Bir Arayüzün Efendisi: bu Samsung özelliklerini bugün etkinleştirin

Samsung’un yeni kullanıcı arayüzü One UI, Güney Koreli üreticinin son yıllarda yazılımında uyguladığı en önemli değişikliklerden birini temsil ediyor. Samsung Experience’daki bu değişiklik bizi özellikle heyecanlandırdı ve bundan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak en iyi özellikleri size göstermeye karar verdik.

Daha minimalist ve temiz bir tasarıma sahip olan One UI, akıllı telefonunuzu bir elinizle kullanmanıza yardımcı olacak şekilde tasarlandı; Bununla birlikte, keşfedilecek daha birçok özellik var ve bazıları alt menülerin arkasına saklanıyor. Birlikte en ilginç olanlara bir göz atalım.

  Samsung’un One UI daha iyi bir Deneyim

samsung one ui

Tam ekran gezinme için hareketleri etkinleştir

Kullanıcı arayüzündeki gezinme hareketleri Android Pastacının ana özelliklerinden biridir. Birçok üretici Google örneğini izleyerek bu tür navigasyonları benimsemiş, bazıları ise (aslında Samsung gibi) kendi versiyonlarını geliştirmeye karar vermiştir.

Hareketlerin temel özelliği, akıllı telefonun ekranında kullanılmak üzere daha fazla alan yaratarak gezinti çubuğunun tamamen kaldırılmasıdır. Galaxy telefonunuzdaki hareketleri etkinleştirmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

  Ayarlar> Ekran> Gezinme çubuğu öğesine gidin Tam ekran hareketi öğesini seçin.

one ui gesture

Bu ayar açıkken, gezinti çubuğu tamamen kaybolacaktır ve sadece arayüz etrafında hareket etmek için hareketlere güvenebilirsiniz. Nereye tokatlayacağınızı söyleyen bir “kılavuza” ihtiyacınız varsa, Gesture tips işlevini etkinleştirebilirsiniz. Bu şekilde, Geri, Giriş gibi çeşitli eylemler için parmağınızı aşağıdan yukarıya nasıl sürükleyeceğiniz ve Son Kullanılan Uygulamalar listesini açacağınız gösterilecektir.

Sistem Seviyesi Koyu Modunu Etkinleştir

Samsung genelinde ulaşan sistem genelinde Dark Mode’u bekliyorduk ve yaptıklarında memnun kaldık. Şimdiye kadar Güney Koreli üreticinin akıllı telefonlarının büyük AMOLED ekranları ile pil gücünden tasarruf etmenin tek yolu, Temalar bölümünden karanlık bir tema kurmaktı. Ancak, sorun nihayet bir kez çözüldü ve herkes için …

  Şimdi karanlık bir mod alma sırası Google Asistanı

one ui dark mode

Gece Modunu etkinleştirmenin iki yolu vardır. En kolay seçenek, tüm hızlı geçişleri göstererek bildirim açılır menüsünü azaltmak, ikinci sayfaya gidip Gece Modu simgesine dokunun. Alternatif olarak, sadece Ayarlar> Ekran’a gidin ve bu öğedeki işlevi bir alt menü olarak etkinleştirin.

Samsung cihazlarının Super AMOLED ekranı sayesinde, Dark Mode, değerli bir enerji tasarrufu yapmanın yanı sıra, kullanıcı arayüzüne çok daha özel bir görünüm ve her şeyden önce gözünüze daha düşünceli davranmanıza yardımcı olacaktır.

Az kullandığınız uygulamalar için daha fazla bildirim yok

Bazen yalnızca zaman zaman kullandığımız uygulamaları yükleriz, ancak buna rağmen, her zaman bildirim çubuğunda gösterilen bazı arka plan çalışmalarını yaparlar. Bu hayal kırıklığını da yaşarsanız, şansınız yaver!

