Bilmeniz gereken Android 8 Oreo için 8 harika ipuçları

Her yeni Android sürümü, bazıları açık olmaktan uzak, birçok yenilik sunar. Bu yazıda size Android 8.0 veya 8.1 Oreo için güncellenmiş bir akıllı telefona sahip olanlar için bazı püf noktaları ve ipuçları göstereceğiz.

  Android Oreo’nun tüm yeni süper güçleri Hangi cihazlar Android Oreo’yu alacak?

Atlamak:

  Gecikme bildirimleri Bildirim Noktalarını Devre Dışı Bırak Uygulama davranışının kalıcı bildirimleri Sadece birkaç dokunuşla yer açın Akıllı metin seçimi ile zaman kazanın Özel bir zil sesi ekleyin Uygulama şifrelerinizi otomatik doldurun Resim içinde resim modu nasıl kullanılır

Bildirimleri nasıl geciktirir veya ertelerim?

Bilmeyebilirsiniz, ancak Oreo ile bildirimleri erteleme fırsatına sahipsiniz. Bu ne anlama geliyor? Bu, şu anda sizi sinirlendiren bir bildirimi anlık olarak silebileceğiniz ve daha sonra unutmamak için yeniden görünmesini sağlayabileceğiniz anlamına gelir. Düşündüğünüzden daha kullanışlı bir işlev!

Bir uyarıyı ertelemek için, bildirimi yana kaydırın, ancak tam olarak değil. Yarı yolda yapmalı. Dokunduğunuzda mesajı ne zaman gözden geçireceğinizi belirten küçük bir saat görünecektir.

delay notification oreo

Bildirim noktalarını nasıl devre dışı bırakırım?

Bildirim noktaları Android Oreo’nun bir yeniliğidir, ancak bunlar nelerdir? Bildirimler aldığınızda, uygulamalarınızın simgelerinde görebileceğiniz renkli noktalardan başka bir şey değildir.

Noktalar, akıllı telefonun bildirim alanından erişebileceğiniz veya simgeyi basılı tutabileceğiniz belirli bir uygulamadan gelen bir bildirimin olduğunu hatırlatmak için vardır.

Bazı kullanıcılar için bu etiketler can sıkıcı olabilir, ancak işte bunları nasıl devre dışı bırakacağınız:

  Ana ekranınızda boş bir noktaya basın ve basılı tutun. Ev Ayarları’na tıklayın. Bildirim göstergeleri öğesini seçin. Bildirim noktalarına izin ver altındaki anahtarı devre dışı bırakın.

Ve voilà, uygulamalarınızın simgelerinin üzerindeki o çirkin rozetlerden kurtulmak için basit ve etkili bir çözüm.

notification dots oreo

Uygulama bildirimlerinden nasıl kurtulabilirim?

“Uygulama X diğer uygulamaların üzerinde gösterildi” ve “Uygulama Y arka planda pil tüketiyor”

Bu, en kullanışlı fakat aynı zamanda Android Oreo’nun en nefret edilen işlevlerinden biridir. Bir uygulama yer paylaşımı içeriği gösterdiğinde, kalıcı, silinemez bir bildirim buluruz (örneğin, diğer uygulamalarda görüntülenen Messenger). Ve sadece sinir bozucu bildirim değil.

Değerli pil gücünden tasarruf etmenize yardımcı olmak için Google, arka planda çok fazla güç tüketen uygulamalar hakkında bir uyarı vermeye karar vermiştir (örn. Spotify arka planda pil tüketiyor).

  Android için en iyi müzik akışı uygulamaları

Sorun, bu uygulamaların, telefonda çok görev yaparken müzik dinlememize olanak sağlayan Messenger ve Chat Heads and Spotify gibi bu şekilde çalışması gerekiyor. Bu bildirimlerden sonsuza dek kurtulmak istiyorsanız, yol şu şekildedir:

  Ayarlar’ı açın. Uygulamalar ve Bildirimler’i seçin. Tüm uygulamaları göster üzerine tıklayın. Sağ üstteki menüden (üç nokta) Sistemi göster seçeneğini seçin. Şimdi listede Android System öğesini arayın ve seçin. Uygulama bildirimleri başlığını girin. Burada açılıp kapatılabilen ancak korkmadığınız birçok seçenek göreceksiniz. Facebook Messenger gibi uygulamalar için, her uygulama için bildirimi gizlemek için özel düğmeler göreceksiniz. Arka planda pil tüketen uygulamalar için, böyle bir ayrım yoktur ve yalnızca tüm uyarıları gizleyebilir veya hepsini gösterebiliriz.

Pil tüketen bir uygulamayı doğrudan durdurmak için listeyi kaydırın ve pili tüketen App öğesini bulun ve devre dışı bırakın.

Android Oreo’da yer açmak için nasıl – sadece birkaç dokunuşla!

Android Oreo, yalnızca birkaç basit adımda dahili belleği boşaltmanızı sağlayan ilginç bir işleve sahiptir. Bu işlev Android stoğu olan tüm akıllı telefonlarda (Piksel 2, Piksel 2 XL, Piksel, Piksel XL, Nexus 5X, Nexus 6P, Piksel C) ve ayrıca Sony cihazlarında kullanılabilir. Oreo ile donatılmış Huawei ve Samsung akıllı telefonlarında, üreticiler kendi bellek temizleme sistemlerine güvenmeye karar verdiler, bu nedenle adımlar listelediklerimden farklı olabilir.

