Android'in en güvenli kilidi yöntemi hangisidir?

Eminim Android'in cihazınızı daha güvenli hale getirmeye yönelik bir dizi seçeneği olduğunu fark etmişsinizdir. Bu özelliklerden birisi, ekranın kilidini açmak için kullanılan farklı yöntemlerdir: desen, PIN, şifre, iris tarama ve parmak izi, sadece bir kaçını belirtmek için. Aşağıda, her birinin arkasındaki hedefi açıklayacağız ve ardından sizin için en pratik kilit açma yöntemini ve Android için en güvenli kilidi kaldırma yöntemini seçebilirsiniz.

  • Güvenlik olarak yüz tanıma: Galaxy S8 ne kadar güvendedir?
  • Android'de dosya ve uygulamaları nasıl gizleyebilirim?

Yüz tanıma

Yüz tanıma yeni bir şey değildir. İlk önce Android 4.0 olarak da bilinen Ice Cream Sandwich sürümüyle Android'e geldi. Bu özellik, yüzünüzdeki bir fotoğrafı çekmek için cihazın ön kamerasını kullanır ve daha sonra cihazın kilidini açmak için o fotoğrafı bir taban çizgisi olarak kullanır. Bu, şüpheli bir güvenlik seviyesine sahiptir ve profesyonellerden daha fazla sorumluluk sahibidir.

En büyük sorunlardan biri, ön kameranın yüzünüzün resmini çekebilmesi için aydınlatmanın ideal olmasıdır. Bu, kameranın kalitesine ve yüzünüzün önüne nasıl yerleştirildiğine bağlıdır. IPhone X'de benzer bir özellik geliyor ve üreticiler bunu yeniden paketleyip yeni diyebilirler ancak sizi aldatmalarına izin vermeyin.

Facial recognition / © AndroidPIT

Parmak izi tarayıcısı

Bu benim en sevdiğim seçenek ve şu anda telefonumda kullandığım seçenek. Açıkçası, ne kadar iyi çalıştığını sensör kalitesi ve yerleşimi gibi birkaç faktöre bağlıdır. Kalite, bu durumda, sensörün parmağını okuması hızı anlamına gelir. Bu cihazlar arasında çiziklere dayanıklı yüzeye ve çok sayıda değişir. Onları kullandıkça daha hızlı hale gelen bazı biyometrik kimlik doğrulama mekanizmaları var.

Fingerprint / © AndroidPIT (screenshot)

Yerleştirmeyle ilgili olarak ekranın ön alt kısmında, güç düğmesinin yanında, Xperia hattında olduğu gibi benim için çok pratik olanı tercih ediyorum. Arkada olanlar için hayranı değilim, ama hepsi burada öznel.

Güvenlik açısından bu muhtemelen bugüne kadarki en güvenli yöntemdir. Bunun nedeni, bir parmak izi okuyucunun kolayca saldırıya uğraması oldukça zor. Ayrıca, sensörler kullanıcının vücut ısısını ve kan akışını tanımak için geliştirildi, bu da Android'in kilidini açmak için "ölü" parmak kullanamayacağınız anlamına geliyor.

Iris tarayıcı

Yüz tanıma gibi, cihazların kilidini açmak için hala bir iris tarayıcı kullanmaya ikna olmadım. Temelde parmak izi okuyucu ile aynı şeyi yapar ve telefonunuzun kilidi açılmaması durumunda cihazın ikinci, kayıtlı bir şifre olmasını gerektirir. Galaxy S8 ve Not 8 ile parmak izi ve iris tarayıcıları aynı anda etkinleştirilemez. Başka bir deyişle, ikinci kilit açma yönteminin bir PIN veya alfasayısal bir şifre olması gerekir.

Tanıma, aydınlatma koşullarına ve kullanıcının gözünün nereye konumlandırıldığına göre değişir. Daha az okuyucu, düşük ışık koşullarında bile bir kullanıcının gözünü tanımazken yavaşlamaz.

Senin irisinizi tarayan sistemin de okuyucuya tamamen entegre olması gerekir, böylece hızlı bir şekilde tepki verir ve saldırılamaz. Teknik olarak, bu sistem güvenlik açısından parmak izi okuyucu ile paralellik taşıyor ancak kullanışlılığa gelinceye kadar kaybediyor.

