Android'de ses kalitesini nasıl artırabilir ve ses seviyesini artırabilirsiniz?

Tüm akıllı telefonların hoparlör kalitesine veya ses seviyelerine sahip olmadığı için stereo kıskançlığınız olur. Zayıf hoparlör yerleşimi ile birlikte bu iki konu akıllı telefonunuzdan gelen sesten zevk almanın en büyük faktörleridir. Android'de ses kalitesini artırmanıza ve ses seviyesini artırmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu.

  • Android'de en iyi akan müzik uygulamaları
  • En iyi kulaklıklar ve kulakiçi kulaklıklar

Bir çözüme atla

  • Ayarlarınızı kontrol edin
  • Daha iyi müzik uygulaması alın
  • Bir EQ alın
  • Hoparlör yerleşimini bilin
  • Davanız bir hoparlörü engelliyor mu kontrol edin
  • Kulaklıkları kullan
  • Hoparlör ses seviyesini artırın

Ayarlarınızı kontrol edin

Ayarları kullanarak Android ses deneyiminizi optimize edebilirsiniz. Bununla birlikte, tüm Android kullanıcı arayüzlerinin bu özelliği yoktur, bu nedenle herkes için çalışmaz. Cihazınızda varsa, prosedür kolaydır. Ve bunu ilk kez yaptıktan sonra, ileride ses ayarlarınızı hızla geliştirebileceksiniz.

TouchWiz için, kullanmak istediğiniz ses cihazını (kullanıyorsanız) takmanız gerekmektedir. Ardından, Ayarlar'a gidin ve Ses'e dokunun. Buradan Ses ayarlarını yap . Ses deneyiminizi geliştirmek için bir dizi seçeneğiniz olmalıdır.

MIUI, Xiaomi'den, kulaklıklar için bir arttırıcıya sahip. Onu açıp kullandığınız türünü seçmeniz yeterlidir. Kulak içi ve normal kulaklıklar arasında seçim yapmanız gerekir.

Xperia UI, ClearAudio ayarını kullanmanıza izin verir ve bir ekolayzır içerir. Ayarları kullanarak ona ulaşabilirsiniz. Sense UI ile BoomSound arasında geçiş yapabilirsiniz, ancak ses, olmadan sesin berbat olduğu için kapatmak için gerçekten bir neden yoktur. Oxygen, Optimus veya Stock Android'den ses ayarlarınızı optimize edemezsiniz.

Get the most out of your Android audio experience. / © AndroidPIT

Yeni bir müzik uygulaması indir

Stok müzik uygulamasını daha fazla ses kontrolü içeren bir uygulama ile değiştirme seçeneğine sahipsiniz. Poweramp veya Ekolayzer + öneririz. Her ikisi de ses sıkıştırmaları, hazır ayarlar, bas seslendirme ve daha fazlasıyla dolu. Müzik dosyalarınızın uygulama ayarlarından kontrol edildiğinden emin olun.

Equalizer +, beş bantlı bir EQ sağlarken, Poweramp ciddi ayar için 10 bandlı bir EQ sunar. Tüm en iyi özelliklere erişmek için birkaç kuruş ödemek zorunda kalacaksınız, ancak bir kez bunu yaparsan asla geri bakmazsın. Daha fazla müzik çalar uygulaması için yazımıza göz atın.

  • Android'de en iyi müzik çalar uygulamaları

Sometimes all you need is a better music player app. / © ANDROIDPIT

Bir EQ indirin

Çoğu telefonda, Sony telefonları ve OnePlus 2 hariç olmak üzere varsayılan ses denetimleri tam olarak kapsamlı değildir. Bazıları temel bir EQ içerir, ancak çoğu zaman yalnızca varsayılan müzik uygulaması içinde çalışır ve müzik çalarda çalınmayan sesi kontrol etmez.

Donanım, düzgün çalışmadığında herhangi bir uygulamanın mucizeler yaratmadığına dikkat etmeniz önemlidir ancak birkaç basit düzenleme ile ses kalitesiniz önemli ölçüde iyileştirilebilir. Bu nedenle Play Store'u kullanın ve kendinize iyi bir EQ verin. Hem Müzik Ses Seviyesi EQ hem de Bas Güçlendirici'yi önerebiliriz.

