Android’de Videolar için Altyazıları Açma ve Özelleştirme

YouTube, Netflix, Hulu, Amazon Prime ve diğerleri gibi isteğe bağlı video platformları ve akış uygulamaları son yıllarda patlamış mısır gibi patladı. Milyonlarca kişi hareket halindeyken telefonlarında video içeriği tüketmeyi seviyor. Ve çok dilli içerik barajı olsa da, altyazıları açmak bu tür videoları eğlenceli hale getirir.

Enable Caption Android Guiding Tech

Altyazı açıkken film ve diğer videoları izlemeyi seviyorum çünkü herkesin söylediği her şeyi bilmek istiyorum. Evet, detaylara çok dikkat eden tipim. Kişisel tercih bir yana, altyazının başka yararlı kullanımları vardır ve bu yazıda hepsi hakkında konuşacağız. Ayrıca, Android akıllı telefonunuzdaki altyazıları nasıl açacağınızı da öğreneceksiniz.

Altyazı Android’de Nasıl Çalışır?

Altyazılar, filmleri, çizgi filmleri ve genel olarak video malzemelerini izlerken cep telefonunuzun, TV’nizin veya bilgisayar ekranınızın altında görünen metindir. Ayrıca onlara altyazı diyoruz. Bu metin, bir videodaki karakterlerin konuştuğu kelimeleri görüntüler.

Android akıllı telefonlarda altyazı özelliği Google tarafından desteklenmektedir ve cihazınızda oynattığınız videolara metin eklemenize yardımcı olur. Bu özellik büyük ölçüde Google destekli akış hizmetleri ve uygulamaları (ör. YouTube), çevrimdışı videolar (cihazınıza kaydedilmiş) ve mobil tarayıcılarınızda oynatılan YouTube videoları ile çalışır.

Not: For offline videos, captions only appear when you play videos with your phone’s default media player.

Videolarda Altyazıları Etkinleştirmenin Yararları

Altyazılar, işitme güçlüğü çeken kişilere videolarda söylenen ve yapılan şeyleri anlamada çok hayati bir rol oynar. Ayrıca, işitme zorluğu olmayan bazı kişilerin odaklanmasına ve bir video dosyasının içeriğini daha iyi kavramasına yardımcı olur.

Ek olarak, altyazılar birden çok dil için destek sağladığından, video içeriğinin erişimini ve erişilebilirliğini artırır.

Artık cihazınızda altyazıları etkinleştirme zeminini oluşturduğumuza göre, altyazıların Android cihazınızda nasıl yayınlanacağı hakkında konuşalım.

Android’de Altyazıları Etkinleştirme

Android akıllı telefonunuzdaki sistem genelinde altyazıları açmak olabildiğince kolaydır. İşte nasıl yapılacağı.

1. Adım: Cihazınızın Ayarlar menüsünü başlatın.

2. Adım: Ayarlar menüsünün en altına gidin ve Erişilebilirlik’i seçin.

How To Turn On Captions On Your Android Smartphone

Adım 3: Erişilebilirlik sayfasının en altına gidin ve ‘Ses ve ekran metni’ bölümünün altında Altyazılar’a dokunun.

Turn On Captions On Your Android Smartphone

Bu, altyazıları etkinleştirebileceğiniz ve cihazınızın altyazısını zevkinize göre kişiselleştirebileceğiniz Altyazılar sayfasını açacaktır.

4. Adım: Altyazılar sayfasında, açmak için Altyazı kullan seçeneğine dokunun.

Turn On Captions Android

Bu adımları doğru şekilde uygularsanız, altyazılar Android telefonunuzda veya tabletinizdeki her YouTube videosunda ve desteklenen diğer içeriklerde görünmelidir.

