Bir güncelleme sonrasında Galaxy S8 hızlı kablosuz şarj artık çalışmıyorsa ne yapmalı

Bugün için sorun giderme makalemiz, hızlı şarjla ilgili sorun yaşayan bazı # GalaxyS8 cihazlarıyla ilgili ortaya çıkan bir sorunu kapsamaktadır. Güç veya önyükleme ile ilgili diğer sorunlar gibi, bu yayındaki çözümler de her zaman önerdiğimiz çözümlerle aynıdır. Yazılım sorunlarını gidermeye gelince, Android kullanıcıları aşağıda sunduklarımızla sınırlıdır.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, bize nereden başlayacağınıza dair bir fikir verdiğiniz hata mesajlarını da ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Sorun # 1: Bir güncelleme sonrasında Galaxy S8 hızlı kablosuz şarj artık çalışmıyorsa ne yapmalı

Merhaba. Samsung “Hızlı Şarj” kablosuz şarj cihazımı taktığımda, önce mavi, sonra yeşil, sonra göstergede mavi yanıp sönüyor, sonra hiçbir şey almıyorum. Şarj cihazında TELEFON YOK. Şarj cihazı eskiden çalışıyor, şimdi çalışmıyor. Telefonumla ilgili hiçbir şey değişmedi (vaka vb.), Ancak en son sistem güncellememden sonra bunu fark ettim. Ben çok bilgisayar meraklı değilim, bu yüzden bir takip sorarsanız, yardımcı olmak için elimden geleni yapacağım. btw, telefon yaklaşık 6 aylık ve Verizon’dan yeni satın alındı. Zaman ayırdığınız ve bana verebileceğiniz her yardım için teşekkür ederiz. – Laurence. Laurence D Mason

Çözüm: Merhaba Laurence. Samsung hızlı şarj pedinin ilk başlattığınızda mavi, yeşil ve başka bir mavi ışık göstermesi normaldir. Bu LED ışık geçişi her zaman gerçekleşirse ve şarj edilen telefon olmadığında bile, bu yanlış bir şeyin işareti olabilir. Bahsetmediğiniz için, doğrudan sizden soracağız: hızlı kablosuz şarj cihazı hala telefonunuzu normal şekilde şarj ediyor mu? Varsa, LED davranışını dikkate almayın. Bu noktada, kablosuz şarj cihazlarının düzensiz davranmasına veya davranmamasına neden olan S8 cihazlarında devam eden bir sorun olup olmadığından emin değiliz. En az 2 S8 kablosuz şarj cihazını kontrol ettik ve her ikisi de gayet iyi çalışıyor. Olanlar muhtemelen cihazınıza yalıtılmıştır.

Kablosuz şarj cihazınız şu anda çalışmıyorsa (S8’inizi şarj etmeyecektir), sorunun nerede olduğunu görmek için bazı sorun giderme adımları yapmanız gerekir. Telefonunuza bir güncelleme yüklemeden önce şarj cihazının iyi olduğundan eminseniz, şarj cihazının kendisi değil, S8’inizle ilgili bir yazılım sorunu olabilir. Açıkçası, kablosuz şarj cihazınız güncellenemez, bu yüzden onu etkileyen herhangi bir aksaklık harici olarak, bu durumda S8’iniz olmalıdır. Kablosuz şarj cihazınızın bir donanım sorunu yoksa, tüm sorun giderme işlemleri telefonunuza odaklanmalıdır. Sorunu çözmek için yapmanız gerekenler aşağıdadır.

