Apple A12 Bionic vs Snapdragon 855: Onlar Ne Kadar Farklı?

Qualcomm'un en yeni amiral gemisi mobil işlemcisi ilk 5G hazır mobil yonga setidir. Bunun dışında, Snapdragon 855 yeni bir Kryo CPU çekirdeği, enerji tasarruflu bir 7nm üretim süreci ve yükseltilmiş bir X24 LTE modem taşıyor. Uzun süre beklemek zorunda değiliz, çünkü yeni Samsung Galaxy S10 cep telefonunun önündeki bayrak gemilerinden biri.

Ne kadar denersek deneyelim, yardımcı olamayız, ancak Snapdragon 855 yonga setini iPhone'larda Apple A12 Bionic ile kıyaslayabiliriz. Biraz daha eski olan A12 Bionic işlemci, iPhone XR ve iPhone XS dahil olmak üzere 2018 iPhone'un çoğuna güç veriyor. A12 Biyonik, 7nm fabrikasyon işlemi kullanılarak imal edilen ilk mobil işlemcilerden biridir. Daha hızlı bir grafik performansı ve gelişmiş bir Sinir Motoru sunar.

Bu yüzden, 2019'daki bu iki üst düzey işlemciyi (en azından şimdilik) benzerliklerini ve farklılıklarını ortaya koymak için karşılaştırıyoruz.

Karşılaştırma içine dalalım.

Also on Guiding Tech

.camp-list-536{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/218055/Qualcomm-Snapdragon-675-vs-Snapdragon-660-Which-is-the-Better-Processor_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1551452756’);background-size:cover;background-position:center center}

#comparison

Click here to see our comparison articles page

Önemli Özellikler

PropertyApple A12 BionicSnapdragon 855
PropertyApple A12 BionicSnapdragon 855
Design Process7nm7nm
Architecture64-bit64-bit
CPU6-core processor (2x Performance cores + 4x Efficiency cores)8 x Kryo 485 CPUs clocked up to 2.84GHz
GPUApple-designed 4-core GPUAdreno 640
CameraApple’s ISPDual 14-bit CV-ISPs, Spectra 380 ISP
ChargingWireless charging, Normal Charging via USBQualcomm Quick Charge 4+

Performans geliştirmeleri

A12 Bionic ve Snapdragon 855 işlemciler 64-bit mikro mimarisine dayanıyor ve 7nm üretim süreci ile üretiliyor. Daha küçük bir işlem düğümü, yongasetinin genel performansını ve güç verimliliğini arttırır. Her iki işlemci arasındaki tek benzerlik bu.

A12 Bionic, altı çekirdekli bir CPU yapılandırması benimsemiştir – iki Performans çekirdeği ve dört Verimli çekirdek

A12 Biyonik, yalnızca performansta göreceli bir çarpma getirir ve A11 Biyonik ile karşılaştırıldığında çok anlamlı değildir. Böylece, akıllı bilgisayar sistemi sayesinde uygulamanın başlatılmasının biraz daha hızlı olduğunu fark edeceksiniz. Ayrıca, A12 Biyonik daha verimlidir ve daha az enerji harcar.

A12'nin 6 çekirdekli CPU uygulamasından farklı olarak, Snapdragon 855, 8 çekirdekli yapılandırmaya sahip. Qualcomm, normal iki küme düzenlemesi yerine üç küme düzenlemesi seçti.

Snapdragon 855, sekiz adet Kryo 845 çekirdeği, 2.84GHz'de saatlendirilmiş tek bir 'Prime' Cortex A76 çekirdeği, 2.42GHz'de saatlendirilmiş üç 'Performance' Cortex-A76 çekirdeği ve son olarak 1.80GHz'de saatlendirilmiş dört 'Verimlilik' Cortex-A55 çekirdeği boyunca kümelenmiş durumda. Bu kümeler, yüksek performans, yüksek verimlilik, geliştirilmiş görev paylaşma kapasiteleri ve düşük gecikme oranları için tasarlanmıştır.

Buna ek olarak, Snapdragon 855'in Prime çekirdeği 512KB L2 önbelleğe sahip ve performans çekirdeği 256KB L2 önbellekleri ve verimlilik çekirdeği 128KB L2 önbelleği ile birleşti. Bu L2 Önbellekleri, işlemci ile bellek arasında köprü görevi görerek mağaza bilgilerini hızlı ve kesintisiz bir şekilde zorlamak için birlikte çalışır.

GPU ön tarafında, Snapdragon 855, oyun grafiklerinde yüzde 20 artış sağlayan ve 4K HDR10 + oynatmayı kaldırabilen Adreno 640 GPU'yu bir araya getiriyor. Qualcomm'un iddia ettiği de bu.

Kıyaslama Testleri

Eh, kıyaslama puanları gerçek dünya deneyimine doğru bir şekilde çevrilemeyebilir. Ancak günün sonunda, bu puanlar bir çipin sayılardaki potansiyelini göstermeye yardımcı olur. Bu nedenle, benchmark puanlarına bir göz atmak bir yonga setinin gerçek cesaretini ölçmeye yardımcı olur.

The A12 Bionic-Powered iPhone XR

Tom's Guide'daki insanlara göre Snapdragon 855, Geekbench 4 benchmark testlerinde 3.552 (tek çekirdekli) puan ve 11.196 (çok çekirdekli) puan aldı. Öte yandan, aynı kriter testinde çok çekirdekli A12 Bionic tarafından desteklenen 4.701 (tek çekirdekli) ve 11.420 (çok çekirdekli) saatli Apple iPhone XS.

