Android’den Fire TV’ye Yansıtma Nasıl Yapılır

Amazon’un Fire TV cihazları, dijital içeriği doğrudan TV’nizde izlemenizi sağlayan akış çubuklarıdır. Amazon Prime için önceden oluşturulmuş desteğin yanı sıra, Netflix, TED, BBC ve diğerleri gibi pek çok uygulama yükleyebilirsiniz.

Mirror Android Phone To Fire Tv Stick Fi

Ancak, bunun için bazı sınırlamalar vardır. Başlamak için, üzerine diğer akış sitelerinde içerik görüntülemek için uygulamalar yüklemeniz gerekir. Bu depolama alanı sınırlı olan Fire TV Stick’te yer kaplıyor – 11.6GB. Yani, aslında, istediğiniz kadar uygulama yükleyemezsiniz. İkincisi, bu tür uygulamaların çalışması için internet bağlantısına ihtiyacınız var. Tabii, Fire TV Stick’te içerik indirebilirsiniz, ancak bu yine de daha fazla zaman alacaktır. Telefonunuzu veya dizüstü bilgisayarınızı Fire TV Stick’e yansıttığınız bir alternatif var.

Şimdi soru, Android telefonlarını Fire TV’ye nasıl yansıtıyor. Fire TV Stick Miracast standardını desteklediğinden bunu yapmak kolaydır.

Başlamadan önce, Miracast ve Fire TV’deki rolünü anlayalım.

Miracast Nedir?

Daha önce, bir dizüstü bilgisayarı veya telefonu TV ya da projektöre yansıtmak için bir HDMI kablosu gerekiyordu. Zaman değiştikçe, telleri değiştirmek için kablosuz teknolojiler devreye girdi.

Miracast, iki uyumlu Miracast cihazını birbirine bağlayan ve bir cihazı (göndereni) diğerine (alıcıya) yansıtmanıza izin veren bir Wi-Fi teknolojisi standardıdır. Hem ses hem de video aktarımı yapar.

Miracast bir dongle, stick veya Chromecast gibi belirli bir ürün değildir. Miracast destekli cihazların içinde yerleşik olarak dongle, stream stick, telefon ve dizüstü bilgisayar gibi bir teknolojidir. Miracast’ın en güzel yanı, dongle veya stick için ucuz olması, Amazon gibi bir marka veya sadece birkaç kuruşa mal olan yerel bir marka olabilir. Artık çoğu Smart TV, Miracast için yerleşik desteğe sahip olduğundan, içeriği yansıtmak için bir Miracast dongle veya çubuğuna bile ihtiyacınız yoktur.

Miracast cihazları bağlanmak için Wi-Fi Direct teknolojisini kullanır. Onlar da bir Wi-Fi yönlendirici üzerinde çalışırken, bağlantının gerekli bir parçası değildir. Bunu atlayabilirsiniz; cihazlar Wi-Fi Direct kullanarak doğrudan bağlanacaktır. Basit bir deyişle, Wi-Fi Direct, cihazlar arasında doğrudan (sıcak nokta) bağlantı oluşturur.

Mirror Android Phone To Fire Tv Stick 1

Desteklenen Miracast Cihazları

Miracast teknolojisi, Google’a Android 4.2 Jellybean’dan başlaması için destek ekleyerek 2012’de tanıtıldı. Ancak Google Miracast desteğini bıraktığında Android 6.0 Marshmallow ile işler değişti. Artık hisse senedi Android cihazları Miracast’ı desteklemiyor, ancak Xiaomi, OnePlus, Huawei, Samsung vb. Diğer üreticilerin cihazları da yine de yazılım sıkıntılarıyla Miracast’ı destekliyor.

Dizüstü bilgisayarlarda, Windows 8 ve Windows 10 ile birlikte kullanabilirsiniz. Ancak, tüm dizüstü bilgisayarlar onu desteklemez ve dizüstü bilgisayarınızın özelliklerini Miracast’ın etkin olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Mirror Android Phone To Fire Tv Stick 30

İOS cihazlarındaki kaderini tahmin etmiş olmalısınız – Miracast’ı desteklemiyorlar. Apple cihazları ekosistemlerinde çalışmak üzere kilitlendi ve işte bu yüzden AirPlay adlı yansıtma özelliğini kullanarak Apple TV gibi iOS cihazlarını yalnızca Apple TV gibi yansıtabilirsiniz.

