Android'i hızlandırmak için 13 ipucu ve püf noktası – Cihazınız için daha iyi performans!

Android'i hızlandırmak ister misiniz? Bir şeyler yapmak için telefonunuzu beklemekten bıktınız mı? Pahalı bir yükseltme için dışarı çıkmadan önce, mevcut cihazınızdan biraz daha fazla performans elde etmek için ilk denemeye değer.

Genel temizlik, bir dizi uygulama ve birkaç harika hile ve hack dahil – tam olarak bunu yapmanın en iyi yollarından bazılarına bir göz atalım.

Telefonunuzu güncelleyin

İlk ve en önemlisi, cihazınızın tamamen güncel olduğundan emin olmaya değer. Her şimdi ve sonra Android'in daha yeni bir sürümü, güncellenmiş bir UI derisi, bir yama veya bir hata düzeltmesi gelecek. Bunlardan herhangi biri Android'i hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Telefonunuzun bir güncellemeye ihtiyacı olup olmadığını öğrenmek için Ayarlar> Cihaz Hakkında> Yazılım Güncelleme'ye gidin .

Belirli uygulamalar için güncellemeleri sürekli kontrol etmeye değer – özellikle emülatörler gibi şeyler. Bazen bir güncelleme tek başına dünyayı bir fark yaratabilir. Bu, Google Play Hizmetleri için de geçerli, telefonunuzdaki hemen her şeyi kontrol ettiği için.

Özel bir ROM yükleyin

Google veya operatörünüz güncellemelerle birlikte gelmiyorsa, özel bir ROM yüklemek çözüm olabilir. Bu aslında Android'in özel bir sürümünü yüklüyor.

Daha iyi performans veya daha fazla özellik sağlamak için topluluk tarafından oluşturulan modları yüklemenize veya cihazınız artık resmi olarak desteklemediğinde Android'in en son sürümüne geçiş yapmanıza olanak tanır.

Bunu yaparken doğal bir risk var. Cihazınızı tutabilmek için gerçek bir şansa sahip olan root'a ihtiyacınız olacaktır. Bazı uygulamalar (bankacılık uygulamaları gibi) kutudan çıkmayacak. Garantinizi geçersiz kılabilirsiniz. Ancak teknik becerilerinize güveniyorsanız veya eski veya yedek bir cihazla uğraşırsanız, bu yöntem eski bir gadget'a yeni bir yaşam verebilir ve gerçekten hızlandırabilir.

Ana ekranınızı temizleyin

Evinizi bir süre içinde temizlemek önemlidir. Aynı şey Android cihazınız için de geçerlidir. Size haberleri, hava durumu ve sosyal yayınları gösteren widget'larla kaplı canlı bir duvar kağıdına sahip bir ana ekranınız varsa, ekranlar arasında geçiş yaparken biraz titreme görebilirsiniz. Bixby'nin feed'i gibi bir şeyi etkinleştirdiyseniz, bırakmayı düşünün.

Daha iyi bir başlatıcıya geçmek genellikle işleri daha kolay hale getirmeye yardımcı olabilir. Kişisel olarak düzenimi, birden çok ekran yerine klasörlerle tek bir sayfada kısıtlamaya çalışıyorum. Bu, Android'i hızlandırmıyor, o kadar çok şeylere daha hızlı ulaşabilmem için ıslak yazılımları hızlandırıyor.

Animasyonları azaltın

Bu küçük oyun oldukça tanınmış. Aslında telefonunuzu hızlandırmaz, ancak ekranlar ve uygulamalar arasında geçiş yapmak için gereken süreyi azaltmak her şeyin daha hızlı görünmesini sağlar.

Bu değişikliği yapmak için, cihaz ayarlarınızdaki Geliştirici Seçenekleri'ne (ayrıca Yazılım Güncellemesi kapsamında) erişmeniz gerekir. Nerede “Yapı Numarası” yazan yeri bulun ve bu seçeneğe yedi kez dokunun. Şimdi Geliştirici Seçenekleri menüsüne gidin ve Geçiş animasyonu ölçeğinin nerede olduğunu öğrenin. Bunu “kapalı” olarak ayarlarsanız, bir şarkı yapmak ve bunun hakkında dans etmek yerine uygulamalar görünecektir. Pencere animasyon ölçeği ve Animatör süresi ölçeğini de kapatabilirsiniz.

GPU İşlemi Gücü

Bu menüden henüz ayrılmayın! Burada karışıklığa uğratabileceğiniz başka bir numara da GPU oluşturmaya zorlanıyor. Bu, telefonunuzun grafik işlem ünitesini (GPU), zaten bu seçenekten yararlanamayan bazı 2D öğeler için yazılım oluşturma yerine kullanacaktır. Bu, daha hızlı UI oluşturma, daha düzgün animasyonlar ve CPU'nuz için daha fazla soluma odası anlamına gelir.

