Bokeh modu ile mükemmel fotoğraflar çekmenin üç ipucu

Yumuşak bir arka plana sahip keskin bir nesne: yürütülmesinin kalitesiyle ilgili tartışmalara devam edebilmenize rağmen, akıllı telefonlar her zaman teknik SLR fotoğraf makinesinin dijital SLR fotoğraf makinelerinin görüntü efektlerini taklit etmekte daha iyi ve daha iyi hale gelmektedir. Akıllı telefonunuzun bok efektlerinin yanı sıra portre modlarından tam olarak nasıl yararlanabileceğiniz konusunda üç ipucu vereceğiz.

  • Android telefonunuzla daha iyi fotoğraflar nasıl alınır?
  • Android için en iyi kamera uygulamaları

Ayrıca, bokağın gerçekte ne olduğunu ve bokeh efektlerinin akıllı telefonlarla nasıl çalıştığını bulmak için başka yerlere baktık. İşte kısa bir özet: tüm dijital bokeh efektleri her zaman akıllı telefonunuzun ön plan ve arka plan arasında ayrım yapabilme yeteneğine bağlı. Bu, ön planda nesne keskinken arka planı bulanıklaştırmayı mümkün kılar. Ve sonuçta, fotoğraf bir SLR fotoğraf makinesinden çekilmiş gibi görünüyor … belki.

İpucu 1: Özne ve arka plan arasında doğru mesafe

Elbette, yapmanız gereken ilk şey arka plan bulanıklığını veya bokeh modunu etkinleştirmektir. Bu doğrudan kamera uygulamanızın vizör ekranında veya çeşitli kayıt programlarıyla birlikte menüde bulunabilir. Bokeh işlevi bulamazsan, portre modunda saklanıyor olabilir. Arka plan ile konu arasındaki ayrımın doğru bir şekilde yapılması için akıllı telefonunuzu elinizin altında tutabilirsiniz. Bu, nesne ve arka plan arasındaki mesafenin artırılmasıyla çalışmasını kolaylaştırır. İki metrenin üzerindeki her şey idealdir.

Ayrıca portre için fotoğrafçıdan nesneye 50 santimetreden iki metreye kadar bir mesafe idealdir. Bu mesafe, portre modu için ek bir telecamera olan Galaxy Note 8 veya iPhone 8 Plus gibi akıllı telefonlar için biraz daha büyük olabilir.

Be sure to photograph from the appropriate distance in portrait mode. / © AndroidPIT

2. Tuzaklar: Gözlük camları, pencere bölmeleri vb.

Dijital bokeh efektleri optik öncüllerine daha da yakınlaşsa da, hala bazı tuzaklar var. Şeffaf cisimler en büyük meseleyi oluşturuyor. İster gözlük veya kokteyl bardağı olsun, akıllı telefonlar genellikle onları ön planda gruplandırıyor. Ne yazık ki bulanıklık, camın diğer tarafındaki arka plan içeriğine uygulanmaz; bu aslında bulanık olmalı.

Konunun yanında ön planda saydam nesneler bulunmasını önlemek en iyisidir. Mesela, meslektaşınız Eric ile birlikte aşağıdaki örnekte olduğu gibi, modelinizin gözlüklerinin yüzünün tam önünde olduğunu ve arka plana doğru çıkmadığından emin olun.

Eyeglass lenses overwhelm most bokeh modes. The same is true for fine details such as here on my colleague Eric’s beard. / © AndroidPIT

Birçok akıllı telefonun seçici bulanıklığı için bir başka büyük sorun, ön plandan arka plana kadar uzanan çizgilerdir. 'Doğru' bir optik bulanıklık ile artan mesafeyle bulanık olurlar. Bununla birlikte, çoğu kamera uygulaması, resimde yalnızca çok az sayıda derinlik seviyesi ayırt eder. Bu genellikle bu tür çizgilerin belirli bir noktada birdenbire odaktan çekilmesine neden olur. Ön plandan arka plana uzanan çizgiler ilginç bir yaratıcılık olasılığı olsa da, en azından dikkatli olmanızı öneririm.