Android’den Fire TV’ye Yansıtma

İçeriği yansıtmak için uyumlu Android ve Fire TV cihazlarına sahip olmanız gerekir.

Desteklenen Android cihazlar

Fire TV Stick, telefonun içeriğini bir TV’ye yansıtmak için Miracast teknolojisini kullandığından, Miracast’ı destekleyen tüm cihazlar (yukarıda adı geçen) Fire TV Stick ile iyi çalışır. Bu nedenle, Google Pixel, Xiaomi Mi A1, vb. Gibi hisse senedi Android cihazlarının haricinde hepsi Fire TV Stick’e yansımalıdır.

Eğlenceli Bilgiler: While Fire TV Stick doesn’t natively work with iOS devices, third-party apps help to mirror iOS.

Desteklenen Fire TV

Ekran yansıtma Amazon Fire TV (3rd gen) ve Fire TV Cube’da çalışmıyor. Amazon Fire TV Stick 4K, ekran yansıtma özelliğini de doğal olarak desteklemese de, ekranınızı yansıtmak için üçüncü taraf uygulamalardan yardım alabilirsiniz. Diğer Fire TV cihazları iyi çalışıyor.

Telefonu Fire TV’ye Bağlama Yöntemi

Uyumlu Android ve Fire TV cihazlarınız yanınızda olduğunda, içeriği yansıtmak için bunları aynı Wi-Fi ağına bağlayın. Bu işlem bittiğinde, önce telefonunuzu bağladıktan sonra Fire TV’de yansıtmayı etkinleştirmeniz gerekir. İşte ikisi için de adımlar.

Fire TV’de Yansıtmayı Etkinleştir

Adım 1: Fire TV’nizde, Ayarlar ve ardından Ekran ve Sesler bölümüne gidin.

Mirror Android Phone To Fire Tv Stick 21

Adım 2: Ekran Yansıtmayı Etkinleştir’i seçin.

Mirror Android Phone To Fire Tv Stick 22

Adım 3: Fire TV’niz arama moduna girecek ve yakındaki cihazları aramaya başlayacaktır.

Mirror Android Phone To Fire Tv Stick 23

Alternatif olarak, seçenekleri görene kadar Fire TV’nizdeki ana düğmeyi basılı tutun. Yansıtma seçeneğini seçin. Bu, Fire TV’de yansıtmayı hızlıca etkinleştirmenizi sağlar.

Mirror Android Phone To Fire Tv Stick 24

Telefonunuzu Fire TV’ye Bağlayın

Android cihazlardaki Miracast özelliği, adlandırma ve konum bakımından farklılık gösterir. Fire TV arama modundayken, bunları bağlamak için telefonunuzdaki özelliği etkinleştirmeniz gerekir.

MIUI çalışan cihazlarda, Kablosuz ekran özelliğini bulacaksınız. Etkinleştirmek için, Ayarlar> Diğer> Kablosuz ekran’a gitmeniz gerekir. Kablosuz ekran için açma / kapama düğmesini açın. Bunu yaptığınızda, Fire TV’nizin adı görünmelidir. Televizyonunuza yansıtmaya başlamak için üzerine dokunun.

Mirror Android Phone To Fire Tv Stick 2Mirror Android Phone To Fire Tv Stick 3

OnePlus gibi bazı cihazlarda, Ayarlar> Bluetooth ve cihaz bağlantısı> Bağlantı tercihleri> Oyuncular’a gidin. Üç nokta simgesine dokunun ve Kablosuz ekranı etkinleştir’i açın. Fire TV’niz görünecektir. Bağlanmak için üzerine dokunun.

Benzer şekilde, özellik Samsung’da Akıllı Görünüm olarak bilinir ve navigasyon çekmecesinin altındaki hızlı ayarlarda bulunur. Huawei, Kablosuz Projeksiyon adını, Ayarlar> Cihaz bağlantısı> Kablosuz Projeksiyon altında erişilebilir kılarak tercih eder.

