Aşırı uygulamalar, hızlı bir şekilde kesmek için Rehberimiz!

Akıllı telefonunuzun üreticisi tarafından gereksiz yere pil tüketen uygulamalar tarafından önceden yüklenmiş uygulamalar var mı? Orare kullanmayı tercih ettiğin alternatifler var mı? İşe yaramaz ikonlardan çığ var mı? Bu kılavuzda, akıllı telefon uygulamalarınızı garantinizi yitirmeden, güncellemeleri kaçırmadan ve en önemlisi kök salmadan nasıl kurtaracağınızı göstereceğiz.

  Android’de depolama alanı nasıl serbest bırakılır NFC nedir ve neden kullanmalıyım?

Bölüme atla:

  Sistem uygulamalarını devre dışı bırakma veya kaldırma: hızlı yöntemler İlk kurulum sırasında yazılımdan kaçının Komut satırı üzerinden Yazılımdan silme

Gereksiz uygulamaları devre dışı bırakın veya kaldırın

Tamamen yeni akıllı telefonlarda bile, önceden yüklenmiş düzinelerce uygulama vardır, ancak hepsini kullanmazsınız. Neyse ki, çoğu kaldırılabilir. Bununla birlikte, bazıları yalnızca devre dışı bırakılabilir. Bu ne anlama geliyor? Devre dışı bırakmak daha fazla bellek boşaltır ve pil ömrünü uzatmak için uygulamadaki arka plan etkinliğini durdurur. Ancak, bir yazılım güncellemesinden sonra uygulamanın kendisini otomatik olarak yeniden etkinleştirebileceğini unutmayın.

Devre dışı bırakılmış uygulamaların hafıza ihtiyacı

Uygulama Devre Dışı Bırakma Öncesi Alınan Yer Devre Dışı Bırakma Sonrası Alınan Facebook 325 MB 8 KB Instagram 66 MB 8 KB Google Play Filmler ve TV 28 MB 8 KB

Bazı uygulamaları devre dışı bırakmak da etkilidir.

Kaldırmak istediğiniz uygulama ana ekranda ise, uygulama simgesini basılı tutup “Kaldır” a sürükleyebilirsiniz. Bazı akıllı telefonlarda, uygulamayı burada kaldırma seçeneğiniz zaten var. Test cihazımız ZenFone 4 ile durum böyle değil.

remove bloatware 1

Uygulama çekmecesine bakmak (genellikle ana ekranın altındaki altı noktalı simgeyle işaretlenmiştir) uygulamanın hala orada olduğunu gösterir. Oradan ekranın üstüne sürüklerseniz, uygulamayı sürüklemek istediğimiz Kaldır veya Devre Dışı Bırak alanını göreceksiniz.

remove bloatware 2

Devre dışı bırakılan uygulamaları yeniden etkinleştir

Uygulamayı devre dışı bıraktıktan sonra kullanmak istiyorsanız, ayarları yine de bulabilirsiniz. Burada, uygulama alt menüsünde zaten devre dışı bırakılmış uygulamaların bir listesini bulabilirsiniz.

remove bloatware 3

Etkinleştirildiğinde, yeni sürüm Wi-Fi üzerinden indirilir ve Play Store’dan yüklenir.

İlk kurulumunuz sırasında bloatware kullanmaktan kaçının

Yeni bir cihaz kurduysanız, ilk açılışta çoktan yazılım kullanımından kaçınabilirsiniz. En azından Google’ın kurulum asistanı size hangi “ek uygulamaların” yüklenmesi gerektiğini soracaktır. Noktaya hafifçe vurun ve (mümkünse) beğenmediğiniz önerilen uygulamaların işaretlerini kaldırın.

remove bloatware 4

HTC U11 Life için ne yazık ki bu ek uygulamaların hiçbirinin seçimini kaldırmamıza izin verilmiyor; her şey daha sonra Play Store’dan indirilecek ve yüklenecektir. Buna rağmen, uygulamaları daha sonra doğru bir şekilde kaldırabilirsiniz. Ardından alan gereksinimleri 0 MB’a düşürülecek.