Music Volume EQ + Bass Booster

Bass Booster

Hoparlör yerleşimini bilin

Aptalca görünebilir, ancak bilmen gereken ilk şey akustiğinizin sesinin nereden geldiğidir. Bir sürü telefonda ikiz hoparlör ızgaraları bulunur, ancak çoğunlukla sadece bir tanesi herhangi bir ses üretir. Hoparlörünüz bloke edilirse, ses kalitesi düşük veya mevcut olmayacaktır.

Sesin nereden geldiğini tam olarak bilene kadar, bazı şarkılar çalarken ve telefonunuzdaki çeşitli delikleri kapatarak sesinizin geldiğini test edin. Konuşmacının gizleyeceği çok fazla alan olmamalı ve bunları bulduktan sonra sorunu bulmaya başlayabilirsiniz.

Hoparlörlerinizin öne bakan, alttan monte edilmiş veya arkadan olup olmadığından emin olduktan sonra, hoparlörünüzün parlamaya en iyi şansı vermek için akıllı telefonunuzu nasıl konumlandıracağınız konusunda daha akıllıca kararlar alabilirsiniz. Telefonunuzu tutarken bunları engellemeyin (alt montajlı hoparlörlerle oynamakla birlikte yaygın bir hata) ve hoparlörleri kendinize doğru değil, size doğru yönlendirin.

Davanız bir hoparlörü engelliyor mu kontrol edin

Telefonunuzda koruyucu bir kutu veya kapak varsa, hoparlörlerden aldığınız ses kalitesini etkiler. Telefonunuzun içinden gelen titreşimlerin hepsi, hoparlör sistemini tasarlarken üretici tarafından dikkate alınmayacak ek plastik ya da kauçuk katıyla tıkanacaktır.

Tüm vaka yapımcıları cihazınızın inceliklerini anlayamazlar. Bazı durumlarda ses jakı, mikrofon veya hoparlör gibi telefonun önemli bölümlerini engeller. Bir vaka almadan önce hiçbir şey engellemeyeceğini kontrol ettiğinizden emin olun.

Not all phones have speakers this good, so don’t muffle them with a case. / © AndroidPIT

Kulaklıkları kullan

Basit gerçek şu ki, akıllı telefon hoparlörlerinin çoğu, iyi bir ses kalitesi elde etmek için, hatta fantezi bir müzik uygulaması veya EQ ile yeteri kadar iyi değildir. Burası, iyi bir çift kulaklığın yardımcı olabileceği yerdir (telefonunuzdaki bazı ses ayarları, kulaklıklar takılı olmadan bile çalışmaz).

En iyi kulaklıklar listesine bakın ve ciddi bir kulaklık setinin akıllı telefonunuzun sesine ne kadar farklı olabileceğini görün. Tüm kulaklıklar eşit olarak oluşturulmaz ve çeşitli durumlar için farklı türler vardır. İnsanlara baktığınızdan ve size en uygun olanı bulduğunuzdan emin olun.

Buy some good headphones or even just use the ones that came with your phone. / © ANDROIDPIT

Hoparlör ses seviyesini artırın

Siz köklü iseniz, Android sisteminin maksimum ses düzeyini birkaç basit düzenleme ile atlayabilecek çok sayıda uygulama seçeneği vardır. Daha fazla ayrıntı için Android'i nasıl kökleştireceğinizle ilgili nihai kılavuzumuza göz atın. Telefonunuza kök salmak istemiyorsanız veya Play Store'daki çoğu ses artırıcı uygulamaların üretime başladığına dair çarpıtanlardan yalnızca ikna olmamış iseniz, hala yapabileceğiniz birkaç şey var.

Ses dalgaları hakkında biraz bilgi sahibi olun. Telefonunuzu bir köşeye konumlandırırsanız ve hoparlör çıkışını ona doğru ateş ederseniz, odaya ateş ediyordum daha yüksek sesle, 'daha bas rüzgâr' bir yankı bulacaksınız. Aynı mantık herhangi bir nesne için geçerlidir: telefonunuzu bir kutuya, bir kasede veya bir bardakta (tabii ki boş) yerleştirin ve hoparlörünüzün ne kadar sesli olduğu dinlenmek şaşırtıcı olabilir.

Telefonunuzdaki ses kalitesini nasıl artırabilirsiniz? Herhangi bir güvenilir ses yükseltici uygulama buldunuz mu? Yorumları bize bildirin.