Apple Notları vs Microsoft OneNote: Hangi Uygulama Kazandı?

Not tutma uygulamaları söz konusu olduğunda, çoğunluk, cihazlarının kutudan çıkardıklarına bağlı kalmaktadır. Apple, Apple Notes'u iPhone'a entegre ederken, Microsoft, Windows aygıtlarında OneNote sağlamak için kullanılır. Bunu söyledikten sonra, kullanıma ve gereksinimlere uygun doğru seçeneği seçmek bir iPhone kullanıcısı için zor bir mesele olabilir.

Yanlış bir seçim yapmayı tercih ederseniz, tüm notlarınızı bir platformdan diğerine aktarma işlemi baş ağrısı olabilir. Geçmişte Google Keep'i rakipleriyle karşılaştırdık. Bu yazıda, Apple'ın Notes uygulamasını Microsoft OneNote'a karşı birbirlerine nasıl karşılandıklarını görmek için çukuracağız.

Uygulama boyutu

Tüm Apple uygulamaları önceden yüklenmiş olarak gelir ve işletim sistemi dahil yaklaşık 11 GB yer kaplar. Microsoft'un OneNote for iPhone 204 MB ağırlığında ve iPhone'un en iyi uygulamalarının boyutu son yıllarda yükseldiğinden beri şaşırtıcı değil.

İPhone için OneNote'u indirin

Kullanıcı arayüzü

Apple Notes basit ama etkili bir kullanıcı arayüzü sunar. Varsayılan olarak, notları klasörlere göre sınıflandırır. İCloud, Notes ve Recent Deleted gibi varsayılan klasörler olsa da, bunlara alakalı notlar koymak için her zaman yeni klasörler ekleyebilirsiniz.

Apple Notes'un yerleşik arayüzü gerçek bir sayfanın hissini ve görüntüsünü veriyor – bu iyi bir dokunuş. Diğer bir iyi düşünülmüş özellik, tüm ekli belgeleri, görüntüleri, katıştırılmış haritaları ve web bağlantılarını bir yerden görüntüleme yeteneğidir.

OneNote farklı bir felsefe izler. İlk önce bir not defteri oluşturmanız gerekir, sonra notları yazmak için bir bölüm ekleyebilirsiniz. İlk başta kafa karıştırıcı görünebilir, ancak bir süre sonra buna aşina olacaksınız.

OneNote, şimdi PC ile bulut senkronizasyonuyla birlikte gelen ve hızlı notlar almak için iyi olan yapışkan notları birleştirir.

OneNote ayrıca not defterlerini, Bölümleri ve şifreyi korumanızı sağlar. Herhangi bir bölüme uzunca basmak yeterlidir; renk seçeneği ve kilitleme özelliği size sunulur.

Her iki uygulamanın da kaçırdığı şeylerden biri etiket entegrasyonu. Etiketlere göre ilgili bir notu bulmanın kolay bir yolu yoktur. OneNote, yakın zamanda gelecekte benzer bir özelliği ortaya çıkaracağına söz verdi ve uygulamasının gerçekleşmesini bekliyoruz.

Not almak

Apple Notes, not yazarken çeşitli seçenekler sunar. Tablo ekleyebilir, yazı tipi türlerini değiştirebilir, madde işareti noktaları ekleyebilir, medya dosyaları ekleyebilir, çizimler ve çizimleri bütünleştirebilirsiniz.

Bu alanda, OneNote, Apple Notes'ta sunulan seçeneklerin yanı sıra sesli not desteği ekleme konusunda da liderlik ediyor.

Kısacası, her iki uygulama da tanıdık bir kullanıcı arayüzünde hemen hemen tüm temel düzenleme özelliklerini sunar ve kullanımınız için yeterli olmalıdır. Gelecekteki güncellemelerde yazı tipi renklerini değiştirme özelliğini görmek istiyorum.

Also on Guiding Tech
Dropbox Paper vs OneNote: In-Depth Comparison

Read More

Çizim

Çizim yetenekleri her iki uygulamada da zengin kalır, ancak OneNote iPhone için desteklemiyor.

Apple Notes, kurşun kalem, fırça, kalem ve silgi gibi çizim araçlarını içerir. Ayrıca uçların renklerini ve kalınlıklarını da değiştirebilirsiniz.

Note: The drawing feature remains inconsistent on OneNote. It is available in the Android and the Windows 10 app, but strangely the functionality is missing out on iOS platform.

Arama

Bir süre bir not uygulamasını kullandıktan sonra, birkaç not ve klasör ile doldurulacaktır. Belirli bir notu aramak, notlarınız ne kadar düzenli olursa olsun, zorlayıcı bir deneyim olabilir. Neyse ki, hem OneNote hem de Apple Notes güçlü bir arama işlevi sunar.

Sadece uygun bir terim ile arama yapın ve onu bulabilmeniz gerekir. OneNote, arama geçmişini silmenize bile izin verir. Sadece aranan terim üzerinde sola kaydırın ve ondan bir kelime silin.

