Bilgisayarınızı fidye yazılımlardan nasıl korursunuz?

Fidye yazılımı, dosyalarınızı şifreleyen ve bir ödeme yapana kadar fidye tutan özellikle kötü bir kötü amaçlı yazılım türüdür. Bu makalede, fidye yazılımının ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve hangi yazılımın en iyi şekilde korunmanıza yardımcı olabileceğini açıklıyoruz.

    Bilgisayarınızı korumak için en iyi 5 anti-fidye yazılımı araçları Fidye yazılımlarına karşı korumak için bir virüsten koruma yazılımından daha fazlasına ihtiyacınız var

Fidye yazılımı nedir ve neden buna karşı korunmalısınız?

Ransomware, sizi cihazınızdan alıkoyan veya içindeki dosyaları şifreleyen ve bir miktar para ödenene kadar erişimi engelleyen bir tür zararlı yazılımdır. Bu zorlu kötü amaçlı yazılım, bir kullanıcının başka bir dosya olduğunu düşünerek kazayla indirebileceği veya WannaCry’de olduğu gibi herhangi bir kullanıcı işlemi yapmadan yayılabileceği Trojan aracılığıyla sağlanabilir.

WannaCry çok hızlı bir şekilde yayıldı ve belki de en yüksek profilli ransomware örneğiydi. NSA’dan sızan Windows’taki güvenlik açığından yararlanarak 150’den fazla ülkedeki 300.000 bilgisayarı etkiledi. Fidye yazılımı bir başka örneği de sisteminizi Truva atı yoluyla etkileyen ve ardından dosyalarınızı şifreleyen ve ödeme talebinde bulunan Cerber’dir.

Yaygın olarak korsan yazılım veya filmler indirerek yakalayabilirsiniz ve ardından yalnızca bilgisayar korsanları dosyalarınızın şifresini çözebilir. Kötü fidye yazılım türlerinin diğer örnekleri arasında CryptoLocker, Petya, Bad Rabbit, AES-NI ve Osiris yer alır.

Wanna cry

Bireylerin ve işletmelerin, her yıl daha yaygın ve maliyetli bir şekilde büyüdüğü için, verilerini bu fidye koruması yazılımı ile bu tehdide karşı korumaları gerekir. Bu yıl, yeni fidye yazılım suşlarında% 400 artış olmuştur. Bu, bilinen tehditlere karşı tek başına korunmanın yeterli olmadığı anlamına gelir. Ayrıca ortaya çıkan tehditlere ve sıfır günlük saldırılara karşı korunmanız gerekir.

2017’de talep edilen ortalama fidye 1.100 dolardı. Zaten bir virüsten koruma yazılımınız olsa bile, bu tür kötü amaçlı yazılım türlerine karşı ek bir koruma katmanına sahip olmanıza yardımcı olur, çünkü kullanmazsanız ya fidye parasında ya da dosyalarınıza zarar verdiğinde binlerce dolara mal olabilir. ve sistemler. Neyse ki, fidye yazılım saldırılarını önlemek ve verilerinizi güvende tutmak için birçok uygun fiyatlı ve ücretsiz çözüm var. Bir sonraki bölümde, hangimizin favorimiz olduğunu ve neden en iyisinin olduğunu söyleyeceğiz.

Fidye yazılımlara karşı korunmak için en iyi yazılım nedir?

Bilgisayarınızı fidye yazılımı saldırılarına karşı korumak için birçok seçenek vardır, ancak Acronis Ransomware Korumasını öneririz. Yalnızca etkin önleme değil, aynı zamanda dosya yedekleme ve kurtarma da dahil olmak üzere çok çeşitli avantajlara sahip ücretsiz bir uygulamadır. Antivirüsünüze ek olarak ekstra bir koruma katmanı olarak kullanılması amaçlanmıştır.

İşte nasıl çalışır: Sisteminizin davranışını gerçek zamanlı olarak izleyerek, bilinen fidye yazılımlarından (WannaCry, Osiris ve Petya gibi) ve sıfır gün olarak da bilinen yeni fidye yazılımlarından gelen saldırıları durdurabilir saldırılar.