Uyuyan Uygulamalar özelliği, kaldırmak istemediğiniz ancak kalıcı bildirimler yapmak istemeyen bir grup uygulama seçmenize olanak tanır. Ek olarak, onları bu listeye eklemek, arka planda gereksiz yere çalışmaya devam etmelerini önler ve pil gücünden tasarruf sağlar. Bu basit adımları izleyin:

  Ayarlar> Cihaz Desteği bölümüne gidin Pil Seçin Pil Sağ üstte Seçenekler düğmesine dokunun (üç dikey nokta) ve Ayarlar’ı seçin.

one ui sleeping apps

Kilit ekranındaki bildirimlerin stilini değiştirme

Önceden sadece kilit ekranında bildirimlerin içeriğinin gösterilip gösterilmeyeceğini seçmek mümkün olsa da, yeni Bir Kullanıcı Arayüzü sayesinde, onları hangi stilde göstereceğinizi de seçebileceksiniz. Bu ayarı Ayarlar> Ekranı kilitle> Bildirimler altında bulabilirsiniz. Bu alt menüde, bildirimlerin gösterilip gösterilmeyeceğini, hangi tarzda (ayrıntılı, yalnızca simge veya kısa), içeriğin gizlenip gizlenmeyeceğini, saydamlık düzeyini seçip bildirim simgelerinin Daima Açık Ekranda görüntülenip görüntülenmeyeceğini seçebilirsiniz.

  Android’deki durum ve bildirim simgeleri aslında ne anlama geliyor?

one ui notifications on lock screen

Durum çubuğunu mümkün olan en iyi şekilde yönet

Galaxy S10e, Galaxy S10 ve Galaxy S10 + ‘ın gelmesinden bu yana Samsung, ekrandaki delikleri / kolları benimsemiştir. Durum çubuğunu yönetebileceğiniz yeni seçenekleri fark edeceksiniz, çentikli çeşitli Android cihazlarda bulabileceğinizle hemen hemen aynı.

one ui status bar

Bildirim çubuğunu tamamen indirerek (iki kaydırma) Seçenekler düğmesine (üç dikey nokta) dokunarak ve Durum Çubuğu öğesini seçerek bildirim menüsüne hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. Bir Kullanıcı Arayüzünün bu yeni bölümünde, durum çubuğunda görüntülenecek simge sayısını (3 simge veya tüm bildirimler) veya pil yüzdesinin gösterilip gösterilmeyeceğini sınırlayabilirsiniz.

Deliği gizle

Bu özelleştirme şu anda yalnızca yeni Galaxy S10 hattında ve dewdrop çentikli Infinity-U Ekran ile donatılmış Samsung cihazlarında mevcuttur. Diğer cihazlarda olduğu gibi, bu ayar durum çubuğunda siyah bir arka plan ayarlayarak deliği veya çentiği gizlemenizi sağlar.

  Samsung Galaxy M10 ve M20: tüm teknik özellikleri açıkladı

galaxy s10 punch hole 01

Seçeneği aktif hale getirmek için rehberimizde bu linke adanmış olduğunuz basit adımları izleyin.

Sistem hızını arttır

Muhtemelen zaten bildiğiniz gibi, Android işletim sisteminin Geliştirici Seçeneklerinde animasyonların hızını azaltabilirsiniz. Bu değişiklik akıllı telefonları daha hızlı yapar, çünkü kapanma, açma ve uygulamalar arasında geçiş yapma arasındaki animasyonlar daha hızlıdır.

one ui reduce animations

Ancak birçok kişi, Yeni Bir Kullanıcı Arayüzünde, Samsung’un sistem performansını basit bir hareketle daha da hızlandırmanıza izin verdiğini bilmiyor. Basitçe Ayarlar> Gelişmiş işlevler menüsünden Animasyonları azalt öğesini etkinleştirin.

Bu listeye eklemek için başka ilginç bir UI özelliği biliyor musunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.