Iris scanner / © AndroidPIT (screenshot)

Akıllı Kilit

Smart Lock, Android 5.0 Lollipop'da tanıtıldı ve en son sürümlerde güncellendi. Bunu cihazınızın kilidini açmak için bir yöntem olarak görmüyorum, daha önce seçmiş olduğunuz bir iltifat olarak görüyorum. Smart Lock'ın yaptığı iş çok basit, bulunduğunuz yere, sesinize, cihazınıza veya bulunduğunuz yere göre cihazınızın kilidini açar – ya da daha iyisi dedi – kilidi açar.

Eviniz veya işiniz gibi güvenilir yerlerinizi seçin ve bu yerlere gittiğinizde, bu yöntemlerden hiçbirini kullanmanıza gerek kalmadan cihazınızın kilidi açılır. Bluetooth aygıtlarını güvenilen yerler olarak da kullanabilirsiniz.

Smart Lock / © AndroidPIT (screenshot)

Şimdilik, Smart Lock, telefonunuzu cebinizdeyken bile kilidini açacak şekilde ayarlanabilir. Dediğim gibi, bu gerçekten telefonunuzun kilidini açma yöntemi değil, aksine bir iltifat yöntemidir. Unutmayın ki, güvenilir konumlarınızdan birinde veya bir Bluetooth cihazına bağlı olduğunuzda herkes telefonunuza erişebilir.

TOPLU İĞNE

PIN, rakamların geleneksel kombinasyonudur ve uzunluk, sahip olduğunuz Android sürümüne bağlıdır. Muhtemelen burada sunulan seçeneklerin geri kalanından ayrı ana güvenlik seçeneği. Unuttuğunuz takdirde PIN'ler de iyileşme konusunda sınırlıdır. Muhtemelen cihazınızın kilidini açmak için saatlerce ve saat harcamanız gerekir. Parmak izi tarayıcıma iltifat olarak Android cihazımda bir PIN kullanıyorum.

PIN / © AndroidPIT (screenshot)

Desen

Desen veya tasarım, Android telefonlarda benzersiz bir özelliktir ve şu an için bir süredir olmuştur. İsterseniz PIN ile birlikte kullanabilirsiniz, ancak gerçekten iyi bir güvenlik sistemi kendisidir. Birkaç saniye sana kilitlenene kadar denemek için yalnızca birkaç kez var. Bununla birlikte, bazı arabirimler üzerinde, yanlış sayıda deneme yapılması cihazın kullanıcı verilerini silmesine neden olabilir.

Pattern / © AndroidPIT (screenshot)

Deseni merak eden ve sorun olarak görülebilecek başka bir şey, parmağınızın deseni ekranda bırakması, böylece herkesin onu izlemesini kolaylaştırıyor. Yağlı bir parmak ile mat bir filmin birleşimi dünyaya parolanızı söyleyecektir.

Opinion by Bruno SalutesPattern, PIN or password are the best unlock options.What do you think?5050114 participants

Parola

Bir şifre, en eski kilit açma yöntemidir ve birçok kullanıcı tarafından en güvenli olarak görülür. Cihazınızın kilidini açmak için herhangi bir sayı ve harf kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Kurtarma sistemleri çok değişir, ancak genel olarak bir PIN olduğu için bir şifreyi kurtarmak da zor olabilir.

Android'in kilidini açmak için en iyi yöntem hangisidir?

İris tarayıcısı, Smart Lock ve yüz tanıma işlemi tamamlayıcı veya ikincil güvenlik yöntemleridir ve şu an itibariyle, telefonunuzu korumanın tek yöntemi olarak kullanılamayacak kadar iyi değildirler. Bu, birincil seçenek olarak bir PIN, desen veya şifre kaydettirmeniz gerekeceği anlamına gelir. Ayrıca, iris tarayıcısı bir başka ağırlaştırıcı özelliği daha vardır: kısıtlama ve kullanılabilirlik. Şu anda piyasada bu özellik ile gelen yalnızca birkaç model var.

Parmak izi okuyucu da bir tamamlayıcı özelliktir, ancak çoğu orta sınıf modellerde bulunan bir özelliktir ve kullanılabilirliği çok çekici. Aynı zamanda daha az tanıma hatası vardır. Yine de, ikinci bir koruma katmanına ihtiyaç duymadıklarından daha güvenli olan daha geleneksel seçeneklere güvenebilirsiniz. Hem pratiklik hem de güvenlik açısından, ben olsaydım PIN, şifre veya desenle soplardım.

Android'te hangi seçeneği kullanıyorsunuz? En güvenli hangisi sizce?