Android’i köklendirme: eksiksiz rehber

Bu makalede, Android cihazlarının nasıl çalıştırılacağına, ihtiyaç duyacağınız araçlara ve her üreticinin cihazlarına özgü olan karşılaşabileceğiniz zorluklara genel bir bakış sunacağız. Aygıtları tek tek köklendirmek için kullanılan işlemler büyük ölçüde değişir ve hızlı bir şekilde değişir, bu nedenle her aygıt için adım adım talimatlar sunmasak da sizi bulmak için doğru yere yönlendireceğiz. Kök yolculuğunuza başlayalım!

    Kök nedir? Android cihazınızı root mu kullanmalısınız? Özel ROM’lar ve kök: En önemli terimlerin açıklanması

Nasıl rootlanacağını tartışmadan önce, Android cihazınızı rootlayıp çalıştırmamanız gerektiğini sormak önemlidir. Bu sadece sizin cevaplayabileceğiniz bir soru, fakat köklenme ve artılarını ve eksilerini daha iyi anlamanıza yardımcı olacak kullanışlı bir makalemiz var. Ayrıca, kökten önce her şeyi yedeklemeniz ve telefonunuzun garantisini kaybedebileceğinizi anlamanız da önemlidir. Bu feragatname yolundayken, Android cihazlarınızı köklendirmek için bazı genel kurallar ve yönergeler bulunmaktadır.

Akıllı telefonunuzu kullanmaya hazırlanıyor

Orada binlerce Android cihaz üzerinde çalışan köklenme için tek bir işlem yoktur. İşlem üreticiye çok bağlıdır ve o zaman bile cihazdan cihaza değişiyor. Bu, orada her akıllı telefon için adım adım kesin talimatlar vermeyi imkansız kılar. Söylendiği gibi, XDA Geliştiricileri oldukça kapsamlı bir cihaz listesi için mevcut talimatlara sahiptir. Özellikle telefonunuz için kesin adımlar atmanız gereken yer burasıdır, ancak önce, nitty-gritty’ye atlanmadan önce köklenmenin genel olarak nasıl çalıştığını öğrenmek istersiniz.

Köklenme genellikle üç adımdan oluşur:

    Önyükleyicinin kilidini açma Yeni bir kurtarma yanıp sönüyor Cihazınıza kök erişimi sağlayacak bir dosyayı yanıp sönmek

Bootloader, açtığınızda akıllı telefonunuzda başlayan ilk yazılımdır ve işletim sisteminizi ve sistem kurtarmayı başlatmakla sorumludur. Cihazınızın önyükleyicisinin kilidini nasıl açacağınızı öğrenmek için hızlı bir Google araması yapın; çoğu popüler akıllı telefon için çok fazla sorun olmadan bunu yapmanın bir yolunu bulacaksınız.

Önyükleyicinin kilidini açtıktan sonra, eski sistem kurtarma işleminizi (örneğin, TWRP) değiştirmek için yeni bir özel kurtarma işlemine ihtiyacınız olacak. Bunu değiştirmek için, ADB komutlarını ve Fastboot’u tanımanız gerekir. Özel kurtarma, akıllı telefonunuza özel yazılım yüklemek veya yanıp sönmek içindir. Özel bir kurtarma kullanarak, daha sonra komut yürütme ve yedekleme yapma gibi diğer özelliklerin yanı sıra size kök erişimi sağlayacak bir SuperSU veya Magisk dosyasını da flaş edebilirsiniz. Telefonunuz köklendiğinde eğlence başlar ve özel bir ROM yükleme, bloatware hendek açma ve kök erişimi gerektiren uygulamaları kullanma gibi işlemleri yapabilirsiniz.

    Android için en iyi kök uygulamaları

AndroidPIT how to root 1

Tek tıklamayla köklendirme araçları

Android’inizi PC’nize takma ve bir komut dizisini bir komut satırına yerleştirme fikri, rahatlık alanınızın biraz ötesinde ise, işlemi kolaylaştıracak bir takım araçlar vardır. Cihazınızı elle köklendirmek yerine, KingoRoot, KingRoot, OneClickRoot ve daha fazlası gibi tek tıklamayla araçları deneyebilirsiniz.

Yine de bunlara dikkat etmek isteyeceksiniz. Uyumluluk üreticinize, hangi cihaza sahip olduğunuzu ve hangi Android sürümünü çalıştırdığınızı bağlıdır. Dolayısıyla, uygulama telefonunuzla uyumlu olduğunu iddia etse bile, cihazınız tamamen güncel değilse bu olmayabilir. Program, cihazınızı rootlamak için suistimallere güveniyorsa, zaten eklenmiş olabilir, bu yüzden araç çalışmayacaktır. Ayrıca, bu uygulamalar genellikle bazı insanlar için köklenme amacını yitiren cihazınıza temizleme araçları biçiminde bir bloatware kurar. Muhtemelen bu uygulamalarla ilgili olarak verilen güvenlik kaygılarını manüel olarak kullanmak en iyisidir.

Akıllı telefonumu nasıl root edebilirim?

Köklendirme işlemi üreticiler arasında farklılık gösterme eğiliminde olduğundan, en popüler tüm markaların akıllı telefonlarını köklendirme konusunda bazı genel kurallar ve ipuçları. Bu size kök olarak neye dikkat etmeniz gerektiği konusunda bir fikir verecektir. Ancak, kendi cihazınız için kapsamlı talimatlar için, XDA Developers’ın sürekli güncellenen köklendirme kaynaklarına dönmenizi öneririz.

