Artık hızlı şarj olmayacak bir Galaxy S8 nasıl düzeltilir [sorun giderme kılavuzu]

Merhaba ve bugün S8 hızlı şarj özelliği ile ilgili soruyu cevaplayan bugünün # GalaxyS8 yazısına hoş geldiniz. Umarız faydalı bulursunuz.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, lütfen bize nereden başlayacağınıza dair bir fikir verdiğiniz hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Bugünün sorunu: Galaxy S8 hızlı şarjı durdu

Telefonum (Samsung Galaxy S8) kısa süre önce limana su verildiğini belirten bir mesaj göstermeye ve şarj etmeden önce kurumasını sağlamaya başladı. Bir gün bekletin ve sonra bir Q-ucu ile kurutma denedim ve hala ia mesajı görüntülüyor. Son zamanlarda su ile temas etmemiştir. Yaptığım şey, şarj cihazı takılıyken telefonu yeniden başlatmak ve mesaj gitti, ancak telefon artık hızlı şarj olmuyor. – Derek

Artık hızlı şarj olmayacak bir Galaxy S8 nasıl düzeltilir?

Merhaba Derek. Sorununuza neyin sebep olabileceğini bilmenin kolay bir yolu yok. Kendi deneyimimizle ilgili olarak, neredeyse hiç kullanılmayan Galaxy S7 ve S8 cihazlarla bile hızlı şarj% 100 güvenilir değildir. Sorununuz cihazınızdaki benzersiz bir değişkenten kaynaklanıyor olabilir veya tamamen başka bir şeyden kaynaklanıyor olabilir. Samsung’un bir güncelleme yayınladıktan sonra geçen yılın sonlarında hızlı şarj sorunu hakkında raporlar aldık. Sorun tüm S8 cihazlarını etkilemedi ve bu kadar yaygın değildi, bu nedenle etkilenen cihazlarda yeni Android sürümleriyle uyumlu olmayan bir şey olmalı.

Soruna neyin neden olabileceğini görmek için aşağıdaki adımları uyguladığınızdan emin olun.

Hızlı şarjı etkinleştir

Hızlı şarj açılabilir ve kapatılabilir. Cihazınızın etkinleştirildiğinden emin olun. Bu basit bir adım olabilir, ancak birçok insan beyinsizleri unutur. Hızlı şarj özelliğini kontrol etmek için şu adımları izleyin:

    Ayarlar uygulamasını açın. Cihaz bakımı’na dokunun. Pil’e dokunun. Gelişmiş ayarlar’a dokunun ve Hızlı kablo şarjı açın

Şarj ederken ekranı veya telefonu kapatın

Yukarıda belirtildiği gibi, hızlı şarj özelliği bazı durumlarda çalışmayabilir. Ekranda hızlı şarjın çalıştığını söylese bile, cihaz hızlı şarjın tüm avantajlarından yararlanmıyor olabilir. Bunun nedeni, karşılaştığımız bazı S8 cihazlarında hızlı şarjın düzgün bir şekilde veya ekran açıkken hiç çalışmayabileceğidir. Hızlı şarj etme özelliğinin çalışma olasılığını en üst düzeye çıkarmak için şarj ederken telefonunuzu kullanmamalı ve ekranın kapalı olduğundan emin olmalısınız. Daha da iyisi, diyelim ki bir saat kadar telefonunuzu kapalı bırakın, böylece hızlı şarj tam zamanlı çalışır.

Orijinal şarj kablosu ve adaptör kullanın

Samsung hızlı şarj özelliği, yalnızca cihazınızla birlikte verilen şarj kablosu ve adaptörle çalışacak şekilde onaylanmıştır. Samsung olmayan bir hızlı şarj cihazı kullanıyorsanız, çalışmadığı veya telefonunuzla uyumsuz olma ihtimali vardır. Samsung aksesuarlarını kullanmaya çalışın.

Artık Samsung şarj kablosu ve aksesuarlarına sahip değilseniz, mümkün olan en kısa sürede değiştirme almaya çalışın.

Güvenli modda şarj etmeyi deneyin

Kötü veya kötü kodlanmış üçüncü taraf uygulamaları sorunlara yol açabilir. Uygulamaları geliştiricilerinin itibarını kontrol etmeden yüklemeye eğilimliyseniz, sorunlarla karşılaşmanız sadece bir zaman meselesidir. Küçük veya büyük bir sorununuz varsa, yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, uygulamalarınızdan birinin neden olup olmadığını görmek için telefonunuzu güvenli moda yeniden başlatmaktır. Bu modda, tüm üçüncü taraf uygulamalarının çalışması engellenir, bu nedenle telefonunuz normal ve hızlı bir şekilde şarj edilecekse, kesinlikle bir uygulama sorununuz vardır. Farkı görmek için telefonunuzun güvenli modda 24 saat çalışmasına izin verin.

