Bloatware ve önceden yüklenmiş Android uygulamaları nasıl kaldırılır

Akıllı telefonunuzdaki önceden yüklenmiş tüm uygulamalar sizin için kullanılamaz. İstemediğiniz veya ihtiyaç duymadığınız uygulamaları kaldırarak, telefonunuzun performansını artırabilir ve depolama alanını boşaltabilirsiniz. İhtiyacınız olmayan ancak kaldıramayan uygulamalara bloatware denir. İpuçlarımızla önceden yüklenmiş uygulamaları ve bloatware’leri silebilir, kaldırabilir, devre dışı bırakabilir veya en azından gizleyebilirsiniz.

  Bloatware ve rahatsız edici varsayılanları Samsung cihazlarına hendek Honor, bize bloatware’lerden nasıl kurtulacağımızı gösteriyor

Bloatware nedir?

Bloatware genellikle, bir cihazda, ister faydalı olsun ister olmasın, bir cihaza önceden yüklenmiş olan ve hafızayı ve kaynakları boşa harcama eğiliminde olan ticari bir yazılımdır. Bazen uygulamalar listenizde, ana ekranınızda ve dahili depolama alanınızda yer alan bu uygulamalardan kurtulmak isteyebilirsiniz.

  Şu anda kaldırmanız gereken 5 uygulama

Çoğu kullanıcı, yeni telefonlarında önceden yüklü uygulamaların çoğuna asla dokunmaz, ancak onları orada bırakmak yerine, değerli işlem gücü kaybına uğramak ve telefonunuzu yavaşlatmak yerine, bunları kaldırmak veya en azından devre dışı bırakmak en iyisidir. Bu rehber size nasıl olduğunu gösterecektir.

Bölüme atla:

  Bloatware’i kaldırma ve devre dışı bırakma Bloatware’i devre dışı bırakma: genel rehberlik Samsung’un önceden yüklenmiş uygulamaları silme veya devre dışı bırakma Önceden yüklenmiş uygulamaları silme Standart Google uygulamalarını kaldırma ve devre dışı bırakma Android uygulamalarını devre dışı bırakırsam ne olur? Tonlarca uygulamayı kaldır

Bloatware’i kaldırma vs.

Can sıkıcı bloatware kayması söz konusu olduğunda, aslında iki seçeneğiniz var – devre dışı bırakmak veya kaldırmak. Her ikisinin de artıları ve eksileri var, ancak farklar nelerdir? Bloatware’i kaldırmak iki seçeneğin çok daha şiddetli ve dosyaların cihazınızdan tamamen kaldırılmasını gerektirir. Uygulamanın artık sizi rahatsız etmeyeceğinden emin olmanın en iyi yolu bu olsa da, bu dosyaların bir kısmına ihtiyaç duyulursa, hatta daha fazla soruna yol açabileceği için risklidir.

Bloatware’i devre dışı bırakmak çok daha risksizdir. Uygulamanın arka planda çalışarak değerli RAM almamasını sağlar, ancak uygulamanın gerçekten kaldırılmadığı anlamına gelmediği anlamına gelir. Uygulamaya ve cihazınıza bağlı olarak, belirli uygulamaları kaldırma ve devre dışı bırakma arasındaki seçim yine de sizin için olmayabilir. Her iki yaklaşıma da bir göz atalım.

Bloatware’i devre dışı bırakmak: Genel rehber

Birçok uygulama aktif kullanımda değilken kaynakları tüketmeye devam eder. Ayrıca uygulama çekmecesinde yer kaplarlar. Ancak Android 4.0’dan bu yana uygulamaları devre dışı bırakma seçeneği mevcuttu.

  Ayarlar> Uygulamalar bölümüne gidin. Burada, çoğu telefonda, üç sekme bulacaksınız: Tüm Uygulamalar, Devre Dışı ve Etkin.

disable apps bloatware

Bu veya o uygulamaya dokunarak, bazı uygulamaların kaldırılabileceğini fark edeceksiniz. Bu, kendi indirmiş olabileceğiniz uygulamalar için geçerlidir, ancak kaldırabileceğiniz gereksiz bir yazılım da olacaktır (yukarıdaki örnekte olduğu gibi, telefon önceden Booking.com uygulamasının yüklü olması ile birlikte gelir).

