Bir güncellemeden sonra artık şarj edilmeyen Samsung Galaxy J3 (2017) nasıl düzeltilir [Sorun Giderme Kılavuzu]

Bellenim güncellemelerinin kullanıcılar tarafından bildirilen sorunu çözmesi beklenirken, yüklendikten kısa bir süre sonra haber sorunları ortaya çıkar. Samsung Galaxy J3’e sahip bazı okuyucularımızda durum böyle. Bazıları, şarj cihazına bağlandığında telefonları artık yanıt vermediğinden şarj etme konusunda sorun yaşadıklarını bildirdi.

Şarj sorunları söz konusu olduğunda, ona her zaman iki farklı açıdan bakabiliriz; ürün yazılımı veya donanım ile ilgili bir sorun olabilir. Ancak sorunun güncellemeden sonra başladığı düşünüldüğünde, bunun ürün yazılımı ile ilgili küçük bir sorun olma olasılığı daha yüksektir ve nasıl düzeltileceğini biliyoruz. Ancak, bu olasılığı göz ardı ettikten ve sorun devam ettikten sonra, bunun donanımla ilgili bir sorun olduğunu varsaymak güvenlidir ve bunun için, sorunu belirlemek için donanım üzerinde daha fazla test yapabilen bir teknisyene ihtiyacınız vardır.

Bu telefonun sahiplerinden biriyseniz ve şu anda benzer bir sorunla karşılaşıyorsanız, bu yazı düzeltmenize yardımcı olabileceğinden aşağıdaki okumaya devam edin.

Sorun gidermemize geçmeden önce, başka sorunlarınız varsa, desteklemeye başladığımızdan beri bu telefonla ilgili birçok sorunu ele aldığımız için Galaxy J3 sorun giderme sayfamıza uğrayın. Sizinkine benzer sorunları bulmaya çalışın ve önerdiğimiz sorun giderme prosedürlerini veya çözümlerini kullanın. Bizden daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa, Android sorunları anketimizi doldurun ve gönder’i tıklayın. Endişelenme, ücretsiz.

Bir güncellemeden sonra şarj edilmeyen Galaxy J3 ile ilgili sorun giderme

İlk Galaxy J3’ün 3 yıl önce piyasaya sürülmesinden bu yana, zaten böyle vakaları gördük ve şimdi yıl neredeyse bitti ve önümüzdeki yıl Ocak ayında başka bir J3 görüyor olabiliriz, şarj sorunları hala var. Neyse ki, hasar görmüş pillere işaret ettiğini bildiğimiz sadece birkaç durum vardı ve sorunun bir güncellemeden sonra başladığı düşünüldüğünde, olası bir ürün yazılımı sorununa bakıyorduk.

Aşağıdaki adımları uygulayarak telefonunuzu tekrar şarj edip edemeyeceğimizi görmeye çalışalım:

1. Adım: Telefonunuzun şarj bağlantı noktasında nemli olup olmadığını kontrol edin

Sıvı hasarı genellikle şarj sorunlarına neden olur ve telefonunuzun USB bağlantı noktasında su varsa, özellikle “nem algılandı” hatası veya uyarısı alıyorsanız şarj olmamanın nedeni bu olabilir.

Bu nedenle, şarj cihazı bağlantı noktasında bir miktar su veya herhangi bir sıvı izi olup olmadığını fiziksel olarak kontrol edin. Sadece nemli bile bu soruna neden olabilir ve diğer Galaxy cihazlarının aksine, J3 IP68 derecesine sahip değildir, bu yüzden su geçirmezlik yerine suya dayanıklı bile değildir. Su ile sıçradıysa, şimdi sıvı hasarı olabilir.

Şarj cihazı bağlantı noktasında nemli olduğunu varsayarak, bunları yapmaya çalışın…

    Hala açıksa telefonunuzu kapatın.Küçük bir kağıt mendil parçası alın ve nemi emmek için bağlantı noktasına yerleştirin.Olası kir veya kalıntılardan kurtulmak veya basınçlı hava püskürtmek için bağlantı noktasına birkaç kez üfleyin. Eğer mümkünse.

Yukarıdaki adımlar, telefonunuzun şarj cihazı bağlantı noktasının temiz ve nemli veya sıvı ve diğer korozyon izlerinden arınmış olmasını sağlayacaktır, ancak sorunu tek başına çözmez. Aşağıdaki diğer adımları uygulamaya çalışın.

Adım 2: Sıvı Hasar Göstergesini Kontrol Edin

Telefonunuzun ciddi bir sıvı hasarından muzdarip olmadığından emin olmak için, içindeki bazı bileşenlere suyun ulaştığına dair bir işaret olup olmadığını görmek için Sıvı Hasar Göstergesini (LDI) kontrol etmeliyiz.

