Android’i Güvenli Modda Önyükleme

Android basitliği ve mükemmel performansı ile bilinen mükemmel bir işletim sistemidir. Hangi işletim sistemi sürümüne sahip olursanız olun, ara sıra bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Bir sorun fark ettiğimizde, genellikle tamirciyi ziyaret etmemiz veya yakında yeni bir telefona veya tablete yatırım yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. İyi haber, özellikle bir üçüncü taraf sorumluysa, sorunların çoğunu kendi başınıza çözebilirsiniz. Android çok kullanışlı bir araçla gelir – Güvenli mod. İndirdiğimiz uygulamalardan birinin soruna neden olup olmadığını bulmamıza yardımcı olur. Bu sefer, Android’i Güvenli moda nasıl açacağınızı size göstereceğiz.

Ayrıca bakınız: Android’in Tüm Varyantlarda Wi-Fi Bağlantısına Bağlanmaması

Android’de Güvenli mod nedir?

boot Android into Safe mode

Size Android’in Güvenli modda nasıl önyükleneceğini göstermeden önce, Güvenli modun ne olduğunu açıklayalım.

Güvenli mod, Android kullanıcılarının indirdikleri uygulamalardan birinin cihazlarında soruna neden olup olmadığını anlamalarına yardımcı olan kullanışlı ve sorun giderme aracıdır. İster inanın ister inanmayın, üçüncü taraf uygulamalar tonlarca soruna neden olabilir. Kötü kodlanmışlarsa, aşırı ısınmadan, GPS sorunlarından, gecikmeden, donmadan, pil tüketiminden ve diğer birçok sorundan sorumlu olabilirler.

Cihazınızı güvenli modda yeniden başlattığınızda, tüm üçüncü taraf uygulamalar devre dışı bırakılır. Bu, yalnızca telefonunuzla veya tabletinizle gelen uygulamaları kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Telefonunuzu veya tabletinizi bir süre Güvenli modda kullanın, diyelim birkaç saat veya bir gün. Android cihazınızın Güvenli modda nasıl davrandığını görün. Aşırı ısınma veya gecikme olduğunu fark ettiyseniz, cihazınızın hala yavaş çalışıp çalışmadığını veya ısındığını görmek için bir süre kullanın. Durum böyle değilse ve her şey yolunda giderse, uygulamalardan biri sorundan kesinlikle sorumludur. Ancak, hangi uygulamanın suçlu olduğu bir cevap alamazsınız. Üçüncü taraf uygulamaları birer birer silmeniz veya fabrika verilerine sıfırlama işlemi yapmanız gerekecektir. Öte yandan, sorun devam ederse, söz konusu sorun için başka sorun giderme adımlarını deneyebilir, fabrika ayarlarına sıfırlama yapabilir ve hiçbir şey işe yaramazsa bir tamir atölyesini ziyaret edin.

 

Android’inizi Güvenli moda nasıl başlatabilirsiniz?

Şimdi bu aracın ne olduğunu bildiğimize göre, nasıl Android 4.1 veya daha sonraki sürümlerde Android’in Güvenli modda başlatılacağını görelim. Adımlar oldukça basit.

    Güç düğmesini basılı tutun Menüyü çeşitli seçeneklerle göreceksiniz

    Bir veya iki saniye sonra, cihazınızı Güvenli modda yeniden başlatmak isteyip istemediğiniz sorulacak

    Tamam’a dokunun Cihazınız yeniden başlatılır ve ekranın sol alt köşesinde Güvenli mod görürsünüz.

boot Android into safe mode

 

Artık Güvenli moddayken, cihazınızı normal şekilde kullanın. Sorunsuz çalışıyorsa, uygulamalardan birinin soruna neden olduğundan emin olabilirsiniz. Tek çözüm, üçüncü taraf uygulamalarını tek tek silmektir. Çok fazla uygulamanız varsa ve cihazınıza yeni bir başlangıç yapmak istiyorsanız fabrika ayarlarına sıfırlama yapabilirsiniz (aşağıda açıklanmıştır).

Uygulamaları silmek için aşağıdaki adımları izleyin:

    Ayarlar’a Git Uygulamalar’a dokunun (bazı cihazlarda seçenek Uygulama Yöneticisi, Uygulamaları yönet vb .dir). Ardından, “İndirilen” bölümüne dokunun, silmek istediğiniz uygulamaya ve ardından Kaldır’a dokunun.

 

Tonlarca üçüncü taraf uygulamanız varsa ve bunları zaman alıcı olacak şekilde tek tek kaldırmayı bulursanız, fabrika verilerine sıfırlama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, sorun Güvenli modda devam ederse bunu deneyebilirsiniz. Bu, yalnızca uygulamalarda değil, ayar ve verilerde de cihazınızdaki her şeyi silecektir. Bu yüzden her şeyi yedeklemeniz gerekiyor.

    Ayarlar’a Git Sonraki, Yedekle ve Sıfırla’ya dokunun Fabrika verilerine sıfırla’ya dokunun Telefon sıfırla veya Tableti sıfırla’ya dokunun.

 

Güvenli mod nasıl kapatılır?

Güvenli moddan çıkmaya hazır olduğunuzda, Güç düğmesini basılı tutun ve ardından Yeniden Başlat’a dokunun. Cihazınız normal moda geçecek ve her zamanki gibi kullanabilirsiniz.

 

Üçüncü parti uygulamalar LG G3, LG G4, Samsung galaxy S5, Samsung S3 Samsung S6, Samsung S7, HTC One M9, HTC 10 ve diğer tüm modeller dahil olmak üzere tüm Android cihazlarda sorunlara neden olabilir. Android Güvenli modu sayesinde, bir uygulamanın aşırı ısınma, gecikme veya başka bir sorundan sorumlu olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Bu durumda, uygulamaları silin. Bunları her zaman birer birer yükleyebilir ve hangisinin soruna neden olduğunu ilk önce görebilirsiniz.

Uygulamaları Google Play’den indirirken yorumlar bölümüne dikkat edin. Diğer Android kullanıcılarının söylediklerini görün. Pil tüketimi veya diğer bazı konular hakkında çok fazla şikayet ediyorlarsa, bu uygulamayı indirmekten kaçının. İşin güzel yanı, Google Play’de tonlarca uygulama var, bu nedenle kusursuz çalışan benzer bir uygulama bulabilirsiniz!