    Samsung Google HTC Huawei / Onur LG Motorola Sony

Samsung cihazları kök nasıl

Samsung akıllı telefonlarını köklendirme söz konusu olduğunda, bu cihazların, bellenimin kaç kez takip edildiğini takip eden flaş sayaçlarına sahip olduğunu unutmamanız tavsiye edilir. Bunun anlamı, Galaxy cihazınızı rootladığınız ve herhangi bir şeyi yaktığınız ve daha sonra tamir edilmesi için geri göndermeniz gerekiyorsa, Samsung, garanti kapsamında olmayan değişiklikler nedeniyle talebinizi reddedebilir. Samsung artık akıllı telefonlarının geliştirici sürümlerini sunmuyor ve son bayrak gemilerinin ABD modellerinin kök salması oldukça zor (muhtemelen taşıyıcı etkenle ilgisi var), uluslararası versiyonlar ise çok daha kolay.

Bir Samsung akıllı telefonunu kökten çıkarmaya çalışıyorsanız, Samsung’a özgü iki küçük kelimeye aşina olmanız gerekir: Odin ve Knox. Odin, USB sürücülere ek olarak PC’nizdeki (Mac’ler için Heimdall olarak da adlandırılır) akıllı telefonunuza dosyaları flaş etmeniz gereken bir araçtır. Knox, kurumsal güvenlik için birçok Samsung akıllı telefonla birlikte gelir ve kullanıcıların kişisel ve iş profillerini bölümlere ayırmalarına izin vermek, böylece iki telefon taşımak zorunda kalmazlar. Bu güvenlik özellikleri kök sırasında zorluklar ortaya çıkarabilir, bu nedenle cihazınızda etkinse geçici çözümleri bulmanız gerekir.

root s5

Google cihazları nasıl rootlanır?

Google, geliştiricilerin ve meraklıların istediklerini yapmalarına yardımcı olma işinde. Bu nedenle, bir Nexus veya Pixel önyükleyici için bir kilit açma kodu istemeniz gerekmez, köklenme işlemi basittir ve tüm Google cihazları için mevcut fabrika resimleri vardır. Öyle ki, bagaj yükleyicisinin kilidini açmak garantinizi geçersiz kılabilir.

AndroidPIT Nexus 6 TWRP install

HTC cihazlarına kök salma

HTC, önyükleyicinin kilidini açmayı resmen destekliyor ve web sitesinde bunu yapmak için bilgi ve şeffaf garanti koşulları sunuyor. Cihazınızın önyükleyicisinin kilidini açmak ve ayrıca cihazınıza dosya flash yapmak için HTC Developer programından yararlanabilirsiniz.

Huawei / Honor cihazları nasıl rootlanır?

Bir Huawei veya Honor cihazının önyükleyicisinin kilidini açmak için bir formu doldurmanız ve bir önyükleyici kilidi açma kodu istemeniz yeterlidir. Ne yazık ki, Huawei, Huawei ve Honor cihazları için bu kodları aylar önce vermeyi bırakmaya karar verdi, bu da daha zor bir kök oldu. Ne yazık ki, bir kök aracıyla bir geçici çözüm bulmak için başvurmanız gerekir.

LG cihazları nasıl rootlanır

LG akıllı telefonlar bir parça atılır: bazıları kolayca açılabilir önyükleyicilere sahipken, diğerleri kırmak için biraz kandırmaya ihtiyaç duyarlar. Bir LG cihazını kökterek garantinizi geçersiz kılma ihtimaliniz vardır ve zorluk seviyesi, kullandığınız cihaza göre genellikle söz konusu taşıyıcıya bağlıdır. Geçmişte, LG, LG G4 önyükleyicisinin kilidini açmak için resmi talimatlar bile verdi, ancak garantinizi geçersiz kılacak olan ihtar ile.

LG akıllı telefonlarda, önyükleyicinin kilidini açtıktan sonra özel bir kurtarma işlemi kullanarak elle kök olabilir veya tek tıklamayla köklendirme uygulamalarını kullanabilirsiniz, hangisi beceri düzeyinize ve güvenlik risk toleransınıza göre daha rahat olursanız olun.

Tarafından görüşBrittany McGheeAkıllı telefonlar köklendirme zor olabilir, ancak eğlenceli ve değerliWhat do you think?505021 katılımcı

Motorola cihazları nasıl rootlanır

Motorola, önyükleyici kilidini açma işleminde size rehberlik edecek resmi bir destek sayfasına sahiptir. Bu işlem bittiğinde manuel olarak normal şekilde kök yapabilirsiniz. Ancak, cihazınızın resmi olarak kilidi açılamıyorsa (teşekkürler Verizon!), İstismarlardan yararlanan tek tıklamayla araçları kullanmayı denemeniz gerekir.

Sony cihazları nasıl rootlanır

Hangi tür Sony telefona sahip olduğunuza bağlı olarak (kilidi açılabilir bir önyükleyiciye sahip olan veya olmayan), kök işlemi sizin için biraz farklı olacaktır. Eğer bootloader’ınız resmen açılabilir ise (buradaki listeye bakın), Xperia’nız üzerinde özel bir kurtarma yapmak ve daha sonra zip ve resim dosyalarını yanıp sönerek daha fazla değişiklik yapmak çok daha kolaydır.

Android cihazını kökledin mi? Deneyimin nasıldı? Yorumlarda bize bildirin.