Bir güncellemeden sonra Note8 pili daha çabuk biterse ne yapmalı [sorun giderme kılavuzu]

Bugünün gönderisi, bir sistem güncellemesi yükledikten sonra sorun yaşayan # GalaxyNote8 kullanıcılarına yardımcı olmayı umuyor. Bu fenomenin gerçek bir konudan ziyade genellikle algı ile ilgili olduğunu biliyoruz, ancak yine de herkesi eğitmek için ele almak istiyoruz. Bu yazının yardımcı olacağını umuyoruz.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Mümkünse, nereden başlayacağımız konusunda bize bir fikir vermek için tam hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Lityum tabanlı piller nasıl çalışır?

Samsung Galaxy cihazlarındakiler de dahil olmak üzere tüm akıllı telefon pilleri Lityum kimyası kullanıyor. Şu anda, ticari başarısına meydan okuyabilecek daha iyi bir alternatif yok. Bir Lityum pil, çalışmak için iyonların hareketine dayanır. Temel olarak, bu iyonlar enerji üretmek için pozitif ve negatif elektrotlar arasında hareket eder. Teorik olarak, bu hareket sonsuza kadar sürmelidir, ancak ne yazık ki, bu hareketi etkileyen ve lityum pilin sonunda ölmesine neden olan başka faktörler de vardır. İyonlar bu pozitif ve negatif düğümler arasında çalışmaya devam edemez, çünkü yüksek sıcaklık, döngü ve hücrenin fiziksel bozulması tüm performansı etkiler. Başka bir deyişle, Lityum piller sadece bu kadar uzun süre dayanabilir. Pilinizi günde en az bir kez şarj etme eğilimindeyseniz, yaklaşık bir yıl sonra performans düşüşünü görmeye başlamalısınız.

Note8 piliniz bir sistem güncellemesi yükledikten sonra performansını önemli ölçüde kısaltmış gibi görünüyorsa, olması gereken doğal bozulmanın dışında başka nedenler de olmalıdır.

Cihazınızı akıllıca kullanın

Note8’inizin pil performansını yönetme konusunda hatırlanması gereken önemli bir şey akıllı olmaktır. Note8’iniz açık olduğu sürece, pil gücünü boşaltır, böylece tek yapmanız gereken onu en aza indirgemenizdir. Ne kadar çok uygulama açar ve arka planda çalışır durumda kalırsanız pil o kadar hızlı boşalır. Bir uygulamayı aktif olarak kullanmasanız bile, arka planda çalışmaya devam edebilir. Arka planda ne kadar çok uygulama ve hizmet olursa, piliniz o kadar hızlı boşalır.

Telefonunuzu kullanmak için satın aldığınızı anlıyoruz, ancak güç kaynağının ne kadar sınırlı olduğu gerçeği göz önüne alındığında, kullanım alışkanlıklarını değiştirmeyi de düşünmelisiniz. Bunu tam olarak nasıl yapacağınızı dikte etmeyeceğiz, ancak cihazda her yaptığınız zaman pili etkilediğini unutmayın. Başka bir deyişle, cihazınızı her geçen gün nasıl kullanacağınız size bağlıdır. Her birimizin kendi kullanım alışkanlıkları vardır ve Note8’inizin yaptığı her görevin gücü harcadığını bildiğiniz sürece, sorunu çözmek için doğru yöndesiniz.

Bir güncellemeden sonra Note8’inizdeki algılanan pil boşalma sorunuyla nasıl başa çıkılacağı konusunda daha somut ipuçları için aşağıdaki önerilerimizi uygulayın.

1. İpucu: Önbellek bölümünü silin

Güncelleme sonrası sorunları çözme konusunda sıkça önerilen ilk sorun giderme adımı önbellek bölümü silme işlemidir. Bunun nedeni, birçok hata veya rahatsızlığın genellikle bozuk bir sistem önbelleğinden kaynaklanmasıdır. Bu önbellek bazen bir uygulama veya güncelleme yüklendikten sonra bozulur. Sistem önbellek sorununuz olup olmadığını kontrol etmek için, önbellek bölümünü depolandığı yeri silmeyi düşünün. İşte böyle:

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ gösterilmeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir Android sistem kurtarma menüsü seçenekleri) .Seçim önbellek bölümünü vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. “Evet” i vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. tamamlandı, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın. Cihazı birkaç gün gözlemleyerek sorunu kontrol edin.

