Apple iPad veya iPhone’unuzu iCloud ile yedekleme

İPhone veya iPad’inizdeki verileri, örneğin büyük bir güncellemeden önce yedeklemek istiyorsanız, Apple yedek oluşturmak için çeşitli seçenekler sunar. Kablosuz olarak iCloud aracılığıyla veya ev PC’nizde veya Mac’inizde yapılabilir. Bu adım adım kılavuz, Apple mobil cihazınız için nasıl yedek oluşturulacağını gösterecektir.

Akıllı telefonunuzda veya tabletinizde düzenli yedekleme yapmak için birçok iyi neden vardır. Belgeler, fotoğraflar ve ayrıca cihaz ayarları ve kişileri yedeklenebilir. İPhone veya iPad’iniz bir güncellemeden sonra artık düzgün çalışmıyorsa, genellikle yardımcı olan tek şey yeniden yüklemektir. Burada önceden bir yedek oluşturulmuşsa pratiktir. İPhone’unuz ekran artık kullanılamayacak derecede kaybolmuş veya zarar görmüş olsa bile, yedeklemeniz sayesinde veriler hala kullanılabilir. İPhone, iPad veya iPod touch’ınızı yedeklemenin birkaç yolu vardır.

Kablo ile yedekleme: ücretsiz!

Oldukça eski yöntem, bir PC veya Mac’teki bir kablo ile yedek oluşturmaktır. Windows kullanıcıları bunu Windows için iTunes üzerinden yapmak zorunda kalırken, Mac kullanıcıları macOS Catalina’ya güncellemeden bu yana Finder üzerinden yedekleme seçeneğine sahipler. Bu yedekleme seçeneği ücretsizdir, ancak düzenli olarak düşünmeniz gerekir.

Mac’inizde iPhone ve iPad için yedek oluşturma

    Apple cihazınızı USB üzerinden Mac’inize bağlayın. İlgili açılır pencerede bilgisayarın güvenilirliğini onaylayın. Finder’ı açın. Soldaki çubukta, Apple cihazını Locations altında bulabilirsiniz. Cihazı seçer ve Yedeklemeler alanına kaydırır. Bu Mac’teki tüm verilerin yedeğini oluştur’u seçin. Yedek şifrelenebilir. Şimdi yedek oluştur’u tıklayın. Aygıt çubuğunda, dönen oklarla yedekleme ilerlemesini görebilirsiniz.

Bildschirmfoto 2020 03 30 um 13.59.34

Windows PC’de iPhone veya iPad için yedek oluşturma

Microsoft işletim sisteminin kullanıcıları, Apple cihazlarının yedeklerini oluşturmak için iTunes’u kullanmaya devam edebilir. Resmi Apple sitesinde, Windows için iTunes’u indirebilirsiniz. Windows sürümü en az Windows 7 olmalıdır – yaklaşık 400 MB boş disk alanına ihtiyacınız vardır. Windows için iTunes yüklendikten sonra açın ve USB cihazınızı sağdaki listede bulun. Aygıta tıkladıktan sonra, Yedekleme bölümündeki talimatları izleyin. Burada da, örneğin hassas sağlık verilerini korumak için yedekleme verileri şifrelenebilir.

İCloud ile yedek oluşturma

İCloud kullanımı çok daha uygundur, ancak yedeklemenin boyutuna bağlı olarak, iCloud’da yedekleme olasılığı maliyetlerle ilişkilidir. Bunu yapmak için iPhone veya iPad’de bir iCloud’un etkinleştirilmesi gerekir. İlgili menüyü Ayarlar -> Kullanıcı adı -> iCloud altında bulabilirsiniz. Burada hangi verilerin kaydedileceğini ve yedekleneceğini ayarlayabilirsiniz. İCloud Drive kullanıyorsanız, Apple’dan 50 GB veya 200 GB depolama planına abone olmanız gerekir. İCloud aracılığıyla neyi yedeklemek istediğinize bağlı olarak daha az depolama alanından kurtulabilirsiniz. İCloud depolama planlarına Depolamayı Yönet altındaki iPhone Ayarları’ndan erişebilir ve gerekirse yükseltebilirsiniz. Apple aşağıdaki modelleri sunar:

    5GB iCloud depolama alanı: ücretsiz 50GB iCloud depolama alanı: ayda 0,99 $ 200GB iCloud depolama alanı: ayda 2,99 $ 2 TB iCloud depolama alanı ayda 9,99 $ karşılığında

İCloud yedeklemesi nasıl oluşturulur?

    İPhone, iPad veya iPod touch’ınızda Ayarlar’ı açar. Adınıza ve ardından iCloud’a dokunun. Aşağıdaki ilk blokta iCloud yedeklemesini seçin. Şimdi yedek oluştur üzerine dokunun.

iPhone Backup

Burada özellikle kullanışlı olan, örneğin geceleri cihaz şarj edilirken otomatik yedeklemeler yapabilmenizdir. Otomatik yedeklemeleri etkinleştirmek için, iCloud Yedekleme geçiş anahtarını yukarıda açıklandığı gibi aynı menüde kullanmanız gerekir, böylece yeşil renkte gösterilir. Şimdi, aşağıdaki koşullar yerine getirilirse, istediğiniz dosyaların otomatik olarak yedeklenmesi gerçekleştirilir:

    İPhone, iPad veya iPod touch bir güç kaynağına bağlı Bir Wi-Fi ağına bağlı Ekran kilitli

Android’de nasıl yedek oluşturulacağını bilmek ister misiniz? Bu taraftan:

    Uygulama verilerini root ile veya root olmadan yedekleme ve geri yükleme En iyi yedekleme uygulamaları: uygulama verilerini kaybetme konusunda asla endişelenme

Tips & Tricks
Apple

Facebook Twitter