Android’de Altyazıları Özelleştirme

Android işletim sistemindeki Altyazı özelliği sadece iyi değil; bu harika. Daha önce de belirtildiği gibi Google, özelliği kullanıcıların zevklerine ve tercihlerine göre kişiselleştirebilecekleri şekilde tasarladı. Android akıllı telefonunuzdaki Altyazı özelleştirme seçeneklerine, yaptıklarına ve bunları kendi yararınıza nasıl kullanabileceğinize bir göz atalım.

Altyazı Dilini Seçme

Şu anda, Android cihazlardaki altyazı özelliği 81 farklı dili destekliyor (evet, saydım). Google’ın gelecekte daha fazla dil için destek eklemesi olasılığı vardır. Şimdilik, Android cihazınızda altyazı dilini nasıl seçeceğiniz ve değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Not: When you turn on captions, the language is set to Default, i.e., your device’s default language.

Cihazınızın Altyazılar sayfasına gidin (Ayarlar> Erişilebilirlik> Altyazılar).

Adım 1: Altyazı sayfasında Dil seçeneğine dokunun.

Enable Caption Android

Adım 2: Listeden istediğiniz dili seçin.

Android Caption Supported Languages

Altyazı Boyutunu Ayarlama

Bu aynı zamanda oldukça basit bir süreçtir.

Adım 1: Altyazılar sayfasında Metin boyutu seçeneğine dokunun.

Text Size Android Caption

2. Adım: Videolarınızın altyazısındaki metinlerin ne kadar küçük veya ne kadar büyük olmasını istediğinizi seçin.

Customize Caption Size Android

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi, mevcut seçenekler Çok küçük, Küçük, Normal, Büyük ve Çok Büyük’tür. Altyazı boyutunu görsel tercihinize göre ayarlamalısınız.

How To Enbale Captions In Android

Farklı altyazı boyutlarının sağlanan pencerede nasıl görüneceğini önizleyebilirsiniz.

Altyazı Stilini Seçme

Altyazıların videolarınızda nasıl görünmesini istediğinizi de özelleştirebilirsiniz. Android akıllı telefonunuzdaki altyazıları nasıl özelleştirebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Adım 1: Altyazılar sayfasında, Altyazı stili seçeneğine dokunun.

Turn On Caption On Android

2. Adım: Seçenekler listesinden tercih ettiğiniz altyazı stilini seçin.

Caption Styles Android

    Siyah üzerine beyaz – altyazılar siyah bir arka plan üzerinde beyaz metin içerir. Bu aynı zamanda varsayılan altyazı stilidir.

Custom Captions AndroidCustom Captions Android 01

Özelleştir seçeneğine hafifçe vurmak, altyazı stilinizi farklı metin rengi, arka plan rengi, arka plan rengi opaklığı, yazı tipleri ve daha fazlasıyla ayarlamanıza olanak tanır.

Kusurlu, ama Gerçekten Müthiş

Google altyazı özelliğini geliştirip desteklediğinden, Google’a ait YouTube ve YouTube gibi uygulamalarda büyük ölçüde verimli bir şekilde çalışır. Telefonumun Netflix uygulamasında da bazı filmler izlemeye çalıştım, ancak altyazı gösterilmedi.

Customized Caption Yellow On Blue 01

Android’in yerel Dosya yöneticisi olan Files ile çevrimdışı videolar oynattığımda, altyazıları izlediğim tüm filmlerde düzgün bir şekilde görüntüleniyor. En iyi yanı, altyazılarımda yaptığım özelleştirmelerin anında görünmesidir.

Customized Caption On Default Player

Android altyazı özelliği süper harika ama henüz mükemmel değil. Umarız Google, gelecekte üçüncü taraf uygulamalarla sorunsuz bir şekilde entegre olma özelliğini geliştirir.

Sıradaki: Netflix’teki ilginç filmlere ve dizilere rastlamak her zaman zor oluyor mu? Netflix’te en iyi filmleri ve TV şovlarını nasıl bulacağınızla ilgili ayrıntılı eğiticimize göz atın.