Bir APK dosyası nedir ve bir APK dosyası nasıl yüklenir?

Bir Android cihazınız varsa, bir noktada bir APK dosyası duymuşsunuzdur ve muhtemelen bir APK'nın ne olduğunu merak etmiş olursunuz. Sızdırılmış uygulamaları indirmeye veya Android deneyiminizi yalnızca Play Store'ı kullanmaktan daha fazla özelleştirmeye başlamak istiyorsanız bunu anlamak önemlidir. Rehberimizde APK dosyalarının ne olduğunu, nasıl indirileceğini ve son olarak nasıl yükleneceğini öğreneceksiniz.

  • 2018'in en iyi Android uygulamaları
  • En iyi Android oyunları

Atlamak:

  • APK Dosyası nedir?
  • Neden bir APK Dosyası yüklemek istersiniz?
  • Bilgisayarınızdan APK Dosyaları nasıl kurulabilir?
  • Android cihazınızdan bir APK nasıl yüklenir?

APK Dosyası nedir?

Bir Android Paket Kiti (kısaca APK), Android işletim sistemi tarafından mobil uygulamaların dağıtımı ve yüklenmesi için kullanılan paket dosya biçimidir. Tıpkı Windows (PC) sistemleri, yazılımı yüklemek için bir .exe dosyası kullandıklarından Android de aynı şeyi yapar.

Neden bir APK Dosyası yüklemek istersiniz?

Yeni Android kurulumlarının APK dosyaları, vaktinden önce sızdırılır; aksi takdirde mevcut olmayabilecek tüm heyecan verici yeni özelliklere erken erişebilirsiniz. Ayrıca, bazı uygulamalar sizin dışınızdaki bölgelerle sınırlıdır.

  • Android'de uyumsuz uygulamalar veya bölgeye sınırlı uygulamalar nasıl yüklenir?

Uygulama güncellemeleri, havada otomatik olarak gelmesi için sinir bozucu bir süre alabilir. Favori uygulamalarınız için en yeni APK'yi edinmek, sırayı atmanıza izin verecektir. Veya bir güncellemeden sonra belirli bir uygulamadan hoşlanmayabilir ve bunun yerine daha eski bir sürüm yüklemek isteyebilirsiniz.

Ve Android cihazınız Google Play Store'a erişimi yoksa APK dosyaları, cihazınıza uygulamaları yüklemek için tek seçenek olabilir.

  • Google Play Store'u yanlışlıkla sildiyseniz APK'yı nasıl edinip geri yükleyebilirsiniz.

Ancak dikkatli olun, çalınan uygulamaları indirmek istemezsiniz. Bazı APK hizmetleri, korsan uygulamaların indirilmesine izin verir. Bu yasadışı ve kaçınılmalıdır. Yüklemeden önce biraz araştırma yapın, böylece yasalara aykırı bir şey yapmazsınız.

Bilgisayarınızdan APK Dosyaları nasıl kurulabilir?

Web'de birçok APK dosyası kaynağı vardır, ancak güvendiğiniz bir siteyi seçtiğinizden emin olun. Bazı APK dosyaları, telefonunuzun güvenliğini tehlikeye düşürebilecek kötü amaçlı yazılımlar (zararlı yazılımlar) içerebilir. Play Store dışından herhangi bir uygulamayı indirmeden veya kurmadan önce dikkatli olmak en iyisidir.

Genel olarak, APK Aynası'nda bulunan APK dosyalarının başka yerlerden daha indirilmesinin daha güvenli olması gerekir; ancak, bir APK indirmeden veya kurmadan önce bazı incelemeleri ve kullanıcı yorumlarını okuyun.

  • En iyi alternatif Android uygulama mağazaları

Öncelikle, istediğiniz bir APK dosyasını bulmanız gerekir. Çevrimiçi olarak bir APK dosyası arayın ve bilgisayarınızdaki kolay bulunabilir bir yere (masaüstünüz gibi) indirin.

Installing APK files gives you access to apps that aren’t available on the Google Play Store. / © AndroidPIT

Telefonunuza yüklemeden önce, cihazınızda üçüncü taraf uygulamalarına izin verildiğinden emin olmanız gerekir. Telefonunuzun Google Play Store dışındaki kaynaklardan uygulamaları yüklemesine izin vermek için Menü> Ayarlar> Güvenlik> 'e gidin ve Bilinmeyen Kaynaklar'ı işaretleyin. Android 8.0 Oreo işler biraz farklı. Bilinmeyen kaynaklardan yüklemeye izin vermek için genel bir ayarı kontrol etmek yerine, tarayıcınız veya dosya yöneticinizde bunu ilk kez denediğinizde APK'ları yüklemesine izin vermeniz istenir.

İsterseniz, Android cihazınızda kolayca dosya bulabilmeniz için bir dosya yöneticisi uygulaması indirebilirsiniz. Aşağıdaki Solid Explorer bağlantısını kullanın veya Android için en iyi dosya araştırıcılar listemizdeki favori alternatiflerimizi keşfedin.

Solid Explorer File Manager

APK dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra, cihazınızı ona bağlayın.

Bu noktada, telefonunuzu şarj etmek veya bir 'medya cihazı' olarak bağlamak isteyip istemediğiniz sorulabilir. Medya aygıtı'nı seçin. Ardından, telefonunuzun klasörünü bilgisayarınızda bulun. Windows'daki (PC) 'Bilgisayarım' veya 'Bilgisayar' bölümünde olacaktır. Ardından APK dosyasını Android akıllı telefonunuzda istediğiniz klasöre kopyalayın.

Artık dosyanızın konumunu cihazınızın Dosyalarım klasöründe arayabilirsiniz. APK dosyasını bulun, ona dokunun, ardından Yükle'ye tıklayın. Ve işiniz bitti, tebrikler, uygulamanız var. Akıllı telefonunuzdan açın ve düzgün çalıştığından emin olun. Değilse işlemi farklı bir APK dosyasıyla tekrarlayın. Farklı bir APK sitesi denemek zorunda kalabilirsiniz.

Android cihazınızdan bir APK nasıl yüklenir?

APK dosyalarını tarayıcınızdan Android akıllı telefonunuzda veya tabletinizde de yükleyebilirsiniz. Tarayıcınızı açmanız, indirmek istediğiniz APK dosyasını bulmanız ve dokunduğunuzda cihazınızın üst çubuğunda indirildiğini görebilirsiniz. İndirildiğinde İndirilenler'i açın, APK dosyasına dokunun ve istendiğinde Evet'e dokunun. Uygulama, cihazınıza yüklenmeye başlayacaktır. Basit.

APK dosyalarını indiriyor musun? Hangisini önerirsiniz? Yorumları bize bildirin!

Google Pixel 2'yi nereden satın alabilirim?

Best price

Google Pixel 2

£480.00

Shipping from £7.50
£487.50 total

Check Offer

Boxed Google Pixel 2 64GB Unlocked Smartphone – White / UK STOCK / Brand New

£499.99

£499.99 total

Check Offer

BRAND NEW BOXED GOOGLE PIXEL 2 – UNLOCKED ALL NETWORKS – JUST BLACK – 64GB

£520.00

£520.00 total

Check Offer

BRAND NEW BOXED GOOGLE PIXEL 2 – UNLOCKED ALL NETWORKS – JUST BLACK – 64GB

£520.00

Shipping from £4.95
£524.95 total

Check Offer

Google Pixel 2 64gb SIM FREE/UNLOCKED – Black

£539.99

£539.99 total

Check Offer

Compare prices