Android’de silinen bildirimler nasıl kurtarılır

Android bildirimleri menüsü hızlı bir şekilde doldurabilir, düzgün kontrol etmeden temizlemek kolaydır. Bunu yaptıysanız ve yanlışlıkla önemli bir şeyi var olmama durumuna geçirmiş olabileceğinizi düşünüyorsanız, yine de geri alabilirsiniz.

Stok Android kullanıcıları, Android bildirim geçmişini bularak Android cihazlarındaki kayıp bildirimleri kurtarabilir. Farklı bir kullanıcı arayüzü olan cihazlar için (Samsung’un TouchWiz gibi), bu yaklaşım mevcut olmayabilir, ancak uygulama tabanlı bir çözüm var.

Android bildirim geçmişine nasıl erişilir?

Bildirimler günlüğü ilk olarak Android 4.3 Jellybean ile baştan sona tanıtıldı ve hala Android Pie aracılığıyla Android Lollipop’tan erişilebilir.

Bildirim Günlüğü silinen bildirimleri görüntülemenizi sağlar (aslında tüm sistem bildirimlerini görebilirsiniz), ancak bu yalnızca neredeyse gizli bir widget aracılığıyla erişilebilir. Birçok telefonda, widget’ın kilidini açmak ve kayıp bildirimlerinizi almak için önce Geliştirici Seçeneklerini etkinleştirmeniz gerekir.

Geliştirici seçeneklerinin kilidini açmak için, telefonunuzdaki Ayarlar> Telefon Hakkında seçeneğine gidin ve ardından Yapı numarasına birkaç kez dokunun. 3 veya 4 dokunuştan sonra, artık bir geliştirici olduğunuzu bildiren bir ekran bildirimi alırsınız (Ayarlar menüsüne yeni bir bölüm de ekler).

notification log pie

Android’de kayıp bildirimler nasıl kurtarılır

1. Android ana ekranınızda boş bir alana uzun dokunun ve ardından Widget’lara dokunun.

2. Ayarlar kısayol widget’ine gelinceye kadar sola kaydırın veya widget menüsünü aşağı kaydırın.

3. Ana ekranlar görünene kadar widget’a uzun dokunun, ardından istediğiniz ana ekrana sürükleyin.

4. Beliren Ayarlar kısayol menüsünde, aşağı kaydırın ve Bildirim günlüğü’ne dokunun.

5. Ana ekranda bir Bildirim günlüğü kısayolu görünecektir. Sadece buna dokunun; bildirim geçmişinize erişebilecek ve bu eksik bildirimleri alabileceksiniz.

notification log pie2

Bildirim günlüğüne girdikten sonra, beyaz olarak aktif bildirimleri ve gri olarak kapattığınız bildirimleri görürsünüz. Gri bildirimlere normalde yaptığınız gibi dokunabilirsiniz ve doğrudan bildirimin kaynağına yönlendirilirsiniz.

Uygulama tabanlı çözümler

Bildirim Geçmişi Günlüğü

Yukarıdaki çözüm hisse senedi Android kullanıcıları için iyi çalışıyor, ancak Samsung telefonları için olduğu gibi farklı bir UI kurulumu olan telefonlarda işe yaramayacağını bulmak bizi hayal kırıklığına uğrattı. Neyse ki, bildirim geçmişinizi etkin bir şekilde kurtarmanıza ve yönetmenize olanak tanıyan tüm telefonlarda çalışacak faydalı bir uygulama var.


Bildirim Geçmişi Günlüğü

İkva eSolutions tarafından Bildirim Geçmişi Günlüğü, tüm bildirimlerin günlüğünü tutan (bir güne kadar eski, ancak daha kapsamlı bir tarih için ödeme yapabilirsiniz) ve ‘Gelişmiş Geçmiş’ ayarlarını etkinleştirdikten sonra, tüm bildirimlerin kaydını tutan iyi tasarlanmış bir uygulamadır. Bu bildirimlerden sorumlu olan uygulamayı açmanıza izin verir. Bazı uygulamaları kara listeye alabilir ve kurtarma için kaydedilecek şeyleri özelleştirebilirsiniz. Hepsi ücretsiz olarak bile, oldukça yararlı.

notif

Nova Launcher

Telefonunuzun kullanıcı arayüzü Android cihazlardan çok uzaksa, bunun yerine yeni bir başlatıcı kurmayı düşünebilirsiniz. Android telefonunuz için mevcut olan favori başlatıcıların bir listesine sahip olsak da, Nova Launcher her zaman bir favoridir ve özellikle bu amaç için önerilir.

Nova Launcher kullanarak bildirimlerinizi almak için bu ipucuna yorum yapan Karl Bell sayesinde: Nova başlatıcısı widget’ından, Etkinlikler’i ve ardından Ayarlar’ı seçin. Ayarlar altında sunulan seçeneklerde, Bildirim Günlüğü’nü bulmanız gerekir.


Nova Launcher

Yanlışlıkla bildirim geçmişinizi sildiniz mi? Kurtarmayı nasıl denedin? Yorumlarda bize bildirin.