Android’de SIM Kart Hatası Yok Nasıl Onarılır

SIM kart yok hatası genellikle SIM kartınız doğru takılmadığında ortaya çıkar. Bu, hatanın en yaygın nedenidir ancak telefonunuzun bu hatayı göstermesinin tek nedeni bu değildir. Hiçbir SIM kart, cihazınızın yazılımında da sorun olabileceği anlamına gelmez. SIM kartın doğru şekilde takılmış olma ihtimali vardır ancak cihazınız bir yazılım bozulması nedeniyle onu okumaz. Ayrıca, cihazınızın bir şebekeyi kontrol etmedeki yetersizliğine de işaret edebilir.

Sorunun nedenlerini daha fazla araştırmaya devam ederken, telefonunuzu her zamanki gibi kullanabilmeniz için sorunu nasıl çözebileceğimizi görelim. Bu hatayı gösteren bir telefon, telefonunuzda tamamen bağlantı olmadığını gösterir. Başka bir deyişle, telefon görüşmesi yok, mobil veri yok ve mesaj yok. Bir akıllı telefon, SIM kart takılı hatası olmadan artık akıllı olmayabilir.

Ayrıca bakınız: Android Nasıl İndirilir?

 

Android’de SIM kart yok hatasını çözme yolları

1. Çözüm: Cihazınızı yeniden başlatın

Sorunu çözmenin en hızlı ve en kolay yoluyla başlayalım. Telefonunuz yeniden başlatıldığında, küçük hataların çözülmesini sağlayan yazılımların çoğunu yeniler. Bu yüzden cihazınızı yeniden başlatın ve bir kez daha ağa bağlanmasına izin verin ve Android cihazınızın SIM’i okuyup okumadığını kontrol edin. Sorununuz çözülürse, cihazı yeniden başlatmak geçici bir çözüm olmadıysa ve sık sık cihazınıza geri döndüyseniz, sonraki çözümler için endişelenmenize gerek olmayabilir.

 

 

2. Çözüm: SIM tepsisini kontrol edin

Cihazınızı kapatın ve SIM kartı Android cihazınızdan çıkarın. Telefonunuzda toz birikmesi ihtimali vardır ve bu, SIM’in cihazınızın dahili devresiyle temas ettiği yerlerde sorun yaratır. SIM tepsisinden tozları alın ve SIM’inizi parçalarından herhangi birine zarar vermeden hafifçe silin. SIM’i tepsiye iade edin ve cihazınızı açın. Şimdi çalışıp çalışmadığını kontrol et.

Sorun devam ederse, kilidi açık bir Android akıllı telefonunuz varsa cihazınızda farklı bir SIM kart kullanmayı deneyin. Bunu yaparken, hatalı SIM olup olmadığını veya cihazınızın daha fazla sorun gidermeye ihtiyaç duyup duymadığını onaylayabilirsiniz. Diğer SIM kartlar cihazınızda iyi çalışıyorsa, SIM’iniz sorun olur. Cihazınız tamamen SIM kart okuyabiliyor ancak hasarlı bir SIM kart soruna neden olabilir.

Bu durumda, SIM kartı taşıyıcınıza götürmeniz gerekir.

 

3. Çözüm: SIM’i tepsiye sıkıca yerleştirin

SIM kart güvenli bir şekilde yerleştirilmediğinde, bu hataya neden olabilir. Bu oluyor, çünkü telefonunuz şebekeye her bağlanmaya çalıştığında, SIM kart cihazın geri kalanıyla olan bağlantısını kaybeder ve bir hataya neden olur. Bunu düzeltmek için, SIM yuvasının kalabilmesi için kart yuvasına bir tür baskı uygulamanız gerekir.

Bazı kullanıcılar SIM kartı pozisyonuna sabitlemek için bant kullanmayı kolay bulmuşlardır. Diğerleri SIM karta baskı uygulamak için bir kağıt parçası kullanmışlar, böylece konumlarından hareket etmiyor.

 

4. Çözüm: Uçak Modunu Değiştirin

SIM kartın sorun olmadığını öğrendikten sonra, cihazınızdaki Uçak kipini değiştirmeyi deneyin. Birçok okuyucu Uçak modunu değiştirerek SIM hatasını çözmede başarılı olmuştur.

  Cihazınızdaki bildirimler bölmesini aşağı doğru çekin Simgeler arasında sola veya sağa kaydırarak Uçak modunu (Uçuş modu) arayın. Açmak için Uçak modu üzerine dokunun. Ekranda gördüğünüz uyarı mesajında Etkinleştir üzerine dokunun. 30 saniye bekleyin ve kapatmak için Uçak moduna tekrar dokunun

Uçak modu kapandıktan sonra, cihazınız bir kez daha şebeke aramayı deneyecektir. Ağları arayabiliyorsa, o zaman sorunun çözüldü.

 

5. Çözüm: Ağ Modunu Otomatik olarak ayarlayın.