Güvenli bir şekilde kaldırabileceğiniz / devre dışı bırakabileceğiniz uygulamalar

Google Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar, Filmler ve TV Oynat, Notizen, Duo, Müzik Çal, Oyun Oynat Samsung Dropbox, Facebook, Flipboard, Not, OneDrive, OneNote, Peel Smart Remote, Rechner, Sağlık, S Voice, Skype Asus Facebook, Messenger, Instagram, SelfieMaster, Hava Durumu, WebStorage, Mobil Yönetici, Temalar Huawei Health, İpuçları, Übersetzer, Spiegel, Akıllı Denetleyici, Kompass, Yedekleme, Telefon Klonu, Booking.com, Instagram, Facebook

Bunlar sadece birkaç örnektir ve eksiksiz bir liste olması amaçlanmamıştır.

Önceden yüklenmiş uygulamaları root olmadan kaldırabilir miyim?

Evet kesinlikle! Daha spesifik olarak, sisteminize önceden yüklenmiş uygulamaları, fiziksel olarak cihazınızdan silmeden devre dışı bırakabilirsiniz. Bu nedenle, akıllı telefonunuzda değerli bir yer edinmenin bir yolunu arıyorsanız, maalesef yukarıda ve aşağıda verilen makalelerde ayrıntılı olarak açıklananlar gibi başka yöntemler aramanız gerekir. Bu da neredeyse kesinlikle kök izinleri gerektirecektir.

  Bloatware ve önceden yüklenmiş Android uygulamaları nasıl kaldırılır

Bu kılavuzla, Güvenlik Ağı tarafından korunan uygulamaları kullanabilir ve üreticiden OTA güncellemeleri alabilirsiniz.

Ancak, akıllı telefona önceden yüklenmiş bazı uygulamaları devre dışı bırakmak isteyebileceğinizin birçok nedeni vardır, ancak garantinizden vazgeçmek istemiyorsanız, kök her zaman geçerli bir seçenek değildir. Peki, modding dünyasına ya da özel bir ROM’a girmek istemiyorsanız ne yaparsınız?

AndroidPIT android p 1089

Akıllı telefonunuzu PC’nize bağlayın ve bu kılavuzu izleyin! Sistem başlatıcısı veya Bixby gibi istediğiniz herhangi bir akıllı telefon uygulamasını devre dışı bırakabileceksiniz. Teorik olarak, çeşitli üreticilerin sahip olduğu uygulamaları neredeyse tamamen kaldırabilirsiniz. Fazla uygulamalardan arınmış temiz bir akıllı telefona sahip olacaksınız. Arka planda etkin olan gereksiz uygulamaları ortadan kaldırarak biraz hız kazanacak ve değerli pil gücünden tasarruf edeceksiniz.

  Android akıllı telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü hale getirilmesi

DİKKAT: Bu kılavuzu izleyerek, akıllı telefonunuzun cihazınızın dengesiz veya arızalanmasına neden olabilecek bazı temel uygulamalarını devre dışı bırakacaksınız. İşlemeye karar verirseniz, ne AndroidPIT ne de ben herhangi bir tepkiyle ilgili sorumluluk üstlenmeyiz. Tavsiyem, bir şeyler ters giderse diye bir yedekleme yapmak olacaktır.


Kısayollar

  Sürücü ve adb Hata Ayıkla USB Araması Sil Sıfırla

1. adb ve çeşitli sürücüleri kurun

İlk önce, işlemi gerçekleştirmek için kullanmak istediğiniz PC’yi (veya Mac) hazırlamanız gerekir. Bunu yapmak için, adb ve cihaza özgü sürücülerin kurulu ve çalışıyor olması gerekir.

Bu iki şartı yerine getirmediyseniz, buradaki kılavuzumuzu takip edebilirsiniz.

2. USB hata ayıklama modunu etkinleştir

Elbette, akıllı telefonunuzun bilgisayarınızla doğru şekilde iletişim kurması için de ayarlanması gerekir. Sadece Android geliştirici ayarlarına gidin ve USB hata ayıklama modunu etkinleştirin.

