Bir MicroSD’yi akıllı telefonunuzda dahili depolama olarak kullanma

MicroSD kartınızı gerçek bir bellek uzantısı olarak kullanmak ve uygulamalara yüklemek ister misiniz? O zaman onu dahili hafıza olarak biçimlendirmeniz gerekir. Telefonların çoğunda yeterince kolaydır, ancak ne yazık ki, Sony, LG veya Samsung gibi bazı üreticiler bunu varsayılan olarak yapamazlar. Ancak, akıllı telefonunuzun işletim sistemi Android Hatmi ise, bir komut satırı istemi yardımcı olacaktır. Bu makalenin başında yer alan yeni ipuçlarını takip ederek sistem güncellemelerinden sıkılmayın.

  Androidiniz için en iyi MicroSD kartı nasıl seçmelisiniz Dahili depolama hala MicroSD kartlardan daha iyidir

Atlamak:

  Kolay yol Telefonunuz microSD’yi dahili hafıza olarak biçimlendirmenize izin vermiyorsa ne yapmanız gerekir MicroSD kartı çıkartmak güvenli midir? MicroSD kart güvenle nasıl çıkarılır

Kolay yol

Şanslıysanız, akıllı telefonunuz bunu PC’ye bağlamak zorunda kalmadan yapmanıza izin verecektir. Daha yeni bir Android sürümü (7.0 Nougat veya 8.0 Oreo) kullanıyorsanız, bu yöntem tek umudunuz olabilir. İşte nasıl kontrol edeceğiniz:

  SD kartı Android telefonunuza yerleştirin ve tanınmasını bekleyin Açık Ayarlar> Depolama SD kartınızın adına dokunun. Ekranın sağ üst köşesindeki üç dikey noktaya dokunun. Depolama Ayarları’na dokunun. Dahili seçenek olarak formatı seçin. Verilerinizi taşımak için Android’in size sunacağı bilgi isteminde Sil ve Biçimlendir öğesine dokunun.

Akıllı telefonunuz bunu yapmanıza izin vermiyorsa, biraz daha karmaşıklaşır. Bunu aşağıda ana hatları verilen yöntemde göreceğiz.

Telefonunuz microSD’yi dahili hafıza olarak biçimlendirmenize izin vermiyorsa ne yapmalısınız?

Bazı yararsız akıllı telefon üreticileri, telefonunuzdaki seçeneği gizleyerek microSD’yi dahili hafıza olarak biçimlendirmek için Android’in varsayılan işlevini devre dışı bırakır. Bununla birlikte, bunu bir PC kullanarak etkinleştirmek mümkündür, kök veya özel ayrıcalıklara gerek yoktur.

Kesin adımlar, telefonunuzun Android sürümüne bağlı olarak değişir. Bu teknik Android 6.0 Marshmallow ve Android 8.0 Oreo ile iyi çalıştı, ancak Android Nougat ile çalışırken zorluklarla karşılaştık.

  Telefonunuz Android 6.0 çalıştırdığında ne yapmalı? Sistem güncellemeleri ve Nuga ile Marshmallow Problemleri

Android 6.0 Marshmallow kullanan telefonlar için

Bir MicroSD kart dahili hafıza olarak biçimlendirildiğinde, uygulamalar tam olarak saklanabilir. Bu, toplam boyutu 2 GB olan uygulamaları indirirseniz, SD kartta 2 GB alan olması gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte, MicroSD kartı yalnızca bir yedek bellek olarak biçimlendirilmişse, PLATYPUS_DIARRHEA Reddit’te yazdığı gibi durum böyle değildir.

Menü seçeneğinin görünmez olması, işe yaramayacağı anlamına gelmez. Reddit görevinden birkaç gün sonra, MicroSD kartlarını Galaxy S7’de dahili bellek olarak da biçimlendirebileceğiniz bir komut istemi belirlendi. Android 6.0 Marshmallow kullanırken Samsung Galaxy S7, Sony Xperia Z5 ve LG G4 ile talimatları başarıyla test ettik.

