Bir PDF’yi iPhone ve iPad’deki Kitaplara Kaydetmek

İPhone ve iPad’deki tüm büyük web tarayıcıları PDF’leri oldukça iyi hale getirir. Ancak, uzun belgeleri okumak, uygun bir PDF okuyucunun sağladığı özelliklerden hiçbirinden yoksun olmaları nedeniyle mümkün değildir. İOS zaten Kitaplar uygulaması biçiminde mükemmel PDF görüntüleme özellikleri sunduğundan, en mantıklı hareket, karşınıza çıkan PDF’leri kopyalamaktır.

Web tarayıcınızdaki Paylaşım Sayfası, PDF’leri Kitaplar uygulamasına indirme seçeneğine sahip olsa da, gerçek prosedür tarayıcılar arasındaki kullanıcı arayüzlerindeki keskin farklılıklardan dolayı kafa karıştırıcı olabilir. Aşağıda, iOS – Safari, Chrome, Firefox, Edge ve Opera Mini’deki beş büyük tarayıcıda bir PDF’yi Books uygulamasına kaydetme konusunda tam olarak ne yapmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Safari

Bir süredir iPhone ve iPad’deki varsayılan tarayıcı olan Safari, bir PDF yüklediğinizde çok uygun bir ‘iBooks’ta Aç’ seçeneğine sahipti. Ancak, seçeneğin yerine tarayıcının Paylaşım Sayfasına entegre edildiği iOS 11 ile değişti. Apple, iBooks’u iOS 12 ile başlayan Kitaplar olarak yeniden adlandırırken, Kitaplarda Aç seçeneği artık aynı alanı kaplar.

İPhone’da, Paylaş simgesine ekranın altına dokunarak Paylaşma Sayfasını açın.

Paylaşma Sayfasının üst satırını sola kaydırın; böylece Kitaplara Kopyala seçeneğini görmelisiniz. Ona dokunun; PDF Kitaplar uygulamasında otomatik olarak kopyalanmalı ve başlatılmalıdır.

PDF’yi açtıktan sonra Safari’ye geri dönebilir ve taramaya devam edebilirsiniz. Kaydettiğiniz PDF’ye, Kitaplar uygulamasının Kütüphane bölümündeki PDF’lere dokunarak istediğiniz zaman erişilebilir.

İPad’de prosedür aynıdır, ancak Paylaş simgesi Safari’nin sağ üst köşesinde bulunur.

Google Chrome

İOS için Chrome, PDF’leri yerel olarak Kitaplar uygulamasına, her yerde, uzun bir süre için bile olsa kaydetme seçeneğine sahip değildi. Neyse ki, bu bir süre önce değişti ve şimdi bir PDF indirmek mümkün olmaktan çok daha fazlası. Ancak, URL çubuğunun yanında listelenen Paylaş simgesini kullanarak erişilebilen Paylaşım Sayfasında aslında Kitaplara Kopyala seçeneği bulunmadığından işlem biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Bunun yerine, PDF’yi açtıktan sonra ekrana kısa bir süre dokunun; tarayıcının sağ alt köşesinde bir OPEN IN bağlantısı göreceksiniz.

Ona dokunun, ayrı bir Paylaşım Sayfası görünecektir. PDF’yi Kitaplar uygulamasına kaydetmek için üst satırdaki Kitaplara Kopyala’ya dokunun.

Firefox

Firefox’ta kolayca erişilebilir bir Paylaşım simgesi veya Chrome gibi bir OPEN IN seçeneği bulunmuyor. Peki bir PDF’yi Kitaplar uygulamasına nasıl kaydedersiniz? Adres çubuğundaki Yatay Elips (üç nokta) simgesine bakın. Ona dokunun ve aşağı açılır menüden Sayfayı Paylaş… seçeneğine dokunun.

Paylaşma Sayfasının üst satırında, Kitaplara Kopyala ve işte! PDF, Kitaplar uygulamasına kaydedilmelidir.

Microsoft Edge

İOS’de piyasaya sürülen en yeni tarayıcılardan biri olan Microsoft, şık özellikleri bir araya getiriyor ve Safari ile karşılaştırıldığında oldukça iyi. Ve işleri daha da iyileştirmek için, bir PDF’yi Kitaplar uygulamasına kopyalama seçeneğini içeren Paylaşım Sayfasını getirmek için kullanabileceğiniz iki yol vardır.

İPhone’da, ekranın sağ alt köşesindeki Yatay Üç Noktalar (üç nokta) simgesine dokunun. Görünen menüde, Paylaş simgesine dokunun.

PDF’yi Kitapta Kaydet’e dokunun ve PDF’nin Kitaplar uygulamasına kopyalanması gerekir.

İPad’de, Yatay Elips simgesi, ekranın sağ üst köşesinde bulunur.

Alternatif olarak, ekrana kısaca dokunun; ardından ekranın sağ üst köşesinde bir Şununla aç … seçeneğini görmelisiniz;

Opera Mini

Opera Mini, masaya getirdiği mükemmel veri tasarrufu özellikleri sayesinde iOS’ta öne çıkıyor. Ve yukarıda listelenen diğer tüm web tarayıcılarında olduğu gibi, PDF’leri Kitaplar uygulamasına kaydetme olanağı sağlar. İPhone’un sağ alt köşesindeki veya iPad’in sağ üst köşesindeki Opera simgesine dokunarak başlayın.

Görünen menüde, Paylaş seçeneğine dokunun.

PDF’yi Kitaplar uygulamasına kaydetmek için PDF’yi Kitaplara Kaydet’e dokunun.

PDF’leri oku

Kitaplar uygulaması PDF okumak için mükemmel. Eski iBooks uygulamasına kıyasla yenilenmiş bir arayüze sahiptir, sayfaları yer imlerine eklemenize izin verir ve hatta kullanımı şaşırtıcı bir ek açıklama araçları seti sunar. Ve ortamdaki ışık seviyeleri nedeniyle kendini açıp kapatan otomatik Karanlık Modu çok iyi bir şekilde uygulandı. Ancak, ne yazık ki yalnızca Posta uygulamasıyla sınırlı olan PDF’lerinizi paylaşma söz konusu olduğunda, bu durum kısa sürmektedir.

Bunun yerine, PDF’lerinizi Dosyalar uygulamasına kaydetmeyi seçin. PDF’lerinizi paylaşma ve yönetme konusunda yalnızca daha fazla esneklik sağlamakla kalmaz, aynı zamanda seçtiğiniz herhangi bir PDF görüntüleyicide (Kitaplar uygulaması dahil) kolayca açabilirsiniz. Safari, Chrome ve Edge’teki Paylaş Sayfaları, PDF’leri doğrudan Dosyalar uygulamasına kaydetmenize olanak sağlar. Firefox ve Opera Mini’de, entegre bulut depolama alanından tasarruf edebilir ve bunlara yine de Dosyalar uygulaması aracılığıyla erişebilirsiniz.