Android’de Varsayılan PDF Görüntüleyici Nasıl Değiştirilir

Android telefonunuzdaki herhangi bir dosyayı ilk defa açtığınızda, telefonunuz bu tür bir dosyayı görüntülemek için varsayılan bir uygulama seçmenizi ister. İki seçenek göreceksiniz – Her zaman ve Sadece bir kez. İkincisine dokunmak, dosyayı seçilen uygulamada yalnızca bir kez açacak ve Android işletim sistemi sizden tekrar bir seçim yapmanızı isteyecektir.

Change Default Pdf Reader App Android Fi

Her zaman ile gidersen, bir daha sormayacaksın. Uygulamaya aşina olduğunuzda ve uygulamanızın varsayılan uygulamanızı olmasını istediğinizde, Her zaman dokunarak kullanışlı olur. Ama bazen, yanlışlıkla dosyayı açarak yanlış uygulamada sonuçlanmasına sebep olan Her zaman öğesine dokunun. Uygulama artık bu dosyaları destekleyemezse veya çökmeye devam ederse?

Aynı şey, bir kaç gün önce PDF dosyalarında bir arkadaşımla oldu. Tercih ettiği PDF görüntüleyici uygulamasında başlatmak yerine, artık PDF dosyaları farklı bir uygulamada açılıyordu. En kötüsü, bazı dosyalar hiç açılmıyordu.

Bir insan böyle durumlarda ne yapar? Çözüm kolaydır. Telefonunuzdaki varsayılan PDF görüntüleyiciyi değiştirmeniz yeterlidir. İşte bunun hakkında gitmek nasıl.

Farklı PDF Viewer Uygulamasında PDF Dosyaları Görüntüleme

Varsayılan PDF görüntüleyiciyi değiştirmek için önce, PDF dosyalarınızı kaçırmış olan uygulamayı belirlemeniz gerekir. O zaman varsayılan PDF görüntüleyici uygulamanız olarak kaldırmanız gerekir. Bunu yaptığınızda, varsayılan bir uygulama seçmeniz istenecektir.

İşte detaylı adımlar.

1. Suçlu App bul

Bunun için herhangi bir PDF dosyasını açın. Yeni PDF görüntüleyicide başlatıldığında, tüm açık uygulamaları görüntülemek için telefonunuzdaki Son uygulamalar tuşuna dokunun. PDF dosyanızı açan uygulamanın adına dikkat edin.

Change Default Pdf Reader App Android 1

2. Varsayılanları Temizle

Artık suçlu uygulamayı bildiğinize göre, PDF dosyalarını açmak için yetkilerini kesme zamanı geldi. Bunu yapmanın iki yolu var.

Son uygulamalardaki Varsayılanları Temizle

Adım 1: Son uygulamalar ekranını açın. Ardından, PDF dosyalarınızı başlatan uygulama simgesine dokunun ve basılı tutun. Uygulama bilgisi seçeneğine dokunun.

Change Default Pdf Reader App Android 2Change Default Pdf Reader App Android 3

Adım 2: Uygulama bilgileri ekranına yönlendirileceksiniz. Gelişmiş’i ve ardından Varsayılan olarak Aç’ı tıklayın.

Change Default Pdf Reader App Android 4Change Default Pdf Reader App Android 5

Adım 3: Varsayılanları temizle üzerine dokunun.

Not: On some phones, you will directly find the Clear defaults option in the App info screen.Change Default Pdf Reader App Android 6

Ayarlardan Varsayılanları Temizle

Uygulama bilgisi düğmesini görmüyorsanız, PDF uygulamasını değiştirmenin başka bir yolu da var.

Adım 1: Telefonunuzun Ayarlar bölümüne gidin ve telefonunuzda mevcut olan seçeneğe bağlı olarak Uygulamalar ve bildirimler / Yüklenmiş Uygulamalar / Uygulama Yöneticisi’ne dokunun.

Change Default Pdf Reader App Android 7

Adım 2: PDF dosyanızı açan uygulamaya dokunun.

Change Default Pdf Reader App Android 8

Adım 3: Telefonunuzda mevcutsa, Varsayılanları temizle üzerine dokunun. Ancak seçenek eksikse, Varsayılan olarak aç ve ardından Varsayılanları temizle üzerine dokunun.

Change Default Pdf Reader App Android 9Change Default Pdf Reader App Android 10

3. Yeni PDF Görüntüleyiciyi Varsayılan Olarak Ayarlayın

Yeni PDF okuyucu için varsayılanları temizledikten sonra, herhangi bir PDF dosyasını açtığınızda varsayılan bir uygulama ayarlamanız istenecektir. Uygulamayı seçin ve Her zaman üzerine dokunun.

