Ayar zamanı: akıllı telefonunuzun sensörlerini nasıl kalibre edeceğiniz

Sensörleri unutmak kolaydır. Bu küçük bileşenler, düşündüğünüzden çok daha önemlidir çünkü akıllı telefonunuzda en sık kullandığınız özellikleri mümkün kılarlar ve hatta pil ömründen tasarruf sağlayabilirler. Böylece, akıllı telefonunuzun sensörlerini iyi çalışır durumda tutmak isteyeceksiniz ve bu yazıda bunları nasıl kalibre ederek nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

    Bu gizli kodlarla Android’inizdeki gizli bilgilere erişin Androidinizin pilini ayarlama

Bölüme atla:

    Sensörlerinizin çalışıp çalışmadığını kontrol etme Akıllı telefonunuzdaki sensörleri ayarlama

Sensörlerinizin çalışıp çalışmadığını kontrol edin

Sorunu birden fazla uygulamada test edin

Sensörler, telefonunuzdaki temel işlevlerin çoğu için hayati öneme sahiptir, ancak zaman zaman çalışması gerektiği gibi çalışmayı bıraktıkları bilinmektedir. Kırılmış olup olmadığına karar vermeden ve onu tamir için kullanmadan önce kalibre etmeyi denemelisiniz.

Bazen, belirli bir sensörü kullanan bir uygulama verileri doğru şekilde yorumlamadığında sorunu farkedeceksiniz. Durumun bu olup olmadığını anlamak için yapmanız gereken tek şey, aynı sensörü kullanan farklı bir uygulamayı indirmek ve denemek.

Tarafından görüşBrittany McGheeJiroskop telefonumda sık sık kalibre edilmeliWhat do you think?5050251 katılımcı

Örneğin, bir yarış oyunu oynuyorsanız ve araba hareketlerinize yanıt vermiyorsa, sorunun devam edip etmediğini veya yalnızca oyundaki bir hatadan kaynaklandığını görmek için başka bir yarış oyununda deneyin. Hangi uygulamayı kullanırsanız kullanın, sorun devam ederse, bu akıllı telefonunuzun hareket sensöründe bir sorun olduğunu gösterir.

Belirgin bir sebep olmadan arıza yapmaya başlayacak sadece hareket sensörleri değil. Diğer sensörlerle ilgili sorunlar da pil ömrünün düşmesine neden olabilir. Örneğin, yakınlık sensörü, telefonda konuşurken ekranı kapatarak güç tasarrufu sağlar ve akıllı telefonunuz ayrıca ortam ışığını ölçmek ve ekran parlaklığını buna göre ayarlamak için bir sensör kullanır.

Tanılama uygulaması kullan

Bir sorunun sensörden gelip gelmediğini teşhis etmek, sorunu her zaman başka bir uygulamada çoğaltmaya çalışmak kadar kolay değildir. Bazen, sensörlerin ölçüm alıp almadığını kontrol etmek için akıllı telefonunuzun derinliklerine dalmak için aşağıdaki özel uygulamalardan birini kullanmanız gerekir: Sensörler Multitool veya Sensörler testi.


Sensörler Çok Amaçlı

Sensörler testi
sensor

Bazı durumlarda, Sony’nin Xperia cihazlarında olduğu gibi, telefonlar bir tanı aracıyla birlikte gelir. Ayarlar> Telefon hakkında> Teşhis bölümüne giderek bulabilir veya uygulamayı uygulama çekmecesinden açabilirsiniz. Test sekmesine giderseniz, her sensörün performansını ayrı ayrı kontrol edebilir veya tam bir teşhis testi yapabilirsiniz.

Gizli menüleri ve gizli kodları kullanın

Kendi teşhis özellikleriyle gelmeyen cihazlar için, gizli menüler içindeki sensör performansını test etme seçeneği vardır. Onlara erişmek için telefon çeviriciye gitmeniz ve belirli bir sayı kombinasyonunu girmeniz gerekir. Android’in gizli ayarlarının her birine erişmek için gizli kodları var, ancak üreticiye göre değişen bazı kodlar var. Sensörlerinizin performansını kamera, ekran veya ses gibi diğer özelliklerin farklı teşhis modlarında test edebilirsiniz.

