Android'i yedekleme ve verilerinizi güvende tutma

Yedeklemeler vazgeçilmezdir. İster Android akıllı telefonunuzun, fotoğraf albümlerinizin veya dizüstü bilgisayarınızın bir yedek kopyası olsun, yedeklemeler günü kurtarmak için doğru anda gelir. Telefonunuzdaki veya bilgisayarınızdaki herşeyi kaybetmekten ve hiçbir şeyi desteklemediğinizden daha kötü bir şey yoktur. İşte bir Android yedeklemesi yapmak için birkaç yöntem var.

 • Bir APK nedir ve bir APK'yi nasıl yükleyebilirim?
 • Android için en iyi antivirüs ve güvenlik uygulamaları

Güçlü kullanıcıların daima bir kökten önce veya bir ROM'u kopyalamadan önce bir yedekleme yapmaları önerilir. Bunun nedeni basittir: bazı manipülasyonlar fabrika ayarlarına sıfırlama gerektirir ve bu nedenle verilerinizi siler, bu nedenle bunları geri yükleyebilmek için başka bir yere koymanız daha iyidir.

Çözüm atla:

 • Android için MobiKin Yardımcısı
 • Google yedeklemesi
 • Uygulama yedekleme (köklü olmayan telefonlar için)
 • Uygulama yedekleme (köklü telefonlar için)
 • Helyum ile PC yedekleme
 • Manuel PC yedekleme
 • Android yedeklerini nasıl aktarırım

Android için MobiKin Yardımcısı

Kazara değerli bir şeyi ne zaman sildiğinizi asla bilemediğinizden, verilerinizi daima yedeklemelisiniz. Değerli verileri kaybetmek, sadece telefonunuzu kaybettiğinizde değil de olabilir. Alanı yenilemek için güncellemeleri gerçekleştirirken veya dosyalarınızı temizlediğinizde de olabilir. Sebebi ne olursa olsun, verilerinizi yedeklemelisiniz.

 • Metin mesajlarını bilgisayarınıza nasıl kaydedilir

Şimdi Android için MobiKin Assistant ile verilerinizi yedekleme hiç bu kadar kolay olmamıştı. Kişilerinizi, metin mesajlarınızı, uygulamalarınızı, fotoğraflarınızı, müziklerinizi, videolarınızı ve daha pek çok şeyi kaybetmemenizi sağlayabilirsiniz. Onları bilgisayarınıza orijinal biçimde güvenle dışa aktarır ve verilerinizin kalitesini korur.

Back up all of your data on MobiKin’s user-friendly interface. / © MobiKin

MobiKin ile verilerinizi güvende tutmaya başlamak hızlı ve kolaydır ve yazılımı indirdikten sonra verilerinizi tek bir tıklama ile yedekleyebilirsiniz. MobiKin'in işi yapmasına ve verilerinizin güvenli hale getirilmesine ilişkin barışın keyfini çıkarmasına izin verin.

Eğer bir PC sahibiyseniz, başlamak için bu bağlantıyı takip edin.

Bir Mac'a sahipseniz, bu bağlantıyı izleyin.

İndirme işleminden sonra birkaç adımı izleyin; verileriniz güvenle yedeklenir ve telefonunuzun daha fazla boş hafızası olur.

Google yedeklemesi

Muhtemelen bildiğiniz gibi Google, tüm uygulamalarınızı ve verilerinizi güvende tutmaya istekli değildir. Telefonunuzun ayarlarına girerseniz, Yedekle ve Sıfırla olarak adlandırılan bir bölüm bulacaksınız. Burada Wi-Fi şifreleri, tercihleri ​​ve uygulama verileri de dahil olmak üzere verilerinizi yedekleme seçeneği bulacaksınız. Bunların tümü, bir uygulamayı yeniden yüklediğinizde otomatik olarak geri yüklemek üzere ayarlayabileceğiniz Google hesabınıza bağlı olacaktır.

Backing up app data to your Google account is the easiest kind of backup. / © ANDROIDPIT

 • WhatsApp'ı PC'ye nasıl kurabilirim?
 • WhatsApp sesli arama nasıl etkinleştirilir?