  Android uygulamalarının arka planda çalışması nasıl önlenir

Bazı uygulamalar kaldırılamaz veya devre dışı bırakılamaz (örneğin Ayarlar uygulaması). Bu uygulamalar Android’in düzgün çalışması için çok önemlidir.

Bu iki kategoriden birine girmeyen her şey, korumalı bir sistem bölümünde olmadığı sürece genellikle devre dışı bırakılabilir (bazı üreticiler bunu uygulamaları ile bilinçli olarak yaparlar).

Bazı uygulamalarda, bir sonraki ekran görüntüsündeki TalkBack’te olduğu gibi, devre dışı bırakabilirsiniz, ancak uygulamayı fabrika durumuna getirecek ve biraz daha hafif hale getirecek olan Güncellemeleri kaldır seçeneği de vardır.

how to uninstall apps app uninstall updates

Veya e-postalar için üçüncü taraf bir uygulama kullanıyorsanız, Android’deki varsayılan e-posta uygulamasını ortadan kaldırabilirsiniz. Bir uygulamayı devre dışı bırakırken, sistem sizi bazı programların daha sonra düzgün çalışmayabileceği konusunda uyarır. Bu, normal olarak çalışması için söz konusu uygulamaya dayanan uygulamaları ifade eder.

Tarafından görüşNicholas MontegriffoBir telefon daha az önceden yüklenmiş uygulamalarla geldiğinde her zaman takdir ediyorumWhat do you think?50503531 katılımcı

Fikrinizi değiştirirseniz, uygulama listesine geri dönebilir ve işlemi tersine çevirebilirsiniz. Uygulama çekmecesinde görünmese bile her uygulama burada listelenmeye devam eder. Düzen, üreticinin işletim sistemine bağlı olarak biraz değişebilse de, işlem çoğu akıllı telefonda çok benzer. Aşağıda, Samsung uygulamalarını kaldırmanın ne kadar kolay olduğunu öğrenebilirsiniz.

Samsung’un önceden yüklenmiş uygulamalarını silme veya devre dışı bırakma

Samsung Kullanıcı Arabirimi, stok Android’den birkaç şekilde sapıyor ve uygulamaları devre dışı bırakmak için alternatif bir işlemle geliyor:

  Basitçe Uygulama Çekmecesini açın Ardından, uygulamayı devre dışı bırakmanıza veya mümkünse kaldırmanıza izin verecek bir balonu açmak için herhangi bir uygulamaya uzun basın.

disablesamsungapps

Devre dışı bırakılmış bir uygulama artık arka planda çalışmayacak ve herhangi bir güncelleme alamayacak ve kaynakların gereksiz yere boşaltılmasını önleyecektir.

  Samsung’un kullanıcı arayüzünü Galaxy akıllı telefonunuzdan nasıl kaldırırsınız?

Önceden yüklenmiş uygulamalar nasıl silinir?

Bir uygulamayı gerçekten silmek istediğinizde sinir bozucu olabilir, ancak sistem yalnızca uygulamayı devre dışı bırakmanıza izin verir. Ne yaptığınızı gerçekten biliyorsanız, telefonunuzun yazılımı üzerinde tam kontrol sağlamanın bir yolu vardır.

Garantinizi geçersiz kılmaktan veya Samsung Pay gibi belirli hassas uygulamalardan veya belirli çevrimiçi bankacılık uygulamalarından kurtulmaktan korkmazsanız, cihazınızı da root olarak kullanabilirsiniz. Sonra herhangi bir uygulamayı tamamen kaldırabilirsiniz. Sistem uygulaması sökücü (ROOT) tam da bunu yapmanıza yardımcı olur. Ancak, bunun yapılması herhangi bir sayıda uygulamanın düzgün çalışmamasına neden olabileceği konusunda uyarılmalıdır.