Not: GPU, CPU'dan daha fazla güç alır, bu da pil ömrünü yaklaşık% 5-15 oranında azaltabilir. Araman.

SKIA'ya geç

Android Nougat'ta veya üzerindeyseniz, GPU görüntü oluşturma motorunu SKIA'ya değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Bu, bazı kullanıcıların raporlarda gecikmeleri azaltır. Bu ayarı kullanmak, denediğimde Dolphin'deki performansı gerçekten yavaşlattı. Yine, bu, Android'i hızlandırmak için diğer ayarlarımızdan bazılarıyla birlikte Geliştirici Seçenekleri menüsündedir.

Siz bu işteyken, Force 4x MSAA'yı da deneyebilirsiniz. Bu, oyunları daha hızlı çalıştıracak bir anti-aliasing yöntemidir, ancak daha güzel görünmelerini sağlayabilir. Bu, pili boşaltacak ve biraz yavaşlamaya neden olabileceğinden, kilometreniz değişebilir. Yine de bu ayarları denemede hiçbir sakınca yoktur. Bazılarını en iyi sevdiğin şeyle karşılaştır ve yap.

Daha hızlı göz atın

Tarama deneyiminizi hızlandırmak istiyorsanız, Chrome'da "Veri Tasarrufu" modunu etkinleştirmeyi deneyin. Bu, daha az veri kullanımı ve daha hızlı yükleme süreleri sağlayarak sayfaları sıkıştırır. Bu hile, görüntü kalitesini biraz incitecek, ancak çoğu kabul edilebilir bir uzlaşma bulacaktır. Elbette, web sayfası önce cihazınıza gönderilmeden önce Google'a gönderilmeli, böylece veri hızlarınız burada bir faktör oynayabilir.

Chrome'daki ayarlar menüsünde. Elbette, daha hızlı olduğunu iddia eden diğer tarayıcıları da deneyebilirsiniz.

Önbelleğe alınmış verileri temizleme

Önbelleğe alınmış veriler, uygulamalarınızın daha hızlı bir şekilde önyükleme yapmasına yardımcı olacak bilgileri depolar ve böylece Android'i hızlandırır. Bir tarayıcı, sık ziyaret ettiğiniz bir web sitesindeki resimleri önbelleğe alabilir, böylece sayfayı her yüklediğinizde görüntüyü indirmesi gerekmez.

Önbelleğe alınmış veriler aslında telefonunuzu daha hızlı hale getirmelidir. Ancak, önbellek şişirilirse (cihazınızda gereksiz yere yer kalmayacağından bahsetmezseniz) olumsuz bir etkisi olabilir. Dikişlerde şişkinlik önbellekleri olan uygulamalar için, Önbelleğe alınmış verileri, Uygulama bilgisi> Depolama> Önbelleği Temizle'ye giderek tek tek kaldırabilirsiniz .

CCleaner gibi bu süreci hızlandırmak için orada uygulamalar var.

Otomatik Senkronizasyonu Kapat

Nispeten modern bir telefona sahipseniz, çoğu durumda oldukça iyi davranır. Yavaşladığınızı bir kez fark ettiğinizde, yeni uygulamalar indirilirken ve yüklenirken.

Uygulamalarınız senkronize olduğunda, sahnelerin arkasındaki her şey benzer bir şey olur. Ayarlarınızdaki Hesaplar menüsüne gidin ve “Verileri otomatik olarak senkronize et” seçeneği açık olarak ayarlandı seçeneğini göreceksiniz. Oyun oynamak veya göz atmak için eski bir cihazınız yoksa büyük ihtimalle bunu değiştirmek istemezsiniz. Listeden tek tek uygulamaları seçerek, bazılarını tek tek kapatabilir veya kendi menülerinde ayarlarını değiştirebilmelisiniz. Yüklemekte olduğunuz uygulamaların farkında olun ve bunun arka planda senkronize olabileceğini unutmayın. Uygulamaların her yarım saatte bir senkronize edilmesi mi gerektiğini yoksa günde bir kez mi yeterli olacağını sorun.

Uygulamaların her yarım saatte bir senkronize edilmesi mi gerektiğini yoksa günde bir kez mi yeterli olacağını sorun.