Başka bir resmi Galaxy S8 kablosuz şarj cihazı kullanın

Sorunun kablosuz şarj cihazının dışında olması gerektiğini düşünmemize rağmen, yine de kendiniz onaylamanız gerekiyor. Bunu yapmanın bilinen başka bir kablosuz şarj cihazını kullanmaktan daha iyi bir yolu yoktur. Piyasa şarj cihazlarından sonra çok iyi olduğunu biliyoruz, ancak kendinizi resmi Samsung kablosuz şarj cihazlarıyla sınırlandırmanızı öneririz. Kablosuz şarj cihazı dediğimizde, yalnızca kablosuz pedden değil, aynı zamanda USB kablosu ve adaptörden de bahsettiğimizi unutmayın. Başka bir kablosuz şarj cihazını güvence altına alamıyorsanız, bir Samsung mağazasını ziyaret etmeye çalışın ve bir S8 için resmi bir şarj cihazı ödünç alıp alamayacaklarınıza bakın. Samsung kablosuz şarj cihazıyla ilgili bir sorun yaşadığınız için sorun giderme amacıyla yalnızca başka bir resmi kablosuz şarjı test ettiğinizden emin olun.

S8’iniz ikinci bir kablosuz şarj cihazıyla şarj oluyorsa, kötü bir kablosuz şarj cihazınız olduğu anlamına gelir. Sorunu çözmek istiyorsanız değiştirmeniz gerekir.

Öte yandan, ikinci şarj cihazını kullanarak şarj ederken S8’iniz sorunlu kalırsa, telefonun kendisinde bir sorun olmalıdır. Aşağıdaki önerilerimize uyduğunuzdan emin olun.

Önbellek bölümünü temizleme

Bir güncelleştirme yükledikten sonra hataların gelişmesinin yaygın nedenlerinden biri, bozuk bir sistem önbelleğidir. Bu, önbellek bir güncellemeden sonra bozulursa genellikle doğrudur. S8’inizde sistem önbelleğinin bozuk olup olmadığını kontrol etmek için, sistem önbelleğinin depolandığı önbellek bölümünü temizlemeniz gerekir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ gösterilmeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir Android önyükleme menüsü seçenekleri). “Önbellek bölümünü sil” seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. “Evet” seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. bölümü tamamlandı, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın. S8’inizi kablosuz olarak şarj edin ve sorunu kontrol edin.

Güvenli Modda Şarj Etme

S8’inizin önbellek bölümünü sildikten sonra hiçbir şey değişmezse, yapabileceğiniz bir sonraki iyi şey, güvenli moddayken telefonunuzu şarj etmektir. Bu sorun giderme adımının amacı, Android işletim sistemine müdahale edebilecek olası üçüncü taraf uygulamalarını kontrol etmektir. Tanılama modu olarak da bilinir, güvenli mod, tüm üçüncü taraf uygulamalarının S8’inizde çalışmasını engeller, bu nedenle cihazınız kablosuz olarak iyi şarj ederse, uygulamalarınızdan birinin suçlamak için açık bir işarettir.

S8’inizi güvenli moda çalıştırmak için:

    Cihazı kapatın. Ekranda görünen model adı ekranını geçecek şekilde Güç tuşunu basılı tutun. SAMSUNG ekranda göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Ekranın sol alt köşesinde Güvenli mod görüntülendiğinde, Sesi kısma tuşunu serbest bırakın. Telefonunuzun birkaç dakika çalışmasına izin verin ve sorunu kontrol edin.

Bir uygulama sorunu olduğunu düşünüyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek sorunu tanımlamayı deneyebilirsiniz:

    Güvenli moda önyükleme yapın Sorunu kontrol edin.Bir üçüncü taraf uygulamasının suçlanacağını onayladıktan sonra, uygulamaları tek tek kaldırmaya başlayabilirsiniz. En son eklediğiniz uygulamalarla başlamanızı öneririz. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra, telefonu normal moda yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin. J3’ünüz hala sorunluysa, 1-4. Adımları tekrarlayın.

Fabrika ayarları

Sonuçta, hiçbir şey işe yaramazsa fabrika ayarlarına sıfırlama yaparak telefonunuzu silmeniz gerekir. Bu şarj sorununa neden olan herhangi bir yazılım hatasını düzeltmenin tek yolu budur. Kablosuz şarj cihazınızın bu noktada çalıştığını zaten belirlediğinizden, telefonunuzda kablosuz olarak şarj edilmesini engelleyen bir şey olmalı. Yeni fabrika ayarlarına sıfırlama cihazı ile tüm yazılım ayarlarının yenilendiğinden emin olabilirsiniz. Tüm yazılım ayarları fabrika varsayılanlarındayken bu sorunun orada olmadığını biliyoruz, bu nedenle S8’inizde bir yazılım sorunu olup olmadığını bilmenin en iyi yolu budur.