AndroidPIT secret codes ussd 9209
Tarafından görüşLuis OrtegaGizli kodların kullanımı kolaydırWhat do you think?5050462 katılımcı

İşte bazı örnekler. Birden fazla bileşen ve kullanım istatistikleri hakkındaki durum bilgilerine erişmek için * # * # 4636 # * # * koduna sahibiz. Xperia cihazları için ayrıca şu kod vardır: * # * # 7378423 # * # *, Servis testleri sırasında ekrandaki öğelerin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. İhtiyacınız olan kodu bulmak için Android gizli kodlarının tam listesine göz atın.

Kalibre sensörleri

Telefonunuzun sensörlerini kalibre etmek isteyebileceğiniz birçok neden var. Bu gerekli olmayabilir, ancak her şeyin mükemmel şekilde kalibre edildiğinden emin olmak istiyorsunuz. Ya da belki bir şeyler düzgün çalışmıyordur ve kırılıp kırılmadığını görmek için bu özelliği çalıştırmak istersiniz. Sebepiniz ne olursa olsun, bazı sensörleriniz kalibre edilebilir, ancak bunun nasıl yapılacağı, Google Play’de olduğu gibi özel akıllı telefonunuzun modeline bağlıdır.

Dahili kalibrasyon özelliklerini kullanın

Bazı markalar belirli sensörler için dahili kalibrasyon seçeneklerine sahiptir. Örneğin, bazı LG cihazlarında, LG G2 ile başlayarak, hareket sensörünü Ayarlar> Genel sekmesi> Hareket’e giderek kalibre edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey talimatları izlemektir ve birkaç saniye içinde sensörünüz kalibre edilecektir. Akıllı telefonunuzun benzer seçeneklere sahip olup olmadığını öğrenmek için, telefonunuzun Ayarlar menüsünde sensörün adını hızlıca aramanız yeterlidir.

Google Play Store’dan bir uygulama kullanın

Bazı markalar, Sony gibi tüm sensörleri kalibre etmenize izin vermez, bu nedenle, bu durumda, Play Store’a atlamanız ve sabitlemeye veya vermeye çalıştığınız belirli sensörü yeniden ayarlayabilecek bir uygulama bulmak daha iyi olur. biraz ayar. Accelerometer Kalibrasyon Ücretsiz, Hızlı TuneUp Telefon Kalibrasyonu, Yakınlık Sensörü Sıfırlama ve Pusula Yönü Optimize Edici – Jiroskop Test Cihazı gibi çeşitli sensörler için yüksek oranda puan alan ücretsiz uygulamalar var.

Fabrika ayarları

Kullanılabilir bir uygulama yoksa, yapmanın daha sert bir yolu vardır. Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak normalde tüm sensörleri otomatik olarak yeniden ayarlar. Açıkçası, fabrika ayarlarına sıfırlamadan önce her şeyi yedeklemelisiniz, çünkü tüm verilerinizi kaybedeceksiniz!

AndroidPIT xposed framework

Köklü telefonların daha fazla seçeneği var

Pişmiş ROM’lu kök kullanıcılar, Xposed modüller ve bu tür kullanıcılar için diğer uygulamalar, akıllı telefonlarındaki sensörleri kişiselleştirmek ve kontrol etmek için daha fazla seçeneğe sahip. Örneğin, yalnızca telefonunuzu rootladıysanız çalışan agresif Proximity Sensor Fixer uygulaması.

Bununla birlikte, telefonunuzu teşhis ve kalibre ediyorsanız, yöntemlerinizi bizimle paylaşın! Üçüncü taraf bir uygulama kullanıyor musunuz? Özel ROM’unuzda bir kalibrasyon seçeneği var mı?