Bu adım için, bu makaledeki basit rehberimizi de takip edebilirsiniz.

androidpit computer developer 1

3. Kaldırmak istediğiniz paketleri tanımlayın

İşte büyük kısmı geliyor. Yalnızca artık tutmak istemediğiniz uygulamaları silmek için önce bunlarla ilişkili paketlerin adlarını tanımlamanız gerekir. Basitçe PC’nizde bir terminal penceresi açın ve aşağıdaki komutu kullanarak sizi aramasını isteyin:

adb shell pm list paketleri | grep <name>

Yerine <name> Paket adına bu terimi içeren uygulamaları aramak için ‘saat’ gibi bir arama terimi girmeniz gerekir. Komut sizi aradığınızı bulabileceğiniz bir isim listesine geri götürecektir.

Sonuçlardan emin değilseniz, Paket Adı Görüntüleyici 2.0 uygulamasını her zaman akıllı telefonunuza yükleyebilirsiniz. Akıllı telefonunuzda normal olarak gördüğünüz ad ve simgeyle tüm uygulamaları ve ardından paketin adını göstererek size yardımcı olacaktır.


Paket Adı Görüntüleyici 2.0

4. Kare kareye dönüş

Bir sonraki komutları kullanarak, herhangi bir sistem uygulamasını kaldırabilirsiniz, bu yüzden ne kaldırmayı seçeceğinize dikkat edin. Benim tavsiyem, ilk önce kullanmak istediğiniz alternatif uygulamayı kurmak ve daha sonra sisteme önceden yüklenmiş uygulamayı kaldırmaktır. Örneğin, önce alternatif bir başlatıcı kurun ve önceden kurulmuş başlatıcıyı kaldırmadan önce düzgün çalıştığından emin olun.

  Mevcut en iyi rampalar: Android’inizi dönüştürün

Silmek istediğiniz uygulamaların adlarını bulmak için daha önce açmış olduğunuz terminal penceresinden aşağıdaki komutu yazın:

adb kabuk pm kaldırma -k –kullanıcı 0 <name.of.package>

Yerine <name.of.package> kaldırmak istediğiniz uygulamaya karşılık gelen komutu girmeniz gerekir. Örneğin, bir Huawei akıllı telefona önceden yüklenmiş olan saat uygulamasını silmek istiyorsanız, aşağıdaki komutu kullanmanız gerekir:

adb kabuk pm kaldırma -k –kullanıcı 0 com.android.deskclock

Komutun kısa bir açıklaması:

  adb kabuğu: USB ile bağlı terminalin içinde bir komut kabuğu açmak için adb’yi kullanın. pm: Akıllı telefonunuzda bulunan yürütülebilir paket yöneticisinin kısaltılmış adı. uninstall: Bu, paket yöneticisine uninstall komutunu sağlar. -k: Bu, sisteme yeniden etkinleştirme durumunda sorun yaşamamak için kaldırılmakta olan uygulamanın verilerini ve önbelleğini tutmasını söyler. –User 0: Bu prosedürü yalnızca akıllı telefonunuzdaki birincil kullanıcı olan kullanıcı 0 için gerçekleştirir. Bu bir püf noktasıdır, çünkü işlemi tüm sistemde çalıştırmak için kök izinlerine ihtiyacınız olacaktır.

AndroidPIT Google Pixel 2 XL 1610

Silinen uygulamalarımı geri almak için bu yöntemi kullanabilir miyim?

Evet, ancak akıllı telefonunuzu fabrika ayarlarına geri getirme pahasına. Ne yazık ki, bu prosedürü yalnızca uygulamayı Google Play Store’dan yeniden yükleyerek geri alabilirsiniz ve tüm üreticilerin sistem uygulamaları burada mevcut değildir. Bu durumda, her şeyi kaybedemezsiniz, ancak uygulamaları geri almak için akıllı telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekir. Bu yüzden çok dikkatli ol!

Bu gibi ‘güvenli’ yöntemleri kullanmayı mı tercih ediyorsunuz yoksa köklenme ve özel ROM’lara mı güveniyorsunuz? Yorumlarda bize bildirin!