Araç Bluetooth sistemi ve Android cihaz arasındaki sorunlara yönelik çözümler

 

Photo courtesy of Jabra.

Android Lollipop’un gelişi, araç içi Bluetooth sorunlarında ani bir artış gördü. Kendi okuyucularımızın bazıları, hemen hemen her araç markasındaki tüm Android cihaz yelpazesinde bu tür sorunları bize e-postayla gönderdi. Diğer forumlar da benzer bir durumdan bahsettiler, bu nedenle yeni Android işletim sisteminin bu sorunu tetiklediği sonucuna varmak zor değil. Ancak Android’i geliştiren Google, böyle bir fiyasko için suçlanan tek varlık mı?

Açıkçası, Apple cihazları için büyük bir iOS güncellemesi yayınladığında aynı durum tekrarlanır; bu, platform veya cihazdan bağımsız olarak Bluetooth sorunlarının yaşandığı anlamına gelir.

Bluetooth sorunlarının çözülmesi söz konusu olduğunda, otomobil üreticileri, işletim sistemi geliştiricileri ve telefon donanımı üreticileri arasında ortak bir sorumluluk olmalıdır. Bu bağlamda, otomobil üreticileri bu sorundan Google, Apple, Samsung ve diğer telefon üreticilerinden daha az sorumlu değildir. Bu nedenle, bir düzeltmenin bazen ilgili kişilerin işe yarayabilmesi için önce birlikte çalışmaları gerekeceğinden, birkaç ay sürebileceğini bilmek şaşırtıcı değildir.

Araç içi Bluetooth sorunları

Bazı ortak sorunlara ve çözümlerine geçmeden önce, birçok Bluetooth protokolü veya standardı olduğunu (bazen profiller denir) anlamanız gerekir. Bu standartların bazıları, ticaret kuruluşu Bluetooth SIG tarafından kurulan temel protokollere yapılan yeni eklemelerdir. Yeni bir tablet veya telefon, 10 yaşında bir araba tarafından desteklenmeyen yeni bir standart kullanıyorsa, genellikle sorunlar ortaya çıkar.

Android telefon, Bluetooth ile araç ve mesajları senkronize edemiyor

Daha yeni akıllı cihazlar, cihazların bağlantılarını senkronize etmek için Telefon Defteri Erişim Profili veya PBAP veya PBA kullanır. Araç içi Bluetooth kitiniz bu standardı desteklemiyorsa, telefonunuz veya tabletinizin adres defterini onunla senkronize edemeyebileceğini fark edersiniz. Bu durumda, gelen herhangi bir arama, diğerlerinin yanı sıra tanınmış bir isim veya kişi göstermez veya arayan kimliği veya resmi göstermez. Bu sorunla karşılaşırsanız, rehberlik için araç üreticinize veya BT araç kiti üreticisine başvurmanız gerekir.

Araç radyosu, Bluetooth ile telefonda kayıtlı müziği çalamıyor

BT üzerinden araç stereo sisteminize müzik yayını yapmak için her iki cihazın da Gelişmiş Ses Dağıtım Profili veya A2DP olması gerekir. Bu protokol, gelen bir arama olursa, müzik sesini otomatik olarak azaltma kabiliyeti nedeniyle geniş bir şekilde uyarlanmıştır. A2DP hem eller serbest görüşme hem de müzik akışı için iki eşleştirme gerektirir. A2DP iki önemli görevi yerine getirirken, Ses / Video Uzaktan Kumanda Profili adı verilen başka bir protokol çalma ve meta verilerin senkronize edilmesini düzenler, böylece bir şarkının parça bilgisi, sanatçılar vb. Araç stereo ekranınızda gösterilir.

BT cihazları arasındaki ses sorunları genellikle yazılım uyumsuzluğundan kaynaklanmaktadır, bu nedenle en iyi yol yardım için araç kitinin üreticisine veya araç üreticisine danışmaktır. Ama neden onlarla bağlantıya geçiyorsun?

Eh, yeni akıllı telefonlar ve tabletler genellikle gün geçtikçe gelişen Bluetooth özellikli bir ortamda çekimleri çağırıyor, bu nedenle genellikle mevcut olan en son BT profilleri ile donatılıyorlar. Bu, arabanızın BT sistemi ile tam tersidir, ki bu yıllarca geride kalabilir. Çoğu zaman, eski otomobillerdeki BT sistemleri bir nesildir, bu nedenle akıllı cihazlara yeni bir büyük işletim sistemi güncellemesi yapıldığında, daha önce BT eşleşmesinin çalışması birden bire durur. Bugün satın aldığınız yepyeni bir araba muhtemelen birkaç yıl önce tasarlandı. Araç içi BT sistemlerinin geliştirme döngüleri, genellikle eski nesil BT sistemleriyle çalışmak üzere tasarlanmayan telefonunuzla karşılaştırıldığında daha uzundur.