Mirror Android Phone To Fire Tv Stick 4

Fire TV’de Çalışmıyor Ekran Aynası Sorunlarını Giderme

Uyumlu cihazlarınız varsa ve henüz bir Android telefonunuzu Fire TV Stick’e yansıtamıyorsanız, Wi-Fi frekans bandınızı (2.4GHz veya 5GHz) değiştirmelisiniz. Bu ayar telefonunuzda Ayarlar> Wi-Fi> Gelişmiş> Wi-Fi frekans bandı altında bulunacaktır. 2,4 GHz veya 5 GHz olarak değiştirin. Daha yeni Android cihazların ayarı devre dışı bıraktığı görülüyor. Bu durumda, bandı yönlendirici ayarlarınızdan değiştirmeniz gerekecektir.

Google tarafından getirilen kısıtlamalar sayesinde, stoktaki Android cihazlar, Google’ın Chromecast cihazı dışında telefonunuzu TV’nize yansıtmanıza izin vermez. Ancak, bu tür cihazlarda üçüncü taraf uygulamaları kullanarak içeriğinizi Fire TV Stick’e aktarabilirsiniz.

Ayna ve Döküm Arasındaki Fark

Telefonunuzu yansıtırken, esas olarak tam içeriği telefondan TV’ye kopyalıyorsunuzdur. Telefon ekranınız için büyük bir ekran gibi. Telefonunuzu yansıtırken bildirimlerinizi görebilir, ayarları kontrol edebilir, mesajları okuyabilir, vb. Telefonunuzda ne yaparsanız yapın TV’nize yansıtacaktır.

Mirror Android Phone To Fire Tv Stick 7

Yayın durumunda, yalnızca telefonunuzdan TV’nize bir video, görüntü veya ses dosyası yansıtırsınız. Yalnızca içeriğiniz yansıtılır, tüm ekranınız yansıtılmaz. Oyuncular, medyanızı telefonunuzdan kontrol etme imkanı sunar. Burada telefonunuz, telefonunuzdan TV’nizdeki bağımsız video yayını için uzaktan kumanda işlevi görür.

Stok Android Cihazlarından Fire TV’ye Yansıtma

Yukarıda belirtildiği gibi, Android hisse senetlerini yansıtamazsınız ve medya yayıncılığı için yerel destekle gelmeyen Fire TV’ye yayın yapmanız gerekecektir.

Bunun için Cast to TV uygulamasını telefonunuza yüklemeniz gerekir. Yüklendikten sonra uygulamayı açın; aynı Wi-Fi ağına bağlı olmanız durumunda, Fire TV’niz otomatik olarak görünecektir. Bağlanmak için üzerine dokunun. Ardından, TV’nize yayınlamak istediğiniz içeriği seçin. Hem yerel hem de çevrimiçi içerik yayınlayabilirsiniz.

Mirror Android Phone To Fire Tv Stick 25

Hisse senedi Android çalıştıran Pixel telefonumda denedim ve iyi çalışıyor. Bununla birlikte, döküm işlemi yavaş olduğundan, işlem Chromecast’teki döküm veya Fire TV’de ekran yansıtması ile karşılaştırıldığında zaman alır.

Yangın TV Yansıtması için Sınırlamalar

Bazı konular yansıtma ile birlikte gelir. Örneğin, telefonunuzu bir TV’ye yansıtdığınızda, ekranın tüm süre boyunca açık olması gerekir. Ve bu telefonunuzun bataryasını boşaltacaktır. İkincisi, telefonunuzda başka hiçbir şey yapamazsınız. Telefonunuzdan bir film yansıtıyorsanız, uygulamanın bırakılması filmi TV’nizde de kapatır.

Ayrıca, bazı akış uygulamaları ekran yansıtmayı desteklemez.

Mirror Android Phone To Fire Tv Stick 8

Argh, Google!

Google’ın ekosistemini kilitleyerek Apple ile aynı şekilde gittiğini görmek üzücü. Anladığım kadarıyla insanların Chromecast cihazları satın almasını istiyorlar, ancak bu Miracast’ı devre dışı bırakmaları anlamına gelmez. Google’ın Miracast’ın desteğini geri getirmesini diliyorum, çünkü herkes yaşamlarında Chromecast’i istemiyor.

Sıradaki: Amazon Prime’da ne izlenmesi gerektiğini merak ediyor musun? Bu en iyi klasik şovları kontrol edin.