Bazen, ağ modunuz yanlışlıkla kullanıcılar için sorun yaratabilecek yanlış türde ayarlanmış olabilir. Şebeke türü seçimini yanlış yaptığınızda, cihazınız doğru şebekeyi seçemeyebilir ve cihazınızda bir SIM hatası olduğunu görebilirsiniz. Çözümlemek için şu adımları izleyin:

  Android cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin Bağlantılar bölümünde daha fazla ağ arayın. Üzerine dokunun. Daha sonra, Mobil Ağlar üzerine dokunun. Ağ modu üzerine dokunun. Seçebileceğiniz farklı seçeneklerin bulunduğu bir açılır menü göreceksiniz. LTE / WCDMA / GSM (otomatik bağlantı) yazan ilk seçeneği seçtiğinizden emin olun.

Bunu seçmek, cihazınızın uygun şebekeye otomatik olarak bağlanabilmesini sağlar. Yanlış seçenek seçildiyse, cihazınızda SIM yok hatasıyla sonuçlanan bir hataya yol açmış olabilir.

 

6. Çözüm: Doğru ağ operatörünü seçin

Cihazınızda seçilen şebeke operatörü, cihazınız için kullandığınız taşıyıcıyla aynı değilse, bu hatayı görmeye başlayabilirsiniz. Çözümlemek için şu adımları izleyin:

  Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin Diğer Ağlar üzerine dokunun ve ardından Mobil Ağlar’a gidin Burada, Ağ Operatörleri’ne dokunmanız gerekir

  Arama Ağları yazan seçeneğe dokunun

Cihazınız mevcut şebekeleri aramaya başlayacaktır. Arama tamamlandığında, ekranda şebeke operatörlerinin bir listesini göreceksiniz. Bulunduğunuz taşıyıcıyı seçtiğinizden emin olun. Bu, cihazınızın, SIM hatalarıyla bitmeyecek şekilde düzgün bağlanabilmesini sağlar.

LG, HTC ve Samsung vb. Dahil tüm Android cihazlarda SIM yok hatasını gidermek için bu yöntemleri kullanabilirsiniz.

 

7. Çözüm: Cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlayın

Başka hiçbir şey çalışmadığında, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamak, cihazınızdaki sorunlu bir yazılımdan kaynaklanan sorunların çoğunun çözülmesine yardımcı olabilir. Cihazınız fabrika ayarlarına sıfırlandıktan sonra, tüm veri formlarını kaybedeceksiniz ve cihazınızdaki tüm üçüncü taraf uygulamalarını da sileceksiniz. Bu nedenle, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamadan önce cihazınızdaki tüm verileri yedeklemeniz kalıcıdır.

  Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin Yedekleme ve Geri Yükleme’yi arayın ve üzerine dokunun. Cihazı sıfırlamadan önce tüm uygulama ayarlarınızın yedeklendiğinden emin olmak için Yedekle’ye dokunmayı unutmayın. Ayrıca, Cihazınız fabrika ayarlarına sıfırlandıktan sonra tüm ayarları otomatik olarak geri yükleyebilmeniz için Otomatik geri yükleme seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun. Ardından, Telefonu sıfırla’ya dokunun.

Cihazınızı sıfırladığınızda, telefonunuzu otomatik olarak yeniden başlatır. Yeniden başlatma bittikten sonra, cihazınızın şimdi çalışıp çalışmadığını ve hatanın düzeltilip düzeltilmediğini kontrol edin.

 

Telefonum ıslanırsa ve şimdi SIM kart hatası göstermiyorsa ne yapmalıyım?

Cihazınızı suya düşürdüyseniz ve şimdi SIM kart hatası göstermiyorsa, devrelerden birinin su nedeniyle hasar görmüş olma ihtimali vardır. Kullanmadan önce telefonunuzun tamamen kurumasını sağlamak en iyisidir. Çıkarılabilir olması koşuluyla cihazınızın arka kapağını çıkarın, bataryayı ve SIM’i çıkarın ve parçaları bir torba veya pirinç çanağına koyun.

Cihazınızın tüm parçalarını bir kez daha bir araya getirmeden önce, pirinç torbasında 24 saat kurumasını bekleyin ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Sorun devam ederse, fiziksel hasarı kontrol etmek için bir uzmana götürmeniz gerekir.

 

Telefonum bir güncellemeden sonra bu hatayı gösterirse ne yapmalıyım?

Yazılım güncellemeleri her zaman cihazınızın daha iyi çalışmasını ve donanım için mevcut en gelişmiş teknolojiyi kullanmasını sağlamak içindir. Bu nedenle, telefonunuzu daima güncel tutmanız tavsiye edilir. Ancak, bir soruna neden olan bir güncelleme sona ererse, eski verilerin sorunu yaratma olasılığı vardır.

  Sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmek için cihazınızı yeniden başlatın. Üzerinde toz parçacıkları bulunmadığından emin olmak için SIM kartı ve SIM tepsisini sildikten sonra SIM kartınızı tekrar takın. Ayrıca, SIM’in tepside hareket etmediğinden emin olun. Verileri yedekledikten sonra cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlayın ve sorunun geçip geçmediğini kontrol edin.

Sorun devam ederse, cihazınızı mağazayı onarmaya götürün veya garanti kapsamındaysa, satın aldığınız mağazayı veya operatörünüzü ziyaret edin.

 

Ayrıca okuyabilirsiniz: Android GPS Sorunları nasıl düzeltilir