Ayrıca, bazı araç içi BT sistemleri telefon konuşmalarını değil yalnızca Bluetooth sesi destekler. Unutmayın, bu fonksiyonların her biri farklı bir BT profili veya protokol seti gerektirir. Aynısı GPS işlevi için de geçerlidir. Sisteminiz istediğiniz her şeyi destekliyorsa, araç destek personelinize danışın.

Android cihaz, aracınızın Bluetooth’una bağlanamıyor

Bu, sürekli olarak Bluetooth teknolojisini kullanan araç sahipleri arasında yaygın bir durumdur. Bu, geçen yıl Lollipop’un serbest bırakılmasından sonra çok yaygındı. Şimdi bile, okuyucularımızdan destek isteyen e-postalar alıyoruz, çünkü araç kitleri birdenbire Android cihazlarına bağlanmayı durduruyor. Yine, bunun nedeni, araç üreticisinin veya araç kiti üreticisinin çözmesi gereken uyumluluk sorununa bağlı.

Aralıklı Bluetooth bağlantısı

Cihazınızla araç arasında BT bağlantısı sık sık düşerse, önce donanıma bakmanız gerekir. Gevşek kablo bağlantısı araç kitinin anlık güç kaybetmesine neden olabilir, bu nedenle bağlantı kopması durumunda herhangi bir düzen görünmüyorsa araç kitinin elektrik bağlantılarını fiziksel olarak kontrol ettiğinizden emin olun.

Kablosuz parazit de nadir BT bağlantılarının düşmesine neden olabilir, ancak günümüzde yeni cihazlar minimum sınırlarla sınırlandırmak için tasarlanmış teknolojilerle donatılmıştır.

BT cihazlarının kablosuz sinyal parazitinden muzdarip olması neredeyse imkansız. Son cihazların Bluetooth sinyalleri, ciddi parazitlere neden olmak için nispeten zayıf olarak kabul edilir. En önemlisi, yayılı spektrum frekans atlamalı, bir cihazı saniyede 1.600 defa rastgele seçilen 70 frekans arasında geçiş yapmaya zorlamak için kullanılır. Bu işlemin inanılmaz hızı, iki BT cihazının aynı frekansı herhangi bir zamanda paylaşması ihtimalini düşürüyor. Ve yapsalar bile, sadece bir saniyenin kesirinde gerçekleşecek. Bu popüler teknolojinin yanı sıra, diğer donanım üreticileri, girişim olasılığını düşürmeye devam etmek için başka bir teknoloji eklemektedir.

Araçlardaki Bluetooth teknolojisinin yaygınlığı, geniş bir işlev yelpazesi sunma konusundaki inanılmaz potansiyelinden kaynaklanmaktadır. İyi araç tasarımları, paraziti en aza indirmek için BT sisteminin kullanılmasıyla ilgili olası sorunları göz önünde bulundurmalıdır. Günümüz otomobilleri, GSM alıcı vericileri, GPS navigasyon kitleri, araç stereo sistemi gibi RF cihazlarıyla parazite neden olabilecek diğer elektrikli cihazlarla doludur. Arabanızı, hemen hemen her zaman içindeki kablosuz sinyali yansıtan hareketli metal bir kutu olarak düşünün. Mevcut teknolojiler sayesinde, bu sinyaller birbirini iptal etmez.

Fakat yine de bazen girişim olabilir. Kablosuz parazitin size sorun çıkardığından şüpheleniyorsanız, destek için lütfen araç üreticinize başvurun.

 

 


Bizimle meşgul

Cihazınızla ilgili bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu yüzden Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurmanız yeterlidir ve cevaplarımızı sonraki yayınlarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt vermeyi garanti edemiyoruz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmek için başka bir yol bulun.

Sorununuzu tarif ederken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, lütfen bize nereden başlayacağınız konusunda bir fikir vereceğiniz kesin hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, bunlardan bahsettiğinizden emin olun, böylece cevaplarımızda atlayabilirsiniz.

Bu yayını yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. DroidGuy sosyal ağ varlığına da sahip olduğundan Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşimde bulunmak isteyebilirsiniz.