Uygulama yedekleme (köklü olmayan telefonlar için)

Google Play Store'da pek çok faydalı yedekleme çözümü bulunmaktadır. Bazıları belirli amaçlar için, metin mesajlarınızı yedekleme ve diğerlerini hepsi bir arada aygıtta yedekleme gibi. Kolay Yedekleme ve Geri Yükleme, kişilerinizi, arama günlüklerinizi, kısa mesajlarınızı, takvimlerini ve yer imlerini yedeklemenizi sağlayan ücretsiz bir uygulamadır.

It’s all in the name: Easy backup & Restore is a breeze for creating backups. / © ANDROIDPIT

Easy Backup, fotoğraflarınızı, müziklerinizi, videolarınızı veya belgelerinizi yedeklemez. Bir USB kablosu ve bilgisayarınızı kullanarak bunları kendiniz yedeklemek çok kolaydır: Windows Explorer penceresinde telefonunuzdaki uygun klasörleri bulun ve içeriği bilgisayarınıza kopyalayıp yapıştırın.

Kolay Yedekleme ve Geri Yükleme ile Android'de her şeyi nasıl yedekleyebilirsiniz?

1. Android cihazınızda Easy Backup'ı indirin .

2. Uygulamayı başlattığınızda, bir yedek oluşturmak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Evet'e dokunun .

3. Ardından, yedekleyebileceğiniz şeylerin yanında bir grup onay kutusu göreceksiniz: SMS, MMS, arama günlükleri, takvim, yer imleri, sözlük ve kişiler. Seçimlerinizi yapın ve Tamam düğmesine dokunun.

Create backup and choose what to save. / © ANDROIDPIT

4. Yedekleme için bir kaydetme yeri sorulacaktır. Seçiminizi yapıp dokunun.

5. Bulut servisini seçerseniz, oturum açmanız gerekir. SD kartı seçerseniz dizini onaylamanız gerekir.

Choose a backup location and choose your directory (for SD card backups). / © ANDROIDPIT

Alternatif olarak, Gmail gibi başka bir seçeneği de seçebilirsiniz. Bunu yapmak için , seçeneklerden Gmail'i seçmeniz ve oradaki bilgilerinizi göndermeniz yeterlidir. Unutmayın, hacim kısıtlamaları nedeniyle verilerinizi bölümler halinde göndermeniz gerekebilir.

6. Ardından , yedek dosyaya bir dosya adı vermeniz istenir. Varsayılan tarih ve saat tarihtir. Birden fazla aygıtınız varsa, yedeklediğiniz aygıtı içerecek şekilde dosya adını değiştirmek isteyebilirsiniz.

Adda file name for your backup and sit back and relax. / © ANDROIDPIT

7. Daha sonra, verileriniz yedeklenirken bir ilerleme sayfası göreceksiniz. Tamamlandıktan sonra, yedeklenenin bir özetini içeren bir pop-up penceresi görürsünüz.

You’ll get a summary of the backup and a pass message when completed. / © ANDROIDPIT

8. Telefonunuz köklü ise , uygulamalarınızı ve uygulama verilerinizi de yedekleyebilirsiniz. Değilse, ana menüdeki Uygulamalar Araçları sekmesine dokunabilir ve telefonunuzdaki APK'ların yedekini oluşturabilirsiniz. APK'lar bir bilgisayarda bir .exe gibidir: program veya uygulama paketi. Google ayarlarınız, uygulama verilerinizi ve ayarlarınızı (yukarıda özetlendiği haliyle) yedeklemek için etkinleştirildiyse, ayarları ve verileri uygulamalara kaydetmek için uygulamaların kendilerini ve Google'ın yedeklerini yedeklemek için bu seçeneği kullanabilirsiniz.

9. Kaydetmek istediğiniz uygulamaların yanındaki kutuları işaretlemeniz ve en alttaki Yedekleme'yi tıklamanız yeterlidir.

