Android’deki durum ve bildirim simgeleri aslında ne anlama geliyor?

Durum ve bildirim çubuğundaki simgeler her büyük Android güncellemesinde sarsılıyor, bazen görünümü değiştiriyor veya tamamen kayboluyor. Örneğin, iki ok ve harfin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, bu anlaşılmaz glifleri anlamamıza yardımcı olmak için buradayız. Ne de olsa, bu ikonların ne anlama geldiğini anlayamıyorsanız, ne faydası var? Ayrıca Huawei’nin EMUI’si gibi Android özelleştirmelerini kullanma hakkında bir kelime de ekledik.

    Bildirim ses ayarlarınızı Android 9 ile 48 saat nasıl değiştirirsiniz: Pikseliniz varsa

Durum çubuğu ve bildirim çubuğu: Önemli bir ayrım

Durum çubuğu

Durum çubuğu ve bildirim çubuğu çok benzer, ancak gerçekte iki farklı şeydir. Durum çubuğu ekranın üstünde, sağda. Saat, batarya durumu ve Bluetooth ve Wi-Fi gibi mevcut bağlantılar burada görüntülenir.

Bu şeridin sol tarafında, sizi yeni mesajlar, Google Play Store’daki güncellemeler ve diğer bildirimler konusunda uyaracak uygulama simgeleri bulacaksınız. Ayrıca, devam eden bildirimler burada kalabilir. Dolayısıyla, Spotify veya Google Play Müzik aracılığıyla müzik dinlerseniz, ilgili simge kalıcı olarak görüntülenir. Simgelerin sırası, bildirimlerin ne kadar yeni veya eski olduğunu gösterir. En son bildirimler en solda gösterilir.

AndroidPIT Facebook notification settings 1

Bildirim çubuğu ve çekmece

Bildirim çubuğu, perde gibi bir silme ile açabileceğiniz bildirimler içerir. Aşağı kaydırdığınız bu bildirim çekmecesinde, küçük bir alanda çok fazla bilgi gösterilir. Bir ekran görüntüsünü önizleyebilir, bir WhatsApp mesajı okuyabilir, Facebook güncellemelerini ve daha fazlasını görebilirsiniz. Daha sonra, uygulamayı açmak mı yoksa bildirimi kaldırmak mı istediğinize sağa doğru silmek istediğinize karar verebilirsiniz. Nougat’tan bu yana, bu gömülü bildirimler hiç olmadığı kadar akıllıdır: Artık önce uygulamayı açmanıza gerek kalmadan doğrudan iletilere yanıt verebilirsiniz.

Bildirimlere ek olarak, hızlı ayarlar da burada bulunur. Burada ayarları hızlı ve verimli bir şekilde yapabilirsiniz. Bu, Wi-Fi, Bluetooth ve diğer seçenekleri etkinleştirmenizi ve devre dışı bırakmanızı sağlar. Bir simgeyi basılı tutarsanız, bu fonksiyon için ayarları girersiniz. Çoğu üretici, ekran parlaklığı ayarına doğrudan erişim sağlar.

Çoğu üretici hızlı ayarları kendileri de kişiselleştirir. Bu nedenle, burada her zaman birkaç seçenek vardır. Neyse ki, seçim zevkinize ve alışkanlıklarınıza göre kişiselleştirilebilir, böylece her zaman sizin için en önemli ayarlara erişebilirsiniz. Ayrıca, yalnızca bir uyarıya uzun basarak rahatsız edici veya ilginç olmayan bildirimleri her zaman devre dışı bırakabilirsiniz. Bu, uygulama tarafından nasıl bilgilendirilmek istediğinizi seçebileceğiniz küçük bir menü açar.

Simgelerin anlamı

Her bildirim için, çeşitli sistem durumlarının simgelerine ek olarak bir uygulama simgesi görüntülenir. Her Android sürümünde, bunların her biri için yeni değişiklikler yapılır. Lollipop’tan bu yana, Google’ın materyal tasarımı bu simgeler üzerinde etkili oldu.

    Android 9.0 Pastası: Bir memnuniyet ve hayal kırıklığı karışımı

Bu küçük tasarım değişiklikleri maalesef karışıklık yaratabilir. Bazen hemen kendi anlamını netleştirmeyen bir simge belirir – bu da onun sahip olduğu noktayı yitirir. Google ayrıca bunu tanıdı ve tüm materyal tasarım simgelerinin bir listesini sunar. Burada, hangi simgenin ne anlama geldiğini açıkça görebilirsiniz.

icone googl 1

En üstteki resim, içinde ve dışında zaten bildiğiniz en ünlü ikonları gösterir. Aşağıda Wi-Fi, Bluetooth, pil, saat ve ekran döndürme için simgeler. Ancak, listede, yalnızca her gün görmeye alıştığınız kişiler değil, Android’in karşılaşabileceği tüm simgeler de var. Her Android simgesinin referans listesi aşağıdaki kategorilere ayrılmıştır:

    Eylem Uyarısı AV İletişim İçeriği Aygıt Düzenleyicisi Dosya Donanımı Görüntü Haritalar Gezinme Bildirimi Yerler Sosyal Geçiş

Android özelleştirmeleri hakkında bir kelime

Sizin de bildiğiniz gibi, bazı üreticiler kendi kişiselleştirme yazılımlarını Android’in üstüne ekliyorlar. Huawei EMUI’sine sahip, Oppo ColorOS’a sahip ve OnePlus OxygenOS’unu kullanıyor. Bu özelleştirmeler durum ve bildirim simgelerinin görünme veya tepki verme şeklini temelde değiştirmese de, çalıştırmakta olduğunuz yazılıma özel olan seçenekleri bulabilirsiniz. Huawei’nin EMUI 8.0’ı gösteren aşağıdaki resimde ne demek istediğimizin bir örneğini görebilirsiniz.

EMUI notifications

Görüntüde görebileceğiniz gibi, kullandığınız simgeleri sürükleyip bırakarak açılır durum çubuğunuzu kişiselleştirmek de mümkündür ve kullanmayın; böylece durum çubuğunu kaldırdığınızda yalnızca seçtiğiniz birkaç kişi görünecektir. Oldukça havalı!

Tarafından görüşJessica MurgiaEMUI, bugün mevcut en iyi Android özelleştirmelerinden biridirWhat do you think?505069 katılımcı

Bu simgeler Android standart simgeleridir, ancak üreticiden üreticiye biraz değişebilir. Hiç anlamını çözemediğin bir bildirim veya simge gördün mü? Yorumlarda açıklayın ve ne tür bir telefonunuz olduğunu bize bildirin!