Android’deki Google uygulamalarından veri silme

Arama geçmişini ve verileri silmek için uygulamalarınızın içeriğini yönetmeniz gerekir. Uygulamalarınız bilgi depoları ile doludur ve bazen onları izlemenizi veya görmenizi istemezsiniz. Verilerinizi ve geçmişinizi Android uygulamalarınızdan ve PC’nizden silmek için en iyi ipuçlarını derledik.

Google Play Servisleri tarafından depolanan veriler nasıl temizlenir

Gizlilik konusunda endişeleriniz varsa veya az miktarda yer açmak istiyorsanız, zaman zaman önbelleklerinizi temizlemek iyi bir fikirdir. Bir dizi Google uygulamasını tek bir yerden yönetebilmek kullanışlı bir yöntemdir. Ayarlar’ı açın ve Diğer’in altındaki Uygulama yöneticisine gidin. Tüm bölüme kaydırın, Google Play Servisleri girişini bulun ve dokunun.

Tıpkı Uygulama yöneticisinden erişebileceğiniz diğer uygulamalarda olduğu gibi, sadece Önbelleği temizle düğmesini tıklatarak önbelleği hemen temizleyebilirsiniz, ancak biraz daha derine dalma seçeneğiniz vardır. Alanı yönet düğmesine dokunun, yeni bir dizi seçenek içeren bir ekrana erişeceksiniz. Örneğin, Arama verilerini yönet düğmesine dokunduğunuzda, bunun Google Play Servisleriyle ilişkili diğer servislere kısayol olarak davrandığını görürsünüz. Her birine hafifçe vurun; bireysel önbellekleri elle temizleyebilirsiniz.

    Google Play Servisleri: Android akıllı telefonunuzun kalbi

Google Play hizmetleri depolama ekranı, Drive özellikli uygulamalar için önbelleği temizlemek için de kullanılabilir. Herhangi bir dosya senkronizasyonuyla ilgili sorun yaşıyorsanız, bunun yardımcı olup olmadığını görmek için Temizle düğmesine ve ardından Tamam düğmesine basmayı deneyebilirsiniz. Ekranda Android Wear cihazı olan herkes için giyilebilir verilerden gelen verileri görüntüleme ve kontrol etme seçeneği de vardır.

AndroidPIT google play not working 4

Android için Google Chrome uygulamasında geçmişi silme

Android cihazınızda yeni bir Chrome sürümüyle arama geçmişinizi görüntülemek kolaydır. Sadece Chrome tarayıcınızı açın, menü düğmesine basın (sağ üst köşedeki üç dikey nokta) ve Geçmiş’i seçin. Göz atma geçmişinizin bir listesini göreceksiniz ve arama işlevini kullanarak özel bir şey arama seçeneğine sahip olacaksınız. Uzun zaman önce verilere erişmek için, aşağıya doğru kaydırın ve Daha eski’ye dokunun.

Tek tek web sitelerini silmek için, her girişin sağındaki X’e dokunmanız yeterlidir. Her şeyi silmek için, Tarama verilerini temizle düğmesine basın. Bu sizi silmek istediğiniz şey türlerini seçmenize izin veren bir açılır pencereye getirecektir.

    Android ipuçları ve püf noktaları için Chrome

Sayfadan çıktıktan sonra Chrome Ayarlarını göreceksiniz. Alt kısımdaki ‘Takip Etme’ seçeneğini not edin. Açık olduğundan emin ol. Etkinleştirirseniz, ziyaretlerinizi izlememek için web sitelerinin işbirliğine gitmesi istenir. Yanıtlarına bağlı olarak herhangi bir etkisi olmayabilir, ancak yaparsa yapmaya değer. Son olarak, Sıkça ziyaret edilen bir sitenin Yeni Sekmeye bastığınızda yeni pencerede görünmesini engellemek istiyorsanız, kaldırılmasını istediğiniz öğeye dokunup basılı tutun ve Kaldır düğmesine basın.

androidpit android clear browsing data on mobile

PC için Google Chrome için Gözatma geçmişini temizle

Göz atma geçmişinizi PC’nizden silmek, Android’de silmekle çok benzer. Sadece bir Google Chrome sayfasını açın ve ekranınızın sağ üst köşesindeki üç dikey noktaya tıklayın.

Şimdi Geçmişe tıklayın ve tüm geçmişiniz açılmalıdır. Sitelerinizi ziyaret ettiğiniz zamanların tüm geçmişini görebilmelisiniz. Tüm göz atma geçmişinizi kaldırmak için Göz Atma Verilerini Temizle’yi tıklayabilir veya birkaç öğeyi kaldırmanız gerekirse, yanlarındaki kutulara tıklayıp ardından Seçili Öğeleri Kaldır’ı tıklayabilirsiniz.

Bir tür web sayfasının tümünü hızlı bir şekilde kaldırmak istiyorsanız geçmişinizde bir arama yapabilir ve aradığınız anahtar kelimeleri içeren sayfaları kaldırabilirsiniz.

androidpit clear history on desktop 2

Arama geçmişi Android için Google Haritalar’dan nasıl temizlenir

Google Haritalar harika bir uygulama, ancak yaptığınız her hareketi kaydetmek istemiyorsanız, zaman zaman izlerinizi gizlemek isteyebilirsiniz. Android için Google Haritalar’da arama ve konum geçmişini nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Haritalar’a gidin. Menü simgesine tıklayın (üç yatay çizgi). Ayarlar’a ilerleyin ve üzerine dokunun. Haritalar geçmişi’ne dokunun. Son yerlerin listesini yanlarında üç nokta menüsü ile görmelisiniz. Belirli bir yeri silme seçeneğini görmek için ona dokunun. Android, emin olup olmadığınızı soracak ve bir yeri silmenin yıldız derecelendirmeleri gibi o yerle ilişkili tüm içeriği sileceğini belirtecektir. Ayrıca çöp kutusu simgesini kullanarak tüm günleri silebilirsiniz.

    Google Haritalar ipuçlarını ve püf noktalarını içeren nihai listemiz

androidpit google maps timeline 2

Artık Haziran 2019’da sunulan bir özellik sayesinde artık Google Haritalar’da da konum verilerini otomatik olarak silebilirsiniz. Uygulamanın ya da web’in Konum geçmişinde, Google’ın konum geçmişinizi her üç ila 18’de otomatik olarak silmesini seçebilirsiniz. aydır.

Tamam Google sesli ve sesli geçmişinizi temizleyin

Google sesini ve kaydetmeyi seçtiğiniz diğer sesleri OK Google ile kaydeder. ‘Tamam Google’ komutunu söylediğinizde komutla devam eder ve o ses kaydedilir. Geçmişinizi silmek istiyorsanız oldukça kolaydır.

Bilgisayarınızda bir Chrome Tarayıcı açın ve Android Chrome tarayıcınızda kullandığınız Google hesabına giriş yapın. Şimdi bu linke tıklayın ve menüye gidin (sağ üst köşedeki üç nokta). Etkinliği şuna göre sil’i tıklayın ve geçmişinizin ne kadar geriye silmesini istediğinizi seçin.

    Google Asistan püf noktaları: püf noktaları

androidpit google voice hero 3

Listede yer almak istediğiniz başka uygulamalarınız var mı? Yorumlarda bize haber verin, yakında hazırlayalım.