  İlk olarak, sistem kaç tane uygulama veya içeriğin hafızanızı kategorilere göre meşgul ettiğini kontrol etmenizi sağlar. Ayarlar’a gidip Depolama alanı’nı seçerek listeye erişebilirsiniz. Her bir kategoriyi seçerek, kategori ile ilgili uygulamaları ve büyüklükleriyle ilgili çeşitli dosyalar sunulacaktır. Çok fazla kullanmadığınız ve mevcut belleği azaltan bazı uygulamalardan kurtulmanın faydalı olup olmadığına karar verebileceksiniz.

storage oreo

  Listenin başında ayrıca Boş Alan adlı bir düğme bulacaksınız. Düğmeye dokunduğunuzda bellekten boş alan açmak için silebileceğimiz bir öğe listesi gösterilir. Listedeki örneğimde İndirilenler klasöründeki bazı dosyaları, az kullanılan uygulamaların bir listesini ve Fotoğrafları ve videoları yedekle öğelerini bulurum. İkincisi, Google Foto’ya kaydedilen multimedya içeriğini kontrol eder ve uygulamayı açıp buluta erişerek erişebildiğiniz için akıllı telefonunuzdan silmenizi önerir.

Akıllı Metin Seçimi ile daha hızlı kopyala-yapıştır

Bir akıllı telefona metin kopyalamak ve yapıştırmak, ince uçlu el becerisinin zorlu bir testi olabilir ve Tanrı’ya dokunuşunuzun yanlışlıkla başka bir şeyi tetiklememesi umuduyla olabilir. Kopyalamaya çalıştığınız şeyin içeriğini gerçekten tanıyarak yardımcı olan Akıllı Metin Seçimi’ne girin. Bir adresi, telefon numarasını, e-posta adresini veya adını vurguladığınızda, Android Oreo size çevirici, Google Haritalar vb. İle ilgili kısa yollar sunar.

oreosmartext

Akıllı Metin Seçimi’ni kullanmak için, kopyalayacağınız bir metin bloğunu basılı tutun. İlgili seçenekler daha sonra otomatik olarak açılmalıdır: örneğin, bir adres seçmek, adres önceden uygun alana yerleştirilmiş olarak Google Haritalar’a geçme seçeneğini ister.

Zil sesini kolayca nasıl değiştirebilirim?

Özel zil sesleri yıllardır popüler olmuştur, ancak Android bu konuda son derece sınırlıydı. Zil sesi olarak istediğiniz ses dosyasını sd kartınıza manuel olarak kopyalamak ya da potansiyel olarak tehlikeli bir üçüncü taraf zil sesi uygulamasına güvenmek zorunda kaldı.

ringtone

Neyse ki, Android Oreo zil sesini herhangi bir karışıklık yaşamadan inanılmaz basit hale getirir. Birkaç basit adım atıyor:

  Zil sesi eklemek için, Ayarlar> Ses Açık Gelişmiş’e gidin ve Telefon zil sesi’ni seçin Herhangi bir ses dosyası eklemek için alttaki Zil sesi ekle düğmesine dokunun.

Parola yöneticinizle otomatik doldurma

Android Oreo’lu yeni Otomatik Doldurma özelliği, bir sonraki seferde her şeyi daha az sıkıcı hale getirmek için genellikle formları doldurmak için kullandığınız kişisel ayrıntıları kaydetmenizi sağlar.

Google, bu verinin en belirgin kaynağıdır, izin verirseniz, oturum açma ayrıntılarınızın çoğunu depolamaya devam edeceği için saklar. Bir uygulamada oturum açtığınızda veya bir formu ilk kez doldurduğunuzda, Google bu bilgileri saklamasını isteyip istemediğinizi soracaktır. Ancak, Otomatik Doldurma özelliğini LastPass veya Dashlane gibi bir şifre yöneticisi uygulamasıyla da kullanabilirsiniz.

autofill

Ayarlar> Diller ve giriş> Otomatik doldurma servisi başlığına gidin. Google varsayılan olacaktır, ancak Google Play Store’daki bir şifre yöneticisi seçimini görmek için yenisini ekleyebilirsiniz. Kullanmak istediğiniz otomatik doldurma uygulamasını seçin ve verilen bilgileri görmek için bir uygulamaya, web sitesine veya hizmete giriş yapmayı deneyin. seçtiğiniz kaynak ile.

Resim içinde resim modunu nasıl kullanırım?

PIP (Resim İçinde Resim) modu temel olarak sistemin diğer kısımlarını kaplayan yüzer bir penceredir. Genellikle başka bir şeye göz atarken veya üzerinde çalışırken bir videonun arka planda çalışmasını en aza indirmek için kullanılır, ancak PIP haritalar ve video aramalarıyla çalışır.

pipmode

Bu seçeneği Android Oreo’da Ayarlar> Uygulamalar ve bildirimler> Özel uygulama erişimi menüsüne ve ardından Resim içinde resim bölümüne giderek bulabilirsiniz. Tıkladığınızda, tüm uyumlu uygulamaların bir listesini göreceksiniz. PIP’i etkinleştirmek istediğiniz uygulamalar için mavi düğmeyi değiştirin.

Tarafından görüşLuca ZaninelloHala akıllı telefonumun Android Android Oreo’yu almasını bekliyorum.What do you think?5050214 katılımcı

Android Oreo ile diğer püf noktaları biliyor musunuz? Yorumlarınızı önermek için çekinmeyin!