Even if you can’t back up all your app data you can save the app package files (APK). / © ANDROIDPIT

10. Uygulamalarınızı veya verilerinizi geri yüklemek istediğinizde, Geri Yükle sekmesine basın. Kolay yedeklemeyi varsayılan SMS uygulaması olarak ayarlamanız istenir. Yedekleme geri yüklendiğinde bunu değiştirebilirsiniz.

Restoring backups is a piece of cake. / © ANDROIDPIT

11. Geri yüklemek istediğiniz yedeklemeyi seçin ve üzerine dokunun. Neyin geri yükleneceği ile ilgili ayrıntıları içeren bir pop-up görürsünüz. Tamam'a dokunun ve işin bitti.

Choose what to restore (left) and keep an eye on archived apps (right) / © ANDROIDPIT

12. Uygulamalarınızı geri yüklemek biraz farklıdır. Geri dönmek Uygulamalar Araçları'nı seçin ve Arşivlenmiş sekmesine dokunun.

13. Geri yüklemek istediğiniz APK'ları kontrol edebilirsiniz, daha sonra Yükle'ye dokunun altta.

14. Böylece, yüklediğiniz yeni bir app ile yaptığınız gibi, her bir uygulamanın izinleri ekranını görürsünüz.

Uygulama yedekleme (köklü telefonlar için)

Telefonunuz köklü ise, Titanium Backup'dan daha iyi bir yedekleme çözümü yoktur. Titanyum Yedekleme, telefonunuzdaki her şeyi yedeklemenizi sağlar. Tam yedekleme herhangi bir zamanda geri yüklenebilir ve zamanlanmış yedeklemeler ayarlayabilir, böylece Android telefonunuzun içeriğinin düzenli bir görüntüsüne sahip olursunuz.

Titanium Backup is in many ways the gold standard for Android backups. / © ANDROIDPIT

Yedeklemeler, şu anda kullandığınız uygulamaları kapatmadan gerçekleştirilebilir ve flaşlanabilir fermuarlar olarak kaydedilebilirler. Titanyum, SD kart ile telefonunuz arasında dosyaları kolayca aktarmanızı sağlar.

Titanium Backup ★ root

Titanium Backup ile Android'de her şeyi nasıl yedekleyebilirsiniz?

1. Titanyum Yedekleme uygulamasını köklü Android cihazınızda indirin .

2. Uygulamayı başlatın ve kök ayrıcalıkları verin . Bazı feragatnameleri okumanız istenecek vb. (Bu iyi bir fikirdir).

Titanium needs superuser permission in order to do full backups. / © ANDROIDPIT

3. Telefonunuzda USB Hata Ayıklama'nın etkinleştirilmiş olması gerekir.

4. Titanyum'da üç sekme görürsünüz. Bir Genel Bakış sekmesini cihazınızla ilgili bilgilerle, ikincisi Yedekleme / Geri Yükleme'dir burada tüm eğlenceli şeyler gerçekleşir ve üçüncü sıradan yedeklemeleri planlamak içindir.

5. Yedekle ve Geri Yükle sekmesine gidin. Telefonunuzun içeriğinin bir listesini ve yedeklenmiş olup olmadığını gösteren simgeleri görürsünüz. Üçgen uyarı işaretleri yedeksiz olduğunuz anlamına gelir ve gülen yüzler oldukça açıklayıcıdır.

Overview provides information on your device and Backup/Restore is where the fun begins./ © ANDROIDPIT

6. Sistem verilerinizi veya uygulamalarınızı yedeklemek istiyorsanız, üst tarafta küçük bir belgeye bir onay işaretiyle dokunun. Bu sizi toplu işlem listesine götürür.

7. Daha sonra Çalıştır'a dokunabilirsiniz. tamamlamak istediğiniz eylemin yanında. Uygulamalarınızı yedeklemek istiyorsanız, Çalıştır'a dokunun tüm Kullanıcı Uygulamalarını Yedekle'nin yanında ve sistem verilerinizi yedeklemek istiyorsanız Çalıştır'a dokunun tüm Sistem Verilerini Yedekle'nin yanında.

