Asla açmamanız gereken 3 tür e-posta

İnternet güvenliği hepimizi ilgilendirmesi gereken bir konudur. Kullanıcılar deneyimden daha fazla sorumlu olma eğilimindeyken, tuzaklar daha sofistike hale gelir ve onları icat eden kötü niyetli insanlar taktiklerini sürekli olarak yeniler. E-posta, sistemlerimizdeki bir kusurdan yararlanmak isteyen sibernetik suçlular için ana geçitlerden biridir.

Kimlik avı, bir kullanıcıyı, bir şirketin veya bankanınkine benzer bir grafik arabirim kullanarak, iletişim bilgilerini girebileceği konusunda ikna etmeyi amaçlayan bir bilgisayar sahtekarlığı biçimidir. Tabii ki, daha sonra arayüzü oluşturan kötü niyetli kişi tarafından alınırlar. Bu, kişisel bilgilerimizi yerleştirmek için en yaygın taktiklerden biridir.

    Android üreticileri güvenlik güncellemeleri hakkında bize yalan söylüyor Akıllı telefonunuzdaki aylık güvenlik güncellemeleri nelerdir?

gmail phishing

E-postalarda güvenliği sağlamak için basit bir kural vardır: aldığınız her şeyden daima dikkatli olun. Bu stratejiyi uygularsanız, cihazlarınız ve kişisel bilgileriniz biraz daha güvenli olacaktır. Ancak, açılmaktan kesinlikle kaçınmanız gereken üç tür e-posta:

1. Kişisel verilerin doğrulanması

Hiçbir şirket veya banka size kişisel verilerinizi bir form aracılığıyla veya e-postayı yanıtlayarak veya bir bağlantıyı izleyerek “onaylamanızı” isteyen bir e-posta göndermez. Kimliğinizi veya verilerinizi doğrulamaları gerekiyorsa, işlem kişisel olarak veya şirketin web sitesinden yapılacaktır.

2. Bir ödül kazandınız

Tebrikler, yüz bin dolarlık bir ödülün şanslı kazananı sizsiniz! Durum basit: bir yarışmaya veya çekilişe girmediyseniz, bir şeyler kazanmanız ve bu nedenle bir e-posta bildirimi almanız mümkün değildir. Bilinmeyen bir akrabadan büyük bir servet miras aldığınızı uyaran e-postalar da bu kategoriye girer.

3. Cihazınıza virüs bulaşmış

Korku yaratmak, başkalarının istediğimizi yapması için etkili bir stratejidir. Teknoloji söz konusu olduğunda, bir virüsten daha korkutucu olan nedir? Cihazlarımızın kontamine olması imkansız değildir, ancak virüs, sistem hataları veya antivirüs uyarısı ile kendini gösterecektir, ancak kesinlikle e-posta ile gösterilmeyecektir.

Bu e-postaları açmadan silmenin en iyi yol olduğunu unutmayın. Herhangi bir şüpheniz varsa, onları açın; ancak e-postadaki bağlantıları yanıtlamayın veya tıklamayın.

Hiç bir internet tuzağının kurbanı oldun mu? Hikayelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

Tips & Tricks

Facebook Twitter