APK dosyası nedir ve nasıl yüklersiniz?

Bir Android cihazınız varsa, bir noktada bir APK dosyasını duymuş ve muhtemelen ne olduğunu merak etmişsinizdir. Sızan uygulamaları indirmeye başlamak veya Android deneyiminizi yalnızca Play Store’u kullanmaktan çok daha fazla özelleştirmek istiyorsanız, bunu anlamak çok önemlidir. Rehberimizde APK dosyalarının ne olduğunu, nasıl indirileceğini ve son olarak nasıl kurulacağını öğreneceksiniz.

  2018’deki en faydalı Android uygulamaları Her türdeki en iyi Android oyunları

Atlamak:

  APK dosyası nedir? Neden bir APK Dosyası yüklemek isteyeyim? Android cihazınızdan nasıl APK yüklenir Bilgisayarınızdan APK nasıl yüklenir

APK dosyası nedir?

Android Paket Kiti (kısaca APK), Android işletim sistemi tarafından mobil uygulamaların dağıtılması ve yüklenmesi için kullanılan paket dosya biçimidir. Tıpkı Windows (PC) sistemlerinin yazılımı yüklemek için bir .exe dosyası kullanması gibi, APK Android için de aynı şeyi yapar.

Çevrimiçi bir APK indirdiğinizde, aslında bir uygulama elde edersiniz. Çoğu kullanıcı, APK kelimesini görmeden Google Play Store’dan uygulamalar edinir. Ancak başka türlü yapmak isteyeceğiniz durumlar da vardır.

Neden bir APK Dosyası yüklemek isteyeyim?

Yeni Android sürümlerinin APK dosyaları genellikle önceden sızdırılmış olup, aksi takdirde sizin için mümkün olmayacak tüm heyecan verici yeni özelliklere erken erişim sağlar. Ayrıca, bazı uygulamalar kendi bölgeniz dışındaki bölgelere sınırlandırılmıştır.

  Android’de uyumsuz uygulamalar veya bölge kısıtlamalı uygulamalar nasıl yüklenir

Uygulama güncellemelerinin havadan otomatik olarak gelmesi sinir bozucu bir zaman alabilir. En sevdiğiniz uygulamalar için en yeni APK’yi almak, sırayı atlamanıza izin verir. Veya güncellemeden sonra belirli bir uygulamayı sevmiyor olabilir ve bunun yerine eski bir sürümünü yüklemek isteyebilirsiniz.

Tarafından görüşNicholas MontegriffoGenellikle bazı uygulamaları Google Play’de kullanıyorumWhat do you think?5050435 katılımcı

Android cihazınızda Google Play Store’a erişim yoksa, APK dosyaları cihazınıza uygulama yüklemek için tek seçeneğiniz olabilir.

  Yanlışlıkla Google Play Store? Silindi, işte APK nasıl elde edilir ve geri yüklenir

Yine de dikkatli olun, çalınan uygulamaları indirmek istemezsiniz. Bazı APK servisleri korsan uygulamaları indirmenize izin verir. Bu yasa dışıdır ve kaçınılması gerekir. Daha da kötüsü, kabataslak APK dosyaları dezavantajları için keşfedilen Fortnite for Android’in erken sürümlerini aldıklarını düşünen birçok kötü amaçlı yazılım içerebilir. İndirmeden önce biraz araştırma yapın, böylece yasaya aykırı bir şey yapmazsınız veya cihazınızı kirletmezsiniz.

Android cihazınızdan bir APK nasıl yüklenir

Ayrıca APK dosyalarını tarayıcınızdan Android akıllı telefonunuza veya tabletinize yükleyebilirsiniz.

  Sadece tarayıcınızı açın, indirmek istediğiniz APK dosyasını bulun ve ona dokunun – daha sonra cihazınızın üst çubuğunda indirildiğini görebilmeniz gerekir. Bir kere indirildikten sonra İndirilenler’i açın, APK dosyasına dokunun ve istendiğinde Evet’e dokunun. Uygulama, cihazınıza yüklenmeye başlayacaktır. Basit.

APK Dosyalarını bilgisayarınızdan nasıl yükleyebilirim?

Web’de birçok APK dosyası kaynağı vardır, ancak güvendiğiniz bir siteyi seçtiğinizden emin olun. Bazı APK dosyaları, telefonunuzun güvenliğini tehlikeye atabilecek kötü amaçlı yazılımlar (kötü amaçlı yazılımlar) içerebilir. Play Store’un dışından herhangi bir uygulamayı indirmeden veya kurmadan önce dikkatli olmanız en iyisidir.

  En iyi alternatif Android uygulama mağazaları

Genel olarak konuşursak, APK Mirror’da bulunan APK dosyalarının indirilmesi, diğerlerinden daha güvenli olmalıdır, ancak bir APK indirmeden veya yüklemeden önce bazı yorumları ve kullanıcı yorumlarını okuyun.

apk mirror

  İlk önce, istediğiniz bir APK dosyasını bulmalısınız. Bir APK dosyasını çevrimiçi olarak arayın ve bilgisayarınızdaki (masaüstünüz gibi) kolayca bulunabilen bir yere indirin. Telefonunuza kurmadan önce, cihazınızda üçüncü taraf uygulamalara izin verildiğinden emin olmanız gerekir. Telefonunuzun Google Play Store dışındaki kaynaklardan uygulama yüklemesine izin vermek için Menü> Ayarlar> Güvenlik> seçeneğine gidin ve Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini işaretleyin. Android 8 Oreo ve 9 Pie işleri biraz farklı yapar. Bilinmeyen kaynaklardan kurulum yapılmasına izin vermek için genel bir ayarı kontrol etmek yerine, tarayıcınıza veya dosya yöneticinize ilk yaptığınızda APK’ları yüklemesine izin vermeniz istenir.

android 8 oreo 3rd party apps

  İsterseniz, bir dosya yöneticisi uygulamasını da indirebilir, böylece Android cihazınızdaki dosyaları kolayca bulabilirsiniz. Favori dosya yöneticilerimize Android için en iyi dosya araştırıcıları listemizde önerilmektedir. APK dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra Android cihazınızı ona bağlayın. Bu noktada, telefonunuzu şarj etmek mi yoksa ‘medya cihazı’ olarak mı bağlamak istediğiniz sorulabilir. Medya cihazı seçin. Ardından, telefonunuzun klasörünü bilgisayarınızda bulun. Windows’ta (PC) ‘Bilgisayarım’ veya ‘Bilgisayar’ olacaktır. APK dosyasını Android akıllı telefonunuzdaki istediğiniz bir klasöre kopyalayın. Artık, cihazınızın Dosyalarım klasöründe dosya konumunu arayabileceksiniz. APK dosyasını bulun, dokunun, ardından Yükle’ye basın.

Ve şimdi bitirdiniz, tebrikler, uygulamanız var. Akıllı telefonunuzdan açın ve doğru şekilde çalıştığından emin olun. Olmazsa, işlemi farklı bir APK dosyasıyla tekrarlayın. Farklı bir APK sitesi denemeniz gerekebilir.

APK dosyalarını indiriyor musunuz? Hangisini tavsiye edersin? Yorumlarda bize bildirin!