Paylaşım

Paylaşma, Apple'ın sınırlamalarının belirginleştiği yerdir. Notu Apple kimliğini kullanan biriyle paylaşabilir veya doğrudan WhatsApp veya bir e-posta yoluyla not gönderebilirsiniz. Paylaşım menüsü, kilitleme notu, pdf dönüştürme veya basit bir not olarak gönderme gibi çeşitli seçenekler arasından seçim yapmanızı sağlar.

OneNote bir adım öne geçer ve tüm not defterini başka biriyle paylaşmanıza izin verir. Notu ayrıca e-posta veya herhangi bir sosyal ağ üzerinden de gönderebilirsiniz. Unutmayın, WhatsApp'ın beğenileri ile bir not paylaşırken, uygulama basit bir not göndermez. Bunun yerine, bir pdf oluşturur ve platformda paylaşır.

Web Kırpma

Apple Notes herhangi bir web kırpma işlevi sunmazken, OneNote'un web clipper çoğu tarayıcıda bulunur.

Tarayıcınız için OneNote Clipper'ı indirin, herhangi bir web sitesini ziyaret edin, bir clipper seçeneği seçin ve bir yer imi ekleyebilir, sayfanın belirli bir bölümünü kırpabilir ve hatta tüm makaleyi doğrudan OneNote'a kaydedebilirsiniz.

İşbirliği

Apple Notes, Mac veya PC'de ayarlanmış iCloud'u olan herkese bir davet göndererek Notes'ta işbirliği yapmanızı sağlar. Kişi davetiyeyi kabul ettiğinde, tüm değişiklikleri not almak ve izlemek için metin, fotoğraf, bağlantı ve daha fazlasını eklemeye başlayabilirsiniz. Değişikliklerin iCloud senkronizasyon döngülerine bağlı olarak gerçek zamanlı olarak görünmesinin biraz zaman alabileceğini unutmayın.

OneNote kullanıcıları not defterlerini bir ekibin diğer üyeleriyle paylaşabilir ve metin, elektronik tablolar, grafikler, görüntüler, multimedya ve daha fazlası üzerinde başkalarıyla çalışabilir. Bir projede yapılan tüm değişiklikler gerçek zamanlı olarak görünür. Her ikisi de ortak özellikler sunarken, OneNote, Apple Notes üzerinden daha zengin metin biçimlendirme ve zengin medya eki desteği ile ek bir avantaj sağlar.

Also on Guiding Tech
How to Stop Sharing iPhone Notes with iPad and Other Apple Devices

Read More

Çapraz Platform Uyumluluğu

Apple Notes yalnızca Apple platformlarında kullanılabilir. İOS, MacOS, WatchOS ve iMessage'da bulabilirsiniz.

Öte yandan, Microsoft düşünebileceğiniz her platformda OneNote'u sunar. OneNote, iOS, Android, Mac, Windows, Android Wear, Apple Watch ve web'de kullanılabilir. Geniş platform kullanılabilirliği, Apple Notes'a göre çok büyük bir avantaj sağlar.

Fiyatlandırma

Fiyatlandırma hakkında konuşmadan önce, senkronizasyonun her iki uygulamada da nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Apple Notes tüm verileri iCloud'da depolarken, OneNote veri yedekleme için OneDrive'ı kullanır.

Tüm işlevler kullanmakta serbesttir. Birinci sınıf model, depolama alanı bittiğinde devreye giriyor. Hem iCloud hem de OneDrive, kayıt sırasında 5 GB ücretsiz depolama alanı sunar. Genişlettikten sonra, yeni notlar eklemek için ek bulut depolama alanı satın almanız gerekecektir.

iCloud fiyatlandırması 50GB için 1 ABD Doları'ndan başlarken OneDrive, 50GB için 2 ABD Doları tutarında bir Notes uygulaması için yeterli alan sağlar.

Also on Guiding Tech

.camp-list-536{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/213364/Headspace-vs.-Calm-comparison_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1547136550’);background-size:cover;background-position:center center}

#comparison

Click here to see our comparison articles page

Tacı Kim Giyiyor?

Benim için cevap basit. Android ve iOS arasında sık sık geçiş yapıyorum. Ana iş istasyonum Windows tabanlı bir bilgisayar. Bu nedenle, herhangi bir zamanda tüm notlarıma erişmek benim için en önemli önceliktir. Bu yüzden OneNote gereksinimlerime ve kullanımıma mükemmel şekilde uyar.

Mac, iPhone ve iPad'i yoğun olarak kullanıyorsanız, Apple'ın Apple Notes ile ekosisteminde rahat edersiniz. Ancak, bir şeyi kaçırıyorsanız, Microsoft OneNote'u deneyimlemek için bir şans vermelisiniz. Özellikle web sitesi kliplerini saklayabilme özelliği.

Sıradaki: Samsung markalı bir Android akıllı telefonunuza sahipseniz, Samsung Notes ile Google Keep arasında hangi not alma uygulamasını seçeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Gereksinimleriniz için doğru uygulamayı bulmak için karşılaştırmamızı kontrol etmelisiniz.