Batch Actions gives you options to back up apps, data and much more. / © ANDROIDPIT

8. Titanyum daha sonra yedeklemenizi oluşturma süreci boyunca geçecektir. Bu biraz zaman alabilir.

9. Tamamlandığında, yedekleme tarihe göre etiketlenir ve kaydedilir . İsterseniz, kurtarma yoluyla yanıp sönecek bir update.zip dosyası da oluşturabilirsiniz veya Titanium'un kendisi üzerinden geri yükleyebilirsiniz.

10. Titanium'da geri yüklemek için, Toplu İşlemler ekranına tekrar gidin ve aşağı kaydırın. Daha önce tamamladığınız işlemler için Geri Yükleme ayarının altında bulunan seçenekleri göreceksiniz: Bu durumda, tüm uygulamaları veri ile geri yükle ve Tüm sistem verilerini geri yükle.

Restoring apps and system data is equally easy. / © ANDROIDPIT

11. Çalıştır'a dokunun geri yüklemek istediğiniz işlemlerin yanında

12. Ardından, yedeklediğiniz her şeyi veya yalnızca bazı bölümlerini geri yükleme seçeneğine sahip olursunuz. Seçimlerinizi yapın ve sağ üst köşedeki yeşil onay işaretine dokunun .

Helyum ile PC yedekleme

Helyum, kök erişime sahip olmadan eksiksiz bir yedekleme oluşturmak için harika bir araçtır. Helyum uygulamasını telefonunuza kurarsınız, masaüstü sürümünü kaparsınız ve ikisini eşleştiriyorsunuz. Bağlantı kurduktan sonra, kök erişime ihtiyaç duymadan Titanium benzeri yedekleme yapabilirsiniz.

Helium'a hangi uygulamaları ve verileri yedeklemek istediğinizi söyleyin. Pro sürümü otomatik yedeklemeleri planlamanıza ve yedeklemelerinizi bulutta saklamanıza izin verir.

Helium – App Sync and Backup

Helium, in combination with your PC, is an unbeatable combination for backups. / © ANDROIDPIT

Android ve PC'ye Helium nasıl kurulabilir?

1. Android'inizde Helyum uygulamasını indirin .

2. Bilgisayarınıza Helyum takın.

3. Android'inizi bilgisayarınıza bir USB kablosuyla bağlayın.

Install Helium on your computer and phone and make the connection. / © ANDROIDPIT

4. Android'inizde USB Hata Ayıklamasını etkinleştirin.

5. USB bağlantı türünüzü PTP'ye (kamera modu) değiştirmeniz istenebilir.

6. Bilgisayarınızın RSA anahtarını kabul etmeniz istenir.

Once you’ve paired the two devices you’ll have enabled Helium backups. / © ANDROIDPIT

7. PC'nizdeki Helyum penceresinde, bağlantının yapıldığını ve Helyum yedeklemelerinin artık etkinleştirildiğini bildiren yeşil bir onay işareti görürsünüz.

When you see this on your computer it’s a good thing. / © ANDROIDPIT

8. Android'de aynı mesajı görürsünüz . Artık Android cihazınızı PC'nizden çıkarabilirsiniz.

9. Android cihazınızı kapattığınızda telefonunuzdaki Helyum ile PC'niz arasındaki bağlantıyı yeniden kurmanız gerektiğini unutmayın.

Helium can perform Titanium-like backups without needing root access. / © ANDROIDPIT

Helyum ile Android'i nasıl yedeklersin

1. Android'inizde Helyum'da iki sekme olduğunu göreceksiniz: Yedekleme ve Geri Yükleme ve Senkronizasyon . İlk sekme, yedeklemek istediğiniz uygulamaların yanına bir onay işareti koyarak onu seçmenizi sağlar.

2 . Tüm uygulamalarınızı kaydetmek isterseniz, ekranın altından yukarı doğru hızlıca kaydırın. Yedek seçeneklerinizin bir özetini ve ayrıca Tümünü Seç seçeneği görürsünüz .

