Bir Klasördeki Dosya veya Alt Klasörlerin Sayımı

Verilerimi Google Drive'a taşırken, sabit diskimde hala çok şey var. Ana klasörün içindeki alt klasörleri ve dosyaları kontrol etmek sıkıcıdır. Eminim ki hepimiz bir anda bu duruma rastladık.

Bu, özellikle alt klasörlerin içinde kaydedilmiş dosyalara sahip olan birçok alt klasör varsa, sıkıntılı olabilir. Onları manuel olarak sayamazsınız. Çok hantal ve sıkıcı! Bu sorunu gidermek için, sizinle yalnızca bir klasörün içindeki toplam alt klasör sayısını değil aynı zamanda içindeki toplam dosya sayısını bulmak için bazı yöntemleri paylaşacağım.

Hadi başlayalım.

1. Özellikleri Görüntüle

Bu, muhtemelen bu klasör içinde ne olduğunu bilmek için en kolay yöntemlerden biridir. Bunun için herhangi bir ek yazılıma da ihtiyacınız olmayacak. Sadece alt klasörleri veya dosyaları saymanız gereken klasörü veya alt klasörü bulun, üzerine sağ tıklayın ve ardından bağlam menüsünden Özellikler'i tıklayın. Bir klasör veya alt klasörün özelliklerini açmak için ALT + Enter tuşlarına da basabilirsiniz.

Bilgisayarınızın markasına ve modeline ve klasörün boyutuna bağlı olarak, Windows hesaplaması biraz zaman alabilir. Hazır olduktan sonra, birincil klasörün, içindeki alt klasörlerin ve bu klasörlerin içindeki dosyaların ve alt klasörlerin toplam boyutunu görüntüleyebilirsiniz.

Note: There is an option to count hidden files and subfolders too as seen in the screenshot above. If you did not hide any of them manually, then I recommend you not to fiddle with this setting.

Also on Guiding Tech
How to Sort Files in Windows 10 Numerically and By Size

Read More

2. Dosya Gezgini'ni kullanın

Dosya Gezgini, sabit sürücünüzdeki tüm dosya ve klasörlere göz atmanızı sağlar. Windows Key + E kısayoluna basarak doğrudan başlatabilir veya Bilgisayarım'a gidip doğru bölümü seçebilirsiniz. Dosya Gezgini, belirli bir klasördeki alt klasörlerin veya dosyaların sayısını hızlıca bulmak için de kullanılabilir.

Klasörü açın ve tüm alt klasörleri veya dosyaları manuel olarak veya CTRL + A kısayollarına basarak seçin. Manuel olarak seçerseniz, belirli dosyaları seçip atlayabilirsiniz.

Artık pencerenin sol alt kısmındaki toplam sayımı görebilirsiniz. Aynı şeyi klasör ve alt klasör içindeki dosyalar için de tekrarlayın. Belirli bir klasörün içindeki toplam sayımı bilmeniz gerektiğinde yararlıdır.

3. Komut İstemi

Oldukça az sayıda Windows kullanıcısı komut istemini kullanmaktan zevk alır. Nasıl kullanılacağını biliyorsanız doğru komutları hatırlarsanız, güçlü bir araç olabilir. Bu komut istemini kullananlar içindir. Windows tuşuna basın ve Çalıştır iletişim kutusunu açmak için RUN yazın. Komut istemini başlatmak için cmd yazın ve enter tuşuna basın.

Siyah arkaplan ve beyaz yazı içeren yeni bir pencere göreceksiniz. Şimdi klasörün bulunduğu yolu girmelisiniz. İlk olarak, sürücüyü C'den H'ye değiştirmek için CD komutunu kullanacağım, çünkü komut istemi varsayılan olarak C sürücüsüne işaret ediyor. C Drive'ın kök klasörüne geri dönmek için CD / yazıp sürücüyü değiştirmek için iki harfli bir harf (H 🙂 yazın. Ardından, istediğiniz klasörü açmak için CD komutundan önce gelen klasör yolunu girin.

CD komutunun dizini değiştirmek için kullanıldığı gibi, DIR komutu da dizinlerle çalışmak için kullanılır. Bir ana klasördeki veya dizindeki tüm dosyaları ve alt klasörleri saymak için aşağıdaki komutu yazın.

dir *.* /w /s

Metnin otomatik olarak kaydığını görürseniz endişelenmeyin. Sonunda, birincil klasörün içindeki toplam dosya ve dizin sayısını (alt klasörler) görebilirsiniz. Bu komut özyinelemeli olduğu gibi tüm dosya ve klasörleri içerir.

Also on Guiding Tech
How to Easily Hide Files in an Invisible Hard Disk Partition Using Secret Disk

Read More

4. PowerShell

Biraz geeky hissediyor musun? İleri düzey kullanıcılar için, zorluk seviyesi geldiğinde komut isteminde gördüklerimizin bir adım yukarısındaki PowerShell vardır. Windows PowerShell'i bulmak için Windows arama özelliğini kullanın ve tıklayın.

Bu sefer mavi bir arka plan ile açılan yeni bir pencere göreceksiniz. PowerShell'de istediğiniz klasöre gitmek daha kolaydır. Sadece cd yazıp ardından klasör yapınız.

cd h:\database

Üst klasördeki tüm dosyaları veya alt klasörleri saymak için aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırın.

Get-ChildItem | Measure-Object | %{$_.Count}

Yukarıda elde ettiğim sonucun farklı olduğunu fark edeceksiniz. Bunun nedeni, komutun özyinelemeli olmamasıdır, yani bir seviyeden daha derine inmeyecektir. Yani, 5 alt klasör var.

Tüm dosya ve klasörleri tekrar tekrar saymak için:

Get-ChildItem -Recurse | Measure-Object | %{$_.Count}

Yalnızca klasörleri yinelemeli olarak saymak için:

Get-ChildItem -Recurse -Directory | Measure-Object | %{$_.Count}

Yinelemeli olarak yalnızca dosyaları saymak için:

Get-ChildItem -Recurse -File | Measure-Object | %{$_.Count}

5. WizTree

Son olarak, sadece hayatı kolaylaştıracak değil, aynı zamanda klasör içindeki dosya türlerini de anlama konusunda yardımcı olacak bir yazılıma bakalım. WizTree, dosya uzantısı ve ilgili sayıları, her format tarafından harcanan alan ve ayrı ayrı dosya ve klasörler gibi birçok veri ölçümünü toplayan bir sabit disk analizörüdür.

Bir klasörün yanındaki küçük '+' simgesini tıklarsanız, ağaç yapısını kendi ayrıntılarıyla birlikte gösterir. Böylece, klasörlerin ve alt klasörlerin hiyerarşisini, aralarında ileri geri gitmek zorunda kalmadan kolayca inceleyebilirsiniz.

WizTree'yi indirin

Sayıyı bilmek

Yukarıda tartışıldığı gibi, ana klasör içindeki dosya ve klasörlerin veya alt klasörlerin sayısını saymanın birkaç yolu vardır. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, yerleşik Windows Gezgini'ni veya ağaç benzeri bir yapıdaki diğer ayrıntıları paylaşacak olan daha güçlü WizTree yazılımını seçebilirsiniz.

Sıradaki: Windows 10'da Skype kullanıyor musunuz? Önemli toplantılar veya konuşmalar için Skype çağrılarını nasıl kaydedebileceğinizi öğrenin.