Bir Android Telefonundan Diğerine Her Şeyi Aktarmak

Yeni bir telefona geçmek eski telefondaki kişileri, fotoğrafları aktarmak çok zor olduğu için acı verebilir. Bulut hizmetleri ile sıkı entegrasyon söz konusu olduğunda Android, iOS üzerinden avantaja sahip olabilir, ancak Google, tüm verilerinizi eski telefonunuzdan ve yeni telefonunuzdan zahmetsizce aktarmaya dair pek bir seçenek bulunmuyor.

Ancak daha iyi duruma geldi. Tabii ki Google’ın hizmetlerine güvenebilirsiniz, ancak Android Nougat ile kişisel bilgilerinizi taşımak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Hâlâ biraz uyanık ve küçük bir uğraş gerekiyor, ancak verilerinizin bir dahaki sefere telefonunuza geçtiği anda hareket etmeye hazır olduğundan emin olmak için bir Android whiz olmanız gerekmez.

Yedekleme Seçeneklerinizi Öğrenin

Herhangi bir şey yapmadan önce eski telefonunuzun Google hesabınızda oturum açtığından emin olmanız gerekir. Emin olmak için Ayarlar’daki Google sekmesine gidin.

Ardından, telefonunuzun yedekleme ayarlarını bulmanız gerekir. Pixel ve Nexus cihazlarında, Ayarlar’daki Kişisel sekmesinin altında bir Yedekleme ve Sıfırlama seçeneği bulunur, ancak konum diğer telefonlarda değişiklik gösterir. Bunu bulmanın en kolay yolu, ayarlar arama çubuğuna “yedekleme” yazmanızdır.

android backup settings

Pixel ve Nexus telefonlarında, çoğunlukla her şeyi Google Drive’ınıza yedekleyebilirsiniz.

Pixel ve Nexus telefonlarında, yüklü uygulamalar ve ekli veriler, arama geçmişi, cihaz ayarları, takvim kayıtları, kişiler, fotoğraflar ve videolar gibi çeşitli içerik türlerinin yedeklenmesini sağlayacak bir Google Drive yedekleme anahtarı bulunur. Gece boyunca otomatik olarak yedekleneceğinden, açık konuma getirdiğinizde başka bir şeye gerek olmayacak.

Diğer telefonlarda, Verilerimi yedekle geçiş öğesi görürsünüz. Maviye döndürdüğünüzde, uygulama verileriniz, Kablosuz şifreleriniz ve çeşitli telefon ayarlarınızın Google sunucularına gönderilecek ve yeni bir telefonda oturum açtığınızda hazır durumda olmasını sağlayacaktır. Böylece, daha önce kaydettiğiniz ağlara şifreleri tekrar girmek zorunda kalmazsınız. Evet, Google’ın muhtemelen tüm dünyadaki Wi-Fi şifrelerine sahip olduğu anlamına geliyor. Ancak bu da başka bir günün hikayesi 🙂

google drive backups

Google Driveınız, tüm yedeklemeleriniz için ağ geçidi yöneticisidir.

Ayrıca Otomatik geri yükleme adlı ikinci bir geçiş görürsünüz. Daha önce silinen bir uygulamayı tekrar yüklemeye karar verirseniz, bu verileri açtığınızda verileri ve ayarları geri yükleyebilirsiniz.

Yedeklemeler Google Drive üzerinden işlendiklerinden, uygulamanın önüne geçerseniz, kenar çubuğunda Yedeklemeler seçeneğini görürsünüz. İçinde, yedeklenen herhangi bir cihazın bir listesini göreceksiniz; mevcut telefonunuz en üstteki yuvayı kaplıyor (muhtemelen SM-G955U veya 2PZC5 gibi funky bir adla). Simgesine dokunduğunuzda, son yedeklemenin ne zaman gerçekleştiğini ve hangi uygulamaların içerisine dahil edildiğini görebilirsiniz.

Mail, Takvim ve Rehber

Google Drive yedeklemelerini kullanmak istemiyorsanız, en yeni şeylerin yeni telefonunuzu açtığınızda tekrar etmesini sağlayabilirsiniz.