J3’ün önceki modellerinde çıkarılabilir piller var, ancak 2017 sürümünde yok. Bu nedenle, LDI SIM yuvasında bulunmalıdır. SIM tepsisini çıkarın ve küçük beyaz etiketin kırmızı, pembe veya mor olup olmadığını görmek için yuvaya bakın, eğer yaparsa, daha fazla sorun giderme yapmayın, çünkü telefonunuzun içindeki sıvı hakkında fazla bir şey yapmazsanız, aç onu. Bunun yerine, telefonunuzu mağazaya getirin ve teknolojinin sizin için sorunu çözmesine izin verin. Bununla birlikte, LDI hala beyazsa, sorunun karmaşık su hasarından kaynaklanmadığından emin olabilirsiniz.

3. Adım: Şarj cihazını ve kabloyu kontrol edin

Şarj cihazı ve USB kablosu, telefonunuzu şarj etmede çok önemli bir rol oynar. Cihazınızdaki şarj portunu kontrol ettikten ve LDI’nın beyaz kaldığından emin olduktan sonra, aksesuarları kontrol etmenin zamanı geldi.

Şarj cihazınızdaki bağlantı noktasında kalıntı, tüy, korozyon veya nemli olmamalıdır. Şarj cihazı bir noktada suyla temas ederse, hasar görmesi çok olasıdır. Isınıp ısınmayacağını öğrenmek için takmayı (kuru olduğundan emin olun) deneyebilirsiniz, çünkü eğer varsa, artık kullanmaya devam etmeyin. Telefonunuzu şarj etmek için orijinaline uygun özelliklere sahip diğer güç adaptörlerini kullanabilirsiniz.

Şarj cihazının iyi olduğunu varsayarsak, şarj etmeyi engelleyen bir şey olup olmadığını görmek için kablonun her iki ucunu da kontrol edin. Ait olmayan herhangi bir şey konektörler arasındaki uygun temasları engelleyebilir ve çıkarılmalıdır.

4. Adım: Telefonunuzu kapalıyken şarj etmeyi deneyin

Her şeyi kontrol ettikten sonra, telefonunuzu şarj etmeyi denemenin zamanı geldi, ancak diğer komplikasyonları önlemek için önce kapalı olduğundan emin olun. Telefon zaten kapalıysa, pil tamamen boşalmış olabilir ve telefonun ekranın üst kısmındaki LED veya ekranın cıvatası olan pil simgesi gibi şarj işaretleri göstermesi birkaç dakika sürebilir.

Ayrıca, şarj cihazına dikkat edin çünkü çok hızlı ısınırsa, alevlere çarpmasını veya telefonunuzun daha fazla hasar görmesini önlemek için derhal fişini çekin.

Telefonun bu noktada şarj olmadığını varsayarsak, bir sonraki adımı gerçekleştirmeyi deneyin.

Adım 5: Takılıyken Zorunlu Yeniden Başlatma işlemini gerçekleştirin

Telefonun veya sistemin kendisinin çökmesi mümkündür ve çoğu zaman bu çökmeler yanıt vermeyen telefonlara neden olabilir. Bu nedenle, cihaz şarj cihazına bağlıyken Sesi Kısma ve Güç tuşlarını birlikte 10 saniye basılı tutun. Sorun bir kilitlenme kadar küçükse, telefonunuz normal şekilde başlamalı ve şarj olmaya devam edebilir. Gerçekten yanıt vermediğinden emin oluncaya kadar ilk kez başarısız olduysa işlemi tekrarlayın.

6. Adım: Telefonunuzu bir bilgisayara bağlayın

Cihazınızın şarj etme durumunu göstermediğini ve zorunlu yeniden başlatma prosedürünü gerçekleştirdiğinizde önyükleme yapmadığını varsayarsak, bir bilgisayara bağladığınızda yanıt verip vermediğini görmenin zamanı geldi. Genellikle, bir telefon bir bilgisayara veya dizüstü bilgisayara bağlandığında, hemen şarj olduğunu gösterir ve açıksa, bilgisayar onu tanıyabilir ve okuyabilir.

Bu adım ayrıca, özellikle telefon bir bilgisayara bağlandığı anda şarj olursa, sorunun hasarlı bir şarj cihazından kaynaklanması olasılığını da ortadan kaldıracaktır. Hala yanıt vermezse, farklı bir kablo kullanın, bu da kabloda kırık bir sorun olması olasılığını ortadan kaldırır.

Ancak, tüm bunları yaptıktan sonra telefon hala şarj olmazsa, başka bir adıma geçme zamanı.