Arka plan hizmetleri

Gereksiz arka plan hizmetlerini kaldırmayı düşünün. Arka plan hizmetleri, arka planda sürekli olarak çalışan uygulamalardır. Olumlu bir örnek, mesajlar için dinleyebildiği arka planda çalışan SMS uygulamasıdır. Ama daha pek çok şey arka plan işlemlerine de sahip – 7Zipper başka şeyler yaparken büyük dosyaları açmak zorunda kalıyor. Çoğu zaman bu iyi bir şeydir, ancak tüm bunları unutmuş olabileceğiniz diğer uygulamalar burada özgürlüklere sahip olabilir.

Geliştirici Seçenekleri menüsüne tekrar gidin ve "Arka Plan Denetimi" ni arayın. Burada, hangi uygulamaların arka planda yayınlanmak için izne sahip olduğunu görürsünüz. İhtiyacınız olmayan şeyleri çözün ve işler hızlandırabilir. Bu ayrıca pil ömrü için de iyidir. Facebook başlamak için iyi bir yer – ünlü açgözlü.

Daha da ileri gitmek isterseniz, menünüzdeki “Arka plan işlem limiti” seçeneğiyle uğraşmayı deneyebilirsiniz. Bu, telefonunuzun arka plan hizmetlerini kullanmasını engellemez ancak bu hizmetleri önbelleğe almasını engeller. Bu, telefonunuzu yavaşlatabilir ve daha fazla pil kullanabilir, çünkü hizmetin her ihtiyaç duyulduğunda, telefonunuzun yeni yüklenmesi gerekir. Bunu buraya ekledim çünkü bazı kullanıcılar cihazlarının daha iyi performans göstermesine yardımcı olduğunu söylüyor (plasebo?). Yine, özellikle çok düşük RAM'ınız varsa, denemeye hiçbir zararı yoktur.

Görev öldürücülerden kaçının

Android cihazları aslında kendi belleğini yönetirken çok verimlidirler – genellikle uygulamaların canlı tutulmasının bir nedeni vardır. Bir uygulamayı hiçbir şeyden önyükleme yapmak daha uzun sürer ve duraklatılmış olana geçmek yerine daha fazla pil kullanır. Daha fazla bellek gerektiren bir uygulamayı açarsanız, Android alanı boşaltmak için en az önemli olanları otomatik olarak öldürür.

Görev katiller aslında cihazınızı yavaşlatabilir

Bu nedenle, görev öldürücüleri kullanmak cihazınızı yavaşlatabilir. Geçmişte size yardımcı olduklarını fark ederseniz, muhtemelen uygulamalarınızın bir veya daha fazlasının yanlış davrandığını gösterir. Bununla başa çıkmanın en iyi yolu, suçluları tanımlamak ve bunları bireysel olarak kaldırmaktır.

Aynısı önbelleğe alınmış veriler için de geçerlidir – bunu her zaman değil, arada bir yapın!

Overclock

Oyun performansını artırmaya ilgi duyuyorsanız, hız aşırtma muhtemelen çekici görünecektir.

Bunun gerçekten ne yaptığını öğrenmek için Gary'nin mükemmel videosunu görün ve saat hızlarında yayınlayın. Overclock, PC oyuncularının donanım performansını en üst düzeye çıkarmak için kullandıkları denenmiş ve gerçek bir yöntemdir ve bir akıllı telefon üzerinde aynı zamanda iyi bir şekilde çalışabilir – kökünüz olduğu ve iyi bir overclock uygulamasının kurulu olduğu sürece.

Bu da bir miktar risk taşır. OEM'ler bir sebepten ötürü saat hızlarına kısıtlamalar koydu. Aşırı ısınmayı, pilin boşalmasını ve telefonun dahili kısımlarında potansiyel hasarı önlerler.

Köke bakmayanlar için, serin bir ortamda oynamak termal gerilmeyi önlemeye yardımcı olabilir. Her ne kadar beklemiyor olsam da, çoğu kullanım durumu için fark edilebilir bir fark yaratacaktır.

Açıkçası, oyunların ayar menülerini kontrol etmeyi unutmayın! Grafik ayarlarını düşürmek, genellikle bir oyunun tekrar oynanabilir olmasını sağlayabilir.

Hepsini yere yak!

Hiçbir şey çalışmıyorsa ve telefonunuzun parlaklığını henüz yitirmiş gibi hissediyorsanız, bir fabrika ayarlarına sıfırlama yapmak çok zor bir seçenektir. Bu, birikmiş olabileceğiniz çöpleri kaldırabilir ve umarız telefonunuzu tekrar yeni gibi gösterebilir.

Şimdi sadece bu açık telefonda listelediğimiz tüm numaraları kullanın ve donanımınızdan mümkün olan maksimum performansı elde edebilmeniz gerekir.

Android'i hızlandırmak için kullandığınız bir ya da iki numarayı mı kaçırdık? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!