Android’de Robocall Robotlardan Sahte Spam Aramaları Nasıl Engellersiniz?

Her yıl FCC’ye gelen en önemli tüketici şikayetlerinden biri, telefonla pazarlama yapanlardan gelen istenmeyen çağrılardır. Bu tür spam çağrılar, günlük olarak bu tür çağrıların birkaçını alırsanız, çoğu zaman zamanınızı boşa harcayabilir. Bu aramaları engelleseniz bile, robotlar, telefonunuza yerleştirdiğiniz herhangi bir engelleme sistemini atlamanın yeni yollarını buldukları için sizinle iletişim kurmanın bir yolunu bulacaktır. Kaybeden bir savaş gibi gözükse de, aşağıda listelediğimiz Android’deki robotlardan gelen sahte spam çağrılarını engellemenin etkili yolları vardır.

Her bir spam numarasını manuel olarak engelleyin: Bu zaman alıcı bir yöntemdir ancak oldukça etkilidir. Belirli bir numara sizinle iletişim kurmaya devam ederse ve istenmeyen bir arama olduğu biliniyorsa, bu numarayı telefonunuzdan engelleyebilirsiniz.

En son Samsung akıllı telefondan gelen bir aramayı engellemek için

    Giriş ekranında, Telefon simgesine dokunun. Önce Menü’ye, sonra Ayarlar’a dokunun.

Üçüncü Taraf Spam Engelleyici Uygulaması Kullanma: Google Play Store’da spam çağrıları engelleyebilecek birkaç iyi uygulama vardır. Truecaller: Caller ID, SMS spam engelleme ve Dialer iyi bir seçimdir. Uygulama bilinmeyen numaraları tanımlar ve hemen bir spam araması olup olmadığını hemen belirleyebilir ve sonra bunları engelleyebilir.

Eğer faturalı bir plana sahip AT&T şebekesindeyseniz, sahte dolandırıcıların sizinle bağlantı kurmasını engelleyebilecek olan AT&T Çağrı Koruması adlı ücretsiz taşıyıcıdan yararlanabilirsiniz. Spam aramaları tamamen engellemeyecek, ancak bu arayanları olası bir spam araması olarak tanımlayacak.

Sprint tüketicileri, spam aramalarını tanımlayabilen ve robocalls ve spam göndericileri işaretleyebilen Premium Caller ID servisini kullanabilirler. Bu aylık 2,99 dolarlık bir özellik olmasına rağmen, spam aramaların size ulaşmasını otomatik olarak engellemediğinden bu hala tam bir çözüm değil.

T-Mobile tüketicileri, faturalı tüm müşterilerine ücretsiz olarak sunulan taşıyıcının Scam ID ve Scam Block hizmetlerinden faydalanabilirler. Dolandırıcılık kimliği, telefonunuz çaldığında rahatsız eden arayanları tanımlar. Scam Blok, bilinen spam numaralarının telefonunuza ulaşmasını engelleyecektir.

En yeni Samsung veya Google akıllı telefonu edinin

S8, S9 veya Google Pixel 2 gibi en yeni Android akıllı telefon modelleri, şüpheli spam çağrılarını otomatik olarak stok telefon uygulamasıyla işaretleyebilir. Bazı spam çağrıları hala alınabildiği için bu% 100 etkili bir çözüm değildir.

Yalnızca Kişilerinizden Aramalara İzin Ver

Sahte spam aramalarını engellemede en etkili çözüm budur. Bu, yalnızca kişi listenizdeki kişilerden çağrı alacağınız anlamına gelir. Bir Samsung cihazda, aşağıda listelenen adımları izleyerek bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

    Giriş ekranında, Telefon simgesine dokunun. Önce Menü’ye, sonra Ayarlar’a dokunun. Blok numaralarına dokunun ve ardından blok bilinmeyen arayan özelliğini açın.