2. İpucu: Daha düşük ekran parlaklığı

Neredeyse her zaman yapmanız gereken bir başka ipucu da ekran parlaklığını akıllıca kullanmaktır. Elbette, Samsung Note8’i inanılmaz bir renk kombinasyonu sunabilen güzel bir ekranla oluşturdu, ancak bir fiyatla geliyor. Note8’inizin devasa, parlak ekranı, pilinizin normalden daha hızlı boşalmasının en büyük nedenlerinden biridir. Ekran parlaklığını sizin için rahat olan en düşük ayara indirmenizi ve her zaman ona bağlı kalmanızı öneririz. Unutmayın, ekran karartıkça daha az güç tüketir.

3. İpucu: Uygulamaları silin

Bilmiyorsanız, ne kadar çok uygulama yüklerseniz, pilin daha hızlı boşalması olasılığı o kadar artar. Etkin olarak uygulamaları kullanmasanız bile, bazıları veya ilişkili hizmetleri her zaman çalışıyor olabilir – bilgi toplamak, uzak sunucularla iletişim kurmak veya yapmaları gerekeni yapmak. Bu tür uygulamalarınız ne kadar fazla olursa, pil durumunuz o kadar kötüleşir. Bu yüzden bazen uygulamaları minimumda tutmak ücretlidir. Akıllı kullanıcılar her zaman yalnızca ihtiyaç duydukları uygulamaları yükler. Çok sayıda uygulamanız varsa, hepsinin üzerinden geçip hangilerinin silinebileceğini görmenizi önemle tavsiye ederiz.

Sürekli olarak daha uzun pil ömrüne ihtiyacınız varsa, hangilerinin güce aç olduğunu görmek için uygulamalarınızı kontrol etmenizi öneririz. Bu görevi gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz yerleşik bir uygulama var. Açmak için şu adımları izleyin:

    Ayarlar uygulamasını açın. Cihaz Bakımı’na dokunun. Pil’e dokunun. PİL KULLANIMI düğmesine dokunun. Bundan sonra, cihazınıza ihtiyaç duyabileceğiniz bir pil artışı sağlamak için hangi uygulamaların kaldırılacağı konusunda bilinçli bir karar verebilmelisiniz.

4. İpucu: Uygulama güncellemelerini yükleyin

Bazı uygulamalar, işletim sisteminizi etkileyebilir veya mevcut Android sürümünüzle uyumsuz olduklarında düzensiz davranabilir. Yani, hepsini güncel tutmak istediğinizi söylemeye gerek yok. Sorumlu uygulama geliştiricileri, düzenli olarak güncellemeler yayınlayarak ürünleri üzerindeki hataları en aza indirmeye çalışır. İyi finanse edilen yayıncıların çoğu bunu yapar ve o zaman bile, sorunlar zaman zaman ortaya çıkabilir. Kaynak sıkıntısı çeken geliştiriciler tarafından oluşturulan uygulamaları düşünün. Unutmayın, uygulamalar oluşturmak ve bakımını yapmak pahalıdır ve Android sürekli olarak geliştiğinden, düzenli güncelleme almayan uygulamalar bir süre sonra uyumsuz olma riski taşır. Yalnızca saygın kaynaklardan uygulamalar yüklediğinizden ve şüpheli geliştiricilerin uygulamalarından kaçındığınızdan emin olun. Bir uygulamayı yüklemeden önce, başkalarının uygulama hakkında ne söylediğini kontrol ettiğinizden emin olun. İncelemeleri kontrol ederek bunu yapabilirsiniz.

Sistemde bırakmaya karar verdiğiniz uygulamalar ne olursa olsun, uyumlu olmayan uygulamalara sahip olma olasılığını en aza indirmek için hepsinin güncellendiğinden emin olun.