Change Default Pdf Reader App Android 13

WhatsApp’ta Varsayılan PDF Görüntüleyici Nasıl Değiştirilir

WhatsApp, PDF dosyalarını açmak için telefonunuzun varsayılan PDF okuyucusunu kullanır. Bu nedenle, telefonunuzun varsayılan PDF görüntüleyicisini değiştirmek için yukarıdaki yöntemleri uygulayın.

Sayı 1: Uygulamayı Tanımlayamıyor

Bazı telefonlar son uygulama ekranındaki adı değil, yalnızca uygulama simgesini gösterir. Adı bulmak için, son uygulamalar ekranındaki uygulama simgesine uzun dokunun. İsim açıklanacak. Ad hala görünmüyorsa, uygulamayı simgesinden tanımlamanız ve ardından yukarıda belirtilen adımları uygulamanız gerekir.

Change Default Pdf Reader App Android 11

Uygulamayı simgeden hala tanımlayamıyorsanız, endişelenmeyin. Son indirilen uygulamalardan birinin soruna neden olması olasıdır. Genellikle, UC Tarayıcısı gibi tarayıcılar, reklamlara tıklanarak yanlışlıkla indirilir. Bu tarayıcılar, PDF görüntüleyici yetenekleri ve yerleşik uygulamaları ile birlikte gelir. Bu tür uygulamalar varsayılan PDF görüntüleyici uygulamasını devralmaktan sorumludur.

Son zamanlarda böyle bir uygulamayı indirdiyseniz telefonunuzu kontrol edin. Ardından, yukarıdaki yöntemde belirtilen varsayılan değerlerini temizleyin.

Sorun 2: Çalışmayan Varsayılanları Silme

Zaman zaman, varsayılanları silmek de varsayılan PDF tercihlerini sıfırlamaz. Genellikle Google Drive’ın PDF görüntüleyicisinde olur. Bu durumda, PDF okuyucu uygulamanızı devre dışı bırakmak veya kaldırmak zorunda kalacaksınız. Bundan sonra, herhangi bir PDF dosyasını açın ve sizden bir PDF okuyucu seçmeniz istenecek. Mevcut listeden istediğiniz uygulamayı seçin. Ardından uygulamayı yeniden etkinleştirin veya yükleyin.

Bir uygulamayı devre dışı bırakmak veya kaldırmak için, Ayarlar> Uygulamalar ve bildirimler / Yüklü uygulamalar’a gidin. Devre dışı bırakmak / kaldırmak istediğiniz uygulamaya dokunun. Ardından, Devre Dışı Bırak veya Kaldır düğmesine basın.

Not: Disable button is available for pre-installed apps only. You will see the Uninstall button for the apps installed from the Play Store.Change Default Pdf Reader App Android 12

Android için En İyi PDF Görüntüleyiciler

Artık PDF görüntüleyicilerden bahsettiğimize göre, birkaç iyi önerme yapmazsak gönderim eksik kalacaktır.

İşte sevdiğim üç uygulama:

1. Adobe Acrobat Reader

Bilgisayarlarınızdaki Adobe Reader hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Ek açıklamalar, işbirliği, PDF formlarını doldurma, uygulamadan belge yazdırma ve daha pek çok özellik sunan en popüler PDF uygulamasıdır. Uygulamaya herhangi bir reklam olmadan ücretsizdir.

2. Xodo PDF Reader ve Editör

Reklamsız bir başka uygulama da Xodo PDF okuyucu. Gece moduyla birlikte Adobe Reader’a benzer özellikler sunar. Bu uygulamayı kullanarak resimlerinizden PDF dosyaları da oluşturabilirsiniz.

3. Ay + Okuyucu

Moon + Reader ile, diğer türdeki belgeleri de özellikle EPUB, MOBI, vb. Formatındaki kitapları okuyabilirsiniz. Uygulama, birkaç tema, çift sayfa modu ve bir düzine başka özellik arasında otomatik kaydırma modu tonları sunar.

Diğer Varsayılan Uygulamaları Değiştir

Yani Android telefonunuzdaki PDF okuyucuyu değiştirmek için. Diğer varsayılan uygulamaları değiştirmek için aynı yöntemleri kullanabilirsiniz. Tarayıcı, başlatıcı, telefon ve SMS için, Android telefonlar varsayılan uygulamayı değiştirmek için özel bir ayar ile birlikte gelir. Ayarlar> Uygulamalar> Varsayılan uygulamalar seçeneğine gidin. Umarım Google da PDF dosyaları için ayrı bir ayar ekler.

Sonraki: Android ile ilgili sorunları gidermek için uygulama tercihlerini sıfırlamayı duymuş olabilirsiniz. Bu nedir ve nasıl yardımcı olur. Sonra cevabı bul.