7. Adım: Farklı veya yeni bir şarj cihazı kullanın

Mümkünse, Samsung akıllı telefon sahibi olan bir arkadaşınızdan şarj cihazı ödünç alabilirsiniz, çünkü bu cihazlar genellikle aynı şarj cihazını kullanır. Telefonunuz şarj olursa, yeni bir şarj cihazı satın almanın zamanı geldi, aksi takdirde bir sonraki adıma geçin ve özellikle açılmazsa telefonla ilgili sorunu giderin.

8. Adım: Telefonu Güvenli modda başlatın

Bu, yalnızca telefonunuz kapalıysa ve açılmıyorsa geçerlidir, çünkü sorunun aksesuarlarla değil telefonun kendisiyle ilgili olması mümkündür. Tüm üçüncü taraf öğelerini devre dışı bırakacak olan Güvenli modda başlatmaya çalışmak için şu anda yapılacak en güvenli şey. Uygulamalarınızın bazılarının bu sorunla ilgisi varsa, cihazınızın herhangi bir sorun olmadan önyükleme yapması gerekir.

    Cihazı kapatın. Güç tuşunu cihaz adıyla ekranın ötesine basılı tutun. Ekranda ‘SAMSUNG’ görüntülendiğinde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Ekranın sol alt köşesinde güvenli mod görüntülenecektir. ‘Güvenli Mod’ seçeneğini gördüğünüzde Sesi azaltma tuşunu serbest bırakın.

Telefonunuzu bu modda başarıyla başlattıysanız, normal modda başlatmak için yeniden başlatmayı deneyin ve başarısız olursa, en azından donanımın iyi olduğunu ve tümünün ürün yazılımında olduğunu bilirsiniz. Daha sonra bu modda yeniden önyükleme yapabilir, dosyalarınızı ve verilerinizi yedekleyebilir ve ardından sıfırlayabilirsiniz.

    Herhangi bir Ana ekrandan Uygulamalar simgesine dokunun. Ayarlar seçeneğine dokunun. Bulut ve hesaplar öğesine dokunun. Yedekle ve geri yükle öğesine dokunun. İsterseniz, kaydırıcıyı AÇIK veya KAPALI konumuna getirmek için Verilerimi yedekle öğesine dokunun. Ayarlar menüsüne geri dönmek için geri tuşuna iki kez dokunun, ardından Genel Yönetim’e dokunun. Sıfırla’ya dokunun. Fabrika verilerine sıfırla’ya dokunun. Cihazı sıfırla’ya dokunun. Ekran kilidiniz açıksa, PIN’inizi veya şifrenizi girin. Devam’a dokunun. Tümünü sil’e dokunun.

Ancak, telefon yine de güvenli modda önyükleme yapmayı reddediyorsa, bir sonraki adımı uygulayın.

9. Adım: Telefonunuzu Kurtarma Modunda başlatmayı deneyin

Android Sistem Kurtarma aslında neredeyse tüm Android cihazların arıza güvenliği. Telefonunuzda çok karmaşık bir ürün yazılımı sorunu varsa, yine de bu modda başlatılabilir. Telefonunuzun bu modda başarıyla açıldığını varsayarsak, önbellek bölümünü silmeyi deneyebilirsiniz ve bu başarısız olursa Ana Sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

Galaxy J3’ü Kurtarma modunda önyükleme ve önbellek bölümünü silme

    Sesi Açma tuşunu ve Ana Ekran tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Cihaz logosu ekranı görüntülendiğinde, yalnızca Güç tuşunu serbest bırakın.Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Yükleme Sistem güncellemesi ‘, Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir).’ Önbellek bölümünü sil ‘seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. öğesini seçmek için Güç tuşuna basın. ‘evet’i vurgulayın ve seçmek için Güç tuşuna basın. Silme önbellek bölümü tamamlandığında,’ Sistemi şimdi yeniden başlat ‘vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Galaxy J3’ü Kurtarma modunda önyükleme ve Ana Sıfırlama nasıl yapılır

    Sesi Açma tuşunu ve Ana Ekran tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Cihaz logosu ekranı görüntülendiğinde, yalnızca Güç tuşunu serbest bırakın Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme) ‘, Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir).’ Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. ‘seçeneğini seçmek için Güç düğmesine basın.’ Evet – tüm kullanıcı verilerini sil ‘seçeneği vurgulanır. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında,’ Sistemi şimdi yeniden başlat ‘vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Yukarıdaki adımların tümü telefonunuzu şarj etmeyi veya açmayı başaramadıysa, telefonunuzda daha fazla test yapabilen ve sorunun gerçekte ne olduğunu belirleyen bir teknik yardım alma zamanı gelmiştir. Temel sorun giderme ile ilgili olarak, her şeyi yaptınız.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.