Son olarak, bokeh modunun performansını test etmeniz ve sınırlarını keşfetmeniz önerilir. Bazı akıllı telefonlarda, renkli arka planlara karşı ince ayrıntılarla, örneğin başın dışına çıkmış saçlarla olan sorunlar vardır. Bunun farkındaysanız, çekim yaparken dikkate alabilir ve görüntü kalitesini artırabilirsiniz.

3. Doğru arka plan

Umarız bazı erken engeller blokladıktan sonra akıllı telefon teknik olarak temiz bir bokeh fotoğrafı sunabilmektedir. Şimdi bu bölümü doğru arka planı bulmaya adamak isteriz, çünkü bokeh modunu kullanmaya değer değilseniz, fotoğrafın konusu gri bir arka planın önüne yerleştirilirse – ki konu keskin veya bulanık görünüyorsa aynı görünür.

Made for bokeh: lights become beautiful due to optical blurring or digital burning. / © Pixabay

Bunun yerine, ışık lekeleri olan arka planlar özellikle uygundur. Örneğin bir dizi ışık ya da uzak binaların aydınlatılmış pencereleri bulanıklıkla güzel, yumuşak ışık noktalarına dönüştürülür. Başka bir örnek, bir ağaç boyunca parlayan ve birçok küçük vurgu yapan güneştir. Eğer bilinçli bir çaba gösteriyorsanız, büyük bir bokeh için birçok fırsat bulacaksınız.

Bonus İpucu 1: Işık ve Gölgeler

Son olarak, başarılı portreler için iki küçük ipucu sunmak isterim. Portreler yaparken, daima modelinizi aydınlatan ışığa dikkat edin ve yumuşak ışık kaynakları arayın. Yumuşak ışık yumuşak gölgeler yaratır ve konuyu tam anlamıyla daha elverişli bir şekilde yerleştirir.

Burada, dolaylı ışıklı bir pencere veya güneş ışığını yansıtan beyaz bir duvar gibi büyük ölçekli ışık kaynakları sorgulanmaktadır. Fotoğraflar, nokta oluşturan flaşı geniş bir alanı kaplayan bir ışık kaynağına çevirmek için diğer şeylerin yanı sıra yumuşak kutuları kullanır.

Şimdi, ışığın yaklaşık 45 derecelik bir açıdan yan taraftan gelmesi için öznenizi konumlandırın. Ortaya çıkan (yumuşak!) Gölge sayesinde modeliniz, ışığın doğrudan önlerinden girilenden daha canlı görünmesini sağlayacaktır. Daha çarpıcı bir görünüm için, yan taraftan girmek de isteyebilirsiniz. Biraz deneyin ve fotoğrafları birbirleriyle karşılaştırın.

Bonus İpucu 2: Çerçeveleme

Bir portre çekerseniz, lütfen kişiyi resmin merkezine doğrudan konumlandırmayın, bunun yerine daima bir kenarı işaretleyin. Resim biraz daha dramatik görünüyorsa, konuyu kuralların üçüncüsü ile hizalamanızı öneririz. Bunu yapmak için fotoğraf iki dikey ve iki yatay çizgiyle dokuz eşit dikdörtgen halinde bölünür. Resmin en önemli parçaları daha sonra bu çizgilerle hizalanmalıdır.

Most camera apps are able to show guide lines. / © AndroidPIT

Daha uyumlu bir görüntü izlenimi, altın oranı temel alan bir uyum sağlar. Çizgiler, resmin ortasına biraz ilerledi.

Ve düşünceleriniz?

Elbette, tam teşekküllü bir kamera daha elverişli koşullar sunuyor, ancak ne yazık ki kameranızı yanınıza alamazsınız. Bununla birlikte, akıllı telefonların her zaman güzel resimler için daha iyi araçlar sağladığını düşünüyorum. Bu nedenle, akıllı telefonunuzla harika portreler çekmek için hangi hilelerle ilgileniyorsunuzdur. Yorumlarınızı bekliyorum!