Select all apps (right) or choose ‘app data only’ for smaller backups. / © ANDROIDPIT

3. Her şeyi (uygulamalar ve veriler) veya yalnızca verileri (daha hızlı olanı) yedeklemeyi seçebilirsiniz. İkinci durumda, yedeklemenizi daha sonraki bir tarihte geri yüklerseniz, yalnızca uygulamalarınızı el ile yeniden yüklemeniz gerekir. Helyum'un yedekleyemediği bazı uygulamalar olduğunu unutmayın. En altta listeleniyorlar.

4. Kaydırma penceresi de Yedekle düğmesine basmanız gereken yerdir. Yedeklemeyi vurduğunuzda yedeklemenizi nereye kaydetmek istediğiniz sorulur: dahili veya harici depolama veya bir bulut hizmeti (yalnızca Pro sürümü).

Backup destinations include memory, external SD cards or cloud services. / © ANDROIDPIT

5. Geri Yükleme ve Senkronizasyon sekmesinde, yedeklemelerinizi depolamak ve bunlara erişmek için bir bulut hizmeti bağlayabilirsiniz. Kayıtlı yedeklemelere dahili belleğinize erişebilir veya diğer cihazlarınıza bağlayabilirsiniz.

6. Seçiminizi yaptığınızda, tam yedeklemeler için şifre ayarlamanızın yapılmamasını veya şifrelendiğinizde cihazınızın PIN'ini veya şifresini girmenizi sağlamanız istenebilir. Bunu yaptıktan sonra yedekleme tamamlanacaktır .

You may need to input passwords or encrypt your backup too. / © ANDROIDPIT

7. Yedeklemenizi geri getirme zamanı geldiğinde, Geri Yükleme ve Senkronizasyon sekmesini açın ve yedeklemenizi bulun. PC indirmeleri için Helium sunucuya da bağlanabilirsiniz.

You can also download your backups with Helium. / © ANDROIDPIT

Manuel PC yedekleme

Bunların hepsi çok karmaşık görünüyorsa, Android telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın, bir Windows Gezgini penceresi açın ve telefonunuza gidin. Burada fotoğraf, video, müzik ve belgeler de dahil olmak üzere bir sürü klasör göreceksiniz.

Connecting your phone to your computer with a USB is an easy way to back up. / © AndroidPIT

Sadece her klasöre gidin ve saklamak istediğiniz şeyleri saklamak için bilgisayarınıza kopyalayıp yapıştırın. Bu, diğer yedek çözümleriniz olsa bile yapmak için oldukça kullanışlı bir şeydir, çünkü çok fazla yedekleme diye bir şey yoktur. Ancak, daha sonraki bir tarihte geri almak istiyorsanız, bilgisayarınıza geri dönmeniz gerekecektir.

Android yedeklerini nasıl aktarırım

Gördüğünüz gibi, yöntemlerin ve yedekleme türüne bağlı olarak, dosyaları Android'e aktarma işlemi farklı şekillerde yapılır. Genel olarak, Titanium Backup veya Helium kullandıysanız, uygulamayı tekrar yüklemeniz ve yedek klasörü artık yoksa akıllı telefona kopyalamanız yeterlidir.

Not: Yedekleri her zaman akıllı telefonunuzun dışındaki bilgisayarınıza veya başka bir cihaza kopyalayın. Bu şekilde dosyalarınızı daha sonra herhangi bir hoşnutsuzluk şaşkına çekmeden aktarabilirsiniz.

Üretici Çözümleri

Bazı markalar dosyalarınızı çok basit bir şekilde aktarmak için hizmetler sunuyor. Örneğin Samsung, Motorola veya Sony'de durum böyle.

 • Eski telefonunuzdan yeni cihazınıza her şeyi nasıl aktarabilirsiniz

Avantajı, neredeyse her şeyin otomatik olması, dezavantajı, transferin yalnızca markanın bir cihazında yapılmasıdır. Böyle bir uygulamanın olup olmadığını görmek için akıllı telefon modelinizi kontrol edin.

Tercih ettiğiniz yedekleme yöntemi nedir ve neden? Yorumları bize bildirin!