5. İpucu: Ekran çözünürlüğünü değiştirin

Daha büyük ekranlar söz konusu olduğunda, daha yüksek bir çözünürlüğe sahip olmak, gösterilen fotoğraf veya videonun kalitesini önemli ölçüde artırabilir. Bununla birlikte, nispeten daha küçük bir ekran boyutunda, düşük çözünürlük kullanılması neredeyse hiç fark edilmez. S8’inizde kullanabileceğiniz üç çözünürlük seçeneği vardır ve en yüksek olanı seçmek, daha fazla pil gücü tüketebilir. Mümkün olan en düşük olanı seçmeye çalışın ve sizi temin ederim, fotoğraflarınız ve videolarınız yine de harika görünecek.

Ekran çözünürlüğünü değiştirmek için Ayarlar> Ekran> Ekran çözünürlüğü bölümüne gidin.

6. İpucu: Ağ hizmetlerini devre dışı bırakın

Sinyal alımının zayıf olduğu bir bölgede iseniz, cihazınızı çok fazla kullanmasanız bile pilin beklenenden daha hızlı tükeneceğini fark edeceksiniz. Bunun nedeni, cihazınızın ağ işlevselliğinin sürekli olarak daha iyi bir sinyal almayı umarak hava dalgalarını taramakla meşgul olmasıdır. Ağ sinyaliniz zayıfsa ve sinyal sürekli olarak düşüyorsa, Note8’iniz iyi bir bağlantı oluşturmak için arka planda çalışmaya devam edecektir. Bu görev, kaynak yoğun mesai haline gelebilir ve pil performansını olumsuz etkileyebilir. Böyle bir durumdaysanız, Uçak Modunu açabilmeniz daha iyidir. Bu mod etkinleştirilirse, Bluetooth, wifi ve mobil veri gibi tüm ağ işlevleri devre dışı bırakılır.

İpucu 7: Her Zaman Ekranda (AOD) özelliklerden uzak durun

AOD, her zaman kullanıldığında, hızlı pil boşaltma sorununa katkıda bulunabilir. Pil performansının her gün kısaltılmasından endişe ediyorsanız, bu özelliği kapatmak yardımcı olabilir.

8. İpucu: Sesli Yardımcıları Kapatın

Galaxy Note8’inizde en az 2 Asistan var – Bixby ve Google Asistan. Görevlerinin doğası gereği, bu uygulamalar her zaman komutlarınızı dinler ve bekler, bu da sadece pili değil hücresel verilerinizi de tüketebilir. Birçok kullanıcı için her ikisi de işe yaramaz, bu yüzden onları veya herhangi birini bu kadar kullanmıyorsanız, onları atmanızı öneririz.

9. İpucu: Ekranı kapalı tutun

AOD ve Ses Yardımcılarını kapattıktan sonra, yapılacak bir sonraki iyi şey ekranınızın uyanma süresini en aza indirmektir. Yukarıda belirtildiği gibi, Note8’inizin ekranı açık tutmak için olağan olanı da dahil olmak üzere yaptığı her görev aslında pilin performansını etkiler. Telefonunuzu hiç kullanmamayı değil, yalnızca ekranı daha uzun süre açık tutmanın bir bedeli olduğunu bilmenizi sağlamak için değil. Kendinizi uzun bir günde bulursanız ve cihazınızı daha erken şarj edemiyorsanız, ekranı gerektiği kadar açmamaya çalışın.

10. İpucu: Güç Tasarrufu Modunu Kullanın

Pil performansını gerçekten artırmak istiyorsanız ve şarj etmenin bir yolu yoksa, Güç Tasarrufu Modunu kullanarak cihazınızı aptal bir telefon olarak dönüştürmeyi düşünebilirsiniz. kullanabileceğiniz iki tür mod vardır. Güç Tasarrufu Moduna erişmek için Ayarlar> Cihaz bakımı> Pil bölümüne gidin.

11. İpucu: S8’inizi fabrika ayarlarına sıfırlayın

Note8’inizin pili, güncellemenin yüklenmediğinden daha hızlı tükeniyor gibi görünüyorsa, tüm yazılım ayarlarını varsayılanlara geri döndürmenin yardımcı olup olmayacağını görmek için cihazı silmeyi deneyin.

    Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazda bir Google hesabında oturum açtıysanız Hırsızlığa KarĢı Koruma özelliğini etkinleştirmişsinizdir ve Ana sıfırlamayı bitirmek için Google kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Cihazı kapatın. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce ‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir) .Silme verilerini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın / Seçmek için Güç düğmesine basın. Evet – tüm kullanıcı verilerini sil vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.