Şüpheli bir işlem dosyalarınızı şifrelemeye veya sisteminizi etkilemeye çalışırsa, Acronis etkinliği durdurur ve size bildirir. Daha sonra, etkinliği kalıcı olarak engelleme veya şüpheli etkinliğin yanlış alarm olması durumunda, örneğin kendi dosyalarınızı bilerek şifrelemeniz durumunda devam etmesine izin verme seçeneği sunar.

Kötü amaçlı yazılım dosyalarınıza zarar vermeyi veya şifrelemeyi başarırsa, bilgisayarınızdaki yerel bir önbellekten geri yüklenebilir. Ek olarak, Acronis düzenli olarak güncellenen 5 GB ücretsiz bulut depolama alanı sunar, böylece en kritik dosyalarınızı da bulutta güvenli bir şekilde yedekleyebilirsiniz.

Acronis Ransomware Protection’ı ücretsiz olarak nasıl alabilirim?

Acronis Ransomware Protection yazılımını indirmek, yüklemek ve yapılandırmak için adım adım kılavuzumuz. İlk adım, sadece 20 MB olan yükleyiciyi resmi web sitesinden indirmektir. Uygulama, Windows 7 SP1, 8, 8.1 veya 10 çalıştıran bilgisayarlarla uyumludur, bilgisayarınızın performansını yavaşlatmaz ve diğer antivirüs veya yedekleme çözümleriyle birlikte sorunsuzca kullanabilirsiniz.

    Acronis Ransomware Korumasını Ücretsiz İndirin

1. İndirdikten sonra, sadece yazılımı yüklemek için programı çalıştırın. Bir hesap oluşturmanız gerekecek, ancak adınızdan ve e-posta adresinizden daha fazla bilgi vermek zorunda kalmayacaksınız. Yüklendikten ve bir hesap oluşturulduktan sonra, iki ana bölümden oluşan aşağıdaki ana ekrana geçmeden önce hızlı bir eğitim alacaksınız: Aktif Koruma ve Bulut yedekleme.

acronis active protection cloud backup

2. Aktif Koruma bölümünde, potansiyel tehditler olarak dikkat etmeniz gereken İzlenen süreçleri ve çok yakından bakmanız gerekmeyen Güvenli süreçleri gösterir. İzlenen işlemler, zaman çizelgesinde sağda mavi olarak görünürken, Güvenli işlemler yeşildir. Açıkçası Kırmızı, daha açık bir şekilde kötü niyetli bir işlem tespit edildiğini gösterir. İşlemleri yönet’i tıklamak sizi şüpheli işlemlerin listesine götürür ve bu ekrandan onları engellemeyi veya bunlara güvenmeyi seçebilirsiniz.

acronis blocked process

3. Bulut yedekleme bölümünde, 5 GB’lık ücretsiz bulut depolama birimine sürekli olarak hangi dosyaları ve klasörleri yedeklemek istediğinizi seçmek için Ayarlar simgesine tıklayabilirsiniz. Bulut yedeğini kullanmak tamamen isteğe bağlıdır. Hizmetin hayranıysanız ve ücretsiz olan 5 GB’ın tamamını kullandıysanız, yıllık 9,99 ABD doları, 19,99 ABD doları için 500 GB veya 39,99 ABD doları 1 TB için 250 GB depolama alanına yükseltebilirsiniz. Yedeklenmiş dosyalarınızı görmek için Gözat’a tıklayın, Acronis Cloud web sitesine yönlendirileceksiniz.

Sonuç olarak

Fidye yazılımı, virüsten koruma yazılımınızın yanı sıra ek bir koruma katmanıyla bilgisayarınızı proaktif olarak kesinlikle korumanız gereken bir şeydir. Doğru ransomware yazılımını seçerken, maliyet de dahil olmak üzere çevrimdışı ve bulutta veri yedekleme ve kurtarma seçeneklerini içerip içermediğini de dikkate alarak aklınızda bulundurmanız gereken çok şey var. Acronis Ransomware Protection, en kötü ihtimalle ücretsiz olarak 5 GB bulut yedekleme deposuyla birlikte aktif izleme ve önleme sunar.

Yorumlarınızdaki PC güvenliği ve fidye yazılım savunması hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşın!


Bu makale Acronis ile birlikte yazılmıştır.