Üç akıllı telefon da Android 6.0 Marshmallow’da çalışıyor ve MicroSD kartlar için bir yuvası var. Ayrıca, MicroSD kartı dahili hafıza olarak formatlamak için menü seçeneği eksik. Giriş, tüm Moto akıllı telefonlarında yalnızca HTC One A9 ve Motorola ile kullanılabilir.

Darth Vader micro SD ANDROIDPIT

Neden Samsung, LG ve Sony bize bu menü seçeneği göstermiyor benden kaçıyor. Her üç akıllı telefonu da bilgisayara bağladım ve her birinin içinde bir adet MicroSD kart vardı.

Daha sonra, ADB araçlarına Paul O’Brien’ın blog yazısında anlattığı komut satırı komutlarını yazdım. Komut satırı penceresini açtığınızda ve akıllı telefon bağlandığında, ilk komutu girebilirsiniz:

  adb kabuğu

Artık komut satırı akıllı telefonunuza sistem komutları vermeniz için hazır. Bu durumda, SD kartı veya hafızasının bir kısmını dahili hafıza olarak biçimlendirmek istiyoruz. Sony, Samsung ve LG bize UI aracılığıyla imkanı reddetse bile, komutu akıllı telefona konsol komutu olarak aktarabiliriz. Ancak önce SD kartın kimliğine ihtiyacımız var. Aşağıdaki komutla bulacaksınız:

  sm listesi diskleri

Benim durumumda, diske 179.64 denir. Senin için belki de farklı. Tam tanımlayıcıyı not alın. Bir sonraki komutta, MicroSD kartı formatlayıp bölümleyeceğiz. İçeriğiniz silinecek. Kartta önemli dosyalar varsa, bunları başka bir diske kopyalayın. MicroSD kartı smartphone’unda kalıcı olarak tutmak istiyorsanız, şimdi tüm belleğinizi bölümlendirebilirsiniz. Bunu yapmak için şunu yazın:

  sm bölüm diski: 179,64 özel

İşlem, hafıza kartının kapasitesine bağlı olarak birkaç saniye veya dakika sürer. Belirli bir yüzdeyi başka cihazlar tarafından okunabilmesi için kullanmak istiyorsanız, bunu özel bölümden hariç tutmalısınız. 50:50 bölümleme komutu şöyle görünür:

  sm bölüm disk: 179,64 karışık 50

Bu, Paul O’Brien’ın rehberinin sonu, ancak işin sonu değil. Şimdi kabul edilen hafızayı böyle kullanmak istiyorsanız, uygulamaları ve verileri de taşımalısınız. Bu Android ayarları menüsünün depolama bölümünden yapılabilir. MicroSD kartına dokunun, ardından menünün sağ üst kısmına gidin ve Verileri taşı üzerine tıklayın. Bölümlemeden önce bu menü öğesini seçemezsiniz.

internal sd move data 1

Şimdi ve gelecekte indirilen uygulamalar tamamen MicroSD kartına yazılır. Yalnızca sistem uygulamaları ve güncellemeler dahili belleği kullanır. Bu, bir uygulama güncellemesi beklemede olduğunda yer sıkıntısı nedeniyle bir daha asla hata mesajları almamanız gerektiği anlamına gelir.

internal sd move data 2

Sistem güncellemeleri ve Nuga ile ilgili sorunlar

Bazı okuyucular, yukarıdaki yöntemleri kullandıktan sonra Android 6’dan sistem güncellemeleri yüklerken zorluk bildirmişlerdir. Android 7.0 Nougat’a yapılan güncelleme özellikle aşağıda açıklandığı gibi elle bölümlendirilmiş MicroSD kartlarla mümkün görünmemektedir. Android 7.0 Nougat’lı test cihazlarımız aşağıda gösterilen konsol komutlarına bile cevap vermiyor.

Ağ üzerinde dokümantasyon yoksa, sistem güncellemesinden önce yalnızca aşağıda açıklanan adımları tersine çevirmenizi tavsiye ederiz. Bilgisayarınızdaki veya buluttaki fotoğrafları veya müziği yedekleyin ve SD karttaki ve akıllı telefonunuzdaki olabildiğince fazla bellek boşaltın.

Gereksiz uygulamaları kaldırın ve verilerinizi tekrar dahili belleğe taşıyın. Ardından, MicroSD kartı çıkarılabilir medya olarak biçimlendirin. Ancak o zaman bir Android güncellemesi kurmak güvenlidir.

