Android’deki varsayılan uygulamalarınızı nasıl değiştirirsiniz?

Müzik, fotoğraf, video, bağlantı veya herhangi bir dosya türü birden fazla uygulamadan biriyle açılabilir. Bir dosyayı açarken, cihazlarımız bu tür bir dosya için kullanmak istediğimiz varsayılan bir uygulamayı seçmemizi istiyor. Çoğunlukla, çoğumuz hepimiz süreci hızlandırmak için Her Zaman’ı seçeriz, ancak sorun bu noktada başlar!

Kısayollar:

    Varsayılanları nasıl bir uygulama kaldırma Tüm varsayılan uygulamaları kaldırma Nasıl Varsayılan uygulamaları yönetme

Bazı dosyaları otomatik olarak açan bir uygulamayı kaldırma

Dikkat dağınıklığı nedeniyle veya şu anda belirli bir uygulamanın daha iyi göründüğünden dolayı, Her zaman seçiminde hemen seçim yaptığımız için üzgünüz. Fret değil; Belirli bir dosya türünü açmak için varsayılan bir uygulama ayarlamak kalıcı bir sözleşme değildir: tercihlerinizi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz ve bu makalede size nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Varsayılan bir uygulamayı kaldırmanın ilk yöntemi sistem ayarlarıdır. Bu adımları takip et:

    Ayarları ve ardından Uygulamaları Açma Otomatik olarak açılmasını durdurmak istediğiniz uygulamayı bulun. Örneğin, varsayılan tarayıcınız olarak kaldırmak istiyorsanız Chrome. Üzerine dokunun ve Varsayılan olarak ayarla veya Varsayılan olarak aç seçeneğini bulana kadar aşağı kaydırın (tarayıcılar için Tarayıcı uygulaması adı verilen ek bir seçenek olabilir) Şimdi Varsayılanları temizle öğesine dokunun veya listeden farklı bir tarayıcı uygulaması seçin.

default apps chrome

Bundan sonra, daha önce ilişkilendirilmiş bir dosya türünü açtığınızda, kullanmak istediğiniz uygulamayı manuel olarak seçmeniz istenecektir (en azından varsayılan olarak başka bir uygulama ayarlatana kadar).

Tüm varsayılan uygulamaları kaldırma

Cihazdaki belirli dosyaları açarken otomatik olarak başlayan tüm uygulamaları temiz bir şekilde taramak için, sistem ayarlarınızdaki Uygulamalar bölümünde bir kez daha yapabilirsiniz.

    Ayarları ve ardından Uygulamaları Aç, sağ üst köşedeki üç noktaya hafifçe vurun Tercihleri geri yükle / Uygulama tercihlerini sıfırla seçeneğini seçin

all defaults

Tüm uygulamaların tercihlerini sıfırlamak sadece otomatik açılış tercihlerini değil aynı zamanda önceden ayarlanmış olan tüm seçenekleri de kaldırır (devre dışı bırakma, bildirim yönetimi, arka plan veri limitleri vb.

    Android’de hangi sistem uygulamaları devre dışı bırakılabilir?

Varsayılan uygulamaları yönet

Varsayılan olarak belirlediğiniz tüm uygulamalara genel bir bakış için, bazı cihazlarda ayarlar menüsünde özel bir bölüm bulacaksınız. Cihazımda, örneğin Ayarlar> Uygulamalar> Varsayılan ayarlar (veya yukarıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi Uygulamaları yapılandır) seçeneğine giderek bulabilirsiniz. Bu bölümden, o anda ayarlananlardan alternatif uygulamalar seçerek varsayılan ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

    Önceden yüklenmiş uygulamaları Androidinizden nasıl kaldırabilirsiniz

Artık varsayılan uygulamalardan kurtulduğunuza göre, bunları yenileriyle değiştirebilir veya çok yönlülük için yalnızca bir kez seçeneğini seçebilirsiniz. Ayrıca bir hile paylaşacağım: varsayılan olarak uygulama ayarlamadan bir dosyanın açılmasını hızlandırmak için, Yalnızca bir kez dokunmak yerine, arka arkaya iki kez kullanmak istediğiniz uygulamayı seçin.

WhatsApp’ta aldığınız dosyaları açmak için hangi varsayılan uygulamayı kullanıyorsunuz? Bağlantılar için Firefox, e-postalar için Gmail ve fotoğraflar ve videolar için sistem uygulamaları kullanıyorum. Başkalarını mı tercih edersin? Yorumlarda bize bildirin.