İşlemi ve sonuçlarını daha iyi anlamak için kök seçmeden önce bu makalelere (ve cihazınıza özgü bir öğreticiye) başvurun:

  Rooting Android: eksiksiz rehber Cihazınızı rootlamamanın beş nedeni Custom ROM ve root: En önemli terimler açıklanmıştır


Sistem uygulaması sökücü (ROOT)

Standart Google uygulamalarını kaldırın ve devre dışı bırakın

Android, çeşitli yazılım bileşenleri ve uygulamalardan oluşan bir ağdır. Bir alternatif kullanmayı seçerseniz, bu uygulamalardan bazıları gereksiz hale gelir. Sonuç, bir süre sonra sistemdeki ölü ağırlıktır. Alternatif oluşturduktan sonra güvenle devre dışı bırakılabilecek standart uygulamaların bir listesi:

Uygulamalar ve uygulama kimliği

Uygulama Adı Uygulama Kimliği Tarayıcı com.android.browser İndirmeler com.android.providers.downloads.ui E-posta com.android.email Galeri com.android.gallery3d Kamera com.android.camera2 SMS / MMS com.android.mms Ses Kaydedici com. android.soundrecorder Sesli Çevirici com.android.voicedialer Video Studio com.android.videoeditor

Android uygulamalarını devre dışı bırakırsam ne olur?

Devre dışı bırakıldığında, uygulamalar uygulama çekmecenizden kaybolur, güncelleme almayı durdurur ve artık arka planda sessizce çalışmamaktadır. Ayrıca, devre dışı bırakılmış uygulamaya bağlı olan herhangi bir uygulama çalışmayı durdurur. Örneğin Google Play Hizmetlerini devre dışı bırakırsanız, örneğin, birkaç sistem uygulaması kapanır ve büyük olasılıkla, Google ile doğrudan ilgisi olmayan birkaç uygulama hatalı davranmaya başlar.

Bu nedenle, onları devre dışı bırakırken teminatın zarar görmesine neden olmayan güvenilir bir şekilde araştırılmış uygulamalar listesine sahip olmak önemlidir. Yukarıdaki liste eksiktir ve sizin yardımınız olmadan bu şekilde kalacaktır. Bu nedenle, yorumlarınızı deneyimlerinizi devre dışı bırakılmış uygulamalarla paylaşmaya davet ediyoruz.

Tonlarca uygulamayı kaldır

Akıllı telefonlarımızı temizlemek konusunda en azından biraz tembel olmaktan hepimiz suçluyuz. Artık kullanmadığımız uygulamalar hızlıca gözden uzaklaşabiliyor. Tek tek uygulamaları Google Play Store’dan kaldırmak zaman alır, bu nedenle bir yükü bir kerede kaldırmak daha pratiktir. Rehberimizde, ücretsiz ES ES Gezgini uygulamasını kullanarak birden fazla uygulamanın bir kerede nasıl silinebileceğini özetledik.

İlk adım, ES Dosya Gezgini’ni Google Play Store’dan indirmektir.


ES Dosya Gezgini Dosya Yöneticisi

  Uygulamayı aç. Uygulamayı ilk kez açıyorsanız, kısa bir tanıtımla karşılaşacaksınız, ancak üç kez tıkladığınızda dosya dizininizi göreceksiniz. Menüyü açmak için sol üstteki simgeyi seçin.

how to uninstall apps app uninstall exfile explorer menu

  Kütüphane başlığı altında, APP’yi seçin. ES Dosya Gezgini şimdi yüklediğiniz uygulamalara genel bir bakış sunar. Bir simgeye uzun basmak bir uygulama seçecektir ve ardından ekranın üstündeki çöp tenekesi simgesini kullanarak uygulamayı silme seçeneğiniz vardır.

how to uninstall apps app uninstall exfile explorer group delete

  Birden fazla uygulama seçmek için onay kutularını kullanın. Kaldırmak istediğiniz uygulamaları seçtikten sonra, kaldırma düğmesine (çöp tenekesi) basın.

Güvenlik için, OK düğmesine basarak her uygulamayı doğrulamanız gerekir. Bunun avantajı, tüm işlemi iptal etmek zorunda kalmadan yanlışlıkla seçtiğiniz bir uygulamayı silmemeyi seçebilmenizdir.

İşte, bu istenmeyen uygulamaları silmek, durdurmak ve gizlemek için en iyi yollardır. Telefonunuzdaki uygulamaları en son ne zaman temizlediniz? Herhangi bir sorunuz veya öneriniz var mı? Aşağıdaki yorumlarda bizimle paylaşın.