Yakalamak nedir?

MicroSD kartlar akıllı telefonun dahili belleği kadar hızlı değildir. Bu yüzden daha ucuz olanlara para harcamayın ve kendinize makul bir okuma hacmine sahip hafıza kartları edinin. Sandisk’in Extreme Pros ve Extreme Plus MicroSD kartları, bize göre, paranın en iyi değeri olduğunu kanıtladı. 74 MB / sn yazma hacmi ile günlük yaşamda herhangi bir gecikme yaşamamalısınız ve çok daha fazla hafızadan faydalanmalısınız.

SanDisk Extreme PLUS 64GB microSDXC

Musteri degerlendirmeleri

$ 29.00
Teklifi Kontrol Et

İlginç bir şekilde, yalnızca LG G4 edinilen belleği doğru şekilde okuyabiliyordu. Samsung, doğal olarak yüksek miktarda meşgul bellek gösterdi ve Sony’nin değeri bile olumsuzdu. Bununla birlikte, herhangi bir komplikasyon yaşamadık ve bir bilgisayara bağlandığımızda bile tüm verilerimize doğru şekilde erişebildik. Ancak, hafızanın yalnızca paylaşılan ve özel olmayan kısımlarını görebilirdik. Zorluklar sadece sistem güncellemelerine gelince ortaya çıktı (yukarıya bakın).

Depolama alanı kazancı: tam bir başarı

Manuel olarak bölümlenmiş cihazları tek tip bir dayanıklılık testine tabi tuttuk. Final Fantasy IX’i tüm cihazlara yükledik. Oyunun boyutu 1.8 GB. Kurulumdan sonra, dahili veya SD karttan hangisinin hafıza alanını kullandığını görmek kolaydır. Her durumda, SD karta kurulumdan sonra, 1.8 GB daha az yer vardı. Tamamıyla veri geçişi mümkün olmadığından, değiştirilebilir bellek olarak biçimlendirilmiş SD kartlarla bu ölçüde başarı elde edilemez.

Ekrandaki dahili hafıza ve SD kart hafızasının değerlerini kanıt için karşılaştırın.

internal sd move data 3

MicroSD kart çıkarıldığında ne olur?

Elbette, soru, MicroSD kart sistemden çıkarıldığında ne olacağıdır. Aslında, uygulamalarınız için ciddi bir sorun yaratır. Sonuçta, artık verilerine erişemezler. İşletim sisteminizdeki bölümler ve fabrika ayarlarına sıfırlama bilgileri hala dahili bellekte saklandığından, çıkarılan veya bozuk bir SD kartın zararı olmaz. MicroSD kartı çıkardığımızda, uygulama simgeleri hızlı bir şekilde bir yer tutucuyla değiştirildi; bunlar yeniden takıldığında hemen geri yüklendi.

SD kartı kaybederseniz veya bir arızası varsa, verileriniz kaybolur. Bunlar dahili hafıza olarak şifrelendiğinden, veri kurtarma işlemi için umut vermemelisiniz. Bunun yerine düzenli yedeklemeler uygundur. Ancak bu kural yine de geçerlidir. Bu yüzden Marshmallow akıllı telefonunuzdaki ucuz bellek genişletme ile eğlenin.

Dahili olarak bölünmüş bir SD kartı güvenle çıkarın

SD kartı akıllı telefondan güvenle kaldırmak için yukarıdaki işlemi tersine çevirmelisiniz. Dahili bellekteki depolama alanınız muhtemelen yeterli olmadığından, resimleri önce başka bir depolama biçimine aktarmanız ve uygulamaları kaldırmanız gerekir.

Ardından Bellek ve USB ayarlarına geri dönün ve menüdeki Dahili bellek altındaki Verileri taşı öğesine dokunun. Sonra SD karta gidip mobil bellek olarak biçimlendirirsiniz. Verilerinizin kaybolmaması için her iki adımı (yedekleme ve biçimlendirme) yapın ve SD kartı diğer cihazlarda kullanabilirsiniz.

Bu işlem sizin için çalıştı mı? Hangi MicroSD kartı kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.