterebilir. Aynı amaç için alternatifler de var. Diğer şeylerin yanı sıra, uzun süredir kullanmadığınız veya şüpheli görünen uygulamaları kaldırabilirsiniz.

Uygulamaya veya uygulama yöneticisine ayarlar menüsüne girin ve etkilenen uygulamayı bulun. Mümkünse basitçe uygulamayı kaldırın. Bu işe yaramazsa, uygulamanın ‘gelişmiş haklarını’ kaldırmanız gerekir. Uygulamanın yüklenmesi sırasında normal olarak bu hakları verirsiniz.

Ayarlar (genel)> Güvenlik> Cihaz Yöneticileri’ne gidin ve uygulamanın yanındaki haçı kaldırın. Artık uygulamayı kaldırabilirsiniz.

Uygulamaları kaldırma hakkında daha fazla ipucunu kapsamlı makalemizde bulabilirsiniz: Telefonunuzdaki kötü amaçlı yazılımlardan nasıl kurtulabilirsiniz

androidpit screenshot marshmallow device manager

Android RAM’inizi yönetme: sonuç

Dahili belleğinizi boşaltmanız mı gerekiyor? Yok hayır!

Akıllı telefonunuz belirgin şekilde yavaşlarsa, yalnızca harekete geçmeniz gerekir. Genel olarak konuşursak, Android cihazlar RAM’ı en iyi şekilde yönetmek için tasarlanmıştır. Genel bakıştaki uygulamaların kapatılması, cihazın genel çalışmasını iyileştirebilir, ancak bunun RAM verimliliği ile ilgisi yoktur.

Ve bu hiç de kötü bir şey değil. Android’in otomatik RAM yönetimi, dilediğiniz en hızlı ve en verimli sistemdir. Bu yüzden hafıza yönetimini Android’e bırakın; işletim sistemi eğlenceyi size bırakacak.


Bu makale Ağustos 2018’de RAM büyüklüğü için önerilerle genişletildi ve güncellendi.