S8’inizi güvenli moda nasıl yeniden başlatacağınıza ilişkin adımlar şunlardır:

    Telefonunuzu kapatın. Bunu yapmak için Güç düğmesini basılı tutun ve Kapat öğesine dokunun. Telefonunuzu yeniden başlatmak için Güç düğmesini basılı tutun. Ekranda Samsung logosu göründüğünde, Güç düğmesini bırakın, ardından Sesi kısma düğmesini basılı tutun. Telefonunuz yeniden başlatılıncaya kadar Sesi kısma tuşunu basılı tutmaya devam edin. Bu etkinleştirildiğinde ekranın sol alt köşesinde Güvenli Mod logosu görünecektir. Telefonunuzu normal şekilde kullandığınız şekilde Güvenli Mod’da kullanın.

Android güncellemelerini yükle

Güncelleştirmeleri yüklemek yalnızca iyileştirmeler sağlamakla kalmaz, bazen bilinen hatalar için de düzeltme ekleri getirir. Uygulamalar veya işletim sistemi için cihazınız için herhangi bir güncellemeyi kaçırmadığınızdan emin olun.

Şarj portunun kuru olduğundan emin olun

Sorunun, S8’inizde nem algılandı hatası gösterilenle çakıştığı belirtildiğinden, şarj bağlantı noktasını doğru bir şekilde kurutduğunuzdan emin olun. Şarj portu, cihazı kasıtlı olarak suya batırmamış olsanız bile, birçok şekilde ıslanabilir. Nem algılayan hatanın ilk etapta cihazınıza kodlanmasının bir nedeni vardır. Göz ardı etmeden önce şarj portunun gerçekten kuru olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun.

Bunu yapmak için, telefonu TV veya bilgisayarın arkası gibi dolaylı olarak ısı üreten bir şeyin yanına koyun. Su genellikle kendi kendine buharlaşır, ancak cihazınızı bir ısı kaynağının yakınına yerleştirerek çabuk kurumasını sağlayabilirsiniz.

S8’inizi bir fırının veya fırının yakınına KOYMAYIN. Bunu yapmak sadece işe yaramaz, aynı zamanda telefonunuzu mezarına hızlı bir şekilde gönderebilir. Şarj portuna doğrudan ısı uygulanması da çalışmaz. Kurutma işlemini hızlandırmak istiyorsanız, bağlantı noktasına sıcak hava üflemek için bir saç kurutma makinesi kullanmayı deneyin. İçine çok fazla ısı koymaktan kaçınmak için aşırıya kaçmayın. Unutmayın, çok fazla ısı ve içindeki bileşenleri kızartın. Bunu yapmanın diğer dezavantajı, hava basıncının, özellikle de su direnci özelliği zaten tehlikeye girmişse, nemi içeri itebilmesidir. Çok az miktarda nem bile içerideki bileşenlere zarar verebilir.

Fabrika ayarlarına sıfırlama yapın

Telefonunuzu silmek son çare olmalı, ancak yukarıdaki tüm çözümler hiç yardımcı olmazsa bunu yapmanızı istiyoruz. Yapmadan önce verilerinizi yedeklemeyi unutmayın. Fabrika ayarlarına sıfırlama, hasarlı pil, kırık şarj bağlantı noktası veya bazı bilinmeyen mantık kartı sorunları gibi herhangi bir donanım arızasını çözmeyecektir. Fabrika ayarlarına sıfırlama yalnızca yazılımla ilgili sorunları giderir. Hızlı şarj işlemi yapıldıktan sonra hala çalışmıyorsa, Samsung’a danışmalısınız. Telefonunuzu sizin için onarabilir veya değiştirebilirler.

S8’inizi fabrika ayarlarına sıfırlamak için şu adımları izleyin:

    Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazda bir Google hesabında oturum açtıysanız Hırsızlığa KarĢı Koruma özelliğini etkinleştirdiniz ve Ana sıfırlamayı bitirmek için Google kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun ve ardından Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce ‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir). Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, “Sistemi şimdi yeniden başlat” Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Kablosuz şarj cihazı kullanın

Fabrika ayarlarına sıfırlama yardımcı olmadıysa ve telefonu bir süre göndermeye devam etmek istiyorsanız veya herhangi bir nedenle, kablosuz olarak hızlı şarj edebileceğinizi unutmayın. Kablosuz şarj normalde kablo şarjından daha yavaştır, ancak hızlı kablosuz şarj normal kablo şarjına kıyasla daha fazla destek verebilir. Normal kablo şarjından daha hızlı çalışıp çalışmadığını veya normal kablo şarjının hiç çalışmadığını görmek için kullanmayı deneyin.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.