Elbette posta, en kolayı. Gmail kullanıyorsanız, tüm iletilerinizi tutmak için yalnızca Google hesabınızda oturum açmanız yeterlidir. Outlook, iCloud veya Hotmail gibi diğer hesaplarınız da bu kadar kolay olacaktır. Sık kullandığınız uygulamayı indirin, kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazdıktan sonra kolayca halledebileceksiniz. Ayrıca, birden fazla hesap tek bir girişle senkronize edecek Newton ve Blue Mail gibi çok sayıda uygulama bulunmaktadır.

İnsanlar ve randevular için Google da burada kapalı. Uygun bir Google Drive yedeklemesi olmasa bile, telefonunuzu Takvim’e girdiğiniz girdiler, uygulamayı açar açmaz otomatik olarak yeni telefonunuzda görünür. Aynı durum Kişiler için geçerlidir. İster uygulamayı kendiniz açmayı veya Telefon uygulamasını kullanın ister, geçiş yaptığınız veya gönderdiğiniz telefonun türüne bakmaksızın, kişi listenize yeni telefonunuzla tamamen senkronize edilirsiniz.

Fotoğraflar ve Müzikler

Fotoğraflar, bir telefondan diğerine kesinlikle aktarılması gereken tek şey haline geliyor ve Google, Fotoğraf uygulamasında bunu yapmak için harika bir yol geliştirdi.

Tüm telefonlar için kullanılabilir, en iyi fotoğraf yönetimi seçeneği, yedeklemeler bir yana, bu yüzden düzenli olarak kullanmıyorsanız bundan sonra mutlaka kullanmalısınız. Her şeyi yedeklediğinden emin olmak için yan çubuktaki Ayarlar’a gidin ve Yedekle ve Senkronize dokunun. Yedek hesabın her şey için kullandığınızınki ile aynı olduğundan emin olun.

google photos backup

Google Fotoğraflar, resimlerinizi yedeklemek için en iyi yoldur.

Google, istediğiniz sayıda yüksek kaliteli fotoğrafı yedeklemenizi sağlar ve Google Drive depolama alanınıza karşı saymaz. Bu sizin için yeterli bir çözüm değilse, tam boyutlu orijinal fotoğrafları Google Drive’ınıza yedeklemeyi seçebilirsiniz, ancak size maliyeti olacaktır. Google, Pixel kullanıcılarına orijinal fotoğraflarını sınırsız bir yedekleme imkanı verirken, başka birinin tahsis edilen Google Drive alanını kullanması gerekecek; bu nedenle, ekstra gigabaytları karşılamak için depolarınızı yumuşatmak zorunda kalabilirsiniz. Google Drive kullanıcıları yalnızca 15 GB’ı ücretsiz alırlar; bu nedenle, fotoğraf makinesi rulonuz bundan büyükse ayda 100 GB veya 1 TB depolama alanı için ayda 9,99 ABD doları ödeyebilirsiniz. Ancak hangisini seçerseniz seçin, yeni fotoğraf makinenizde Google Fotoğraflar uygulamasını açtığınızda fotoğraflarınızın tümü görünür.

Müzik söz konusu olduğunda, bunu yapmanın iki yolu vardır. Spotify, Google Play Müzik veya Apple Müzik gibi bir akış hizmetine zaten abone olduysanız, yeni telefonunuzdaki uygulamaya gidin ve tüm şarkılarınıza erişmek için oturum açın.

Ancak, bir flama değilseniz, Google Play Müzik, oynamaya başlamanıza yardım eder, böylece 100.000 parça ücretsiz olarak saklamanıza olanak tanır. İşe koyulması için Google Play Müzik sitesine gitmeniz, Google hesabınızla oturum açmanız ve Müzik Yöneticisi uygulamasını bilgisayarınıza yüklemeniz gerekir. Müziklerinizin kaynağını seçtikten sonra uygulama, bulabileceklerini yükleyerek ve buluttaki müzik kitaplığınıza ekleyerek işin çoğunu yapar. Büyük kütüphaneler biraz zaman alacaktır, ancak çoğunlukla süreç basit ve hızlıdır.

import music google play large

Google Play Müzik, bulutta en fazla 100.000 şarkı ücretsiz olarak saklamanıza izin verir. Yeni telefonunuzda Play Müzik’te oturum açtığınızda, tüm parçalar sihirli bir şekilde görünecektir.