Çok çekirdekli testlerde aradaki fark oldukça incedir, ancak tek çekirdekli uygulamalarda önemli farklar vardır.

PropertyA12 BionicSnapdragon 855
PropertyA12 BionicSnapdragon 855
Single-core Geekbench 4 Score 4,7013,552
Multi-core Geekbench 4 Score11,42011,196
Also on Guiding Tech
Apple A11 Bionic vs Qualcomm Snapdragon 845: How Different are They?

Read More

Yapay zeka

Yapay Zeka veya AI, 2018-19 yongasetlerinde ayrılmaz bir rol oynuyor. Snapdragon 855'e gelince, AI ile ilgili görevlere güç vermek için 4. nesil çok çekirdekli AI Motorunu bir araya getiriyor. Bu motorun Hexagon 690 işlemcisinin, Kyro işlemcinin ve Adreno GPU'nun bir birleşimi olduğuna dikkat çekiyor. Rakamları konuşursak, saniyede 7 trilyon AI işlemlerini yapabiliyor.

Snapdragon 855'in Hexagon 690 DSP'si daha karmaşık AI görevlerini yerine getirmek için yükseltildi. Özel bir tensör hızlandırıcı ile birleştirilen DSP, yonga setine makine öğrenme performansında üç kat kazanç sağlar.

Bu AI motorunun birçok avantajı arasında, dikkat çeken birkaç tanesi sahne algılama, anlık görüntülerde süper çözünürlükler, yüz doğrulama, çift ve tek kameralı bokeh ve metin tanımadır.

Qualcomm'un yeni yonga seti aynı zamanda Google'ın TensorFlow, Facebook'un Caffe 2 ve Açık Sinir Ağı Değişimi (ONNX) gibi AI çerçevelerini de destekliyor.

Qualcomm'un 4 çekirdekli AI motorunun aksine, Apple, A12 Bionic işlemcisinde 8 çekirdekli bir Sinir Motoru paketliyor. Saniyede 5 trilyon AI işlem yapabilir.

Yüz tanıma veya eylemlerinize dayalı tahminlerde bulunma gibi görevlerin yanı sıra, bu işlemcinin temel görevi kaynak tahsisidir (yukarıda bahsettiğimiz). GPU'da, işlemcide veya sinir motorunda algoritmaları çalıştırmak için akıllıca işlem yapar. Aynı zamanda, gerektiğinde ek işlem gücünü bile yönlendirebilir.

Ayrıca, daha hızlı uygulama başlatma, kullanıcı alışkanlıklarını öğrenme ve gerçek zamanlı makine öğrenme gücü gibi gelişmeler var. Apple, Core ML'nin dokuz kat daha hızlı çalışabileceğini, aynı zamanda kaynakların ve pil suyunun sadece küçük bir kısmını kullanabileceğini iddia ediyor.

Deklanşör Oyunu

Günümüzde kamera teknolojisi ve AI el ele yürüyor. Bunun nedeni, kameraların şimdi ayrıntılı olarak zengin ve keskin ve net görüntüler elde etmek için AI motorunun gücünden yararlanmalarıdır.

Sample shot captured through the iPhone XR

A12 Biyonik işlemci durumunda, sinir motoru çekimleri gerçek zamanlı olarak analiz etmeye yardımcı olur ve değişiklikleri buna göre yapar. Ayrıca, geliştirilmiş İSS, fotoğraflar için ana dakika ayrıntılarını getiriyor. Bununla birlikte, Smart HDR kalite dinamik aralığını da beraberinde getiriyor.

Öte yandan, Snapdragon 855, Spectra 380 Görüntü Sinyal İşlemcisini bünyesinde barındırır. Qualcomm, dünyanın ilk AI entegre ISS olduğunu iddia ediyor.

The Snapdragon 855-powered Galaxy S10 Plus

Bu, çipe gerçek zamanlı olarak donanım derinlik algılama, nesne bölümlendirme ve nesne sınıflandırma söz konusu olduğunda bir kazanç sağlar. Örneğin, telefonunuz diğer şeylerin yanı sıra video veya fotoğraf arka planlarını gerçek zamanlı olarak kolayca değiştirebilecek.

Also on Guiding Tech
Qualcomm Snapdragon 710 vs Snapdragon 660: What Are the Differences?

Read More

Savaş Cry Yüksek Sesle Gidiyor

Yukarıdaki önemli farklılıkların yanı sıra, Snapdragon 855'in ana avantajı 5G'nin hazır olması ve en dikkat çekici yükseltmelerden birinin hızda çarpma olacağı yönünde. Ayrıca, 2Gbps'ye kadar indirme hızı ve 316 Mbps'ye kadar yükleme hızı sağlayan Snapdragon X24 LTE'ye de sahiptir. Ayrıca, genel oyun deneyimini geliştirmek için yeni Elite oyun kipine de sahiptir.

Performansa gelince, her ikisi de neredeyse aynı seviyedeydi, A12 Bionic tek çekirdekli performansta lider oldu. Ancak geleceğe hazır bir yonga seti söz konusu olduğunda, 855 en üst nokta için zorlu bir mücadele veriyor. Umarım, gelecek nesil Apple yonga setleri Snapdragon 855'e meydan okuyacak ve boşluğu kapatacaktır.

Sıradaki: Yeni Samsung Exynos 9820 işlemcisinin Galaxy S10 ve S10 Plus'taki ilgisini çekti mi? Yongaseti özellikleri hakkında aşağıdaki linkten ayrıntılı olarak okuyun.