S8’inizi fabrika ayarlarına sıfırlamak için:

    Kişisel verilerinizi yedekleyin. Android sistem kurtarma menüsü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca göster). ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Samsung desteği alın

S8’inizi fabrika ayarlarına sıfırladıktan sonra bile sorun devam ederse, donanım arızasının büyük olasılıkla sorunun arkasında olduğu anlamına gelir. Kablosuz şarj işlevi sizin için önemliyse, bir çözüm için Samsung’a danışmalısınız. Muhtemelen cihazınızı inceleme ve onarım için göndermenizi isteyeceklerdir.

Sorun # 2: Galaxy S8 şarj olurken bile pili hızlı tüketiyor, hızlı şarj artık çalışmıyor

Samsung S8 cihazımın pili azalmaya başladı. % 30’dan şarj oluyorsa ve bir uygulama açıksa, şarj sırasında% 0’a kadar boşalır.

Ayrıca kapalı olsa bile artık hızlı şarj olmuyor. Birkaç dakika içinde bataryam sadece krom kullanıyordu ve 10 dakikadan daha az bir sürede 16’ya düştü. Daha önce hiç böyle olmamıştı Birçok uygulama bile whatsapp arka planda çalışmıyor. Gerekirse bir pil değiştirilebilir mi? Ya da bu sorunu nasıl çözebilirim lütfen. Teşekkür ederim. – Mrsmmari

Çözüm: Merhaba Mrsmmari. Şu anda S8’inizde en az iki belirti olduğu göz önüne alındığında (hızlı pil boşalması ve hızlı şarj çalışmıyor), sorunun büyük olasılıkla bozuk bir pilden daha fazla hasarlı bir şarj portundan kaynaklandığını söylüyoruz. Bahsettiğiniz iki sorun genellikle bir şarj portu arızasının yaygın belirtileridir. Maalesef, kırık bir şarj portunuz veya kötü bir piliniz olsun, yine de profesyonel yardıma ihtiyacınız olacak, bu nedenle büyük olasılıkla bu durumlardan herhangi birinde onarımla sonuçlanacaksınız.

Bunun bir yazılım sorunu olmadığını doğrulamak için, önce Android’i ve pili yeniden kalibre ettiğinizden emin olun. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Pili tamamen boşaltın. Bu, cihazınızı kendi kendine kapanana ve pil seviyesi% 0 okuyana kadar kullanmak anlamına gelir.% 100’e ulaşıncaya kadar telefonu şarj edin. Cihazınız için orijinal şarj cihazı kullandığınızdan ve tamamen şarj olmasına izin verin. Cihazınızı en az iki saat daha fişten çekmeyin ve şarj ederken de kullanmayın. Tamamen bitene kadar tekrar açın. 1-5. adımları tekrarlayın.

Pil kalibrasyonu, cihazınız artık doğru pil düzeylerini göstermiyorsa veya pil şarj edildikten sonra durumunuzdaki gibi düzensiz hale gelirse kullanılır. Bu sorunu çözmede yardımcı olmazsa, fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini yapmanız gerekir.

Her iki yazılım çözümü de sorununuzu çözmezse ve sorun için kalıcı bir düzeltme istiyorsanız, Samsung’un cihaza bakmasına izin vermelisiniz, böylece onarım veya değiştirme önerebilirler.

Alternatif olarak, Samsung’un onarım işleminden geçmek istemiyorsanız, telefonunuzun kablosuz hızlı şarj özelliğini kullanabilirsiniz. Kablosuz hızlı şarj, hızlı kablo şarjından daha yavaştır, ancak telefonu göndermek istemiyorsanız sizin için tek iyi seçimdir.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu yayını faydalı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.