Şifreler ve Yer İşaretleri

Telefonunuzda Chrome kullanıyorsanız tarayıcı geçmişinizi, şifrelerinizi ve yer işaretlerini de yeni telefonunuza götürebilirsiniz. Öncelikle, Ayarlar’daki Google sekmesine gidin (Marshmallow öncesi telefonlarda, Google Ayarları adı verilen ayrı bir uygulama olacak) ve Parola Akıllı Kilit seçeneğine ilerleyin.

google settings app large

Marshmallow öncesi telefonlarda Google Ayarları kendi uygulamasıdır, ancak sizi aynı yere götürecektir.

Bu ayar, destekleyen uygulamalara ve Chrome sitelerindeki şifreleri Google hesabınıza saklar. Açın ve bir dahaki sefer yeni telefonunuzdan Chrome’da oturum açtığınızda aynı şifreleri tekrar tekrar girmek zorunda kalmazsınız. Geliştiriciler destek sağladığı sürece üçüncü parti uygulamalar üzerinde de çalışır.

Google şifrenizin Google şifrenizde saklanması konusunda endişeleriniz varsa, herhangi bir uygulamayı Smart Lock kullanarak kara listeye ekleyebilirsiniz. Veya hep birlikte bırakıp bir şifre yöneticisi indirebilirsiniz. Dashlane, LastPass ve 1Password gibi harika içerikler var, hepsi şifrelerini şifreli bir dolaba saklıyorlar. Çoğu ücretlidir, ancak buna değmez.

Geri kalan web ihtiyaçlarınız için Chrome ayarlarına gidin. Hesap adınıza dokunun ve ardından yer işaretleri, geçmiş, açık sekmeler ve kayıtlı kredi kartları da dahil olmak üzere bulutta saklamak istediğiniz her şeyi görmek için senkronize olun. İstediğinizi seçtiğinizde, yeni cihazınızda Chrome’da oturum açtığınızda hepsi kullanılabilir olacaktır.

SMS’ler

Bu, diğerlerinden biraz daha hileli. Android 7.1 veya sonraki bir sürümü üzerinde bir Pixel telefonunuz varsa, SMS mesajlarınızı yedeklemek için bir seçenek var, ancak herhangi bir fotoğrafın veya videonun arkasında bırakılacak. Allo’yu kullanırsanız, uygulamanın en son sürümünde sohbet yedeklerini açabilirsiniz ve her şey yeni cihazınıza (medya dahil) senkronize edilir. Ve elbette WhatsApp, Telegram, Facebook Messenger veya başka bir üçüncü taraf hizmeti kullanırsanız, tam sohbet geçmişinize erişmek için yalnızca uygun uygulamada oturum açmanız yeterlidir.

sms backup restore android

SMS Backup Plus, tüm konuşmalarınızı eski telefonunuzdan yeni telefonunuza taşıyacaktır.

Ancak tüm iletilerinizi Android Mesajlar’dan veya seçtiğiniz kısa mesaj uygulamasından yeni bir telefona taşımanın en aptalca yolu, en üst düzeyde bir hizmettir. Play Store’da birkaçı var – SMS Yedekleme ve SMS Yedekleme ve Geri Yükleme, en popüler ve en yüksek puan alan iki tanesidir ve mesajlarını yeni bir uygulamaya aktarmaya hazır olana kadar toplayan bir aracı aracı olarak hareket eder.

En hızlı süreç değil, bu nedenle çok fazla mesajınız varsa çalışmasına izin vermek için biraz zaman ayırmanız gerekecek, ancak oldukça iyi işliyor. Yakın zamandaki bir testte, sorunsuz bir test cihazında 2000’den fazla mesaj grubunu yedeklemek ve geri yüklemek için SMS Backup + kullandık. Google’ın neden Android’de benzer bir sistem kullanmadığını şaşkına çeviriyor ancak şimdilik SMS Yedekleme + gibi uygulamalar bunu yapacak.

Bununla birlikte, bir uyarı: Eski telefonunuzun, yeni bir telefonunuzda mesajlarınız olduğundan emin oluncaya kadar silmeyin. Bu şekilde, aktarım sırasında bir şey ters gittiğinde yeniden başlayabileceksiniz.